Lovci mamutů

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel ...celý text

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji.
Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli.
Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat.
Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost.
Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam.
Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/90_/903/lovci-mamutu-903.jpg 4879
Žánr:
Dobrodružné, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1918 ...více
Nahrávám...

Komentáře (96)

Přidat komentář
Nejprve se musíte přihlásit.
Tynule04.09.2016

Nikdy jsem si k této knize nenašla cestu už asi proto, že jsme jí louskali ve škole jako básničku

Luvák20.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Legendární sci-fi, které ovlivnilo u mnoha generací přístup a chápání našich předků. Bohužel.
Jako dobrodružná kovbojka dobré, špatný je přístup chápat tuto knihu jako populárně naučnou beletrii.

PeterSmith22.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto krásná četba "jedním dechem".

mazlak16.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha z mého dětství. Tak jsem se k této knize vrátil po třiceti letech díky čtenářské výzvě. Moc mně vsakk zklamala. Pohledem dospělého se snad vypařilo vsech kouzlo, které tato kniha kdysi ukrývala.

Knihomol330110.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

na téhle knížce jsem vyrůstala :) ! za mě to byla vždy nejlepší kniha a měla jsem to asi nějak tak jak už se objevilo v předchozích komentářích (pravěk, dinosauři, dobrodružství,...to bylo něco pro mě :)) a právě dnes jsem se rozhodla že si ji po tolika letech znova přečtu a... asi tomu nebudete věřit ale mě to pořád baví :D určitě si ji přečtěte!! ;)

Briv08.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tuto knihu jsem si jako dítě vybrala ke čtení dobrovolně, protože jsem milovala dinosaury a vůbec celý pravěk. Připadala mi, ale opravdu nezáživná. Dnes bych ji asi s klidem na duši odložila už na začátku čtení. No, ale v knihovně ji mám doteď :) Je to tak trochu nostalgie.

eraserhead25.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knih dětství a i po těch třiceti letech to je pořád stejně strhující a napínavé. Až mě překvapilo, jak je to místy drsné. Jen te, z dospělého pohledu mi tam trochu vadila absence nějakého pohlavního pudu a alespoň letmé nastínění sexuality (když už tedy ta kniha příjemně a dobře probírá všechno - od zabíjení dětí, po vraždění a kanibalismus). Ale skvělý návrat. Už to čtu synovi.

RyxiraAmyGinger23.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Četla jsem to už jako hodně malá, těžko hodnotit. Vlastně myslím, že je to první knížka, kterou jsem někdy v šesti letech přečetla celou sama. Od stejného autora si vybavuji i Osadu Havranů, Bronzový poklad, Minehavu, Zastavený příval... všechno se mi líbilo.

rarach01026.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako rozhodně super kniha :) ikdyž jsme to četli na základce tak mi to nějak nevadilo :)

TaLu24.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihy Eduarda Štorcha jsem četla velmi ráda a věřím, že je budu číst třeba jednou vnukům.
A Lovce mamutů jsem měla nejraději.
Dobrodružství a přátelství umístěné do pravěku, prostě zestárnout nemůže :o)

Totojsemja07.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jak kdy. Ale celkově mám asi radši Štorcha. Měl by přečíst každý fanoušek české literatury

Kariol07.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Totojsemja - Nápodobně! Četla jsem to sice před třemi roky nebo jak je to dlouho, ale pořád si to pamatuju a mám v plánu pustit se do dalších Štorchových děl. Mám ho možná o trošku radši než Foglara, nebo že by byli na stejné úrovni? :)

Totojsemja07.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kariol - Jediná rozhodně nejsi. Krásná kniha. Nejlepší je ji číst před spaním, usínalo se mi po ní hodně dobře. Vždy vzbudí útulný a bezpečný pocit z toho že člověk je v posteli a ne pod mamutí tlapou =D

Kariol07.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jsem divná, nebo nejsem sama, koho Lovci mamutů bavili? :-)

snupko30.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z najkníh môjho detstva plná pútavého dobrodružstva. A dodnes si, možno naivne, myslím, že ak by to vzal do rúk niekto schopný od filmového priemyslu, tak by to mohlo byť zaujímavé.

tess.for27.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako dítě jsem tuto knihu četla několikrát. Škoda cechu "povinná četba", protože je to krásný příběh schopný nadchnout jako nadčasový další a další generace.

decemlineata14.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Četla jsem ji v druhé třídě a milovala jsem tu knihu tak,že jsem sama začala ''psát ''
Když jsem svou povídku po mnoha letech našla velmi mě pobavila jak jsem vykrádala klasika :)

PeterSch26.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Štorch jistě zajímavě zpracoval paleolitickou minulost. Výhrady mám k jeho vypravěčskému stylu. Postav je zde moc a těžko si k nim utvářím jakýkoliv vztah. Autorův styl je na mě moc rychlí, v podstatě jen přechází od události k události.

kalache10.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

...koukám,že cejch "povinná četba" dokáže znehodnotit celkem slušnou dětskou knihu...

Anaš4401.12.2015Hodnocení knihy 0 z 5

nejhorší knížka kterou jsem četla

RealMadrid06.11.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Lovci mamutů jsem četl ale, na straně 170 mě to přestalo bavit, téměř všechno jsem zapoměl a budeme to mít za povinnou četbu takže znova.Neeeeeeeeeeeeeee!

cherry_kiss22.10.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Jedna z mála knížek, které mě z povinné četby bavili....Později jsem ji četla i po druhé. To se u moc knížek nestávalo.

vodopad15222.10.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha mě nebavila, ale na povinnou četbu to nebylo špatné.

wilddog04.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z knih na které jsem vyrůstal, povinná četba to nebyla a četl jsem ji v dětském věku asi 15x. Čtivý příběh jedné tlupy lovců mamutů, vytvořený na základě několika pod čarou popsaných nálezů, který dokáže přemýšlivé dítě vtáhnout to děje a rozvinout fantazii, nebo i vyvolat zájem o archeologii, pravěk, přírodní procesy utvářející povrch Země, atd
Mamut na Rokosce leží pod silnicí zřejmě dodnes..:-) OK, pro děti bez fantasie to není, chápu, že povinnost si něco přečíst, knihu obvykle spíš znechutí.. Každý má jiné sny a představy, někdo má Kopčema, někdo Spidermana, a někdo jen Justina Biebera:-))))

Laputika_324.09.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Povinná četba. To člověku stačí k tomu, aby si knihu znechutil.
Mě pravěk nikdy nelákal a navíc jsem spíš pro modernější literaturu, každopádně neříkám, že knížka je špatná. Musím uznat že mi to rozšířilo obzory co se týče pravěku. Takže nemůžu jinak, čtyři hvězdičky je na to, okay, dost, jenže beru na vědomí stáří knížky a se čtivostí jsem při ní také nebyla na nule :)

annakolin17.09.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Měla jsem ji ve škole jako povinnou četbu a vůbec mě nebavila :-( A to mě většinou pravěk v dějepise bavil :-) Kniha je nudná ale alespoň je dobře ilustrovaná. Občas byli právě ty obrázky jediné co jsem z toho četla :-D

Eliota17.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Lovce mamutů jsem přečetla nyní po letech podruhé (poprvé to byla školní povinná četba) a příjemně mě překvapila - vnímala jsem ji naprosto opačně než dříve; je to čtení napínavé, poučné i zábavné. A pro děti ideální - obsahuje úžasnou slovní zásobu.

Lukinator01.09.2015Hodnocení knihy 0 z 5

Nejnudnější kniha kterou jsem kdy četl a k tomu byla ve škole povinná četba -,-

Luccy7829.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Klasická "Štorchovka" plná dobrodružství, co nezklame a zvlášť ty, co mají tento druh literatury rádi. A to, že je kniha obohacená ještě i o výtečné kresby pana Buriana, to ji jenom přidává na hodnotě..

woodward17.08.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Jako kluk jsem měl Lovce mamutů rád, takže je ocením čtyřmi hvězdami.