triatlet triatlet komentáře u knih

Love Story / Oliverův příběh Love Story / Oliverův příběh Erich Segal

Když už příběh spěje téměř k červené knihovně, tak z toho Segal se ctí opět vybruslí.

20.08.2012 4 z 5

Gentlemani z Harvardu Gentlemani z Harvardu Erich Segal

Příběh studentské party trochu připomíná Poslední kabriolet. Segal opět umně dokáže proplétat milostné zápletky s profesními. Navíc velmi dobře, ale nenuceně popisuje i historické souvislosti (Izrael, komunistické Maďarsko). Přestože mi od poloviny knihy bylo jasné, kdo zemře, dočetl jsme se zaujetím. Pěkná je závěrečná heroizace obyčejnosti.

20.08.2012 5 z 5

Advokát ex offo Advokát ex offo Petr Ritter

"Kdo se honí za mocí, ten nabírá vodu čeřenem. Moc nikdy nesmí být cílem, ale vždy jenom prostředkem, jinak ubližuje."
Čtivý příběh z prostředí jedné advokátní poradny. Autoři rozehrávají několik příběhů, zobrazují prostředí advokátní poradny. Vtip se mísí s náznakem tragiky, velmi dobře jsou prokresleny postavy.

20.08.2012 5 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

U Šulcových románů oceňuji i autorovy doslovy, v nichž vysvětluje, které postavy zjednodušil, která fakta upravil pro potřeby románu.

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Paralelně odvyprávěný příběh o konci svobody v Československu (výborně zasazené známé repliky - např. Jana Masaryka) a o boji za nový stát Izrael. Nejvíce na mě zapůsobily příběhy Hadasy a policajta Sýkory.

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

První setkání s tvorbou Jiřího Šulce. Zážitek - střídání vypravěčů, propracované charakteristiky.

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

I když o heydrichiádě bylo napsáno hodně knížek a natočeno hodně filmů, tak jsem stejně četl s napětím. Čtenář sice ví, jak příběh skončí, stejně ale hrdinům z odboje drží pěsti. Jiří Šulc píše obdivuhodně - dokáže střídat vypravěče, detailně popsat určitou historickou událost.

Kobold Kobold Radka Denemarková

Prvních 30 stránek Přebytku něhy jsem se neorientoval, kdo vypráví, o kom vypráví, ale symbol ŘEKY mě strhl stejně silně jako proud vody. I když mi zpočátku vadily jednoduché věty a osamostatňování vedlejších vět přívlastkových, tak postupně jsem si zvykl a bral jsem to jako autorčinu snahu o zesílení syrového, naporcovaného pohledu na svět, v němž se ukrývají K/koboldové. Příběh sice autorka jakoby natahuje opakováním motivů, ovšem každé slovo má svůj význam, umocňuje ponurost, bezpráví. Druhá část - Přebytky lidí - je více epičtější a nápad, jak z mrtvoly udělat jednu ze stěžejních hrdinek, úžasný. Pohled prostřednictvím dvou vypravěčů je zajímavý, především donquijotské chování "knížete" Krvepolského. Závěr velice realistický.

11.07.2011 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Smutnější osobní trable Havlíček ztvárnil s ironickou nadsázkou.

29.03.2011 5 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Stručná, jasná vypointovaná kritika nešvarů kolem nás.
"Jsou to malinké nádobky, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral. Já každou svou myšlenku tak dlouho hobluju, až je z ní epigram."
Za okupace se musely Havlíčkovy verše, ve kterých kritizoval církev, krále, vlast, múzy i svět, v čítankách zamazávat černou barvou, ale řadu jednoduchých veršů si lidé pamatovali. I když nejsou všechny Havlíčkovy myšlenky tak jednoduché jako ty o Vaškovi, který nemá chodit s pány na led, nebo o tom, že etymologický původ jména Rakous pochází od raků, podporovaly (a podporují) vlastenectví.
"Moje barva červená a bílá,
dědictví mé, poctivost a síla."

29.03.2011 4 z 5

Knihafoss Knihafoss Marka Míková

Fantazie Marky Míkové se prolíná s poetikou.

26.03.2011 5 z 5

JO537 JO537 Marka Míková

Nápadité propojení tří světů (reálného, snového a počítačového). Autorčin pohled možno zhlédnout ve Čtenářském deníku -

26.03.2011 4 z 5

Šibeniční písně Šibeniční písně Christian Morgenstern

Nonsensové pojetí nabízí množství výkladů.
Oceňuji kreativitu, s jakou Michal Pavlíček a Petr Nikolaev obrazově doprovodili hudební zpracování skupiny Stromboli v roce 1987.
Ve Velikém lalulá (viz zajímavosti) využívají Morgensternův autorsko-překladatelský komentář, v němž udává vazbu na šachovou partii.
Zpěv Báry Basikové doprovází děj a díky obrázkům se zhmotňují zdánlivě nesmyslná spojení. Stejně jako u Morgensterna je důležitá hra. A stejně jako všechny hry má šachová partie svá pravidla.
Především panoptikum zmítajících se černobílých figur na šachovnici umožňuje symbolický výklad hledání vlastního postavení. Choreografie střídá polohy figur a jejich přesně vymezený pohyb naznačuje ohraničení prostorem.
Kameraman Jan Malíř s režisérem Petrem Nikolaevem vystihli ve studiu atmosféru tajemné partie.
V Košileli (viz zajímavosti) baladičnost takřka erbenovskou navodí už úvodní předehra. Prostředí, kterým hrdinové prochází, dál baladičnost rozvádí: hřbitov, skalisko, les. V pětiminutové stopáži autoři odvyprávěli příběh prokletí. Vystihují osamocení, zlo, prokletí v podobě všudypřítomné smrti, i když se v hrdinčiných vzpomínkách reálně objeví až v samotném závěru. Symboly vody, ohně, jeřabin, kříže, kostnice nabývají svůj význam.
Podobně jako na začátku 20. století experimentoval Morgenstern, tak v 80. letech experimentovali Stromboli. I když jejich tvorba není - stejně jako Morgensternova - podbízivá, má nadčasovou platnost.
Na závěr citace Michala Pavlíčka ze stránek České televize: Frontman skupiny popisuje v seriálu Bigbít hudbu Stromboli spíše pocitově: "Stromboli bylo takový uzavření se do sebe, takovej ostrůvek, kterej v tý muzice najdeš, abys unikl… Byl to experiment, kde šlo o to vytvořit silný nálady se zpěvem Báry, který byly jak velmi citový, tak i velmi agresivní - byl to pokus s jinejma pěveckejma polohama, třeba s používáním techniky částečně operního zpěvu." A následně pokračuje: "Ty můžeš buď muzikou prezentovat to, co tě sere vokolo, dát do toho agresi a ukazovat to. Nebo se taky můžeš zavřít do svýho světa a necháš se unést hudbou, která tě vynese někam mimo ty okolní problémy. Já jsem ve Stromboli měl právě takovou tu druhou stránku, vedle klaunství a šaškovství Výběru, toho takovýho agresivního a rockovějšího pohledu, tady šlo o hodně citový věci."

20.03.2011 5 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Už úvodní nápad nezastavovat pasažérům v Českých Budějovicích mě rozesmál. A v jedné kapitole paralelní vypravěči - Max a ovce, to byl nápad.

23.02.2011 5 z 5

Taková normální rodinka se vrací Taková normální rodinka se vrací Fan Vavřincová (p)

I když pokračování Rodinky situovala Fan Vavřincová do dnešní doby, postavy se tam chovají, jako by ustrnuly v 70. letech. Nenápadité, nezáživné čtení.

23.02.2011 1 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

V 17 letech napsala Věra Němotová crazy komediální příběh, který se stal předlohou pro nezapomenutelný film. "Oléééé."

23.02.2011 5 z 5

Kateřina Neumannová: Zpovědi u Matesa Kateřina Neumannová: Zpovědi u Matesa Václav Cibula

Kniha psaná ještě o závodnici - "naší Kačce"...
Snad se ze své naivity ohledně MS v Liberci u Matesa také vyzpovídala.

23.02.2011 4 z 5

Obrázky z Paříže Obrázky z Paříže Jan Šmíd

Jan Šmíd dokáže podobně jako Karel Kyncl zachytit duši místa, kde pracuje jako reportér.

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Odpočinková četba, v níž autor dodržuje pravidla detektivního žánru, která stanovuje a následně je porušuje. Jazykově svižné čtění. Závěrečné roz(h)řešení je zakomponováno vhodně.

15.02.2011 5 z 5

Osudová láska Osudová láska Erich Segal

Segal píše poutavě. Popis lékařské mise v Africe je reálný. Pěkný je i motiv hudby. V závěru autor překračuje tenkou hranice směřující až k "červené knihovně", naštěstí se v epilogu vrátí o krok zpět k hudebnímu motivu. Na hodnocení má vliv i nenápaditý obal - obrovským zlatým písmem napsán titul, pod ním bílým písmem autor, z druhé strany univerzální fotografie autora...

15.02.2011 3 z 5