ujira ujira komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Vždy mne fascinuje příběh lidí, kteří prožili nějaké utrpení a jsou proto jiní a také to, jak jsme schopni, ačkoli o druhých nic nevíme, je odsouzet pro jejich jinakost. Autorce se velmi hezky povedlo odkrývat původ odlišnosti Hany, která jako jediná z rodiny zbyla své neteři Miře. Vůbec má autorka dar nastolit otázky, odkud pocházíme, co nás poznamenalo, kde jsou naše kořeny a pak postupně odkrývá vrstvu za vrstvou a my se dovídáme zajímavý příběh jedné rodiny.

03.02.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Připojuji se k předešlým kladným hodnocením, jde o strhující příběh z poválečné doby, který je vyprávěň bez zatrpklosti jako vzpomínky ženy na prahu smrti a který, přes veškerou těžkost, život oslavuje a je též oslavou ženské statečnosti a vděčnosti. Myslím, že v tom tkví síla ženskosti.

03.03.2024 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Co dodat o této knize? Pane Jirotko ,,ta se povedla,,...

29.06.2023

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tichá sonda do historie jedné rodiny. Krásně rozmotaný uzel, který život zašmodrchal, autorka to umí s něhou a do hloubky.

04.02.2020 5 z 5

Stárnutí je smutné, ještě smutnější je přicházet o vzpomínky. Přesto se autorovi podařilo s něhou vyprávět o způsobu loučení starého muže s vnukem, synem a manželkou. Pan Backman je opravdu laskavý člověk a spisovatel.

29.09.2020

Babička Babička Božena Němcová

Dojemné, hluboké, užitečné čtení, které vede k uvědomění si hodnoty moudrosti stáří a důležitosti mezigeneračních vztahů pro vývoj člověka. Měla jsem také takovou krásnou, laskavou babičku a vděčně na ni vzpomínám.

01.03.2022 4 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Krásné, s láskou vyprávěné, s trochou britského humoru, zasazené do rajského prostředí Korfu. Autor miluje nejen zvířata a přírodu, ale i svou podivnou rodinu. Velmi povedená je i seriálová adaptace Durrellovi. Příjemné odpočinková četba.

29.08.2021 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Kniha, ze které mrazí, vyvolává vztek a slzy beznaděje. Zároveň krásná studie poválečného života malé vesnice na Vysočině, ve které spravedlnost vzali do rukou po svém a návrat přeživších židů se jim zcela nehodil a rušil a to i po letech, v další generaci -
žít s takovým dědictvím je obludné. Ovšem žít s vědomím, že přežití koncentráku bylo nežádoucí, návrat domů také, a že ten, kdo nemá stejné zkušenosti, nedokáže vás pochopit- také obludnost.

09.06.2021 5 z 5

Autorce jsem vděčná za zpracování historické události literární formou a objasnění jedné tragédie, o které jsem bohužel nic nevěděla, ačkoliv pocházím ze slezskoho Těšínska. Také jsem až v pozdní dospělosti pochopila problematiku tohoto koutu naší země. O mnohém se u nás nemluvilo, o mnohém se muselo mlčet. Nechápala jsem proč můj dědeček padl jako německý voják, co to byly Volkslisty, odkud pramenila nevraživost mezi Čechy a Poláky.

23.04.2024

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasná naučná kniha o stromech a lese. Až do doby, než jsem se dostala k přečtení knihy od Wohllebena jsem netušila, co vše se o stromech a lesním ekosystému ví a co vše se dá v lese pozorovat a zjistit. Pro mne byl les vždy trochu tajemné místo, vzbuzující pokoru a působící klid. Nyní si, tohoto pro lidi nepostradatelného bohatství budu ještě více vážit a přát mu i lidem, kteří se o stromy starají, aby se jim dobře vedlo. Knihu doporučuji všem.

13.01.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krásná a smutně temná novela, kterou jsem zhltla před léty, vypráví romanticky poetickým jazykem starou legendu o lásce, odplatě, spravedlnosti, ale také lidské špíně.

14.09.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kdopak by ještě věřil pohádkám o,,Kimově,,ráji v KLDR?
Ovšem je mi líto zejména obyčejných lidí, kteří nemají jinou možnost, než nějak přežít...i výpovědi těch, co uprchli svědčí o tom, že se to týká zas jen těch, co na to mají. Ovšem, i my jsme věřili, že soudruzi nahoře to s námi myslí dobře.

18.08.2021 5 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Díky téhle knize jsem se stala pravidelnou čtenářkou Robbinsnových knih. Nejspíš láska na první počtení. Snové a přízemní, roztodivné a jasné, hravé a smutné, barevné, přívětivé, plné emocí, plné života, jednoduché a bohaté zároveň, americké a světové, dobré a zlé. Robbins je kouzelník se slovy.

15.06.2017 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Musím uznat, že je to velmi dobrý příběh, dojemný a romantický, přesto nepůsobí povrchně a sladce. Postavy jsou propracované a vyzrálé. Autorka navazuje na dobrou pověst anglických autorek moderního rodinného románu.

19.10.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Dobře napsaná kniha o atentátu na Haydricha, moc jsem o tomto aktu odporu proti německé okupaci zatím nečetla a tento román mi doplnil realisticky a zajímavě mezery v období 2.svět. války.

14.09.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Svižné, hutné, mladé a přesto vážné dílko. Útlé, ale zachycující velký úsek života, od sladkého dětství, přes nasládlé dospívání až po hořkosladkou dospělost dědičky cukrovaru.
Navíc s pikantním a nečekaným závěrem.

09.05.2021 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Už dávno vím, že polský spisovatel S.Lem patří k několika autorům sci-fi, kteří jsou na špici tohoto žánru. Protože nejsem skalním čtenářem sci-fi, poslouchala jsem knihu v audioverzi a mohu jen potvrdit, že fantazie Lema je nepřekonatelná a navíc jeho jazyk tak bohatý, celý námět tak neotřelý - pokus o navázání spojení mezi člověkem a neobvyklou bioformou na vzdálené planetě, která je z hlediska lidského nemožná, ale přesto ovlivňuje lidskou psychiku. Doporučuji.

19.11.2021 4 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Kolik statečných a čistých a krásných lidí bylo zničeno komunismem a jinými -ismy, stále jejich příběhy nestačí, aby si lidé uvědomili zvrácenost režimů a postižení národů, které pod -ismy žily. Jsme poznamenaní kolektivní vinou i když jsme nic neudělali, nebo právě nic neudělali. Chválím Paměti národa, že zachycují i drobné osudy lidí.

31.07.2021 5 z 5

Z celé tetralogie mě poslední kniha pobavila nejvíce a ač to nebývá vykem, jeví se mi nejvyzrálejší a nejlépe napsanou. Pan Boček zraje jako víno.

20.07.2021 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kniha mě okouzlila, autor ač ze studeného severu, píše hřejivě, vtipně a téma mezilidských a mezigeneračních vztahů umí podat s noblesou a na dnešní poměry bez brutality a sentimentu.
Přeji autorovi, aby mu to dál tak skvěle psalo a myslelo. A některou z autorových knih bych navrhla na povinnou četbu.

07.03.2016 5 z 5