TessieB TessieB komentáře u knih

Tma Tma Jozef Karika

Po Strachu a Trhlině třetí kniha od p. Kariky a jsem bohužel zklamaná. Cca první polovina knihy byla vcelku dobrá, ale pak mi přišlo, že sám autor si nebyl úplně jistý, jak dál a co všechno se v knize ještě má stát. Na můj vkus toho pak bylo až příliš, takže to působilo až neuvěřitelně a přeplácaně. Ohledně konce, no... moc to celkovému vyznění knihy nepomohlo, takže za mě slabé 3*.

04.06.2023 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Pokračuji v boření mého "odporu ke klasikám" a jsem za to ráda. Příběh byl skvělý, postavy nijak složitě popsané, ale o to snad výstižněji.

15.10.2022 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Skvělá kniha. Moc mě bavila od začátku do konce. Je trošku úsměvné, jak je Finsko vylíčeno naprosto opačně, než ve skutečnosti je. Příběh byl dokreslován záznamy ze slovníku, texty z učebnic a podobně, což přidávalo knize na uvěřitelnosti.

06.07.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dlouho jsem se nemohla začíst, asi jsem od ní čekala něco trošku jiného, ale stálo to za to. Moc smutná a zároveň krásná kniha. A netradiční vypravěčka byla zajímavá volba, dodalo to příběhu tu pomyslnou třešničku.

23.05.2022 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Mám zřejmě zcela jiný typ humoru, protože jsem se u knížky pousmála asi jen dvakrát, jinak mi to přišlo spíše jako rádoby vtipné za každou cenu, což mě tedy nijak neoslovilo.

21.01.2022 2 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) Poslechnuto jako audiokniha a moc jsem si to užila. Jakožto pravidelný čtenář hororů jsem si říkala, že to bude pohodička, ale musím se přiznat, že jsem se místy u poslechu i bála :) na začátku mi trošku vadil přednes, ale pak jsem si na hlasité dýchání do mikrofonu zvykla a soustředila se na příběh. Klasická duchařina, která mě opravdu nezklamala, a rozhodně mě navnadila na poslech/přečtení dalších knih od autorky. Je mi jasné, že příběh bude v dalších knihách podobný, ale jako jednohubka to bude určitě parádní. Každopádně já se někam nastěhovat a jako první vidět nápis "Žádná zrcadla" vyrytý nožem ve dřevě, vzala bych si kočku a pápá šáteček :D

16.03.2024 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Dlouho, dlouho, dlouho jsem se nemohla začíst. Styl psaní mi moc nevyhovoval a často jsem se do čtení musela nutit. Ale s ohledem na to, že příběh znám a mám ho ráda, jsem se nakonec prokousala až na konec. S pokračováním si budu muset ale na chvilku dát oraz, protože jinak bych asi letos nepřečetla nic jiného :) každopádně příběh je to skvělý, Tolkien naprosto předběhl svou dobu, ale na mě je bylo trošku náročnější čtení s ohledem na udržení pozornosti.

04.01.2024 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Dobrý start do série. Nebylo to extrémně napínavé, ale neurazí :) těším se na další díly a vzestupnou tendenci psaní.

12.04.2023 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Začátek a prostředek docela nuda, až jsem přemýšlela, jestli ji vůbec dočtu. Vadil mi styl psaní. Postupem času jsem si na to docela zvykla, ale i tak jsem z knihy nebyla kdovíjak unešená. Rozhodně jsem už četla lepší kousky, ale v konečném součtu to nebylo zas až tak hrozné.

25.03.2023 3 z 5

Deník holky z lékárny Deník holky z lékárny Martina Lachnittová

Za mě povinná četba pro všechny, kteří kdy vkročí (nejen) do lékárny. Vtipné, místy správně nadnesené, ale zároveň (bohužel) v mnoha věcech pravdivé. Moje sestra v lékárně pracuje a občas se nepřestávám divit, co jsou schopni pacienti říct cizí osobě, která se jim snaží pomoct (nebo sobě navzájem) a jak dovedou být nepříjemní už od dveří. Myslím, že to vystihuje citát z knihy: "Nemusíte nosit lékárníkům mandarinky, stačí nechovat se jako debil." Amen :)

11.02.2023 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Od Murakamiho jsem zatím četla jen jeho dvě krátké novely Spánek a Podivná knihovna. Obě jsou vlastně "o ničem", ale zároveň se mi styl psaní líbil. Plus tedy krásné ilustrace, já jsem byla docela spokojená. Ale souhlasím, že ten konec mi k tomu moc neseděl.

11.02.2023 4 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Seberozvojové knížky jsou u mě na černé listině, protože jsem z nich většinou spíš naštvaná, než aby mi přinesly něco nového nebo objevného a stejně po nich občas sáhnu, abych sama sebe přesvědčila, že nějaká dobrá přece musí určitě existovat. Tahle knížka mě překvapivě docela potěšila. Jasně, dala by se zkrátit (jako všechny knížky tohoto typu), ale nenašla jsem tam až tolik opakování předchozích myšlenek, jako třeba u Cirkadiálnního kódu nebo klasické "zaručené postupy, které VŽDYCKY fungují". Rady a tipy jsou dobře aplikovatelné, oceňuji i doplňující materiály, které jsou ke stažení i v češtině. Za mě povedené a ráda doporučím i dále, pokud chce někdo nakopnout v tom, nezačínat pořád znovu s nějakým návykem. Sice nakonec zjistíte, že to za vás nikdo neudělá, ale motivaci vám to poskytne :)

03.01.2023 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

(SPOILER) Příběh mě ze začátku bavil a horko těžko jsem se od knihy odtrhávala. Zajímalo mě, co budou vyšetřovatelé dělat cca 400 stránek, když po 150 nám autor naservíroval totožnost vraha. Opak je ale pravdou a byl to opravdu jen začátek. Ubírám hvězdu za cca poslední čtvrtinu knihy, kdy si Risk zahrál na nesmrtelného Semira Gerkhana a vrah místo promyšlených vražd sáhl k rychlému řešení "problému". V konečném součtu to ale byla docela dobrá detektivka, další díly si určitě přečtu. Jsem zvědavá, jak se bude autor i jeho postavy vyvíjet, co se vlastně stalo ve Stockholmu, jak dopadne Fabianova rodina a taky doufám, že Dunja opustí Dánsko, protože ta mi byla moc sympatická (což se nemůže říct o jejím šéfovi, to se mi otevírala kudlička v kapse :)).

21.11.2022 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Celou knížku jsem si říkala, že je to takové slabší a dám tři hvězdy, ale tím koncem mě King přesvědčil, že to zas tak špatný nebylo :)

24.04.2022 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Příběh mě bavil od první stránky a ani na chvíli jsem se nenudila. Grišu jsem nečetla, takže jsem se nejprve bála, že to bude vadit pro pochopení Grišaverse, ale autorka počítala s tím, že Grišu nemáte přečtenou a během příběhu nenápadně podsouvala fakta, které čtenářům trilogie jsou známé, ale zase jich nebylo tolik, aby je otrávilo, a zároveň nové čtenáře uvedla do světa dostatečně, takže jsem nebyla z jeho fungování zmatená. Postavy byly dobře vykreslené, v prvních částech jsme se dozvěděli i o jejich minulosti, takže vám byli hned sympatičtější. Za mě určitě favorit Kaz (samozřejmě) a Inej, ta je skvělá :) konec jsem dočítala v jednu ráno, protože jsem se prostě nemohla odtrhnout. Sice tam toho fantasy nebylo zas až tak moc, ale vůbec mi to nevadilo, četlo se to skvěle. Rozhodně mi tam nevadily ani romantické linky, nebylo to tam nijak na sílu. Na pokračování se moc těším, už mám rezervaci v knihovně :) zároveň mě autorka navnadila i na přečtení Griši, tak snad nebudu zklamaná.

19.03.2024 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Velmi čtivý příběh. Některé kapitoly (hlavně ke konci) tam byly možná trošku zbytečné, ale celkovému vyznění to neuškodilo. Do vily se po přečtení určitě musím podívat, úplně mě ten prostor v knize nadchl.

14.03.2024

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

(SPOILER) Dobrý příběh, dokázala bych si ho představit i rozsáhlejší (zvlášť, když je od Kinga a ten dlouhé knihy umí :)). Hvězdičku ubírám za ten konec, který byl za mě docela splašený a hlavní hrdina si zahrál trošku na Semira Gerkhana :)

02.06.2023 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Taková dobrá jednohubka. Vlastně tam ani moc negraduje nějaké napětí, spíš jen celou dobu počítáte s tím, že vrah je prakticky kdokoliv. Čtete to v jednom kuse asi spíš ze zvědavosti, jestli jste si tipli správně, než že by to bylo nějak mistrovsky vykreslené, že by vám to nedalo spát. Ale na dva krátké večery to bylo fajn :)

25.03.2023 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

První třetinu knihy se toho zas tak moc nedělo, zbytek knihy mě pohltil a konec mi to tedy docela zkazil - přišlo mi to useknuté a zasloužilo by si to pár stránek navíc, škoda... K tomu ještě několik nesrovnalostí - nejdřív Tereza uvažuje, jestli vůbec profesor Kuchař umí s internetem, ale o pár stránek dál tvrdí, že na maily odpovídá hned. Zároveň se z Jana stane Tomáš a z disertačky diplomka... ale nebylo to špatné, zkusím i další autorčiny knihy.

24.07.2022 3 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Tenhle typ literatury vůbec nečtu, takže jsem k tomu ze začátku byla dost skeptická. Každou kapitolou mě ale sestry přesvědčovaly, že jsem neudělala chybu s "rozšířením obzorů". Kniha se četla lehce a bylo to milé čtení, až mě to překvapilo.

23.11.2021 4 z 5