triatlet triatlet komentáře u knih

Nápady svaté Kláry Nápady svaté Kláry Pavel Kohout

Vtipně rozvedený nápad. Z pohledu dospívající hrdinky Kohout trefně a vtipně kritizuje socialistické maloměsto. V městečku S. bych v té době opravdu nechtěl pracovat na poště:-)

Svatby v domě Svatby v domě Bohumil Hrabal

Je s podivem, jak śe autor dokázal stylizovat do vypravěčky a s nadhledem komentovat své raubířiny z pozice své manželky. Nádherné jazykové obraty (např. hypany) a popis tak plastický, že při líčení škvaření sádla je cítit omastek.

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Kdysi, na začátku 90. let, první setkání s Bohumilem Hrabalem. V pravý čas mě oslovila poetika, pomocí níž Mistr dokázal zachytit obyčejné příhody.

Súdruh Münchhausen Súdruh Münchhausen Ladislav Mňačko

Pohled na totalitu zpracován úplně jinak než v kratším příběhu Jak chutná moc. Ve finále sice člověk stejně kroutí hlavou, ale u Soudruha potomka barona Prášila se nasměje zdánlivě absurdním situacím. Kdo nezažil, možná nepochopí. Výhodou je uzavřenost a samostatnost jednotlivých kapitol. Pro mě jsou nezapomenutelné ty, které líčí pionýrský tábor, hokejový zápas a návštěvu továrny.

11.02.2011 5 z 5

Ve stínu zlaté hory Ve stínu zlaté hory Colleen McCullough

Autorka zpracovala podobné téma jako v Ptácích v trní. Podařilo se znovu věrohodně vykreslit prostředí, vztahy mezi postavami i jejich charaktery.

11.02.2011 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

„Podle jedné legendy žije na světě pták, který zazpívá jen jednou za život, sladčeji než jakékoli jiné stvoření na této zemi. Od chvíle, kdy vyletí z hnízda, hledá trnitý strom, a neustane, dokud ho nenalezne. Potom se v těch nehostinných větvích rozezpívá a na nejdelší a nejostřejší trn se nabodne. Umíraje se vypne ve smrtelných mukách a krásněji než skřivan či slavík zazpívá jednu jedinečnou píseň, za kterou zaplatí životem. Ale celý svět zmlkne a naslouchá a Bůh na nebesích se usmívá. Neboť to nejlepší se vykoupí jen velikou bolestí… Alespoň tak praví ona legenda,“ to je úvod příběhu „Ptáci v trní“ od Colleen Mc Culloughové. Příběh se sice navenek tváří romanticky – vztah Meggie a kněze Ralpha de Bricassarta, ovšem hlavně zachycuje každodennost ve farmářské rodině Clearyů, kde byla Meggie jako děvče od dětství v roli outsidera, a proto nachází útočiště u kněze. Život na farmě Drogheda v první polovině 20. století zobrazen realisticky. \Na rozdíl od filmové podoby jsou plastičtěji popsané boje za 2. světové války.

11.02.2011

Mám rád tu řeku Mám rád tu řeku Ota Pavel

Co jiného může člověka tak pozitivně naladit, aby vyrazil poznávat Křivoklátsko? I když je jasné, že idyličnost líčenou Otou Pavlem asi našinec už čekat nemůže.

09.02.2011

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Motiv cesty Coelho obohacuje o víru a vlastnímu hledání hlavní hrdinky to prospívá. I když se může zdát, že autor píše schematicky, svým stylem si získává široký okruh čtenářstva. Ani třetí kniha od Coelha mě neodradila v poznávání jeho díla. Ale určitě bych nedoporučoval číst od Coelha příběh Jedenáct minut jako první.

Veronika sa rozhodla zomrieť Veronika sa rozhodla zomrieť Paulo Coelho

Coelho si opět vybral atraktivní téma: uzavřenost prostředí, tápající hrdiny. A atmosféru sanatoria kdesi pod Julskými Alpami vystihl dokonale.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Autor podává moudra líbivou a přístupnou formou. Motiv cesty se prolíná celým příběhem a kdo si najde cestu k Alchymistovi (a na světě i tady na databízi je takových adresátů hodně), nelituje. Pro někoho oddychovka, pro jiného zdroj moudrostí (i když nikterak originálních); rozhodně knížka, která vzbuzuje emoce.

Wirth versus stát Wirth versus stát Petr Ritter

Postava Wirtha je čtenářsky sympatická, příběh samotný je čtivý.

06.02.2011 4 z 5

Vraždy v nakladatelství Vraždy v nakladatelství P. D. James (p)

Prostředí nakladatelství je atraktivní, ale čím dál víc mi vadí rozsah příběhů P. James. A. Christie na menším prostoru dokázala napětí udržet lépe.

06.02.2011 4 z 5

Nedoporučoval bych čtenářům, kteří se chystají s Murakamim začít. Teda pokud to nejsou vytrvalostní běžci nebo triatleti. Murakami totiž dokáže jasně a přitom čtivě zachytit pocity vytrvalostních sportovců. Některé pasáže jsou hotová životní moudra. Krásné počtení.

06.02.2011 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

I bez znalosti prvního dílu (Hrdý Budžes) si čtenář užije maturatčiny pocity, které jsou ovlivněny nejen porostředím, ale i dobou 80. let. Skvělé zpracování v Divadle V Dlouhé.

05.02.2011 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Irena Dousková skvěle vystihla dobu očima malé školačky Helenky, která je takovou dívčí obdobou Vieweghova Kvída z Báječných let.

05.02.2011 5 z 5

Krásná Tortiza Krásná Tortiza Jan Drda

V povídkách je patrný autorův příklon ke komunistickému režimu. Oslava budovatelství, zatracování soukromého vlastnictví (malá políčka jsou škaredá, protože jsou "záplatovaná" nejrůznějšími remízky.... Povídky mají v dnešní době didaktický význam - umožní porovnání, jak se vyvíjela autorova tvorba. nejmarkantnější je to v pokračování příběhu profesora Málka, který místo vyššího principu mravního je soudruhem agitátorem a místo Ovidia čte Marxe a Engelse...

05.02.2011 2 z 5

Love story Love story Erich Segal

"Láska nemusí prosit za odpuštění." Strohý jazyk vystihne charakter postav, atmosféru doby. Autor prokazuje sečtělost i aluzí na W. Whitmana.

04.02.2011 5 z 5

Muž, žena a dítě Muž, žena a dítě Erich Segal

Segal podává čtivě prázdninový partnerský příběh. Ve zkratce dokáže zachytit prostředí, charakter postav a jejich vývoj.

04.02.2011 4 z 5

Králíku, utíkej! Králíku, utíkej! John Updike

Updike výborně vykreslil hrdinovu neschopnost vyrovnat se s povinnostmi, které přináší rodinný život. Věrohodně podaný obyčejný příběh.

04.02.2011 5 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Viewegh devalvuje svou tvorbu nutkáním každý rok něco vyplodit. Případ nevěrné Kláry je průměrným čtením na cestu autobusem. Obohatí maximálně autorovo konto. Viewegh použil celou povídku Sauna ze souboru Miluj mě víc právě do Případu nevěrné Kláry. Tomu říkám nápad...

02.02.2011 2 z 5