Switch Switch komentáře u knih

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Skvělá knížka, oddechové, osvěžující, zábavné. Hlavní hrdinka byla pasována do role manželky farmáře na slepičí farmě. Jako původem městský typ naráží na spoustu nových "venkovských" situací. Kolem farmy jsou opravdu prazvláštní farmářští sousedé a to celé vyvolává mnoho úsměvných, komických i tragických situací. Nečekal jsem, že mě kniha bude tak bavit. Netrhal jsem se vyloženě smíchy, ale musím říct, že bylo mnoho pasáží, kdy mi prostě koutky cukaly do nenuceného úsměvu. Vejce a já rozhodně mnohonásobně předčilo mé očekávání. S hlavní hrdinkou jsem opravdu prožíval její trápení i radosti, velmi mě bavila její přirovnání a popisy prostředí.

05.05.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Merle mne opět nezklamal, příběh Emanuela a skupiny lidí přeživší technickou apokalypsu mne zaujal. Zprvu jsem si nemohl zvyknout na autorův styl, jelikož jsem předtím četl Smrt je mým řemeslem, ale po několika stránkách a seznámení se s ústředními postavami mne potom příběh doslova pohltil. Dobrodružství z postapokalyptické doby se Merlemu podařilo vytesat doslova bravurně. Spousta teoretických otázek přežití v obdobné situaci mi leží v hlavě doteď, jelikož v době blahobytu nám nepřijde, že bychom mohli nějak strádat. Vřele tuto knihu doporučuji. Kromě dobrodružné linie příběhu je zde zajímavým způsobem líčena duchovní rovina a vývoj postav různě reagujících, když jsou postaveni před životní dilemata na kterých závisí přežití skupiny, vlastní prospěch. Je zde také poutavě nastíněna morální stránka.

23.02.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Četl jsem jako žáček ZŠ, knížka však ve mě dodnes zanechala krásné vzpomínky a tají se mi dech při dobrodružství pravěkých chlapců. Přemýšlím, že bych se k ní ještě určitě měl vrátit a znovu si ji přečíst. Jsem rád, že tato kniha byla zažazena mezi povinnou školní četbu.

21.01.2020 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Jízda, smršť, úlet. Tak bych popsal Vyhlídku na věčnost. Jelikož to nebyla první Kulhánkova kniha, kterou jsem četl, tak mě styl psaní nezaskočil. Vládci strachu byli lepší (kniha dnes prakticky není k sehnání...), ale ani Vyhlídka na věčnost nemá o moc méně řízu. Stránku za stránkou do Vás autor valí fantaskní, neuvěřitelné, vulgární a brutální scény - takový Kulhánek prostě je. Pro mě každopádně oddechovka na odreagování. Za sebe doporučuji, každopádně určitě to není pro každého.

29.02.2020 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Skvěle napsaná kniha. Již jsem se s Remarquem setkal při povinné četbě na střední škole, kdy jsem ale tenkrát sáhl po "Třech kamarádech" (také skvělá kniha). Líbí se mi syrovost s jakou Remarque popisuje v této knize vztahy mezi samotnými němci v průběhu 2.sv.války. Pohled na přátelství a nepřátelství, vřelost i lakotu, solidaritu i fanatismus. Nic není obaleno zbytečnou vatou, příběh plyne a prolíná jej spousta vzratů,. Čtenář má možnost postupně sledovat myšlenkový vývoj hlavní postavy. Jde defakto o příběh kde se mísí láska, zklamání, vztek, strach a mnoho dalších navzájem se vylučujících vlastností lidského života.. Napsáno nadčasově a čtivě. Určitě později budu mít tendenci sáhnout po další knize z autorova pera, protože věřím, že nezklame. Čas žít, čas umírat určitě mohu vřele doporučit :-)

30.04.2020 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Autor vystihl psychologii postavy a popsal barvitě jednu z nejzvrácenějších myslí a krajnosti, kam až může člověk zajít. Výborná kniha.

31.07.2011 5 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Skvěle napsaná středověká detektivní příhoda odehrávající se v našem překrásném hlavním městě Praze. Bylo to mé první setkání s knihami pana Hrdličky, ale musím uznat,že se to četlo opravdu samo - stylizace, děj, zápletky, humor. Knize nechybělo nic. Určitě se porozhlédnu po dalších knihách autora.

17.01.2024 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Uf. Sakra. To byla jízda. Už samotný začátek doslova bere dech, postupně příběh graduje a člověku se honí hlavou myšlenky, kam až dánská spisovatelka osudy postav v knize dožene. Přitom je to napsané opravdu s něžným nádechem a čtenáře často dohání lítost a zároveň vztek a údiv. Temný příběh, který odsýpá a nutí hltat stránku za stránkou. Vyprávění z pohledu malé Livie doslova bere dech, je zde vyobrazena dětská naivita a nevědomost, kde dospělí manipulují a ohýbají to, co "normální člověk" považuje za morální. Po dočtení knihy jsem měl pocit,že dítě vyrůstající pod takovým vlivem si do konce života musí nést opravdu těžké a depresivní trauma...

07.03.2024 5 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Další skvělá středověká detektivka z pera pana Hrdličky. Tři jeho knihy jsem hned po sobě přečetl v 5ti dnech a mít jich doma víc, četl bych dál. Podrychtář Václav opět pátral a předvedl svůj důvtip. Celý příběh Poutě oběšenců krásně pohltil veškerou pozornost čtenářovu (tedy mou). Stylizace vyprávění přípravu z pera autora, zápletky, rozuzlení, zasazení do historického období krále Václava a Jana Husa. No prostě paráda. Charaktery hlavních postav i těch postav, které se jen příběhem mihnou, prostě nemají chybu. Celou sérii vřele doporučuji i když jsem "zatím" četl jen tři knihy

20.01.2024 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Velmi zajímavá kniha dokreslující známý Schnidlerův seznam. Psáno velmi jednoduchou formou, přesto poutavě. Z knih jako je tato bychom měli čerpat, aby se historie již nikdy neopakovala...

08.02.2020 4 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Weiss ve svém snovém pojetí vyjádřil nadčasově pojem Velký Bratr, kdy nastínil společnost, kde jeden loutkař tahá za všechny nitky a omezuje svobodnouvůli všech, kdo v této uzavřené společnosti žije. Bravurně napsané. Přestože se jedná o dílo psané po 1.světové válce, autor nastínil budoucí dění světových dějin. Dílko se četlo samo a jistě osloví i dnešní nebo budoucí čtenáře za několik let. Doporučuji.

26.01.2020 5 z 5

Tomio Okamura - Umění vládnout Tomio Okamura - Umění vládnout Tomio Okamura

Knihu jsem přečetl jedním dechem, kniha v mnoha ohledech pouze nastínilo téma, ale každopádně je tam mnoho zajímavých řešení politických a vládních problémů a je s podivem, že ještě nejsou aplikována v praxi... Určitě by se tak vyřešila většina stávajících problémů. Dobře napsáno, rozhodně stojí za přečtení.

08.09.2013 5 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Další příběh podrychtáře Václava mne jako knihy předchozí vtáhl už od začátku do středověké Prahy. V tomto díle to Václav neměl vůbec jednoduché. Oporou mu jako vždy byla jeho báječná žena Kateřina a parta biřiců v čele s magistrem Šebkem. Já bych osobně takové pomocníky nesnesl, když pořád sedí někde u piva Děj jako obvykle připomíná klubko, které svým důvtipem podrychtář Václav musí rozplést. A že práce nemá málo o to se starají hádavý trhovci, potulní lapkové, žebráci, chamtivý měšťané a také intrikánská elita společně se šlechtou. Kniha opět utekla jako voda a jíž předávám záložku do dalšího díla z pera pana Hrdličky. Doporučuji

24.03.2024 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Příběhy Václava od Černého koně mě prostě baví. Tito knihu jsem četl jako čtvrtou v pořadí, i když se jedná o první díl, vůbec to ničemu nevadilo. Postavy jsem znal už z ostatních knih. Magist se v průběhu času moc nezměnil a parta biřiců stále vyvolává úsměvy při čtení řádků. Smrt nosí rudé škorně měl perfektního "záporáka". Jednotlivé soudní pře krásně rozkrývaly osu příběhu a že těch drobných "detektivních" případů v tomto díle Václav řešil... Nespočet. Knihy pana Růžičky jsem si oblíbil a už nyní mám objednány další dva díly. Styl psaní se mi krásně čte, mám rád jednotlivé postavy a rozuzlení zápletek. Příběh nedovolí čtenáři odložit knihu... Doufám že postupně získám všechny díly a přečtu si všechny knihy z pera tohoto autora.

13.03.2024 5 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Solženicyn mě mile překvapil, příběh Ivana Děnišovice z Gulagu mě doslova pohltil. Druhý příběh z Kočetovky z prostředí železniční stanice ve mě zanechal dojem, že bych sám rád věděl, jak to bylo s tím \"špionem\". :-) Příběh Matrjonina domu se mi líbil a vyvolal vě mě takový podivný pocit smutku nad osudem ubohé stařeny, zakímavě zachytil mezilidské vztahy v dědině. Pouze poslední příběh Ve vyšším zájmu mě vyloženě zklamal, čekal jsem lepší konec a vyvrcholení boje o studenty vystavenou školu. Tento mi přišel takový nedotažený. Celkově bych knihu určitě pochválil za příjemný a ničím nerušený výpravný styl autora. Minimálně první příběh bych určitě doporučil si přečíst, bylo to velmi zajímavé a příjemně podané.

01.02.2020 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

V minulosti jsem několik knih od Simmonse četl a jsem rád, že jsem narazil v knihkupectví i na Terror. Bylo to něco jiného, než třeba trilogie Doba mrchožroutů, ale rozhodně stejně bravurně napsáno. Kniha je plná zvratů, napětí, očekávání - co která postava udělá a jak se charakterově projeví. Mrzí mě, že několik mých oblíbených postav se nedožilo konce, ale o to víc jsem byl z konce knihy překvapený. Doporučuji těm, kdo se rádi bojí a mají rádi dobrodružství :-)

25.01.2020 5 z 5

120 dní Sodomy 120 dní Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Kniha, kterou jsem dostal do ruky mě velice překvapila, je až s podivem, co lidská mysl může vyplodit a 120 dní sodomy je toho důkazem. Pominu-li něchutné pasáže, kterými je kniha dosloba nabita, je zde zachycena možná zrůdnost hlavních postav, které popírají jakoukoli lidksou morálku. Z psycholigického hlediska je tedy tento román velice poutavý. Ani si nedovedu předtavit, co se mohlo v knize dít, kdyby Markýz De Sade dílo kompletně dopsal. Rozhodně ji nedoporučuji slabším povahám ani psychicky nyrušeným lidem. Mohlo by to mít neblahé následky ať už pro ně samotné, tak pro společnost. Já sám jsem byl po dočtení knihy v opravdu prazvláštním rozpoložení...

10.03.2019 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Nekompromisně dobře napsané, kniha mě pohltila a zanechala ve mě opravdu silné emoce. Neumím si představit něco takového prožít.

03.07.2012 5 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Po přečtení Žebrákovi pomsty jsem se těšil na další díl. Příběh podrychtáře Václava nabral jiný směr a ocitl se při plnění úkolu v cizí krajině. O to ušlechtilejší byl jeho cíl, kterého se zhostil plný odhodlání. Skvělý příběh zasazený do naší historie. Opět nechyběl humor, napětí i zajímavé rozplétání detektivní zápletky. Knihu vřele doporučuji a těším se na další počin z pera pana Hrdličky. Kniha se opět četla úplně sama a bylo těžké ji odložit.

18.01.2024 5 z 5

Velká hra Velká hra Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

"Velká hra" je opravdu, ale opravdu, dobře napsaný špionážní román zasazený do 2. světové války. Autor napsal dílo tak poutavě a tak věrohodně, že se to vlastně četlo samo a neustále jsem byl v očekávání, co hlavního hrdinu von Goldringa donutí k další improvizaci a jak bude svůj příběh prožívat dále nebo zda bude odhalen. Jak jsem se vždy knihám od ruským spisovatelům vyhýbal, tak o to víc jsem nadšený z toho co jsem si z této země letos přečetl. Kniha má opravdu kvalitní příběh, příjemně odvyprávěný, plný napětí, zajímavých intrikujících charakterů - za mě rozhodně doporučuji.

18.06.2020 5 z 5