Pomůžeme vám evidovat knihy, které se chystáte číst. Začněte zde X

Lovci mamutů

od: Eduard Štorch

Lovci mamutů

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň ho...celý obsah knihy

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji.
Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli.
Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat.
Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost.
Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam.
Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/90_/903/lovci-mamutu-903.jpg 3.9670
Žánr:
Literatura česká - Dobrodružné
Rok vydání: 1980, 1. vydání originálu: 1956 ...více
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
dendisek316.07.2015

K mému překvapení se mi knížka moc líbila

marcela618307.07.2015

Povinná četba ze základky. Kopnout srnčetem a už nikdy radši nečíst. Ale jo, jsou to přesně ty dvě hvězdy. Prostě proto, že jsem tohle číst musela. Příběh se mi nelíbil ani s odstupem dvaceti let. Prostě pořád je to nuda a Mamtíka nemiluju:-D Jediné, co mám ráda pořád, jsou popisy a vyprávěcí styl. A to je přesně za dvě hvězdy.

jaja198917.04.2015

Už jako povinnou četbu ve škole se mi to nelíbilo a s odstupem času je to ještě horší.

katerina945504.01.2015

Štorcha jsem jak malá milovala a do dnes jej mám ráda. Lovce mamutů a Osadu Havranů jsem přečetla několikrát dokola! :)

Mondie28.12.2014

Já to chápu, jelikož jsem něco podobného poznala. Na ZŠ nás k tomu nutili, bylo to zdlouhavé a nudné. Někdo neuměl číst, takže tím. Ale čtu dál. A Kopčem je nezapomenutelný, ačkoliv jsem to od ZŠ neviděla :)

MarkétaLore21.12.2014

Pro Anniemiasun: tak to nedokážu pochopit. Mně naopak ke čtení přivedla!

Manunka10.12.2014

Tak jsem se i já dostala k této knize. Už bylo na čase konečně osobně poznat "toho" Kopčema a Veverčáka. Jediné, s čím jsem měla na začátku trochu problém byl styl autorova psaní. Nicméně brzy jsem si zvykla a tak mi už čtení, tohoto takřka legendárního příběhu, nic nenarušovalo. Samotný děj dává krásně nahlédnout do doby, kdy byl boj o přežití takřka rutinní záležitostí. Kniha se mi velice líbila a myslím, že jsem jí nečetla naposledy.

AnnieMyaSun04.12.2014

Jedna z mála knih , ke které napíšu negativní komentář. Ztratila jsem díky ní chuť číst na několik let jako dítě.

Rade01.12.2014

E.Štorcha jsem jako dítě milovala, nejvíc ovšem mnohokrát přečtené Lovce mamutů. Nejoblíbenější příběh knihy: pád do propasti Macocha. Od té doby jsem toužila Macochu vidět, a i když jsem u ní pak byla vícekrát, i jako dospělá, vždy jsem si vzpomněla na tento příběh a představovala si lovce z doby kamenné uvízlé na skalním výstupku a na místě odhadovala, který výstupek to tak mohl být...

vlkodlaq06.11.2014

Štorcha jsem jako kluk přímo žral (ano, některé knihy měly okousané rohy :-) ) a jednoznačně patří k mému literárnímu vývoji a tak se znatelně podílel na tvorbě mé osobnosti. Lovci mamutů jsou to první, co jsem od Štorcha četl a byl to dobrý start. Co by snad desetiletý jsem si tak vyráběl pazourkové sekyry, oštěpy a lovil, co se jen na poli za domem mihlo, ale polní křeček není debil a nikdy se ulovit nenechal :-).

notburga03.11.2014

Krásná kniha. Díky ní jsem si poprvé živě představila to, co jsem znala jen z encyklopedie a Burianových kreseb. Vždycky mi třeba vrtalo hlavou, jak se mezi sebou lidé domluvili, když vlastně nemluvili :)

DejnaDee15.09.2014

Zase jedna kniha, při které se mi vyjeví vzpomínky na dětství. Bylo to nádherné, bezstarostné období mého života a já si ho obrosvský užívala. Poutavá i poučná knížka zároveň. Stojí za přečtení i v dnešní době, i dnes totiž mnozí svádějí boj o přežití.

Market = )19.08.2014

Nebavilo mě to tolik jako třeba Osada havranů (možná i kvůli tomu, že jsme docela velký kus knížky četli společně ve škole), ale dobrý. Ideální pro hrubou představu o živodě tehdy :-). Možná bych uvítala malinko výraznější dějovou linii, brousím si na knížku zuby jako na předlohu na skautský tábor :-).

jindrich570828.05.2014

Dětství - jako kluk jsem měl knihu velice rád ....

kotasbk03.05.2014

Nostalgie

Sarča21.04.2014

Knížka je zajímavá,poučná,ale i zábavná.Má pěkný děj.

SiuxBeast17.04.2014

Tohle je prostě nádhera, nikdy se mi to neočte a co jsme se jako děti nablbli když jsme si hráli na lovce mamutů

Ladys13.04.2014

Pro mě srdcovka. Chápu i nízká hodnocení, zvlášť od mladších, odkojených internetem. Ale i přes svojí kostrbatost je to prostě klasika. Četl jsem několikrát. Naposledy loni a pořád 5/5 :-)

Verrrunka07.04.2014

Vzpomínka na dětství... Ale nikdy asi nebudu fanoušek téhle literatury.

Kmotr9902.04.2014

V podstatě nudná povinná četba. Vyprávění o Kopčemovi a spol. mi již na prvním stupni přišlo nerealistické a o to více nudné.

Lodja07.03.2014

Určitě to má svoji hodnotu a je to taková legenda, ale já se obávám, že těmto dobrodružným románům, které hltaly generace mých rodičů, asi nikdy nepřijdu úplně na chuť. Ze začátku je to zajímavé a vy si říkáte, že kdyby nás tihle lidé viděli, jak se tady cpeme antideprsivy kvůli naprostým zbytečnostem, řešíme problémy typu "k téhle sukni to červený nebo zelený triko" nebo prožíváme, s kým právě chodí Iveta Bartošová, asi by na svoje potomky nebyli zrovna pyšní. Jsem ráda, že jsem se prokousala tak do poloviny, ale dál už mi to prostě nějak nešlo.
Muselo by to mít asi trošku vyvinutější postavy, aby mě to dostatečně zaujalo, přece jenom dialogy jsou na úrovni, no, prostě lovců mamutů. Na druhou stranu, docela před Štorchem smekám, že s takovými postavami dokázal napsat celý, a docela uvěřitelný román.

moonchild07.03.2014

Další kniha z řad povinné četby na základní škole.Kdysi jsem jí nesnášela,ale teď se mi moc líbí.

Mrazulka23.02.2014

Krásná kniha mého dětství, asi se k ní vrátím :)

Alca00715.02.2014

stará dobrá klasika

heavy6608.02.2014

Výborný román o prehistorii naší země, vymyšlený, možná nepřesný, ale velmi čtivý a působivý. Když jsem v Národním muzeu navštívil Věstonickou Venuši, viděl jsem přes propast času dílo pravěkého lovce Njana, který do hlíny otiskl podobu své mrtvé ženy. A otisk prstu dítěte na zadní straně Venuše je zcela jistě ruka Kopčemova.

matesatan15.01.2014

dobra kniha strašně se mi líbí se autor snaží naznačit mentalitu tehdejších lidí je to zajimavá a čtivá kniha od Štorcha sem uz četl a tahle se mi líbila dost

pajuu02.01.2014

četla jsem ji kdysi jako malá, ale pamatuji si postavy dodnes, statečného Mamutíka, Kopčema s Veverčákem atd. Přečetla jsem i některé další knihy, ale ty už si ani nepamatuji, které to byly, tahle mi utkvěla v mysli a v nějakém parném dni na zahradě bych si ji klidně přečetla znovu

adelajonakova08.12.2013

Miluji spisovatele této knihy :) má skvělé knihy! Jednoduchý děj dá možnost jednoduše porozumět. :) I přes to, že děj je jednoduše napsaný jsou jeho knihy velmi pestré a zajímavé :)

binysek08.12.2013

podle mne to nebyli tak docela lidé jako my, žili jinde a jinak, jejich úporný boj o život v možnostech, které měli, z nich určitě neudělal žádné citlivky, Nakonec mnoho z dnešních citlivých postojů k okolí si můžeme dovolit jen proto, že jsme sytí a jsme v teple. samozřejmě, kdybychom vzali mimino lovců mamutů a vychovali dnes, bylo by stejné, jako jsme my (pokud vůbec jsme aspoň v něčem stejní) . a naopak. ani doba mnohem bližší té naší, třeba osmnácté a i devatenácté století nebylo tak lidumilné - rodičům děti umíraly a rodiče se z toho nezhroutili, měli dětí hodně a v podstatě se smrtí počítali - byli snad méně citliví? podle mne žili a cítili tak, jak museli a rozhodně nebyli primitivní, Ke zvířatům a to i k našim dnešním mazlíkům se z našeho hlediska chovali krutě, nekastrovali, zabíjeli nechtěná mláďata žili v jiných podmínkách a i když já, dnes žijící, nejsem s to zabít nikoho a pomalu se stávám vegetariánkou, přesto vím, že kdybych se ocitla na jejich místě, zabíjet bych musela, abych přežila já i moje rodina . V době lovců mamutů bych s ochranářskými postoji k mamutům nepřežila. Já mám knihu ráda a čela jsem ji mnohkrát, za rok, dva ji přečtu synovi.

Irmgard01.12.2013

Styl je chabý, příběh slabý a autentičnost nulová. Uznávám, že nadšení pisatele je zřejmé, ale hodně poznamenané jak dobou, tak i mírou poznání jehož se mu dostalo. Dnes kniha mezi mládeží šíří naprosto zkreslené představy jak o člověku doby ledové, tak i o době ledové samé. Lidé doby ledové nebyli primitivové, jak se o kterémsi hrdinovi dočítáme (po tragické ztrátě matky cosi pocítil! - auvajs!), byli to lidé jako my. Děsivé je, že právě jako tupé primitivy pan Štorch naše předky odhadoval, mně to tedy radost nedělá. Chápu, že děti nemají přehled o prehistorii, ale dospělí by jej mít měli. Na světě jsou vhodnější příběhy pro vetknutí do nedotčené mysli, než toto dílo nekritického nadšence. Bohužel doporučovat a učit polonesmysly je pro naše školství prakticky norma.