Kvintet

Kvintet https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82409/bmid_kvintet-vsD-82409.jpg 4 261 46

Pět povídek velkého vypravěče Fredericka Forsytha sice čtenáře zavádí do nejrůznějších míst a časů, všechny však spojuje napětí, eskalace příběhu a propracovanost děje. Kriminálně zabarvená próza Veterán pojednává o pátrání po mužích, kteří se v Londýně dopustili brutálního zločinu; Zázrak nás naproti tomu zavádí do válečné Sieny. Povídka Občan se odehrává v současnosti na letišti Heathrow, čtvrtý text, pojmenovaný Jak na věc, je zase věnován prostředí uměleckých aukcí. Soubor uzavírá Šumící vánek, vyprávění líčící bitvu u Little Big Hornu a masakr vojáků generála Custera.... celý text

Literatura světová Povídky Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Veteran , 2001

borsalino_csfd
dnes 4 z 5

Další porce povídek z pera FF. Asi nejvíce mě oslovila Veterán, kdy jsem prominentního advokáta nemohl ani "cítit" a říkal jsem si, proboha proč a co má FF za lubem. Vysloveně mě pobavila povídka Zázrak, kdy mě FF donutil ztratit ostražitost, takže jsem sedl na lep :D Jak na věc mě hodně pobavila, hlavně obsah obrazu, to jsem se od srdce zasmál :D Poslední povídka Šumící vánek byla podivná hříčka, která mě zprvu bavila, ale v závěru jsem se drobet ztratil. Každopádně nápadité povídky s pěknými pointami.

janina66
10.03.2024 4 z 5

Nejvíce mě bavila povídka "Veterán".
Super konec.
Povídka "Jak na věc". Pestré a zábavné.
U povídky Šumící vánek nevím co si o ní myslet. Ten závěr?
Zbylé dvě povídky mě moc nenadchly.

gabriela8049
02.11.2023 3 z 5

Posledna poviedka ma nudila, inak ostatne boli dobre. Mne sa na rozdiel od ostatnych najviac pacila Obcan, asi pretoze som robila v aerolinkach tak mi ten opis pripadal znamy.

stanislava9718
06.06.2023

Pět dobře napsaných povídek opět z pera mistra vypravěče Forsytha - o pomstě, o pašerákovi, o lásce, o veteránech SAS a o zázračné světici.

Kanylka
22.03.2023 4 z 5

Naprostá parádička. Děkuji

faba
19.10.2022 4 z 5

Audiokniha. Čte Jan Hyhlík.
Skvělé povídky od spy autora. Kdybych povídky seřadil, jak se mi která líbila, bylo by to asi tak, jak napsal heavy66. Předběhl mě s nápadem, takový byl můj úmysl to napsat. Ale vypadalo by to, že se opičím :-)
Můj top 5 je: Veterán, Jak na věc, Šumící vánek, Zázrak a Občan.
Skvěle načteno, pěkně se to poslouchalo a těšil jsem se vždy, když jsem vycházel z domu, na poslech. Co víc si přát.

elxel
14.09.2022 3 z 5

Pět příjemných povídek s více či méně předvídatelnými pointami. Poslední mi z nějakého důvodu připomínala něco od Stephena Kinga, možná díky fantastickému prvku. Dobře se to čte/poslouchá (měl jsem to jako audioknihu), podruhé se k tomu už ale vracet nebudu.

heavy66
26.07.2022 5 z 5

Nejlepší kvintet povídek, svázaných do jedné knihy, co jsem kdy četl!
*****Jak na věc - o pomstě, která nejlépe chutná za studena. Kdybych měl vybrat svoji oblíbenou, vyberu tuhle!
****Občan - o těžkém životě pašeráků drog, i když lépe být zatčen v Anglii než v Bangkoku!
*****Šumící vánek - o lásce, která dokáže porazit i neúprosný čas!
*****Veterán - pocta veteránům SAS z bitvy o Mirbat v jižním Ománu!
*****Zázrak - dojemný a mysteriózní příběh zázračné světice, s pointou tak výraznou, až jsem ji autorovi trochu zazlíval!

ujira
19.05.2022 5 z 5

Velmi dobře napsané povídky, některé náměty lepší, jiné obyčejnější, ale celkově to dokládá autorovo velké umění vypravěčské.

Marek82
15.04.2022 5 z 5

Je pravda, že poviedky nemali úplne vyrovnanú kvalitu, ale Jak na věc a Šumící vánek boli naozaj podarené. Aj rozsahom tvoria viac ako polovicu knihy. Zaujímavé sú tiež všetky konce, ktoré prekvapia a zaujmú. Vek knihy a pravdepodobnosť, že by v 4. poviedke vyšiel plán s aukciou, neriešim. Kráľovsky som sa bavil

animovanej medv
27.01.2022 4 z 5

Poslední povídka mi nějak nesedla, jinak to bylo super :)

Jack Bauer
13.10.2021 4 z 5

Krásně napsané povídky, ale knihu jsem už kdysi četl. Vlastně od Forsytha jsem četl vše, nic si od něho nenechám ujít.

radimch
16.09.2021 5 z 5

Podle povídky se pozná mistr. Každá z pěti je originál, který stojí sám o sobě za pozornost.

Česneksmedem
20.06.2021 5 z 5

Paráda, paráda a ještě jednou paráda! Někteří mají s povídkami problém, ale tady by udělali velikou chybu, pokud by si knihu nepřečetli. Moc se mi líbil hlavně Zázrak, Jak na věc a naprostou bombou je závěrečná westernově romantická pohádka Šumící vánek.
Doporučuji!!!!!

mi-380
19.04.2021 5 z 5

Tak tohle byl zážitek! Povídka Veterán je to nejlepší, co jsem zatím letos četl. Skvělý rozjezd, v němž autor přesně popíše nezvratný osud jedné londýnské vyloučené lokality, pokračuje realistickým popisem zločinu, průběhu vyšetřování a soudu se všemi právnickými podrazy, a případ zakončí razantní tečkou.
I v dalších povídkách Forsyth dokazuje, že je mistrem nejen dokonalých zápletek a point, ale že s přehledem zvládne romantiku, humor a dokonce i hrátky s časem.
100 % (199 hodnotících s průměrem 89 %).

„To je úplně šílený. Já teda sakra nevim, kam se tadle země řítí."
„To nejste sám.“

Povídkový kvintet ve zkratce:
* Veterán (loupež, Londýn)
* Zázrak (vzpomínky na válku, Siena)
* Občan (problémy v letadle do Londýna)
* Jak na věc (odhady obrazů, Londýn)
* Šumící vánek (stopař od Little Big Hornu)

Leona333
03.04.2021 5 z 5

Tak pět povídek v této knize od Fredericka Forsytha a každá jiná, vlastně v samém závěru všechny úplně stejné - perfektní. Nápadité, fantaskní, vtipné i lehce trudomyslné. Vše ve výsledku sečteno, podtrženo s velikou jedničkou na konci.

Forest66
30.03.2021 3 z 5

Docela dobře napsaná kniha. Autor se tu oprostil od rozsáhlých popisů osob a událostí, které s dějem knížky dál už nijak nesouvisí, které jsou typické pro jeho romány. Povídky jsou celkem zajímavé a dobře napsané, i když nijak originální nebo překvapivé

Ptaca
14.12.2020 5 z 5

pro mne velmi příjemná knížka. Autor nezklamal obraty na konci příběhů. Je to fajn čtení

čef
08.12.2020 5 z 5

Čtyři krásné povídky a jedna mysteriózní pohádka, tak to hodnotím já. Všechno povedeně přímočaré bez zbytečného balastu slov. Autor jako vždy dokázal široké znalosti různých dob, událostí a míst. Velmi dobrá medicína po přečtení většiny současných románů o ničem.

Jack93
05.05.2020 5 z 5

Všechny Forsythovy politické thrillery mám za sebou a po delší době nastal čas vrhnout se na jeho méně známá a (pro mě) ne tak významná díla. Kvintetem Forsyth dokázal, že je spisovatelem s velkým S a že i jeho díla odehrávající se mimo pole politických thrillerů z dob studené války a islámských teroristů stojí za to. Je s podivem, jak různorodé příběhy z odlišných dob dokáže poskládat a přitom ze všech učinit vzrušující čtení.
A která z oněch pěti povídek je nejlepší? Sakra těžká volba.
Veterán - možná trochu pomalejší rozjezd, ale to vyústění? Paráda!
Zázrak - stejně šokující rozuzlení jako u Veterána.
Občan - ani tady není nouze o překvapivý závěr, i když částečně malinko předvídatelný.
Jak na věc - skvělý náhled za oponu aukčního byznysu.
Šumící vánek - příběh o tom, že láska trvá věčně (pokud tomu tedy věříte).
Za nejslabší bych označil Občana, ale pozor! V žádném případě není za ostatními nikterak pozadu. U zbylých čtyř povídek je to plichta. Bohužel nemůžu vybrat tu nejlepší, nejde to. Všechny jsou stejně dobré.

Část díla

Frederick Forsyth