Soutěž

Lovci mamutů

Autor: Eduard Štorch

Lovci mamutů

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň ho...celý obsah knihy

Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli.
Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat.
Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost.
Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam.
Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/90_/903/lovci-mamutu-903.jpg 3.9574
Žánr:Literatura česká - Dobrodružné
Rok vydání: 1980, 1. vydání originálu: 1956 ...více
Štítky:lovci mamutů, pravěk, pro děti od 9 let, Zdeněk Burian

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
DejnaDee15.09.2014

Zase jedna kniha, při které se mi vyjeví vzpomínky na dětství. Bylo to nádherné, bezstarostné období mého života a já si ho obrosvský užívala. Poutavá i poučná knížka zároveň. Stojí za přečtení i v dnešní době, i dnes totiž mnozí svádějí boj o přežití.

Market = )19.08.2014

Nebavilo mě to tolik jako třeba Osada havranů (možná i kvůli tomu, že jsme docela velký kus knížky četli společně ve škole), ale dobrý. Ideální pro hrubou představu o živodě tehdy :-). Možná bych uvítala malinko výraznější dějovou linii, brousím si na knížku zuby jako na předlohu na skautský tábor :-).

jindrich570828.05.2014

Dětství - jako kluk jsem měl knihu velice rád ....

kotasbk03.05.2014

Nostalgie

Sarča21.04.2014

Knížka je zajímavá,poučná,ale i zábavná.Má pěkný děj.

SiuxBeast17.04.2014

Tohle je prostě nádhera, nikdy se mi to neočte a co jsme se jako děti nablbli když jsme si hráli na lovce mamutů

Ladys13.04.2014

Pro mě srdcovka. Chápu i nízká hodnocení, zvlášť od mladších, odkojených internetem. Ale i přes svojí kostrbatost je to prostě klasika. Četl jesem několikrát. Naposledy loni a pořád 5/5 :-)

Verrrunka07.04.2014

Vzpomínka na dětství... Ale nikdy asi nebudu fanoušek téhle literatury.

Kmotr9902.04.2014

V podstatě nudná povinná četba. Vyprávění o Kopčemovi a spol. mi již na prvním stupni přišlo nerealistické a o to více nudné.

Lodja07.03.2014

Určitě to má svoji hodnotu a je to taková legenda, ale já se obávám, že těmto dobrodružným románům, které hltaly generace mých rodičů, asi nikdy nepřijdu úplně na chuť. Ze začátku je to zajímavé a vy si říkáte, že kdyby nás tihle lidé viděli, jak se tady cpeme antideprsivy kvůli naprostým zbytečnostem, řešíme problémy typu "k téhle sukni to červený nebo zelený triko" nebo prožíváme, s kým právě chodí Iveta Bartošová, asi by na svoje potomky nebyli zrovna pyšní. Jsem ráda, že jsem se prokousala tak do poloviny, ale dál už mi to prostě nějak nešlo.
Muselo by to mít asi trošku vyvinutější postavy, aby mě to dostatečně zaujalo, přece jenom dialogy jsou na úrovni, no, prostě lovců mamutů. Na druhou stranu, docela před Štorchem smekám, že s takovými postavami dokázal napsat celý, a docela uvěřitelný román.

moonchild07.03.2014

Další kniha z řad povinné četby na základní škole.Kdysi jsem jí nesnášela,ale teď se mi moc líbí.

Mrazulka23.02.2014

Krásná kniha mého dětství, asi se k ní vrátím :)

Alca00715.02.2014

stará dobrá klasika

heavy6608.02.2014

Výborný román o prehistorii naší země, vymyšlený, možná nepřesný, ale velmi čtivý a působivý. Když jsem v Národním muzeu navštívil Věstonickou Venuši, viděl jsem přes propast času dílo pravěkého lovce Njana, který do hlíny otiskl podobu své mrtvé ženy. A otisk prstu dítěte na zadní straně Venuše je zcela jistě ruka Kopčemova.

matesatan15.01.2014

dobra kniha strašně se mi líbí se autor snaží naznačit mentalitu tehdejších lidí je to zajimavá a čtivá kniha od Štorcha sem uz četl a tahle se mi líbila dost

pajuu02.01.2014

četla jsem ji kdysi jako malá, ale pamatuji si postavy dodnes, statečného Mamutíka, Kopčema s Veverčákem atd. Přečetla jsem i některé další knihy, ale ty už si ani nepamatuji, které to byly, tahle mi utkvěla v mysli a v nějakém parném dni na zahradě bych si ji klidně přečetla znovu

adelajonakova08.12.2013

Miluji spisovatele této knihy :) má skvělé knihy! Jednoduchý děj dá možnost jednoduše porozumět. :) I přes to, že děj je jednoduše napsaný jsou jeho knihy velmi pestré a zajímavé :)

binysek08.12.2013

podle mne to nebyli tak docela lidé jako my, žili jinde a jinak, jejich úporný boj o život v možnostech, které měli, z nich určitě neudělal žádné citlivky, Nakonec mnoho z dnešních citlivých postojů k okolí si můžeme dovolit jen proto, že jsme sytí a jsme v teple. samozřejmě, kdybychom vzali mimino lovců mamutů a vychovali dnes, bylo by stejné, jako jsme my (pokud vůbec jsme aspoň v něčem stejní) . a naopak. ani doba mnohem bližší té naší, třeba osmnácté a i devatenácté století nebylo tak lidumilné - rodičům děti umíraly a rodiče se z toho nezhroutili, měli dětí hodně a v podstatě se smrtí počítali - byli snad méně citliví? podle mne žili a cítili tak, jak museli a rozhodně nebyli primitivní, Ke zvířatům a to i k našim dnešním mazlíkům se z našeho hlediska chovali krutě, nekastrovali, zabíjeli nechtěná mláďata žili v jiných podmínkách a i když já, dnes žijící, nejsem s to zabít nikoho a pomalu se stávám vegetariánkou, přesto vím, že kdybych se ocitla na jejich místě, zabíjet bych musela, abych přežila já i moje rodina . V době lovců mamutů bych s ochranářskými postoji k mamutům nepřežila. Já mám knihu ráda a čela jsem ji mnohkrát, za rok, dva ji přečtu synovi.

Irmgard01.12.2013

Styl je chabý, příběh slabý a autentičnost nulová. Uznávám, že nadšení pisatele je zřejmé, ale hodně poznamenané jak dobou, tak i mírou poznání jehož se mu dostalo. Dnes kniha mezi mládeží šíří naprosto zkreslené představy jak o člověku doby ledové, tak i o době ledové samé. Lidé doby ledové nebyli primitivové, jak se o kterémsi hrdinovi dočítáme (po tragické ztrátě matky cosi pocítil! - auvajs!), byli to lidé jako my. Děsivé je, že právě jako tupé primitivy pan Štorch naše předky odhadoval, mně to tedy radost nedělá. Chápu, že děti nemají přehled o prehistorii, ale dospělí by jej mít měli. Na světě jsou vhodnější příběhy pro vetknutí do nedotčené mysli, než toto dílo nekritického nadšence. Bohužel doporučovat a učit polonesmysly je pro naše školství prakticky norma.

Martias15.11.2013

Díky 12-ti leté dceři jsem se opět vrátila touto knihou do dětství :-) Je to její povinná četba.
Dcera ráda čte, ale úplně jiný žánr, zvolila jsem cestu nejmenšího odporu tím, že jí čtu knihu po večerech nahlas a baví nás to obě dvě :-)
Pan Štorch popisuje pravěkou dobu opravdu poutavě a zajímavě i pro našeho teenagera i dospělého...

CCNET05.10.2013

V knihovně jí mám od léta páně...přečteno po letní výpravě po Pavlovský vršcích a po Dolních Věstonicích ... krásný kraj, nešlo knihu konečně nepřečíst. Vůbec se nedivím, že se dětem líbí... mě taky.

gabana00728.07.2013

Byla v mé povinné četbě ve škole a já jsem nečekala, že se mi začne až tam moc líbit. :) Moc krásná a líbí se mi v příběhu i zakomponované skutečnosti. (Např. Věstonická Venuše)

1972Sixo19.07.2013

Jak malý capart fascinovaný pravekom a Z. Burianom pre mňa bola táto kniha, jak šlabikár. Prečítané asi 4X, z ilustrácií poznám každý ťah. Pre mňa teraz nostalgia, v detstve historický román nomero uno.

miseb09.07.2013

Tak před třiceti lety jsem tuhle knihu (i ostatní od Štorcha) četla pořád dokola a milovala jsem je. I dnes se k nim občas vracím. Možná i proto jsem se těšila, až budou děti větší a v rámci našich "černých hodinek", kdy jsme si četli, se dostaneme i k těmto knížkám o pravěku. Děti odchované Harry Potterem na mě koukaly jak na cvoka, co jim to čtu. Je pravda, že jsem si sama uvědomila, že třístránkový popis plížení Kopčema za zajícem je asi nebude bavit a text jsem podstatně zkracovala. Díky tomu jsme e knížkou prokousali a díky tomu ji děti zvládly jako povinnou četbu od jedné starší učitelky.
Takže za mě - výborná, za děti - hrůza.

binysek23.06.2013

a je to tatáž kniha, jako známí Lovci mamutů nebo je to o jiných lovcích mamutů? Už to vím, toto je pouze příprava, rozběh na naše známé Lovce mamutů

LucieRej18.06.2013

Já když si vzpomenu na ty sálátová vydání, co jsme měli na základce, když jsme to tehdy povinně četli všichni :D Moc si z toho nepamatuju, ale vím, že mě to tehdy moc nebralo, takže hodnotím podle tehdejšího mínění, nevím, co bych na to říkala dneska. Možná si to někdy znova přečtu a uvidím.

Donatello13.06.2013

Moje první přečtená knížka ( nepočít-li dětské obrázkové ) :-)

Sisi1127.04.2013

Opravdu to nebyl můj žánr a nemyslím si, že je to to pravé ořechové pro malé dítě jako povinná četba. Děti z Bullerbinu, Honzíkova cesta a Veverka Zrzečka byly opravdu mnohem lepší. Když si pro mě přišli mamuti, byla jsem otrávená a znechucená. Bohužel díky této vzpomínce z dětství už to znovu nerozečtu a asi na tuto knihu nezměním názor.

Val06.04.2013

Byla jsem dítě, které v rámci povinné četby přečetlo bez reptání snad úplně vše... A Štorchovy knihy mi nevadily ani trochu, právě naopak. Lovci mamutů jsou jednou z nej knih od něj....

joninho06.04.2013

Chacha, musím se smát při čtení komentářů k této poněkud neobvyklé literatuře :) Příznivcům ani odpůrcům knihy nic nezazlívám :) Všechny mají totiž svoje opodstatnění. Inu, číst o Mamutíkovi, pojídání zvířat a neustálém putování pravěkých lidí nemusí každému vyhovovat. Tenkrát ještě lidé neměli telku ani obchoďáky, tak hold vyráběly "Věstonické Venuše" a koupali se s medvědy v řekách :) Mě tahle kniha rozhodně bavila víc, než mnoho ostatních povinných četeb. Lovce mamutů moc uznávám, stejně jako ostatní tvorbu E. Štorcha, i když je velice osobitá. Níž s hodnocením nepůjdu, 80%