Lovci mamutů

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň ho... celý text

Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli.
Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat.
Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost.
Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam.
Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/90_/903/lovci-mamutu-903.jpg 41046
Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno:, Albatros

mira.l

Lovci mamutů... četl jsem jako malý kluk, snad v rámci povinné školní četby, snad i mimo ni, to už si nepamatuju, a byl jsem docela zvědavý, jak to bude pro mě stravitelné dneska. A musím konstatovat, že pro mě zůstávají velice zajímavou knihou i po téměř 30 letech. Dokonce bych řekl, že pro ty menší školáky (četli jsme to snad ještě na I. stupni ZŠ) to asi nemusí být úplně záživné.
Co na tom, že úroveň poznání o naší minulosti za dobu, která uplynula od napsání knihy, poněkud pokročila, Eduard Štorch svým umem a schopností zapracovat do děje vědecky doložené poznatky stvořil na pozadí skutečných archeologických objevů na území jižní Moravy (Dolní Věstonice, Brno, světově proslulé odkryté hroby, Věstonická venuše), ale nejen tam, vlastně na území celé republiky, velice zajímavý příběh tlupy pravěkých lovců, která postupně putuje za obživou napříč územím dnešní ČR, od Pavlovských vrchů k Brnu, územím Moravského krasu do Polabí a Posázaví, aby v knize skončila na území dnešní Prahy. Myslím si, že příběh je na menší školní děti místy skoro až docela drsný. A především si mnohé historické a zeměpisné souvislosti asi tak úplně neuvědomí. Život v tehdejší době byl především jeden velký každodenní boj o přežití, jednalo se ale také o období, kdy člověk, ač neměl zrovna vybrané způsoby (pojídání syrových jater čerstvě zabitého zvířete bych snad ještě pobral, ovšem vymačkávání a pojídání obsahu střev právě získané kořisti se trochu eklovalo i mně...) se dostal ve vývoji někam mezi zvíře a dnešního člověka a začaly se v něm utvářet jisté sociální city nad úrovní "zvířecího" boje o přežití. Toto vše je v knize podáno velmi čtivou formou. Autentičnosti přidávají velmi stručné věty nejen v přímé řeči, ale někdy i v ostatním textu.
Celé knize dávají osobité kouzlo a nádech jisté "pravěké drsnosti" nezapomenutelné ilustrace Zdeňka Buriana, jak ty barevné, tak i černobílé, které mi trochu připomínaly taktéž nezapomenutelné rytiny Bennetovy či Riuovy v knihách J. Verna.
Stejně tak mě zaujalo, že jsem při čtení narazil v knize na nejednu větu, kterou jsem si i po těch letech naprosto jasně vybavil, jako bych tu knihu četl ne před asi 30 lety, ale tak před měsícem.
Lovci mamutů jsou pro mě po letech znovuobjevený poklad naší literatury.

Nikq04

Moc se mi tato kniha líbila, tomu, koho zajímá a baví dějepis doporučuji :)

Kniga47

Milovala jsem ji od první chvíle, četla jsem ji asi o dva roky dříve než na ni došla řada ve škole (četli jsme ji ve čtvrté třídě). Ze všech štorchovek je dle mne nejlepší. Vždycky mi vadilo, že nevím jak o s těma klukama jeskyníma dopadlo dále.

EvikU.

Četla jsem ji jako dítě. Líbila se mi.

PaluškaB

Tuhle knihu jsme meli jako povinnou četbu v hodinách literatury a musím říct, že nebýt toho, tak bych si ji asi nikdy nepřečetla. Jsou to jiné příběhy, než na jaké jsme zvyklí. Díky těmto příběhům poznáváme i naši historii z doby kamenné.

gvaldin

Je to jedna z mála knih, která mě z povinné četby na základní škole nějak více zaujala. V některých pasážích jsem se do role přímo vžíval a ztrácel přehled o dění kolem mě.

martas006

Četla jsem povinně na základní škole, ale že by mě nadchla, se bohužel říct nedá. Ale je to tím, že mě pravěk celkově příliš nebavil, číst a učit se o něm. Ale přiznám se, že tam byli pasáže, které mě docela i bavily.

Zlá-Ňufie

Knihu jsem četla k celotáborové hře. Kniha mě asi nijak zvlášť nezaujala, někdy to bylo lepší, ale když poněkolikáté ztratili oheň, těšila jsem se na konec.

denib

Vím, že jde o beletrii, ale vadí mi, jak moc je tato kniha historicky nesprávná. I tak dávám 4 hvězdičky, protože jinak je báječná. Je pravda, že jsem jí přišla na chuť až jako dospělá, ale od té doby chutnat nepřestala :-)

Blancheerka
16.12.2016

Krásné pravěké vyprávění hlavně asi pro mladší čtenáře. I my jsme tuhle knížku hromadně zchroupali v 5.A základní školy :)

Hannelle
06.12.2016

Jedna z mých vůbec prvních knížek, kterou jsem jako dítě četla. Příběh mě natolik zaujal, že jsem si pak půjčila i všechna ostatní díla autora, která naše knihovna nabízela. I když jsem se od té doby několikrát k této knížce znovu vrátila, neztratila pro mě kouzlo a Kopčem zůstane navždy mým (nejen dětským) hrdinou!

haki34
20.11.2016

Oblibene dobrodruzo meho detstvi kdy jsme hltala indiany a hned po nich lovce mamutu, pravek a pak sla jeste vic dozadu za dinosaury.. Mozna ji zkusim otevrit i v dospelosti, ale jak pise vicero komentatoru nize - bojim se ztraty kouzla.. Kazdopadne za zazitky s lovci mamutu na zakladce davam poctive 4 !!!

lenyleny
17.11.2016

Když jsem tuto knihu četla ve třetí třídě, tak se musím přiznat, že se mi nelíbila. Asi za to mohl styl psaní. Po padesáti letech jsem si knihu přečetla znova a nyní jsem na ní nenašla nic co by mi vadilo. Hezký příběh,i styl psaní vnímám nyní jinak - prostě se mi kniha líbila více než v dětství.

Tynule
04.09.2016

Nikdy jsem si k této knize nenašla cestu už asi proto, že jsme jí louskali ve škole jako básničku

Luvák
20.07.2016

Legendární sci-fi, které ovlivnilo u mnoha generací přístup a chápání našich předků. Bohužel.
Jako dobrodružná kovbojka dobré, špatný je přístup chápat tuto knihu jako populárně naučnou beletrii.

PeterSmith
22.06.2016

Naprosto krásná četba "jedním dechem".

mazlak
16.06.2016

Kniha z mého dětství. Tak jsem se k této knize vrátil po třiceti letech díky čtenářské výzvě. Moc mně vsakk zklamala. Pohledem dospělého se snad vypařilo vsech kouzlo, které tato kniha kdysi ukrývala.

Knihomol3301
10.06.2016

na téhle knížce jsem vyrůstala :) ! za mě to byla vždy nejlepší kniha a měla jsem to asi nějak tak jak už se objevilo v předchozích komentářích (pravěk, dinosauři, dobrodružství,...to bylo něco pro mě :)) a právě dnes jsem se rozhodla že si ji po tolika letech znova přečtu a... asi tomu nebudete věřit ale mě to pořád baví :D určitě si ji přečtěte!! ;)

Briv
08.06.2016

Tuto knihu jsem si jako dítě vybrala ke čtení dobrovolně, protože jsem milovala dinosaury a vůbec celý pravěk. Připadala mi, ale opravdu nezáživná. Dnes bych ji asi s klidem na duši odložila už na začátku čtení. No, ale v knihovně ji mám doteď :) Je to tak trochu nostalgie.

eraserhead
25.05.2016

Jedna z mých nejmilejších knih dětství a i po těch třiceti letech to je pořád stejně strhující a napínavé. Až mě překvapilo, jak je to místy drsné. Jen te, z dospělého pohledu mi tam trochu vadila absence nějakého pohlavního pudu a alespoň letmé nastínění sexuality (když už tedy ta kniha příjemně a dobře probírá všechno - od zabíjení dětí, po vraždění a kanibalismus). Ale skvělý návrat. Už to čtu synovi.

RyxiraAmyGinger
23.05.2016

Četla jsem to už jako hodně malá, těžko hodnotit. Vlastně myslím, že je to první knížka, kterou jsem někdy v šesti letech přečetla celou sama. Od stejného autora si vybavuji i Osadu Havranů, Bronzový poklad, Minehavu, Zastavený příval... všechno se mi líbilo.

rarach010
26.03.2016

Jako rozhodně super kniha :) ikdyž jsme to četli na základce tak mi to nějak nevadilo :)

TaLu
24.02.2016

Knihy Eduarda Štorcha jsem četla velmi ráda a věřím, že je budu číst třeba jednou vnukům.
A Lovce mamutů jsem měla nejraději.
Dobrodružství a přátelství umístěné do pravěku, prostě zestárnout nemůže :o)

Totojsemja
07.02.2016

Jak kdy. Ale celkově mám asi radši Štorcha. Měl by přečíst každý fanoušek české literatury

Kariol
07.02.2016

Totojsemja - Nápodobně! Četla jsem to sice před třemi roky nebo jak je to dlouho, ale pořád si to pamatuju a mám v plánu pustit se do dalších Štorchových děl. Mám ho možná o trošku radši než Foglara, nebo že by byli na stejné úrovni? :)

Totojsemja
07.02.2016

Kariol - Jediná rozhodně nejsi. Krásná kniha. Nejlepší je ji číst před spaním, usínalo se mi po ní hodně dobře. Vždy vzbudí útulný a bezpečný pocit z toho že člověk je v posteli a ne pod mamutí tlapou :D

Kariol
07.02.2016

Jsem divná, nebo nejsem sama, koho Lovci mamutů bavili? :-)

snupko
30.01.2016

Jedna z najkníh môjho detstva plná pútavého dobrodružstva. A dodnes si, možno naivne, myslím, že ak by to vzal do rúk niekto schopný od filmového priemyslu, tak by to mohlo byť zaujímavé.

tess.for
27.01.2016

Jako dítě jsem tuto knihu četla několikrát. Škoda cechu "povinná četba", protože je to krásný příběh schopný nadchnout jako nadčasový další a další generace.

decemlineata
14.01.2016

Četla jsem ji v druhé třídě a milovala jsem tu knihu tak,že jsem sama začala ''psát ''
Když jsem svou povídku po mnoha letech našla velmi mě pobavila jak jsem vykrádala klasika :)