ujira ujira komentáře u knih

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

To lepší z autorovy tvorby.

29.06.2022 4 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Bohužel, foglarovky mne nezaujaly, Velinský mne také nebavil. Četla jsem, abych pochopila, v čem tkví kouzlo těchto dobrodružných chlapeckých próz, ale neshledávám na tomto druhu literatury nic kultovního ani literárně skvostného.

29.06.2022 1 z 5

Tatínek píše paměti Tatínek píše paměti Tove Jansson

Posloucháno v audioversi, ale ani tak jsem to nemohla překousat, hrozná hloupost. Mumínci snad nemohou oslovit ani dětského čtenáře, naše pohádky a pohádkové příběhy pro děti měly vždy vysokou úroveň, tak snad neklesneme.

24.06.2022 1 z 5

Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Ondřej Kundra

Kniha je příkladem poctivé novinářské práce, ale literárně nijak nevybočuje z průměru. Jde o přehled akcí tajných služeb Ruska, které dostávají zakázky na odstraňování ,,zrádců,, od Putina, který tím posiluje svou pozici neomezeného vládce.

22.06.2022 3 z 5

Zlatý věnec Zlatý věnec * antologie

Úžasné nakladatelské dílo Albatrosu, nádherná sbírka literárních skvostů, ale také sbírka
krásných a rozmanitých ilustrací . Jsem vděčná, že tohle dílo vyšlo a že je mohu vlastnit.

20.06.2022 5 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Velmi zajímavá, netradiční, literárně čistá jako pramenitá voda, fantasy prvotina.

17.06.2022 5 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Autor výběrem období, do kterého umístil své hrdiny a detektivní příběhy, velmi pozvedl úroveň krimi žánru. Navíc inteligentní studentka práv, vypomáhající na kriminálce Charly dodává Gereonovi šmrnc a náboj. A přestože začátek Kutsherových románů je pomalejší a hůře se do něj vplouvá, nakonec vždy nabere vítr do plachet a je to plavba jak se patří.

17.06.2022 4 z 5

Řecký poklad Řecký poklad Irving Stone (p)

Obdivuji malé, odvážné, zaujaté, jdoucí za svým snem lidi a ty oddané, pracovité, milující, kteří jim jejich sny pomáhají uskutečňovat. Stonemu se podařilo až dojemně a strhujícím způsobem vylíčit životní osudy H. Schliemanna a jeho řecké manželky Sofie, amaterského archeoologa, který pro svou lásku strhne i svou partnerku.

08.06.2022 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Silně intelektuální dílo, vyžaduje sečtělého nebo vzdělaného čtenáře, zejména v oblasti okultismu a ezoteriky. Pro mne byl nejzajímavější doslov, který mi pomohl pochopit, co mi při čtení uniklo.

05.06.2022 4 z 5

Kane a Abel (1. část) Kane a Abel (1. část) Jeffrey Archer

Výborný román, v němž se prolínají osudy dvou mužů z různých prostředí, etnik a společenských vrstev, jdoucími za svými sny a budujícími svá finanční impéria. Příběh dvou úspěšných tvrdohlavých mužů, kteří si sice pomáhají, ale nenávidí se a které ani jejich děti neusmíří. Román, jemuž ani čas nic na čtivost neubral.

01.06.2022 5 z 5

Bez poslední kapitoly Bez poslední kapitoly Josef Knap

Přestože psáno dnes již téměř archaickou češtinou, zrcadlí se ve vzpomínkách autorův básnický styl, jemný a čistý jazyk a dobrý postřeh, který popisuje osoby, blízké autorovi s něhou a láskou.

27.05.2022 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Mawer má slabost pro Česko a v tomto příběhu z r.1968 nabízí pohled na jeden z milníků české historie nejen zevnitř, ale i z venku. Postavy britských studentů, kteří se rozhodnout zajet do Česka stopem podívat na ,,socialismus s lidskou tváří,, ruských umělců, kteří hledají cestu, jak přes Česko uniknout na Západ, britského úředníka na velvyslanectví a jeho okouzlující české přítelkyně, mezi nimiž se rodí hluboký vztah, na pozadí okupace sovětskými vojsky je dobře rozehraným a zajímavým románem.

26.05.2022 4 z 5

Tržiště Tržiště Petr Hugo Šlik

Velmi zajímavá, dobře napsaná, mladá, šťavnatá próza.

25.05.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Silný příběh, vycházející z málo známé tragédie válečné lodi Wilhelm Gustloff, která převáží uprchlíky a je torpedovaná sovětskou ponorkou. Osudy hrdinů, které spojuje snaha o záchranu života na konci druhé světové války, ale také skrývání životních příběhů, různá ochota pomoci druhému, jsou hlavními motivy čtivé knihy.

24.05.2022 5 z 5

Hotel Pastis Hotel Pastis Peter Mayle

Příjemné, nejen letní čtení, lehce humorné, lehce napínavé, lehce romantické, lehce cyklistické, prostě takové,, francouzsky,, šik. A přitom z péra britského autora o britském hlavním hrdinovi.

23.05.2022 4 z 5

Interhelpo Interhelpo Jaromír Marek

Je až dojemně smutné, jak některé ideje dovedou člověka oblbnout a některé -ismy společnost zmanipulovat. Bohužel i zde platí, že zkušenosti jsou nepřenositelné a dějiny si musí každý prožít sám.

20.05.2022 3 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Velmi dobře napsané povídky, některé náměty lepší, jiné obyčejnější, ale celkově to dokládá autorovo velké umění vypravěčské.

19.05.2022 5 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

I literaturu faktu lze psát čtivě, ale pan Stehlík to bohužel neumí. Je to suchý popis historické události , životopis seskládaný sice poctivě, leč fádně. Nemá to náboj ačkoli Kubišův životní příběh je tak nabitý.

18.05.2022 2 z 5

Žít a nechat žít Žít a nechat žít Hendrik Groen

Čím jsem starší, tím víc Hrdinovi Groenova románu rozumím. Žít a nechat žít se stává i mým mottem. Docela zajímavá rozprava o smyslu stárnutí a hledání si vlastní cesty. Západní společnost stárne a potýká se s deziluzí reklamních výzev po aktivním stáří, po odchodu do důchodu už toho moc nezbývá a to i za předpokladu, že je člověk nezávislý a relativně zdravý.

14.05.2022 4 z 5

Sám proti zlu Sám proti zlu Pavel Kosatík

O Přemyslu Pitterovi jsem už něco četla a zhlédla jsem také výstavu o tomto pozoruhodném českém, velkém člověku. Z Kosatikova zpracování mne nejvíce oslovil Pitterův pedagogický moderní a nedoceněný přístup k dětem a mládeži.

09.05.2022 4 z 5