triatlet triatlet komentáře u knih

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Povídkový výbor jsem přečetl před setkáním s Janem Balabánem. Jeho autorské čtení bylo osobité - pro posluchače zážitek. Jan Balabán při čtení stál, aby lépe navázal kontakt s adresáty. Povídky syrové, ale věrohodné, plné lidskosti.

02.02.2011 5 z 5

Kráska v nesnázích Kráska v nesnázích Robert Graves

Verše niterné, ale i hravé.

Chata děsu Chata děsu Jan Karel Čemus

Čemus skvěle vystihl napětí, dobrodružství.

Nováček Bubáček píše deník Nováček Bubáček píše deník Jaroslav Foglar

Když se tak zamyslím... pokud by Vodomil nezmiňoval, že ho vedoucí Jestřáb nemá rád, asi bych autora této svérázné skautské postavy nepoznal.

Magor dětem Magor dětem Ivan Martin Jirous

Ťululum povídá šmudle: vtipně to Magor poskládal, i když nás v polívce utopit nechal:-)

Alžbetin dvor Alžbetin dvor Hana Zelinová

Krásná sága. Děj z 19. století je kouzelnější, ale i deníkově retrospektivní líčení osudů rodu Fabiciovců z konce 2. světové války si udržuje výrazné charakteristiky postav. Přečteno poslovensky i česky.

Triatlon Triatlon Jaroslav Formánek

Studijní literatura:-)

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

"Volím slovo prosté, chci tu báji vypravovat, z úst, jak lidu roste."
Když vidím některé argumenty v komentářích, tak bych osobně volil spíš slovo sprosté:-)
Neruda jednoduchou formou dokáže zachytit příběh. Je zajímavé, jak zaměňuje balady a romance.

30.01.2011

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Smutek z okolního světa, který je zobrazen bez jakýchkoliv příkras, je ve verších Jiřího Wolkera přímo hmatatelný...

30.01.2011 5 z 5

Host do domu Host do domu Jiří Wolker

Wolker dokáže svými verši srozumitelně zachytit niterné rozpory dospívajícího mladíka, který vnímá svět kolem sebe.

30.01.2011 5 z 5

Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky Ladislav Pecháček

"Přepište to s těmi přívlastky, Borůvko:-)" Bezstarostný, vtipný, nápaditý pohled na svět prostřednictvím dvou středoškolských rebelů. Na rozdíl od filmového zpracování v knize nacvičují Jiráskovu Lucernu. Ve filmu tvůrci změnili hru za Tylovu Lesní pannu, protože Lucernu nacvičovali v souběžně natáčeném filmu Blázni, vodníci a podvodníci.

29.01.2011

Osvobozené kino Mír Osvobozené kino Mír Ladislav Pecháček

I když Pecháček zachytil 50. léta z pohledu dospívajícího chlapce vtipnější formou, tak dokonale vystihl bezbrannost obyčejných lidí proti tehdejší moci.

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Svižná lyrika v Dannyho podání je doprovázena problémy s holkami, se školou, s válkou.

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Silný příběh, který se čte jedním dechem. Denemarková přímo zmiňuje obec Puklice, která se nachází na Jihlavsku. Údajně ve vesnici nebyla, ovšem popis návsi je přesný. Peripetie hlavní hrdinky Gity jsou psané životem. Některé scény jsou hodně naturalistické, ale věrohodné.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Standingovy metamorfózy jsou neskutečně reálné. Litoval jsem ho, že měl takovou smůlu objevit se pokaždé ve svízelné situaci. Přitom to pro něj bylo vysvobození. Nádherné myšlenky. Překvapilo mě, jak bravurně při omezeném prostoru a času zvládli adaptaci jihlavští divadelníci - http://www.asgstudio.cz/0_menu/index.htm.

28.01.2011 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Při divadelní adaptaci jsem v komorním prostředí jihlavského Divadla Na Kopečku poprvé tleskal ve stoje. Výkon Honzy Potměšila byl obdivuhodný a výjimečný. Následně jsem viděl Charlyho ve filmovém zpracování. A nezklamal. Ale deníkový záznam v knižní podobě jsem si vychutnával. Dojemný příběh plný nádherných ideálů a lidství.

28.01.2011 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

1. Originální nápad s kompozicí. 3. Jednoduchý nápad. 5. Neotřelé téma. 7. Věrohodně vykreslená charakteristika hlavního hrdiny. 11. A trocha matematiky na závěr neuškodí.

27.01.2011 5 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Neoriginální, vieweghovsky neupřímné, ale rádobyčtivé. Vyšumí podobně jako většina vieweghových příběhů napsaných z nutnosti po roce 2000.

27.01.2011 1 z 5

Jak Anděla viděla anděla Jak Anděla viděla anděla Marie Poledňáková

Na rozdíl od zbytečného filmového pokračování Jak se krotí krokodýli navazuje knižní podoba příběhu o Anděle na předchozí Vaškova dobrodružství.

27.01.2011 4 z 5

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Výborně prokreslené postavy, čtivě zvolená kompozice vyprávění z několika pohledů a realisticky zachycená atmosféra (hudba, kterou hrdinové poslouchají ze stránek přímo vystupuje).

27.01.2011 5 z 5