koupit

Lovci mamutů

Autor: Eduard Štorch

Ohodnoťte knihu:
Lovci mamutů

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou...celý obsah knihy

Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli.
Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat.
Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost.
Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam.
Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/90_/903/lovci-mamutu-903.jpg 3.9487

Žánr:Literatura česká - Dobrodružné
Rok vydání:1980, rok 1. vydání v ČR/SR: 1956 ...více
Štítky:lovci mamutů, pravěk, pro děti od 9 let, Zdeněk Burian

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Sarča 21.04.2014

Knížka je zajímavá,poučná,ale i zábavná.Má pěkný děj.

SiuxBeast 17.04.2014

Tohle je prostě nádhera, nikdy se mi to neočte a co jsme se jako děti nablbli když jsme si hráli na lovce mamutů

Ladys 13.04.2014

Pro mě srdcovka. Chápu i nízká hodnocení, zvlášť od mladších, odkojených internetem. Ale i přes svojí kostrbatost je to prostě klasika. Četl jesem několikrát. Naposledy loni a pořád 5/5 :-)

Verrrunka 07.04.2014

Vzpomínka na dětství... Ale nikdy asi nebudu fanoušek téhle literatury.

Kmotr99 02.04.2014

V podstatě nudná povinná četba. Vyprávění o Kopčemovi a spol. mi již na prvním stupni přišlo nerealistické a o to více nudné.

Lodja 07.03.2014

Určitě to má svoji hodnotu a je to taková legenda, ale já se obávám, že těmto dobrodružným románům, které hltaly generace mých rodičů, asi nikdy nepřijdu úplně na chuť. Ze začátku je to zajímavé a vy si říkáte, že kdyby nás tihle lidé viděli, jak se tady cpeme antideprsivy kvůli naprostým zbytečnostem, řešíme problémy typu "k téhle sukni to červený nebo zelený triko" nebo prožíváme, s kým právě chodí Iveta Bartošová, asi by na svoje potomky nebyli zrovna pyšní. Jsem ráda, že jsem se prokousala tak do poloviny, ale dál už mi to prostě nějak nešlo.
Muselo by to mít asi trošku vyvinutější postavy, aby mě to dostatečně zaujalo, přece jenom dialogy jsou na úrovni, no, prostě lovců mamutů. Na druhou stranu, docela před Štorchem smekám, že s takovými postavami dokázal napsat celý, a docela uvěřitelný román.

moonchild 07.03.2014

Další kniha z řad povinné četby na základní škole.Kdysi jsem jí nesnášela,ale teď se mi moc líbí.

Mrazulka 23.02.2014

Krásná kniha mého dětství, asi se k ní vrátím :)

Alca007 15.02.2014

stará dobrá klasika

heavy66 08.02.2014

Výborný román o prehistorii naší země, vymyšlený, možná nepřesný, ale velmi čtivý a působivý. Když jsem v Národním muzeu navštívil Věstonickou Venuši, viděl jsem přes propast času dílo pravěkého lovce Njana, který do hlíny otiskl podobu své mrtvé ženy. A otisk prstu dítěte na zadní straně Venuše je zcela jistě ruka Kopčemova.

matesatan 15.01.2014

dobra kniha strašně se mi líbí se autor snaží naznačit mentalitu tehdejších lidí je to zajimavá a čtivá kniha od Štorcha sem uz četl a tahle se mi líbila dost

pajuu 02.01.2014

četla jsem ji kdysi jako malá, ale pamatuji si postavy dodnes, statečného Mamutíka, Kopčema s Veverčákem atd. Přečetla jsem i některé další knihy, ale ty už si ani nepamatuji, které to byly, tahle mi utkvěla v mysli a v nějakém parném dni na zahradě bych si ji klidně přečetla znovu

adelajonakova 08.12.2013

Miluji spisovatele této knihy :) má skvělé knihy! Jednoduchý děj dá možnost jednoduše porozumět. :) I přes to, že děj je jednoduše napsaný jsou jeho knihy velmi pestré a zajímavé :)

binysek 08.12.2013

podle mne to nebyli tak docela lidé jako my, žili jinde a jinak, jejich úporný boj o život v možnostech, které měli, z nich určitě neudělal žádné citlivky, Nakonec mnoho z dnešních citlivých postojů k okolí si můžeme dovolit jen proto, že jsme sytí a jsme v teple. samozřejmě, kdybychom vzali mimino lovců mamutů a vychovali dnes, bylo by stejné, jako jsme my (pokud vůbec jsme aspoň v něčem stejní) . a naopak. ani doba mnohem bližší té naší, třeba osmnácté a i devatenácté století nebylo tak lidumilné - rodičům děti umíraly a rodiče se z toho nezhroutili, měli dětí hodně a v podstatě se smrtí počítali - byli snad méně citliví? podle mne žili a cítili tak, jak museli a rozhodně nebyli primitivní, Ke zvířatům a to i k našim dnešním mazlíkům se z našeho hlediska chovali krutě, nekastrovali, zabíjeli nechtěná mláďata žili v jiných podmínkách a i když já, dnes žijící, nejsem s to zabít nikoho a pomalu se stávám vegetariánkou, přesto vím, že kdybych se ocitla na jejich místě, zabíjet bych musela, abych přežila já i moje rodina . V době lovců mamutů bych s ochranářskými postoji k mamutům nepřežila. Já mám knihu ráda a čela jsem ji mnohkrát, za rok, dva ji přečtu synovi.

Irmgard 01.12.2013

Styl je chabý, příběh slabý a autentičnost nulová. Uznávám, že nadšení pisatele je zřejmé, ale hodně poznamenané jak dobou, tak i mírou poznání jehož se mu dostalo. Dnes kniha mezi mládeží šíří naprosto zkreslené představy jak o člověku doby ledové, tak i o době ledové samé. Lidé doby ledové nebyli primitivové, jak se o kterémsi hrdinovi dočítáme (po tragické ztrátě matky cosi pocítil! - auvajs!), byli to lidé jako my. Děsivé je, že právě jako tupé primitivy pan Štorch naše předky odhadoval, mně to tedy radost nedělá. Chápu, že děti nemají přehled o prehistorii, ale dospělí by jej mít měli. Na světě jsou vhodnější příběhy pro vetknutí do nedotčené mysli, než toto dílo nekritického nadšence. Bohužel doporučovat a učit polonesmysly je pro naše školství prakticky norma.

Martias 15.11.2013

Díky 12-ti leté dceři jsem se opět vrátila touto knihou do dětství :-) Je to její povinná četba.
Dcera ráda čte, ale úplně jiný žánr, zvolila jsem cestu nejmenšího odporu tím, že jí čtu knihu po večerech nahlas a baví nás to obě dvě :-)
Pan Štorch popisuje pravěkou dobu opravdu poutavě a zajímavě i pro našeho teenagera i dospělého...

CCNET 05.10.2013

V knihovně jí mám od léta páně...přečteno po letní výpravě po Pavlovský vršcích a po Dolních Věstonicích ... krásný kraj, nešlo knihu konečně nepřečíst. Vůbec se nedivím, že se dětem líbí... mě taky.

gabana007 28.07.2013

Byla v mé povinné četbě ve škole a já jsem nečekala, že se mi začne až tam moc líbit. :) Moc krásná a líbí se mi v příběhu i zakomponované skutečnosti. (Např. Věstonická Venuše)

1972Sixo 19.07.2013

Jak malý capart fascinovaný pravekom a Z. Burianom pre mňa bola táto kniha, jak šlabikár. Prečítané asi 4X, z ilustrácií poznám každý ťah. Pre mňa teraz nostalgia, v detstve historický román nomero uno.

miseb 09.07.2013

Tak před třiceti lety jsem tuhle knihu (i ostatní od Štorcha) četla pořád dokola a milovala jsem je. I dnes se k nim občas vracím. Možná i proto jsem se těšila, až budou děti větší a v rámci našich "černých hodinek", kdy jsme si četli, se dostaneme i k těmto knížkám o pravěku. Děti odchované Harry Potterem na mě koukaly jak na cvoka, co jim to čtu. Je pravda, že jsem si sama uvědomila, že třístránkový popis plížení Kopčema za zajícem je asi nebude bavit a text jsem podstatně zkracovala. Díky tomu jsme e knížkou prokousali a díky tomu ji děti zvládly jako povinnou četbu od jedné starší učitelky.
Takže za mě - výborná, za děti - hrůza.

binysek 23.06.2013

a je to tatáž kniha, jako známí Lovci mamutů nebo je to o jiných lovcích mamutů? Už to vím, toto je pouze příprava, rozběh na naše známé Lovce mamutů

LucieRej 18.06.2013

Já když si vzpomenu na ty sálátová vydání, co jsme měli na základce, když jsme to tehdy povinně četli všichni :D Moc si z toho nepamatuju, ale vím, že mě to tehdy moc nebralo, takže hodnotím podle tehdejšího mínění, nevím, co bych na to říkala dneska. Možná si to někdy znova přečtu a uvidím.

Donatello 13.06.2013

Moje první přečtená knížka ( nepočít-li dětské obrázkové ) :-)

Sisi11 27.04.2013

Opravdu to nebyl můj žánr a nemyslím si, že je to to pravé ořechové pro malé dítě jako povinná četba. Děti z Bullerbinu, Honzíkova cesta a Veverka Zrzečka byly opravdu mnohem lepší. Když si pro mě přišli mamuti, byla jsem otrávená a znechucená. Bohužel díky této vzpomínce z dětství už to znovu nerozečtu a asi na tuto knihu nezměním názor.

Val 06.04.2013

Byla jsem dítě, které v rámci povinné četby přečetlo bez reptání snad úplně vše... A Štorchovy knihy mi nevadily ani trochu, právě naopak. Lovci mamutů jsou jednou z nej knih od něj....

joninho 06.04.2013

Chacha, musím se smát při čtení komentářů k této poněkud neobvyklé literatuře :) Příznivcům ani odpůrcům knihy nic nezazlívám :) Všechny mají totiž svoje opodstatnění. Inu, číst o Mamutíkovi, pojídání zvířat a neustálém putování pravěkých lidí nemusí každému vyhovovat. Tenkrát ještě lidé neměli telku ani obchoďáky, tak hold vyráběly "Věstonické Venuše" a koupali se s medvědy v řekách :) Mě tahle kniha rozhodně bavila víc, než mnoho ostatních povinných četeb. Lovce mamutů moc uznávám, stejně jako ostatní tvorbu E. Štorcha, i když je velice osobitá. Níž s hodnocením nepůjdu, 80%

Sarah01 02.04.2013

V rámci doporučené četby mého syna jsem z vlastní iniciativy přečetla všechny štorchovky a tuto hodnotím jako jednu z nejlepších. Ovšem kdo by čekal pomoc do dějepisu, tak to pardon, to se musím smát :-)....autor vycházel z tehdejších archeologických nálezů, které byly od té doby již mnohokrát přehodnoceny. Já knihu hodnotím jako velice velice zdařilou předchůdkyni dnešní fantasy literatury.

gabrimi 30.03.2013

Rozhodně stojí za přečtení. Je sice pro mladší generaci, ale bravurnost s jakou ji Eduard Štorch psal, stojí za to.

Vojta 16.03.2013

Dočteno cestou k babičce. Byla celkem překvapená, když jsem od ní po příjezdu požadoval k večeři medvědí tlapu jako první chod, antilopí střeva jako druhý chod a morek z mamutí kosti jako zákusek. Dostal jsem svíčkovou. A místo sobí krve, kterou jsem se chtěl osvěžit, kofolu… Ještě pár dní po dočtení jsem kradl hlínu z babiččiných květináčů a kreslil lovecké výjevy na zeď, případně vytvářel sošky prehistorických žen… Lovci mamutů jsou opravdu strhující četbou. Obsahují pouze děj a nic navíc, ale ten stejnak vyvolává v člověku spoustu vzrušujících otázek a představ.

petka-2007 22.01.2013

Jedna z knih mého mládí - od tohoto autora moje nejoblíbenější! Velmi se mi líbila!

GasCZE 16.01.2013

je moc fain přečetl jsem 1 stra a bylo to super:)))))

MAGY 30.11.2012

Tahle knížka mě moc nebavila , ale přečetla jsem jí , protože jsem si myslela , že mi to pomůže v dějáku - nepomohlo .

Ormos Atalia 27.11.2012

Tak tahle knížka mi připomíná školní léta na základní škole, kdy jsme na hodinách čtení "pronikali" právě do příběhu této knihy. Zkrátka má oblíbená kniha.

Livien 03.11.2012

Lovci mamutů mě velice překvapili. Po celou dobu jsem se nestačila podivovat nad dovedností Eduarda Štorcha podat zajímavý a napínavý příběh takřka jen formou popisu, aniž by se čtenář jen na chvilku nudil. Jako soudobý čtenář jsem plně zhýčkaná jednoduchostí a čtivostí dnešní literatury plné dialogů, a proto mě toto dílo velmi mile překvapilo. Docela mě mrzí, že se mi do rukou dostalo až nyní, v poněkud vyšším věku, než pro jakou věkovou kategorii bylo určeno. I tak jsem si četbu užila a můžu jen doporučit. Jde o jeden ze zajímavých českých literárání počinů, který stojí za čas strávený nad četbou.

fifik 28.10.2012

Nejmilovanější kniha mého dětství....:)....četla jsem jí snad 100x...

Ladidlo 24.09.2012

Lovci mamutů silně ovlivnili můj názor na mamutí populaci v pravěku. Vždy jsem si myslel že mamut byl chlupatý slon. Ale on to byl naprosto odlišný živočišný druh. Eduard Štorch a jeho dílo patří ke zlatu české literatury a jsem nesmírně vděčný za jeho přínos. Kéž by se našel v budoucnu takto nadaný, český autor.

Dera 26.08.2012

Autor dle mého názoru našel "díru" v obrovské konkurenci témat a námětů knih.Já jsem na nic podobného z pravěku zatím nenarazil..

RoseDawson157 09.08.2012

Poprvé jsme ji četli ve škole a já vždycky četla dopředu,ale nakonec jsme neskončili ani v prostředku, takže jsem byla nucena si ji půjčit v knihovně.Měla jsem na ni více času ,a také jsem si ji mohla více vychutnat.A nelitovala jsem,knížku jsem hltala snad ještě víc než ve škole.Rozhodně doporučuji.Měli by si ji přečíst i ti ,koho pravěk a obecně dějiny moc nezajímá,protože do toho se prostě zamilujete.

shevchenko 17.07.2012

Vynikající kniha! Jako malý jsem do toho uplně blázen, chtěl jsem se stát taky lovce mamutů a zažít zážitky s hlavními hrdiny, tábořit v jeskyni a nebo lovit zvěř.

evča09 13.07.2012

nic proti vám, ale je to asi nejhorší kniha kterou sem zatím četla!
ake spisovatel píše celkem divně....

Moňula7 14.05.2012

Tuto knihu miluju přivedla mě k tomuto autorovy jeho knihy které se týkají pravěku miluju. :D

kneznaL 06.04.2012

Moje srdcovka. Jakkoliv jsem nikdy povinnou četbu ve škole nemusela, tahle knížka mi učarovala a přivedla mě k Eduardu Štorchovi, za což jsem opravdu vděčná. Myslím, že se k ní zase po letech vrátím, někde v knihovně ji určitě ještě mám.

Francoa 02.03.2012

Jako kluk jsem knihu četl mnohokrát a velice jsem jí miloval.naposledy jsem jí četl asi v 17.Zdeněk Burián je nedostižný,krásně doplňuje příběh.Holt,knihy se musí číst ve správném věku!Počet vydání mluví za všechno!

Jabberwock 02.03.2012

Pozitivní komentáře ostatních mě nutí postnout varování: Vyhněte se jí obloukem. Velmi slabé, nudné a jako příběh nezajímavé. V mojí pomyslné knihovně by tato knížka sdílela polici s "Honzíkovou cestou".

RimmerCZ 17.02.2012

Tuhle knihu jsme četli na prvním stupni ZŠ a vůbec mě neuspokojovalo, jakou rychlostí jsme v hodinách českého jazyka postupovali, tak mi ji rodiče pořídili domu.Četl jsem ji celou nejméně 5x a oblíbené pasáže vícekrát. To je něco! Není možné, aby ten pravěk vypadal jinak, než ho pan Štorch líčí.
Je to krásné, prohánět se s lovci po pláních, díky téhle knize jsem zažil kousek pravěku a jsem o něco bohatší.

Ikkju 11.02.2012

Četl jsem někdy ve druhé třídě víceméně jako svoji první pořádnou knihu. A že jsem si uměl vybrat x), pamatuji si skoro všechno, včetně toho, jak knížka voněla! Veverčáku a Kopčeme, ... mám vás rád ;)

TiGeR 30.11.2011

No tato kniha je super četl sem jí asi 1000x a je stále dobrááááá... xD a je prostě pro všechny GENERACE !!!

Alix 20.11.2011

Mně se líbí všechny Štorchovy knihy a ráda se k nim vracím. Všechno je tam popsáno tak živě, že mi nezbývá, než věřit, že to tak opravdu bylo.

vincek1 18.11.2011

První kniha, kterou jsem od E. Štorcha četl. Tenkrát to byl pro mě obrovský zážitek. Knihu jsem dostal pod stromeček i když vyšla ještě před mým narozením.

JP 18.09.2011

Jako mladý (ne)čtenář jsem Lovce mamutů zpracovával asi tak tři roky po neuvěřitelně krátkých částech, snad ještě někdy na prvním stupni ZŠ. Někdy v té době jsem se marně snažil prokousávat i Dětmy z Bullerbynu a Mikešem (toho jsem dodnes nedočetl, teď už je to mimo moji mentalitu). Ale nutno dodat, že se mi to vše tak nějak líbilo. Jednak se v mém životě řádilo, jako řádí každý klučina, ale vše bylo nevinné, jednoduché a správné, protože když už jsem knihu otevřel, četl jsem jen když jsem opravdu chtěl a přesně kolik jsem chtěl.

Definitivně mě zaujal spád, otevřít knihu bylo jako nasednou na rozjetý vlak. Pořád mě to drželo v napětí, jak tlupa přežije, co se bude dít dál - ten naturalismus, jednoduchý styl psaní a pak neodmyslitelné Burianovy ilustrace (nejen v téhle knize, ale celkově během výuky na ZŠ). Ale jako prcek jsem měl 'lepší' věci na práci a nedokázal jsem knihu přečíst za dejme tomu měsíc nebo několik, jako ostatní, přitom jsem si moc dobře pamatoval, co se dělo v příběhu předtím a chtěl jsem vědět, jak to bude dál, ale moje povaha nevydržela nic dělat dlouho. Teď už jsem vyrovnanější, ale zase se do té literatury musím někdy i nutit, což je chyba, tehdy bylo vrcholem soustředění přečíst čtyři strany najednou, ale zase to bylo z upřímného zájmu.

asam 01.06.2011

Anotace je asi z čtenářského deníku žáka ZŠ, ale nechť.

knihovnice 02.02.2011

Tak tuto knihu jsem četla snad 100x a nikdy mi nezevšedněla.Pro dorost i odrostlíky. :-))