Kvintet

Kvintet https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82409/bmid_kvintet-vsD-82409.jpg 4 266 266

Pět povídek velkého vypravěče Fredericka Forsytha sice čtenáře zavádí do nejrůznějších míst a časů, všechny však spojuje napětí, eskalace příběhu a propracovanost děje. Kriminálně zabarvená próza Veterán pojednává o pátrání po mužích, kteří se v Londýně dopustili brutálního zločinu; Zázrak nás naproti tomu zavádí do válečné Sieny. Povídka Občan se odehrává v současnosti na letišti Heathrow, čtvrtý text, pojmenovaný Jak na věc, je zase věnován prostředí uměleckých aukcí. Soubor uzavírá Šumící vánek, vyprávění líčící bitvu u Little Big Hornu a masakr vojáků generála Custera.... celý text

Literatura světová Povídky Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Veteran , 2001

Adapa
27.01.2020 4 z 5

Nejsem příliš příznivec povídek a povídkových souborů, proto mi trvalo několik let, než jsem se dostal ke koupené knížce a začal ji číst. Povídky jsou dobré, líbily se mi.
Veterán – typický styl Forsytha a předvídatelný závěr.
Siena – docela nudná povídka, která mi na Forsytha příliš neseděla a naprosto mě dostal závěr, který jsem nečekal a který mě rozesmál. Nakonec se mi díky tomu právě tato povídka líbila nejvíc.
Občan – tady jsem se nudil, přišlo mi to jako nejslabší. Příliš popisu technických detailů, příliš osob. Je to styl Forsytha, ale je to spíš na úvod nějaké knihy než na povídku.
Jak na věc – dobře napsané, dobrá pointa, líbilo se mi to.
Šumící vánek – naprosto jiný Forsyth, který se pokouší o romantiku a western zároveň. První polovina povídky se mi líbila, ke konci jsem si připadal, jak kdyby Forsyth zkopíroval první díl Ramba, kdy šerif s policisty pronásleduje vietnamského veterána v lese.

Kyri
07.10.2019 3 z 5

Forsyth je vynikající autor. I když jsou tyhle povídky už staršího data, jsou vlastně i díky tomu velmi zajímavé. Co se mi tedy na rozdíl od ostatních tady nelíbilo, byl Šumící vánek na konci. Bylo to dlouhé, romantické a příliš popisné (to mám u autora sice normálně ráda, protože tím jsou jeho věci zajímavé, ale v tomhle případě mě to spíš nudilo). Vlastně ani nevím, co tím chtěl říct? Jestli se zamýšlel nad tím, co dokáže láska, nebo duchové, nebo naopak klasické, staré dovednosti ve srovnání s moderní technikou? Netuším. Ať tak či tak, neoslovilo mě to.

stoun25
18.07.2019 5 z 5

Povídky se mi líbily. Nejvíc mě překvapila poslední, Šumící vánek. Na Forsytha nezvyklé téma i konec jsem očekával jiný..

Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

Skvělé!

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

HonzaSeb
10.11.2018

Frederick Forsyth opět nezklamal, úžasná kniha. Každý příběh se mi moc líbil, je těžké nějaký příběh vyzvednout. Povídka „Jak na věc“ se mi asi líbila nejvíc.

madem
20.05.2018 5 z 5

Až do této knihy jsem netušila, že FF umí napsat i romantiku. Šumící vánek je napínavý, přesto vhodný pro velké romantiky. Příběh o lásce, která trvá celé století.
Veterán i Jak na věc jsou povídky o pomstě. Ta první je lehce smutná, ta druhá naopak vtipná.
Zázrak je strhující příběh z konce druhé světové války, a ten závěr, …
Občan je příběh o pašerácích drog. Celou povídku jsem tipovala, kdo z nich to je. Ač mi v hlavě blikala kontrolka, tak jsem neuhodla.

1amu
27.03.2018 5 z 5

Je těžké říci, která povídka z těch 5-ti byla nejlepší. Spravedlivé by bylo říci, že všechny, ale to nejde. Asi (možná ta poslední) Šumící vánek - určeno
zamilovaným romantikům, ale nejen jim. To že napsal autor Šakala ? V tom tkví velikost FF. Nebo ironický Zázrak - také dost daleko od všeho co Frederick Forsyth napsal. Rozmanitost žánrů, vybraných témat - čte se to pohodově, takové by měly knihy být.

Lodrich
22.02.2018 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Mám jí ve své knihovně vlastně 2x. Jedna z nich je ta má. Ta druhá patří mé ženě, které jsem jeden výtisk kdysi věnoval...

Miloš_1
14.11.2017 5 z 5

Páni! Před mnoha lety jsem od tohoto autora četl "Den pro Šakala", teď jsem sáhl po kolekci povídek. Jsou bez přehánění vynikající, pointa byla vždy překvapením, jak "pěstí mezi oči" (přirovnání je hrubé, ale tak to na mě zapůsobilo). Pátá povídka se od ostatních poněkud liší - zabíhá do oblasti fikce.

tlllk
01.04.2017 2 z 5

zápletky ako od Seagala či Van Damma na konci s happy endom. Tak tento poviedkový počin mi prišiel ako najslabší a najpredvídateľnejší zo všetkých jeho kníh..

Milda58
14.08.2016 5 z 5

Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé. Po delším čase jsem se nemohl odtrhnout od čtení. Ta kniha nemá chybu.

Dera
22.07.2016 5 z 5

Frederick Forsyth je prostě mistr napětí. Tím, že své dílo zkrátil na "pouhé" povídky, děj ještě více umocnil a zhustil. Je to sbírka příběhů tak povedených a různorodých, že si každý čtenář určitě najde svůj šálek kávy. Mě se líbilo vše. Musím se ale zmínit o povídce "Šumící vánek". Střídáním časových údobí a hlavně svým koncem mě přiměla k zvláštnímu přemýšlení a rozjímání... Závěr tohoto příběhu si každý může vysvětlit mnoha způsoby.

Mark
23.02.2016 4 z 5

Skvělá kniha. Všech pět povídek nemělo chybu. Stejne jako ostatní knihy autora co jsem zatím čet.

Alizon
16.02.2016 4 z 5

Prijemne prekvapeni a zase neco jineho nez "klasicke Forsythovy romany".
Nejvic se mi libily povidky Zazrak a Jak na vec.
No a taky Sumici vanek. Prvni povidka Veteran me dostala svoji zaverecnou pointou (to ostatne Zazrak taky). Nejslabsi byla asi povidka Obcan (dej se pro me nejak ztracel v popisu letovych manevru).
Pet hvezdicek nedavam jen proto ze ty mam vyhrazeny jen pro "knihy meho srdce".

jisimi
21.01.2016 3 z 5

Pro mne byla nejzajímavější povídka Jak na věc z prostředí aukčních síní. Navzdory vesměs kladných recenzí jsem knihu četla dlouho a těžko jsem se k ní vracela.

dikobraz
08.07.2015 5 z 5

Dobra robotka. Prva a stvrta poviedka uplne perfektne, dvojka a trojka boli velmi priehladne. Na jednotke ma prekvapil koniec, ten som vazne necakal, no a Sumiaci vanok, krasna romantika na zaver. To by som od majstra spionaze veru necakal, ze napise nieco tak pekne. Palec hore, sefe.

Firefox4
10.02.2014 5 z 5

Kdysi dávno jsem četla Hon na šakala, tak jsem se rozhodla osvěžit si paměť. Vybrala jsem povídky - mám je ráda a taky knihy vždycky dočtu (někdy spíš "dolistuju"), tak pro případ, že by mě Forsyth už nebavil. Obavy naprosto zbytečné, tohle je přesně druh literatury, jakou můžu. Je tam napětí, vtip, děj a překvapivý konec (který někdy tušíte už v polovině, ale to na jeho kouzlu rozhodně neubírá).

Bear Reader
27.12.2013 5 z 5

Skvěle napsáno. Jasně pět z pěti. Jedna povídka ale u mně vítězí Zázrak a Šumící vánek. Holt, tajemno je tajemno.

minirock
24.11.2013 5 z 5

Pět vynikajících povídek, jedna lepší jak druhá. Tip na knihu jsem dostal od kolegy v práci, který ji zrovna četl v angličtině a líbila se mu. Tak jsem si ji v knihovně půjčil a hned se dal do čtení. A i když jsem zhruba znal děj povídek, nemohl jsem se od knížky odtrhnout jak mě zaujala. Nejlepší nakonec o jediném přeživším bělochovi z bitvy u Little Big Hornu a jeho další osud, ta je opravdu skvostná.

Část díla

Frederick Forsyth