Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Lovci mamutů

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň ho...zobrazit vše

Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli.
Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat.
Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost.
Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam.
Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/90_/903/lovci-mamutu-903.jpg 3.9820
Dobrodružné, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1956 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
rarach01026.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako rozhodně super kniha :) ikdyž jsme to četli na základce tak mi to nějak nevadilo :)

TaLu24.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihy Eduarda Štorcha jsem četla velmi ráda a věřím, že je budu číst třeba jednou vnukům.
A Lovce mamutů jsem měla nejraději.
Dobrodružství a přátelství umístěné do pravěku, prostě zestárnout nemůže :o)

Totojsemja07.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jak kdy. Ale celkově mám asi radši Štorcha. Měl by přečíst každý fanoušek české literatury

Kariol07.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Totojsemja - Nápodobně! Četla jsem to sice před třemi roky nebo jak je to dlouho, ale pořád si to pamatuju a mám v plánu pustit se do dalších Štorchových děl. Mám ho možná o trošku radši než Foglara, nebo že by byli na stejné úrovni? :)

Totojsemja07.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kariol - Jediná rozhodně nejsi. Krásná kniha. Nejlepší je ji číst před spaním, usínalo se mi po ní hodně dobře. Vždy vzbudí útulný a bezpečný pocit z toho že člověk je v posteli a ne pod mamutí tlapou =D

Kariol07.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jsem divná, nebo nejsem sama, koho Lovci mamutů bavili? :-)

snupko30.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z najkníh môjho detstva plná pútavého dobrodružstva. A dodnes si, možno naivne, myslím, že ak by to vzal do rúk niekto schopný od filmového priemyslu, tak by to mohlo byť zaujímavé.

tess.for27.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako dítě jsem tuto knihu četla několikrát. Škoda cechu "povinná četba", protože je to krásný příběh schopný nadchnout jako nadčasový další a další generace.

Briv19.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tuto knihu jsem si jako dítě vybrala dobrovolně, protože jsem milovala dinosaury a vůbec celý pravěk. Připadala mi, ale opravdu nezáživná a protože to byly v podstavě mé čtenářské začátky, tak jsem ji znuděně dočetla do konce. Dnes bych ji asi s klidem na duši odložila už na začátku čtení. No, ale v knihovně ji mám doteď :)

decemlineata14.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Četla jsem ji v druhé třídě a milovala jsem tu knihu tak,že jsem sama začala ''psát ''
Když jsem svou povídku po mnoha letech našla velmi mě pobavila jak jsem vykrádala klasika :)

PeterSch26.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Štorch jistě zajímavě zpracoval paleolitickou minulost. Výhrady mám k jeho vypravěčskému stylu. Postav je zde moc a těžko si k nim utvářím jakýkoliv vztah. Autorův styl je na mě moc rychlí, v podstatě jen přechází od události k události.

kalache10.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

...koukám,že cejch "povinná četba" dokáže znehodnotit celkem slušnou dětskou knihu...

Anaš4401.12.2015Hodnocení knihy 0 z 5

nejhorší knížka kterou jsem četla

RealMadrid06.11.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Lovci mamutů jsem četl ale, na straně 170 mě to přestalo bavit, téměř všechno jsem zapoměl a budeme to mít za povinnou četbu takže znova.Neeeeeeeeeeeeeee!

cherry_kiss22.10.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Jedna z mála knížek, které mě z povinné četby bavili....Později jsem ji četla i po druhé. To se u moc knížek nestávalo.

vodopad15222.10.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha mě nebavila, ale na povinnou četbu to nebylo špatné.

wilddog04.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z knih na které jsem vyrůstal, povinná četba to nebyla a četl jsem ji v dětském věku asi 15x. Čtivý příběh jedné tlupy lovců mamutů, vytvořený na základě několika pod čarou popsaných nálezů, který dokáže přemýšlivé dítě vtáhnout to děje a rozvinout fantazii, nebo i vyvolat zájem o archeologii, pravěk, přírodní procesy utvářející povrch Země, atd
Mamut na Rokosce leží pod silnicí zřejmě dodnes..:-) OK, pro děti bez fantasie to není, chápu, že povinnost si něco přečíst, knihu obvykle spíš znechutí.. Každý má jiné sny a představy, někdo má Kopčema, někdo Spidermana, a někdo jen Justina Biebera:-))))

Laputika_324.09.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Povinná četba. To člověku stačí k tomu, aby si knihu znechutil.
Mě pravěk nikdy nelákal a navíc jsem spíš pro modernější literaturu, každopádně neříkám, že knížka je špatná. Musím uznat že mi to rozšířilo obzory co se týče pravěku. Takže nemůžu jinak, čtyři hvězdičky je na to, okay, dost, jenže beru na vědomí stáří knížky a se čtivostí jsem při ní také nebyla na nule :)

annakolin17.09.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Měla jsem ji ve škole jako povinnou četbu a vůbec mě nebavila :-( A to mě většinou pravěk v dějepise bavil :-) Kniha je nudná ale alespoň je dobře ilustrovaná. Občas byli právě ty obrázky jediné co jsem z toho četla :-D

Eliota17.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Lovce mamutů jsem přečetla nyní po letech podruhé (poprvé to byla školní povinná četba) a příjemně mě překvapila - vnímala jsem ji naprosto opačně než dříve; je to čtení napínavé, poučné i zábavné. A pro děti ideální - obsahuje úžasnou slovní zásobu.

Lukinator01.09.2015Hodnocení knihy 0 z 5

Nejnudnější kniha kterou jsem kdy četl a k tomu byla ve škole povinná četba -,-

Luccy7829.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Klasická "Štorchovka" plná dobrodružství, co nezklame a zvlášť ty, co mají tento druh literatury rádi. A to, že je kniha obohacená ještě i o výtečné kresby pana Buriana, to ji jenom přidává na hodnotě..

woodward17.08.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Jako kluk jsem měl Lovce mamutů rád, takže je ocením čtyřmi hvězdami.

Rilian07.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Na rozdíl od mnohých, jsem knihu neměl jako povinnou četbu. Četla nám z ní učitelka na prvním stupni, a později jsem si knihu přečetl sám. Velice se mi líbila. Štorch byl nejen učitelem, ale také vynikajícím spisovatelem, který do svých knih zahrnul i dobové znalosti o mladém paleolitu. Nezapomenutelná je pro mě kapitola, kdy tlupa nemá oheň a snaží se přivést zpátky Lasičku. Zkrátka kniha, kterou by měli číst či alespoň znát i dnešní děti.

dendisek316.07.2015Hodnocení knihy 4 z 5

K mému překvapení se mi knížka moc líbila

marcela618307.07.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Povinná četba ze základky. Kopnout srnčetem a už nikdy radši nečíst. Ale jo, jsou to přesně ty dvě hvězdy. Prostě proto, že jsem tohle číst musela. Příběh se mi nelíbil ani s odstupem dvaceti let. Prostě pořád je to nuda a Mamtíka nemiluju:-D Jediné, co mám ráda pořád, jsou popisy a vyprávěcí styl. A to je přesně za dvě hvězdy.

jaja198917.04.2015Hodnocení knihy 0 z 5

Už jako povinnou četbu ve škole se mi to nelíbilo a s odstupem času je to ještě horší.

katerina945504.01.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Štorcha jsem jako malá milovala a do dnes ho mám ráda. Lovce mamutů a Osadu Havranů jsem přečetla několikrát dokola! :) A to že je kniha plná obrázků od Buriana, tak to je další velké plus!

Mondie28.12.2014

Já to chápu, jelikož jsem něco podobného poznala. Na ZŠ nás k tomu nutili, bylo to zdlouhavé a nudné. Někdo neuměl číst, takže tím. Ale čtu dál. A Kopčem je nezapomenutelný, ačkoliv jsem to od ZŠ neviděla :)

MarkétaLore21.12.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Pro Anniemiasun: tak to nedokážu pochopit. Mě naopak ke čtení přivedla!