Terezka_U Terezka_U komentáře u knih

Silo Silo Hugh Howey

Knížka mě zaujala svým námětem, který je velmi netradiční a kreativní. Děj má spád a je zde plno napínavých momentů, díky kterým mi dělalo problém odtrhnout se od čtení. Na druhou stranu mi chybělo detailnější rozpracování postav a podrobnější popis děje. Oproti seriálu je knížka podstatě stručnější a chybí zde hlavně části, které by se věnovaly podrobněji tomu, proč postavy jednají tak, jak jednají.

Když to celé sečtu, tak se jedná spíše o lepší průměr. Možná bych hodnotila jinak, kdybych neviděla napřed seriál, který je podle mě fantastický.

17.07.2023 3 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Těžko se mi hledají slova, kterými bych popsala mé dojmy z knížky. Knížka působí jako tři povídky spojené do jednoho příběhu. Jednotlivé příběhy se přitom protínají jen velmi lehce. Společným tématem je samota a adaptace na změnu. Emočně mě nejvíce zasáhl příběh nemocné Akiko. Nejnapínavější mi přišel příběh Květy. Autorka píše velmi citlivě a dokáže vysvětlit motivy jednotlivých postav. Díky tomu jsem se do nich dokázala vžít a najít pochopení i pro jejich zvláštní chování.

08.04.2024 4 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Co se týká knih z oblasti osobního rozvoje, tak je to jedna z těch lepších, přesto mi po jejím dočtení zůstaly rozporuplné pocity. Kniha se dobře čte, autor uvádí mnoho zajímavých příběhů, a dalo by se zde najít několik pravidel, které mají potenciál pomoci lidem s rozvojem. Mám ale dojem, že pokud by se člověk začal řídit vším, co autor uvádí, zbyde z něj jen robot opakující činnosti bez zjevného důvodu. Chybí mi zde hlubší zamyšlení nad smyslem návyků. Osobně to pro sebe beru jako spíše takovou nabídku toho, co můžu vyzkoušet, než komplexní návod.

14.08.2023

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Téma lásky zpracované z několika pohledů a spojené do celistvého příběhu díky vyprávění Emy. Je to netradičně pojatá knížka, která je úžasně čtivá. Přišla jsem si pro pěkný příběh a odešla jsem i s mnoha zajímavými myšlenkami. Těším se na další díla autorky.

26.03.2023 4 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Začátek byl velmi slibný, konec už trošku pokulhával. Četlo se to ale velmi dobře.

14.11.2022 3 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Těžko se mi tato kniha hodnotí. Příběh byl zajímavý, postavy barvité, ale nedokázalo mě to vtáhnout. Většinu knihy jsme spíše odpočítávala stránky do konce. Až po dočtení jsme si poslechla nějaké rozbory, díky kterým mi začalo být dílo bližší (škoda, že jsem si je neposlechla před čtením). Na první příčky v oblíbenosti se Sto roků samoty u mě určitě neobjeví, ale jsem ráda, že jsem si to přečetla.

15.05.2024 4 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Četlo se to celkem dobře, děj příjemně plynul. Zápletka byla sice celkem předvídatelná, ale i tak mi to přišlo napínavé.

P.S. Pojmenovat dva piloty Bill a Ben nebyl dobrý nápad. Celou knížku mi hrála v hlavě úvodní znělka Kluků z květináče :D

18.03.2024 3 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Perfektně zpracovaná knížka. Nejde se zde příliš do hloubky, takže je to vhodné pro lidi, kteří chtějí hlavně získat všeobecný přehled. Dozvěděla jsem se spoustu věcí, o kterých jsem neměla ani ponětí. Doufám, že autorka zpracuje i další historická období.

17.07.2023 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Zaujal mě nápad s vyprávěním členy kapely. Bohužel si ale myslím, že to mohlo být pojato mnohem víc hravě (úryvky z článků v novinách, "dobové" rozhovory, vyprávění fanoušků, ...). Nad tím, jak na sebe mohou postavy reagovat a doplňovat části příběhu, když vypráví každý zvlášť, se raději moc pozastavovat nebudu. Co mě ale velmi vadilo bylo to, že se nijak neměnil vyprávěcí styl podle toho, jaká postava zrovna mluví. Nebyla zde žádná snaha o diferenciaci postav. Je možné, že to bylo jen špatným překladem, to ale bohužel nemohu posoudit. Ani děj to poté moc nezachránil. Za mě bohužel velké zklamání.

14.11.2022 2 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Autorka hned v počátku nasadila výborné tempo, které se jí dařilo držet do dvou třetin knížky. Konec už byl bohužel o něco slabší a na můj vkus až moc přeplněný klišé. Cílem bylo nejspíše vyvolat strach z budoucnosti (nebo spíše přítomnosti), ve které rodiče vydělávají na úkor svých dětí. Obava se mi ale zdá trochu zbytečná a možná to v tomto podání vyvolává větší paniku, než jaká je potřeba.

14.11.2022 3 z 5

Utopia Avenue Utopia Avenue David Mitchell

Moc nerozumím tomu vysokému hodnocení. Michella mám ráda a četla jsem od něho téměř vše. Tohle ale bylo něco strašného. Naprosto ploché postavy, zbytečné dialogy, nikam nesměřující děj a ještě si to vše můžete užít na 600 stránkách čistého utrpení. Tu jednu hvězdičku dávám jen ze slušnosti vůči autorovi a za pěknou obálku. Tohle byl podle mě obrovský přešlap.

24.06.2022 1 z 5

Nenásilná komunikace Nenásilná komunikace Marshall Rosenberg

Kdyby si tuhle knížku přečetli všichni, tak by byl svět lepším místem.

Samotné přečtení vám samozřejmě život nezmění, ale pootevře vám dveře do světa lepší komunikace. Přetavení znalosti v dovednost je pak další samostatná cesta.

15.10.2023 5 z 5

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

(SPOILER) Tak tato kniha mě opravdu zvedla ze židle... a vůbec ne v pozitivním smyslu. Mám pocit, že autor měl negativní zkušenosti se ženami a tak se jim chtěl trochu pomstít.

Lenka je absolutně nezajímavá postava, na které je opravdu těžké hledat nějakou příjemnou vlastnost. Uráží se, je neskutečně žárlivá, vůči svému příteli se chová majetnicky a neukazuje ani trochu pochopení pro jeho koníčky a povinnosti. Řekla bych, že to tak trochu vystihuje takový ten negativní stereotyp, který mají někteří muži o ženách. Autor se to ale ani nesnaží nijak maskovat, nesnaží se pátrat po důvodech jejího chování, nehledá na ni nic, čím by se dalo její chování ospravedlnit. Vrcholem je scéna, ve které Daniel Lenku znásilní, ale nijak se to dál neřeší.

Je mi jasné, že nejsem úplně cílová skupina, ale tohle bych opravdu žádné dívce nikdy nedoporučila číst.

07.09.2023 1 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Bylo to fajn oddechové čtení, které mě ale ve finále zasáhlo možná více, než jsem čekala. Bála jsem se, že z konce zbyde velké klišé, ale nestalo se tak. Tím mě autorka velmi potěšila.

Za mě výrazně lepší než Daisy Jones. Jen těch plamenů jsem podle názvu čekala víc, ale to byl asi záměr :).

18.07.2023 4 z 5

Půl žlutého slunce Půl žlutého slunce Chimamanda Ngozi Adichie

Knížka je čtivá a krásně si hraje s psychologií postav. Oproti jiným knížkám autorky mě ale zaujala o něco méně. Přičítám to hlavně tomu, že jsem příliš nerozuměla politickým událostem v pozadí a některé části proto pro mě byly trochu zmatené.

20.03.2023 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Bylo pro mě obtížné sledovat děj. Často jsem se ztrácela a musela jsem se v knize vracet.

15.11.2022 3 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Je to naučná literatura a tak je potřeba k tomu přistupovat. Není to oddechové čtení před spaním. Četla jsme to v době, když jsme na střední škole probírali filozofii. Díky tomu jsem se mnohem lépe orientovala.

15.11.2022 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

(SPOILER) Už je to pár dní, co jsme knížku dočetla, ale pořád na ni nemohu přestat myslet.

V první polovině knihy se děj soustředí na Ifemelu, která se z Nigérie přestěhovala do Ameriky a pokouší se zde začít nový život. K Ifemelu jsem měla ambivalentní pocity - měla jsem ji ráda a přála jsem jí šťastný konec, přesto v jejím chování byla jistá povýšenost, která mi vadila. Často odsuzovala kamarády Baina a Curta za jejich snobství, sama od nich ale tohle chování pochytila. Krásnou ukázkou její přeměny pak byla jednak scéna z kadeřnického salonu a nebo i její vnímání Nigérie po návratu z Ameriky.

Ve druhé polovině se dočítáme o Obinzem, bývalém příteli Ifemelu, který se snaží získat vízum v Anglii. Tady pro mě nastala asi ta nejzajímavější část knihy. Je totiž zajímavé sledovat rozdíl v přístupu Ameriky a Anglie k přistěhovalcům s tmavou barvou pleti. V Americe barva pleti hrála velkou roli i přesto, že samotní bílí Američané by tvrdili opak. V Anglii naopak tohle téma úplně ustoupilo do pozadí.

V poslední části knihy nás autorka beze zpět do Nigérie, kde se po letech opět střetává Ifemelu a Obinze. Obinze ale stojí na rozcestí a musí se rozhodnout, jestli půjde za svým srdcem, nebo raději zůstane věrný své manželce.

Celkově tuhle knihu hodnotím velmi kladně a věřím, že to nebude má poslední kniha od autorky.

15.11.2022 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Kniha se dobře četla a postavy mi byly celkem sympatické. Nic mě ale na knize příliš neoslovilo. Autorka otevřela několik zajímavých témat, ale žádnému se nevěnovala do hloubky. Postrádala jsem nějaký silnější motiv. Měla jsem z toho takový ten pocit, jako když se jednou za rok na třídním sraze potkáte s bývalými spolužáky, slyšíte krátké útržky z jejich života, ale dohromady o nich vlastně nevíte skoro nic.

Pokud se mě zeptáte za měsíc, tak si jen těžko budu vzpomínat na to, o čem knížka byla.

08.01.2024 3 z 5

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Je to taková jednohubka na víkend. Nenáročná kniha, která pohladí po duši. Jen mě mrzelo, že se u některých témat nepustila autorka více do hloubky. Myslím, že by to románu prospělo.

01.06.2023 3 z 5