ujira ujira komentáře u knih

Mnichovský přízrak Mnichovský přízrak Georges-Marc Benamou

Zajímavý román psaný z francouszského pohledu o okolnostech, které se dotkly a ovlivnily především Československo. Odkrývají zejména psychologické pohnutky premiéra Daladiera a jeho osobní účast na aktu zrady. Nejen pro nás bolestné trauma. Román ovšem nabízí širší pohled na okolnosti, které vedly k podepsání Mnichovské dohody.

01.02.2024 5 z 5

Májové růže Májové růže Dot Hutchison

Autorka mě přesvědčila o tom, že k psaní thrillerů přistupuje promyšleně, ačkoliv jsou její knihy plné brutality a neobvyklých sériových vrahů, děj je vybudovaný zajímavě a napínavě. Žeby novodobá americká Agatha Christie?

30.01.2024 3 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Po dlouhé době se mi dostal do ruky velmi neotřelý thriller, nejen námětem, ale hlavně způsobem retrospektivního vyprávění jedné z obětí. Nejde tak v prvé řadě o popis brutálního psychopatického jednání Zahradníka a jeho synů, ale hlavně o způsob vyrovnání se s tím, co dívky prožívaly a přežily.

30.01.2024 4 z 5

Kouzelné dobrodružství Kouzelné dobrodružství Alain-Fournier (p)

Krásné, poeticko-romantické vyprávění o dospívání, hledání cesty, prvních láskách a prvních bolestech z lásky.

23.01.2024 5 z 5

Výborná studie na téma,,kolaps civilizace,,z péra vynikajícího vědce, archeologa, egyptologa. Poprvé jsem se s podobným tématem setkala a velmi mne zaujala šíře srovnávaných informací, hloubka víry v naši civilizaci, která má prostředky a schopnosti a informace dostatečné k tomu, aby kolaps přeměnila v restart.

19.01.2024 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Kdyby se mi to dostalo ke čtení před pětačtyřiceti léty, přičítala bych to naivitě věku, že jsem to s chutí poslouchala až do konce, jak sladké, naivní, romantické, jak prvoplánové, ale i tak na tom příběhu něco bylo. Sci-fi pohádka pro náctileté, ale i brak občas může zaplnit jeden večer a jednu noc prima poslechem.

14.01.2024 3 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Velmi milé překvapení od slovenského povídkáře. Kromě toho, že upřímně autor doznává, že jde o ,,napodobeniny,, ruských klasiků, jde o vtipné, jazykově velmi dobře vyprávěné a tématicky velmi bohaté povídky. Nelze mu upřít, že ruské klasiky Majling zná velmi dobře.

05.01.2024 4 z 5

Rusko plné křížů Rusko plné křížů Alexandr Nikolajevič Jakovlev

Děsivé zhrnutí jedné slavně neslavné epochy velikého Ruska, děsivé výsledky vlády jedné strany a doklad o tom, jak se ohýbají zákony v rukou tyranů. Velmi smutná a poučná studie o zneužití moci a o chorobné ideologii komunismu.

21.11.2023 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Skvělý námět, pomalejší a méně dramatické, ale stále zajímavá dvojice Callanach
a Ava, kteří s každým novým společným případem zrají, znovu vtáhnou čtenáře do děje.

13.11.2023 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Celkově hodnoceno jako docela dobrá série historických romámů, sledující na pozadí vlády Jana Lucemburského, životní příběhy rytířů z Vřesova a sousední
tvrze. Časté opakování historie hlavních hrdinů zpomaluje děj,autor má asi obavy, aby čtenář, který nečetl celou serii, se neztratil. Myslím, že by jednotlivé knihy měly čtenáře zaujmout aniž by se muselo stále něco opakovat.

13.11.2023 4 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Severské drama s náboženského prostředí s detektivní zápletkou. Nu což, i seveřanky umí psát detektivky sugestivně, neotřele a čtivě a nevadí převaha ženských postav, nepůsobí zde plytce a lehký feminismus neuráží. A hlavně prostředí bývá okouzlující a ten bílý sníh změkčuje veškeré zlo a halí lidskou špínu klidnou pokrývkou.

11.11.2023 4 z 5

Polibek na cestu Polibek na cestu Jaroslav Seifert

Nejdřív mne zaujala obálka, a pak mne okouzlila poezie.

06.11.2023 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Docela drsný způsob prozření a sebeuvědomění ženské hrdinky tvoří melancholickokrásný až poetický příběh vycházející z tradic ruské literatury.

06.11.2023 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Pozoruhodné dílo o rituálu zasvěcení v lásce k literatuře, dějinám mistrně využívá prvky mystické, tajemné a rozehrává košatý příběh v němž nechybí neobvyklá láska, španělské dějiny, intriky, knihy, lákavé prostředí Barcelony a Paříže. Mé první dechvyrážející setkání s Carlosem Ruizem Zafónem.

31.10.2023 4 z 5

Tenká červená linie Tenká červená linie James Jones

Posloucháno jako audiokniha a i to bylo velmi náročné. Autorovi se nedá upřít smysl pro detail a poctivost popisu.leč postrádá to dramatičnost jakou by tohle téma mohlo přinést. Alespoň jistý vývoj psychologický u postav se autorovi podařilo v ději zpracovat a tak nakonec dostal román rámec. Bylo to na úkor množství postav, surovíému popisu válečného řemesla a rozvláčnosti popisu válečných scén.

13.09.2023 2 z 5

Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy Siegfried Obermeier

Název knihy je trochu zavádějící, protože hlavní dějovou náplní jsou sny a plavby Kryštofa Kolumba,budování španělského království díky katolickému královskému páru Isabele a Ferdinandu, kteří umožnili Kolombovi uskutečnit jeho celoživotní cíl, italská duchovenská dynastie papeže Borgia upevnující vliv a moc a všudypřítomná komunita židovského obyvatelstva, pronásledovaného, konvertujícího, přežívajícího díky schopnostem přizpůsobit se a využít možností. Inkvizice španělská tento děj rámuje, a dokresluje tvrdé mocenské boje v Evropě na konci 15.stol. Kniha má mnoho vrstev, místy je rozvláčná a postrádá akčnost, a také přespřílíš postav, které postrádají hloubku dějové napětí tříští.

30.08.2023 3 z 5

Justiční vražda aneb smrt Milady Horákové Justiční vražda aneb smrt Milady Horákové Miroslav Ivanov

Kniha je dobrou literaturou faktu, nesnaží se hrdinku ani dobu vykreslit nepravdivě, nezveličuje a neglorifikuje. Přesto jsem k M. Horákové pocítila úctu a obdiv za její nekřiklavé společenské postoje,skromnost a laskavost.

10.08.2023 5 z 5

Paměti přírodního léčitele Paměti přírodního léčitele Jan Mikolášek

Byla jsem bohužel ovlivněna při čtení filmem, který podle předlohy docela věrohodně a popisně vznikl, nicméně kniha doplnila celkový obraz a četla se dobře.

10.08.2023 4 z 5

Král šedých medvědů Král šedých medvědů James Oliver Curwood

Moc hezký a vzrušující příběh o lovci, kterého lovený medvěd změní na ochránce.
Medvědi jsou fascinující šelmy, budí hrůzu a respekt a zároveň svým vzhledem vzbuzují v člověku touhu se přitulit.

28.07.2023 5 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Příjemné, Francií vonící, vínem chutnající, láskou okořeněné a humorem dochucené letní počtení. A má to i hezky výtvarně pojednanou obálku.

08.07.2023 4 z 5