Solaris

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání ko... celý text

Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají.

Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11526/solaris-11526.jpg 4.1494
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

witiko

Opravdu špičková sci-fi neposouvá jen meze technologicky nebo fyzikálně možného, ale také překračuje hranice naší představivosti a lidského porozumění. To se Lemovi v tomto románu podařilo, a proto jde o nesmrtelnou klasiku. Základní téma jeho děl – člověk objevuje daleký vesmír, ale přitom nezná sám sebe, svůj vlastní vnitřní vesmír – je tu podané v té nejčistší a nejpalčivější podobě. To už není jen sci-fi, ale hluboká, zneklidňující filosofie s otevřeným koncem.

Rawen616

Výborná záležitost. Planeta, jejíž jediným obyvatelem je "živý" oceán, který umí "plnit přání" jelikož je inteligentní a schopný tvořit různé tvary. A tp nemusí být zrovna příjemná vlastnost, když vám například vyrobí kopii dávno mrtvé manželky apod.

vlkodlaq

Na můj vkus až příliš psycho, jinak dobré čtivo s jasnou pointou.

Diegina

Když jsem tu knihu četla, bylo mi asi 11 nebo 12 let a popravdě jsem to nedávala, i když jsem do toho šla "ozbrojena" snad vším, co jsem dokázala najít od A.C.C . i jinými díly od velikánů sci-fi. No ale... Přečetla jsem to, stránka za stránkou dávala smysl, ale na konci po dočtení jsem byla zmatena, něco mi zjevně uniklo. Ale neodradilo mě to natolik, abych si to odmítla přečíst někdy v budoucnu. Takže jednoho dne se snad k tomu zas dostanu.

a.r.nick

Originálně a zajímavě pojatý námět. Fascinovalo mě, jak má autor do nejmenších detailů promyšlený děj a bohatě popsanou tu teorii okolo, ačkoliv je to všechno smyšlené; po přečtení knihy jsem měl ale dojem, že ta planeta Solaris i se všemi podivnostmi doopravdy existuje a že ji vědci už x let zkoumají :). Chvílemi to bylo možná malinko nudnější, ale jak už psal někdo pode mnou, ani tak se nedalo odtrhnout :).

Garak

Těžká kniha. Ale výborná.

aginecka

Z knihy mám různorodé pocity. Některé pasáže jsou trochu nezáživné, ale když už jsem začala číst, nemohla jsem přestat. Působila na mě až hypnoticky. Velký plus za plastický popis prostředí i psycha na stanici.

dadako

Výborných prvních 70% knihy, zbytek už jsem četl jen setrvačností.

kusma

První polovina knihy mě nadchla a při čtení jsem knihu jen nerada odkládala. Pak se ale něco zvrtlo. Začaly opravdu dlouhé popisy z historie výzkumu planety a i vztahy postav se zvláštně zasekly. Přišlo mi to v mnohém nevěrohodné, částečně nepochopitelné, mnoho nebylo řečeno. Dočítala jsem knihu jen s velkým úsilím. Na pět hvězd ale hodnotím nápad.

amaenium

Musím říct, že jsem spokojena. Knihu jsem začala číst s tím, že jsem o ní věděla pouze, že se jedná o sci-fi. Příběh se mi velmi líbil a vůbec mi nevadilo, že zde nebyli rychlé dějové zvraty, ale že se příběh spíše táhl. Díky tomu na mě působil příjemně. Je pravda ale, že jsem také měla problém s delšími výkladovými pasážemi, kde se vysvětlovala právě solaristika. Například kapitola Monstra byla pro mě opravu náročná.

stejzyy23

Obrovske zklamani, docetl jsem to jenom proto abych zjistil ze se vlastne nic nestalo. Pokud mate radi dlouhe pasaze o nezajimavych vecech, ktere vam v budoucim deji budou k nicemu, bude se vam to libit.

Ivan F

Veľké sklamanie. Tieto dve slová vystihujú moje pocity z knihy, ktorej dej je utopený v balaste opisov symetriád, asymetriád a mimoidov. Toto by som ešte nejako prežil, keby nám autor nepredkladal totálne nezaujímavú fiktívnu teóriu prieskumu Solarisu spolu s menami vedcov. Na rozdiel od suchopárnej ekonomickej teórie, pri ktorej sa dobre zaspáva, tá je na rozdiel od Lemovej reálna a má nejaký význam. Podtrhnuté a spočítané, kniha je natiahnutá nuda a tým pádom stráca na atmosfére, ktorá je naozaj hustá.

ziriant

Pro: originalita nápadu, příjemné zpracování na tak komorní příběh a atmosféra, která přiměje čtenáře knihu zhltnout za pár hodin. Proti: zbytečně vleklý a nezáživný popis teorie k dané problematice a absence pořádného zakončení. Tedy líbilo se, jenže přece jen tomu něco přebývalo a něco chybělo. Za mě lepší průměr.

čtenářka4
26.12.2016

Byla jsem velmi nadšena Soderberghovým filmem, úžasné zpracování, magická rezonující hudba, sposta emocí... Přečetla jsem si knihu a musím říct, že to pro mě bylo dost zklamání. Dlouhé a pro mě nudné popisy vědeckého zkoumání, a těch emocí tam oproti filmu moc nebylo. Ve filmu má přednost láska a emoce, v knize vědecké zprávy. Ano samozřejmě je to sci-fi, ale po filmu jsem prostě čekala něco jiného. Úžasná myšlenka, jejíž knižní zpracování (narozdíl od filmového) mě nezaujalo.

ibrahimgilbert
23.09.2016

K této knize jsem se dostala díky filmu (s Georgem Clooneym), který byl bohužel ještě horší. První kapitola mě navnadila a od knížky jsem měla velká očekávání. Bohužel, kniha je z větší části nudná a zdlouhavá, i když ten příběh sám o sobě je zajímavý.
Nejvíce mě tam iritovala nepřehlednost rozhovorů postav. Chvílemi jsem se divila, co to čtu, jelikož jsem se v tom nemohla vyznat.
Znovu se k této knize zřejmě nevrátím.

keri.H
22.09.2016

Námět mi přišel pěkný a když jsem začala číst, říkala jsem si, že to bude zajímavé. Později mi to začalo připadat vleklé a popisy solaristiky byly zbytečně moc dlouhé a všechno moc najednou. Párkrát jsem zjistila, že po přečtení celé stránky nevím, co vlastně čtu. Konec mě zrovna taky nenadchnul, takže to pro mě byla průměrná kniha.

Paulika
13.09.2016

Zvlastni kniha. Do popredi ani nejde samotna technika, jako spise psychologie. Takova psychologicka novela odehravajici se v daleke budoucnosti na cizi planete. Pokus o navazani komunikace s jinou formou zivota a jejim zpusobu komunikace. Filozoficke rozebirani moznosti komunikace a moznych forem odpovedi. Dusledne popisovani pocitu a okamziku v ich-forma dela knihu obcas zdlouhavejsim ctenim. Samotny popis solaristiky mi prijde jako vycucany z prstu bez nejake logiky se zpetnou navaznosti na samotny pribeh. Takovy autoruv vysneny svet.
Kniha dnes uz obsahuje samozrejme plno anachronismu (hlavni postava sla do knihovny-ano s temi z papiru- a prinesla si logaritmicke tabulky-wow-, aby mohla spocist orbitalni drahu s presnosti 4 desetinnych mist ;-) ), coz ji propujcuje zvlastni sci-fi atmosferu 60.let a jeji tehdejsi stav techniky. Samozrejme, ze pusobi komicky, ale patri to uz ke klasice sci-fi zanru, cimz se stava velice brzo zastaralou a zbude jen pribeh nebo jako v tomto pripade myslenka a filozoficke pojeti komunikace a moznych budoucich vztahu, coz tak rychle nezastarava.

parxel
04.09.2016

Ani s odstupem času nedovedu říci, zda mě tato kniha bavila či nikoliv. Lem, jak je pro něj obvyklé, servíruje zdánlivě banální příběh o setkání dvou forem života. Avšak jejich naprostá odlišnost vede k totálnímu fiasku, což je mimochodem název jiné z Lemových tématicky velmi podobných knih, kde to také nedopadne zrovna nejlépe. Skoro jako kdyby odlišnost a neochota usilovat o vzájemného pochopení a porozumění byly v Lemově pojetí nepřekonatelnou překážkou.

V každém případě se určitě jedná o knihu, kterou stojí za to si přečíst a ne jenom jednou. Filmové zpracován bych rovněž doporučil.

desert.fox
02.09.2016

Velmi dobré. Film se mi zdá o něco, o dost lepší - samozřejmě NE ten americký, ten ať si nechají na svém nedůvtipném kontinentu!

GreenMagritte
28.07.2016

Ač je v popředí příběhu vztah Krise k Harey, zaměřuje se Lem na vědecký popis planety Solaris a vědu zvanou solaristiku, snažící se pochopit způsob, jakým planeta funguje a reaguje na lidské snahy o navázání komunikace. Lem nezúčastněně popisuje zvláštní jevy na planetě, které nemají lidé šanci pochopit, a poukazuje na lidskou slabost a sebevědomí, s níž přistupuje k pochopení neznámého bytí. Z příběhu dýchá odcizení, stísněnost a strach. Zvlášť začátek knihy na mě působil vyloženě hororově, ačkoli pocit stísněnosti mě neopustil ani do posledních řádek.

Koňadra
25.07.2016

Hmmmm. Nikdy som nečítal sci-fi. Tak som sa na dovolenke rozhodol, že skúsim detektívku a aj sci-fi. A ak začať, tak s niečím lepším, nebudem predsa trocháriť. Nepochybne to bolo zaujímavé. Ale ... neviem, proste mi tam niečo chýbalo, alebo mi niečo ušlo, neviem. Akoby zostali niektoré veci vo vzduchu ... a okrem toho som sa trošku zamotal a liezli mi na nervy všetky tie vymyslené "vedecké" pojmy a termíny. Priznávam, ďalšie pokusy so sci-fi nebudem robiť.

_INCOGNITO_
08.06.2016

Film na mne nemel jak zapusobit dodnes, ale knihu bylo celkem obtizne nekam behem cteni zaradit. Urcite to neni nic snadneho. Po prekonani nekolika stranek s bouremi popisovanymi vice nez barvite, clovek ale jakyms takovym zpusobem do sveta clenu posadky jiste dojde.

Lector
13.05.2016

Lem byl skvělý autor, vedle Sienkiewicze a Solidarnośći, je to nejcennější, co dalo Polsko světu. Patří mezi klasiky žánru.
Solaris je působivé dílo. Krystalická sci-fi (to, že ji američtí filmaři potřebovali filmově ztvárnit 40 let po jejím vydání, hovoří za vše). Jde o příběh plný psychologie, ale i sofistikovaných odkazů na fyzikální teorie a matematické nástroje. Většina z toho je samozřejmě výplodem autorovy fantazie, ale zapracováno tak umně, že v kontextu reálných vědeckých teorií jde o velmi věrohodné a působivé dílo. Například popisy prostorových útvarů nedozírné velikosti lze úspěšně srovnávat s Clarkovým popisem Rámy.
Stejně jako Clarke však Lem nezůstává u čistě technických či přírodně-vědních aspektů a velkou pozornost věnuje psychologické rovině, která v Solarisu dokonce nabývá vrchu. Filozofické pasáže jsou důkazem Lemovy vyspělosti a schopnosti dodat jeho příběhům mnohem více, než jsou děsivé popisy mimozemšťanů včetně jejich tělesných šťáv, projevů metabolismu apod.
Solaris jsem četl krátce po 2. vydání v r. 94. O nějakých osm let později jsem viděl sice výpravný, ale dojímavý až melodramatický, pro mnohé diváky nezáživný, Soderberghův film, který si z knihy vytáhl jiné poselství, než jí vdechl Lem. Nyní jsem sáhl po audio verzi ve skvělém podání R. Honzoviče a R. Volfové. Nelituji toto a tuto audioknihu doporučuji.

true.penny
20.04.2016

Nejsem fanoušek sci-fi a patrně by se ke mě tato kniha nikdy nedostala, kdyby se o ní nezmínil profesor na přednášce filosofie. Ve výsledku jsem ráda, že jsem si jí přečetla.
Číst tuhle knihu kvůli příběhu, podle mě, nemá moc smysl. Je to spíše podnět k přemýšlení pro někoho, kdo hledá odpovědi. A taky to je, podle mě, kniha, kterou je potřeba přečíst si vícekrát.
Každopádně se to ale čte, pokud zrovna nemáte vydání od Ledy plné chyb a překlepů, velmi příjemně.

belerofontes
30.03.2016

Tato kniha přesahuje žánr scifi svým poselstvím.Stala se fenoménem jakousi dělící čarou scifi literatury.Scifi je zde totiž sekundární. Je to kniha která vyzve čtenáře..Co bychom dělali my,kdybychom byli hlavním hrdinou?Jak bychom se zachovali.?Je to určitě Lemovo nejlepší a nejcitovanější dílo...
Původně jsem viděl film Solaris natočený podle této povídky od režiséra Tarkovského.S odstupem času jsem viděl film Solaris i od Soderbergha.Nakonec jsem si ale přeci jenom koupil knižní předlohu přečetl ji a nelituji...
Je málo uměleckých děl schopných rozhodit člověka tak jako tento román.Je to scifi, ale po přečtení nemáte pocit že jste přečetli pohádku.Není to deprese co se dostaví pouze pocit osamění.Ale jak tady už někdo napsal i po letech vyvolává ve mně kniha pocity k zamyšlení.

qwill
16.03.2016

zvláštní kniha, nutí k samostatnému myšlení a vyciťování. Narodil jsem se v době, kdy byla napsána - z dnešního hlediska informační pravěk, doba před neolitem.... scifisté z dnešního pohledu teprve slezli ze stromů. Nebo přece jenom ne?

razzex
16.03.2016

Trochu zvláštní sci-fi román, který zkoumá lidské myšlení, psychiku, a vůbec další aspekty lidského chování. Solaris mne zpočátku zaujal. Prázná vesmírná stanice, nikde nikdo, neobydlená planeta s živým oceánem - prostě slibný start. Později byl ale děj takový vláčný, hodně se zastavoval u opravdu dopodrobna vypracované historie planety, nebo u historie o vědcích a různých věděckých závěrů. Podle mě toho bylo až moc. Druhá stránka příběhu se zaměřuje výhradně na psychiku hlavní postavy a jeho myšlenkové pochody, když se snaží přijít na to, co se to kolem něj vlastně děje. Místy bych knížku označil klidně i za horor. Ze závěru jsem byl zpočátku dost zklamaný, ale v retrospektu jsem si uvědomil že je to vlastně zakončení, které se trefuje přesně do stylu knihy. Pokračování se asi nedočkáme, ale rozhodně si myslím, že by stálo za to.

PETERYY
12.01.2016

Kolikrát se mi stalo, že jsem četl a četl a nejednou jsem se vrátil o 10 stran zpět, protože jsem nevěděl o čem tato část byla. Nevím co tím chtěl autor říci, když nám naservíroval jednoduchý příběh a okolo hodně filosofické omáčky. Za mě 70%, který nebyl pojatý špatně, ale mě tak úplně nevyhovoval.

jvetvicka
09.01.2016

Hrozně pokažený závěr a mnohdy nudné popisy historie Solaris. Potencionál velký, všechno hezky rozehrané, ale nevyužité. Škoda.

Fremr
27.12.2015

Solaris mě zasáhl až do nitra. Je to opravdu hutný filozofický sci-fi materiál. I po čtyřech letech od přečtení mám z toho stejně silné pocity. Dokáže Vám, že stvoření živé bytosti či život samotný, je zázrak. Je jedno jestli jste tady nebo v hlubokém vesmíru, pocitům a lásce neutečete, nikdy. A hlavně nic z toho asi ani nikdy nepochopíte. Chybí mi vstávání v modročervené záři... asi si to přečtu znova.