strana394 strana394 komentáře u knih

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Když se ponoříte do stránek Šepotu kouzel, možná budete mít pocit, že už jste něco podobného četli. Čarodějná škola, elementární magie, kouzelnický turnaj. (Svým způsobem mi to trochu připomínalo Ohnivý pohár.) Nicméně postupem času zjistíte, že jsou tu i zajímavé nové prvky, které tak dodávají příběhu na originalitě. Autorka do děje začlenila hned několik zvratů, což alespoň trochu zvyšuje šanci, že vás třeba kniha v něčem překvapí.

Autorčin styl psaní je zábavný, čtivý a dokáže vás do příběhu rychle vtáhnout. Autorka dobře vykresluje prostředí a novou zemi, ale hodně věcí je tu popsáno pouze okrajově. Jde spíš o nakouknutí do nového magického světa, uvidíme, jak to bude v dalších dílech.

Dost mě překvapil zvrat ke konci knihy, to jsem nečekala a kniha si díky tomu vylepšila mé závěrečné hodnocení. Knihu bych doporučila čtenářům, kteří s YA fantasy teprve začínají. Pro nás “zkušenější neměl tento příběh moc co nabídnout. Proto taky moc nechápu, jak to, že tento titul nese označení “14. Humbooktip, za mě jsou daleko lepší knihy, které se toto označení zaslouží.

Hlavní hrdinka Eira splňuje všechny požadavky na typickou vyvolenou. Oplývá schopnostmi, které nikdo jiný nemá, a ačkoliv je abnormálně nadaná, úplně si to neuvědomuje. Je to tichá dívenka, která se spíše žije ve stínu svého staršího bratra, snaží se na sebe moc neupozorňovat a je raději zabořená do stránek knih. Nicméně moc se mi líbil vývoj její postavy. Z ustrašené mladé holky se pomalu stává slečna, která odmítá skákat, jak ostatní pískají a bere si svůj život do vlastních rukou. Absolutně se mi ale nelíbilo chování její “rodiny, která ji vlastně až citově vydírala a hrála ji na city, jen aby se podřídila tomu, co chtějí oni...

Celý příběh i postavy jsou zahaleny tajemstvím a my snad máme ještě víc otázek než na začátku. Rozhodně z příběhu jde ještě hodně těžit, zajímá mě minulost Cullena, chci se víc dozvědět o Meru a o elfech. V zahraničí jsou další díly hodnoceny velmi pozitivně. Já se sama ještě musím rozhodnout, jestli se do pokračování budu pouštět.

Hodnocení: 3,7/5

10.11.2023 3 z 5

Hra temné čarodějky – Bitva začíná Hra temné čarodějky – Bitva začíná Natalija Matolinec

Velká část děje se tedy točí okolo hry, která se koná jednou za 100 let a soupeří mezi sebou temní a světlí. Příběh je tak plný bojů, soutěžení, spolupráce podrazů a pomstychtivosti. Bohužel během Hry nejeden člověk přišel k úhoně. Je to hra o moc a rozhodně by ji podle mě neměli hrát teenageři..

Magie v této knize byla rovněž hodně originální. Naše hlavní hrdinka svou moc čerpá z negativních emocí lidí. Nesmí ale překročit určité meze, protože by se to pak podepsalo na člověku a mohl by si klidně i něco udělat. Kromě čarodějů se zde objevují i alchymisté, kteří potřebují ke svému čarování křídu a vědmy, které jsou hlavně nadané na míchání lektvarů.

Vyskytuje se tu opravdu hodně postav a docela těžko je od sebe odlišíte. Nepomáhá ani fakt, že každá má jméno obyčejné, magické a některá dokonce i přezdívku. To byl právě jeden z důvodů, proč jsem se do knihy nemohla začíst. Hlavní hrdinka Varta patří mezi temné. Rozhodně proto nečekejte nějakou princezničku. K temným nepatří jen tak pro nic za nic. Nebojí se jít pro ránu daleko a dává všem jasně najevo, ať si s ní nezahrávají, nenechá si nic líbit a pro své nejbližší by udělala všechno. Když však začnou na povrch vyplouvat tajemství, která měla zůstat skryta a zrádci se začnou objevovat i mezi spojenci, Varta si bude muset vybrat, komu věřit. Spolu se záhadným, sarkastickým a vychytralým Zlatanem tvoří zajímavou dvojici, která baví a jsou jednoznačnými tahouny celé knihy.

Zápletka byla docela zajímavá a našlo se pár momentů, které mě překvapily, ale do pokračování se extra hrnout nebudu. I když jsem četla, že sama autorka říkala, že druhý díl bude značně lepší. Možná kdyby autorka příběh trošku natáhla. Děje se tady toho opravdu hodně na poměrně málo stran, přidala romantickou linku a ubrala pár jmen, hodnotila bych jinak.

Hodnocení: 3,4/5

02.10.2023 3 z 5

Pekař příběhů Pekař příběhů Carsten Henn

Krásný milý příběh, který nás zavede do jedné malé vesnické pekárny. Je to přesně ten příběh, který vás pohladí po duši. Vyskytuje se tu tolik krásných myšlenek, že být ve štafetě nevím co zvýrazňovat dřív. Je to příběh o přátelství, lásce, porozumění, nových začátcích a naději, že ačkoliv vše vypadá bledě a my nevíme kudy kam, nakonec všechno dobře dopadne.

Když se hlavní hrdinka Sofie dozví, že musí skončit s baletem a je ihned nahrazena jinou tanečnicí, je to pro ni obrovská rána. Neví, co teď dělat se svým životem. Nežije, pouze přežívá, připadá ji, že ji nikdo nerozumí, nechápe. A moc tomu nepomáhá ani její manžel, který se ve světe baletu pořád pohybuje, protože pracuje jako choreograf. Snaží se tedy přijít na to, jakým směrem se v životě vydat a hledá samu sebe. Moc se mi líbil její vývoj, ale nebudu vám prozrazovat nic navíc. Giacomo byl dobrosrdečný pekař, který miloval svou práci. Ve všech viděl jen to dobré a naprosto vše přirovnával k chlebu. Kromě něho zde vystupuje i prodavačka Elsa, která je známá svým nevrlým chováním, ale jedná malá čertice Marie se ji dostane pod kůži.
Děkuji Knihy Dobrovský za zaslání knihy na recenzi. #spoluprace IG: @strana394

11.09.2023 4 z 5

Když padaly hvězdy Když padaly hvězdy Jan Kucin

Hrůzostrašní démoni, kteří se snaží dostat do světa lidí, piráti, městský gang, kronikář, tajemní Lovci. To vše a mnohem víc nabízí česká fantasy Když padaly hvězdy. Autor vytvořil opravdu propracovaný svět, včetně historie, pohádek, mýtů, legend a dějin. Bylo vidět, že si s příběhem dal opravdu velkou práci. Součástí knihy je i mapa, která mi při čtení pomohla se orientovat.

Musím vás upozornit, že tato kniha je pro trpělivé čtenáře. Děj se rozjíždí pozvolna a autor nás uvádí do poměrně složitého světa s velkým množstvím postav. Zpočátku to je hodně popisné. Autor přeskakuje z jednoho příběhu do druhého, až občas zapomenete, co se stalo předtím. Ale později se dějové linky vzájemně proplétají a furt se tam něco děje.

Z postav bych moc ráda vyšvihla Erika. Strašně mi sedla jeho povaha, je přemýšlivý, milý, laskavý, svůj čas rád tráví obklopený knihami a dávnými příběhy. Ačkoliv se může zdát pošetilé zvát na nebezpečnou výpravu snílka, ukáže se, že Erik je stejně nápomocný jako bývalý voják a pirátka. Setkáme se tady i se Solomonem, legendárním pirátem, Dorianem, bratrem Erika, Devou s Kerinem z klanu Lovců, Mistrem, Králem, lordy a dalšími. Všechny spojuje jedna věc. Návrat magie ať už té dobré nebo té zlé, která nabízí spoustu možností a nikdo z jich si tuto moc nenechá utéct.

Konec byl za mě možná trochu až moc natahovaný a určitě šlo skončit dříve. I tak je to velice vydařené fantasy, a ačkoliv se jedná o autorovu prvotinu, můžu s klidem prohlásit, že toto dílo můžeme srovnávat s fantasy na světové úrovni. O to víc mě těší, že v listopadu vyjde druhý díl.
Děkuju nakladatelství @host za zaslání knihy. #spoluprace
IG:@strana394

08.09.2023 3 z 5

Hotel Magnifique Hotel Magnifique Emily J. Taylor

Magický hotel, který cestuje mezi zeměmi. Hosté, kteří jsou za pár nocí strávené v hotelu schopni zaplatit cokoliv. Tajemný personál, který si nepamatuje na předešlý život. Krásný okouzlující Magnifique Bel. Zvídavá hlavní hrdinka, která strká nos kam nemá. Alchymistka, která lidem vydloubává oči. To vše a mnohem víc nabízí tato novinka.

Tohle mě hoodně bavilo. Zajímavý, originální svět a prostředí hotelu bylo skvělé. Strašně mě bavila všudypřítomná kouzla. Při prvních kapitolách jsem si říkala, že bych se chtěla do hotelu taky podívat. Jenže s každou další kapitolou Jani odhalovala, jak hotel ve skutečnosti funguje a že není tak lehké se z něho dostat pryč a pokračovat v životě dál.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla kniha delší. Pár informací mi zde chybělo. Postavy byly dobře napsané, ale mohly být více do hloubky. Jani byla skvělá. Měla srdce na správném místě a nenechala se ničím, a hlavně nikým odradit. Snažila se za každou pomoct nejen své sestře, ale i ostatním. Stálo při ní štěstí (a to doslova). Co se týče záporných postav, nechápala jsem kolik krutosti v sobě nesou. Bylo jim úplně jedno, jestli někomu ubližují, hlavně že oni z toho mají užitek.. Romantická linka byla za mě hodně povedená, ale škoda, že tam neměla více prostoru.

Tento titul byste rozhodně neměli minout. Nechte se také přenést mezi zdi magického hotelu a zažijte všechna dobrodružství společně s Jani.

Děkuju Knihy Dobrovský za zaslání knížky k recenzi. #spoluprace
IG: @strana394

08.09.2023 4 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

(SPOILER) Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy #spoluprace IG: @strana394

"Už dlouho jsem ti neposlala žádný vtip. Takže tady:
Jaké těstoviny mají kanibalové nejradši?
Kolínka."

Drahý Aarone je krásný milý příběh, který je plný romantiky a pozvolna se rozvíjejícího vztahu. První polovina knihy se skládá pouze z konverzací, které si Ruby a Aaron mezi sebou vyměňují. Psaní skrz emaily mělo v sobě to správné kouzlo a sem tam i vtipnou část. Víme přesně jen to, co si napíšou do mailů, takže nám vlastně oba hlavní hrdinové postupně přirůstají k srdci tak, jako sobě navzájem. V druhé polovině knihy se konečně setkávají. To mi bohužel přišlo takové nijaké, nic moc zajímavého se tam nedělo

I přes některé nedostatky ale kniha nabízí také několik velice silných momentů, hlášek a myšlenek. Příběh je o poznávání jeden druhého, o budování vzájemné důvěry. Aaron učí Ruby být odvážnější, jít si za svými sny a Ruby je pro Aarona jediná, která jej v nelehkých chvílích dokáže rozesmát a být mu oporou. Knížku lze také pochválit především za zajímavé a citlivé téma, které se prolíná celou knihou. Čtenář se v příběhu může blíže seznámit s životem vojáků na zahraničních misích, a také s možnostmi podpory a pomoci, které jim mohou ulehčit jejich návrat do běžného života.

Co se týče epilogu tak jsem ale zklamaná, určitě ho šlo napsat o mnohem lépe. Ale prý příběh Ruby a Aarona pokračuje v knize S láskou Lukov, kde má čtenář možnost nahlédnout do jejich životů.

02.06.2023 3 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Nejenže má kniha zajímavou zápletku, ale velkou měrou k ní přispívá ještě zajímavější prostředí. Příběh se odehrává v netradičním městě jménem Hyperborea. Jedná se o magické a věžaté město pod kupolí, která ho chrání od okolní krajiny plné sněhu a ledu. Svět, který autorka vymyslela, včetně nových pojmů, vynálezů, řádů, magie, je boží. Jelikož se ale jedná o zcela nový a do detailu promyšlený fantasy svět, chvilku vám zabere, než se do toho plně ponoříte. Oceňuji i skvělý slovník na konci knihy. S mapou by byla celá kniha posunutá ještě o level výš, nicméně příběh jako takový to nepotřebuje. To jen já jsem ujetá na mapy v knihách

Kniha se pohybuje mezi politikou, nerovností ve společnosti, dobrodružstvím a magií. A celé je to zahaleno oparem tajemství a vyšetřování vražd. Arka mi k srdci přirostla svou nezkrotnou a lehce šílenou povahou. Spolu s Lastyanaxem se skvěle doplňovali.

Věřím tomu, že kdybych knihu četla v jiném časovém období, byla bych nadšenější. Nicméně tento francouzský fantasy příběh si 100 % zaslouží vaši pozornost.

04.05.2023 4 z 5

S láskou z Riviéry S láskou z Riviéry Jules Wake (p)

Román S láskou z Riviéry je plný slunce, moře, romantiky i zapomenuté lásky. Oddechové vyprávění zaujme všechny romantické čtenářky holdující nenáročným příběhům. Je to taková správná zamilovaná kniha, u které člověk od začátku prostě ví, jak to dopadne, ale vůbec mu to nevadí.

Hned co knížku otevřete, na vás dýchne atmosféra, kterou umí vytvořit jedině Caplin. Velká část děje se tedy odehrává na Riviéře plné sluníčka a moře. Úplně jsem se přenesla na písčité pláže a azurové moře. Kromě krásného popisu prostředí se zde samozřejmě vyskytuje i francouzská kuchyně, ovšem v mnohem menší míře, než jak je tomu u série Romantických útěků.

Kniha vás vtáhne do děje a nepustí, dokud se nedostanete na poslední stránku. Zajímavý děj s velmi vydařenou zápletkou, se spoustou vtipných scének, notnou dávkou romantiky a neskutečnou přitažlivostí mezi hlavními hrdiny Příběh je plný vzpomínek na mladický vztah Carrie a Richarda.

03.05.2023 4 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

Řekla bych, že tohle je čtení spíše pro mladší čtenáře. Hlavní hrdince je 17, tudíž by se to mohlo líbit lidem, kteří mají "náct". Tam já už bohužel nějaký ten rok nespadám a možná proto byl tohle ten kámen úrazu. I když jsem si v knížce našla pár věcí, které se mi líbily, podruhé se k ní už asi nevrátím a nad čtením druhého dílu se budu muset ještě zamyslet.

Děj pro mě byl bohužel dost předvídatelný, a dokonce jsem odhadla i zrádce (což se mi moc často nestává.) Magie v tomto světě mohla být zajímavá, kdyby byla ještě lépe vysvětlena a rozpracována. Také bych ocenila i podrobnější historii a charakteristiku jednotlivých království.

I když postavy jsou z královských rodin nikdo se nechová nijak namyšleně nebo nadřazeně. Hlavní hrdinka není žádná princezna, která by vysedávala s růžovýma šatičkama a sbírala kvítí. Umí se ohánět mečem, bojový umění ji není cizí. Je lidská, obětavá, chce chránit svoje lidi a ví co musí pro své království udělat. Hodně mě bavila postava Mari byla skvělá, byla to taková správňácká malá rošťácká holčina. Za romantickou linku jsem tady ráda, i když se spíš teprve rozbíhá.

Podtrženo sečteno tato nová YA fantasy mi bohužel tolik nesedla, to ale neznamená, že se vám líbit nemůže. Pokud třeba s YA fantasy teprve začínáte, tohle bude dobrý start pro vás. Příběhem vás bude provázet magie, boj o přežití, zrada, království, láska.

Hodnocení: 3,8/5

04.04.2023 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Autorka umí skvěle napínat a krátké kapitoly tomu dobře dodávají. Atmosféra z knihy přímo sálá. Lesy, stmívání, mrholení a mlha hustá tak, že by se dala krájet. Neexistují snad lepší kulisy, když chce autor připravit svým hlavním hrdinům zážitek, z kterého mrazí. Příběh má jasnou mysteriózní linku, ale mimo ni je tu také ukázka, jak komplikovaná může být lidská mysl a jak těžké je posoudit, co je realita a co bludy. Navíc je pribeh doplněn i o novinové clanky a záznamy zpráv, které cely děj skvěle doplní.

Co mě ale docela rozčilovalo bylo chování policie, která mohla případ rozlousknout hned tím, že se podívají na kamerové záznamy jedné nejmenované prodejny.. Snad možná bych řekla, že si kniha zasloužila pár kapitol navíc. Na konci totiž sami nevíte, na čem jste a jestli to byla skutečnost nebo jen výmysl jedné mladé nemocné dívky. V tomto mi to připomnělo knihu Pravda nebo Lež, takže pokud hledáte něco podobného, kniha Jiné místo je přesně pro vás. V knize najdete i QR kód, s nímž zažijete tento děsivý příběh na vlastní kůži.

23.03.2023 4 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Pokud hledáte skvělou milou oddechovku, při které se zasmějete, tak touto knihou rozhodně nešlápnete vedle. Je to vlastně feel-good LGBT příběh zasazený do fantasy světa s artušovskou tématikou. Tím pádem při čtení narazíme na čaroděje, skřety, skřítky, mága, bardku, a dokonce i na gigantickou chobotnici v podhradí. Sledujeme, jak se sedmnáctiletý mladík vypořádává s takovým těžkým břemenem jako je vládnout celé říši.

Začátek knížky byl pro mě docela chaotický, protože děj jako by začal uprostřed příběhu, tedy konkrétněji po dokonané bitvě a zabití krále a vy se musíte ihned zorientovat ve skupině několika lidí. Ale hned během prvních pár stran jsem si zamilovala ten humor a nádech parodie na hrdinské příběhy, o trapné a vtipné scény i hlášky zde není nouze. Velmi se mi líbilo, že Arek a jeho družina se chovají úměrně svému věku, jejich hlášky a postoje se naprosto neslučují s historickým světem, ve kterém se nacházejí a o to je kniha vtipnější.

Co ale musím zdůraznit je, že rozhodně nečekejte do detailu vypracovaný svět. Příběh nejde moc do hloubky a o postavách toho taky zas tak moc nevíme. Což je za mě docela škoda, vsadím se, že každý z nich má zajímavou minulost. Hlavní roli hraje zejména přátelství, dospívání a samozřejmě romance. Vzniká zde hned několik romantických linek. Trošku zvláštní bylo, že víceméně všechny začaly vznikat v jeden čas. Ale ta hlavní romantická linka byla milá a byla jsem moc ráda, že to dopadlo, tak jak to dopadlo.

14.03.2023 4 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Máme tu jedno malé městečko, zajímavé obyvatele se schopnostmi, partu dětí, kteří jsou mezi sebou propojení a do toho vyšetřování zmizení jedné dívky. Autorka nás v poměrně krátkém příběhu musí seznámit se všemi důležitými postavami, jejich nadáním, rodinnou historií a jaký mají vztah k hlavní hrdince. A právě díky tomu tam těch informací bylo opravdu mnoho. Co ale musím vyzdvihnout byla ta temná atmosféra, která z příběhu přímo křičela.

Jenže po pár stranách začal děj táhnout, nikam nesměřoval a hlavní hrdinka se na vyšetřování trochu vykašlala a spíš čekala na zázrak. Nicméně poslední třetina knihy to docela vynahradila. Příběh najednou nabral spád, čtivost a vy už jste přesně jako Grey toužili konečně znát celou pravdu.

Hlavní hrdinka Grey měla skvělý charakter. Byla nápomocná, chytrá, vytrvalá. Snažila se za každou cenu zjistit, co se stalo její nejlepší kamarádce. Ale občas toho bylo na 17cti letou holku příliš. Hrozně se mi líbil ten nápad dvojčat, a to, jak jsou mezi sebou propojení. Záblesky, které Grey viděla byly fantastické. A když jsme se dozvěděli, jak to s nimi doopravdy bylo, zůstala jsem zírat s otevřenou pusou. Skvělý! Ale nejvíc mě bavila postava Zala. Kdo to je a jakou roli hrál v tomto příběhu, budete muset zjistit už sami. Každá z postav měla své tajemství, které se postupně odkrývaly. Hlavní viník se nedá hned určit, protože budete podezírat více lidí, což dodá na dramatičnosti. Toho, kdo měl Eloru na svědomí jsem absolutně neodhadla, takže za to má autorka taky palec nahoru.
Hodnocení: 3,8/5⭐️

01.03.2023 4 z 5

Rodina na zabití Rodina na zabití Megan Collins

Moc děkuji nakladatelství @knihydobrovsky a @sberatelka.knih za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

Příběh sleduje Dahlii, která posledních 10 let strávila každý den hledáním svého dvojčete ve víře, že ještě žije. S pravdou se nedokáže smířit, ale ještě víc s tím, že by se nedozvěděla, kdo za jeho smrt může. Při svém vyšetřování zjišťuje nejedno tajemství rodiny a odkrývá i to co nemělo být nikdy odhaleno. Postupně se dozvídáme, že každý člen rodiny to neměl vůbec lehké a že za jejich činy nemohli ani tak oni, ale spíš to byl obranný mechanismus, aby se vypořádali s tím, co se jim dělo...

Máme tu dost podezřelých, kteří jsou s případem nějakým způsobem spojeni, takže budete podezřívat více lidí. Krátké kapitoly dodávaly knize napětí a vy budete spekulovat, jak to bude dál. Poměrně brzo se dozvíme, kdo byl onen vrah ostrova, což mi přišla fakt škoda. Nicméně celkové rozuzlení se dozvíme až ke konci a teda musím říct, že jsem to vůbec neodhadla.

Nebyl to vyloženě thriller, spíš bych to pojmenovala jako temný, děsivý rodinný příběh. Tato kniha se bude skvěle hodit na podzimní sychravé, mlhavé večery. Pokud máte rádi postupné rozplétání tajemství, tohle bude něco pro vás.

23.02.2023 3 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

(SPOILER) Ačkoliv je to teprve začátek série a do světa víl teprve nakukujeme, určitě se nebudete nudit. Jak už napovídá anotace, poměrně velká část knihy se odehrává ve vězení a rozhodně to není procházka růžovým sadem. Prostředí vězení je drsné, plné násilí, šikany, ponížení, strachu, tísnivá atmosféra v knize je přímo hmatatelná.S nelítostným prostředím se pojí i vulgarismy a surový popis života, který možná některým čtenářům v tomto žánru nebude vyhovovat.
Díky tomu, že jsem na knihu narážela pomalu všude, měla jsem hoodně velká očekávání. Příběh sám o sobě je dost zajímavý, originální, kniha je nesmírně čtivá. Ale bohužel to nebylo takové, že bych si z toho sedla na zadek. Zároveň bych uvítala více informací o světě celkově, jak funguje, víc historie, ale věřím, že nám to autorka více přiblíží v dalších dílech.
Hlavní hrdinka Brex nebyla žádná princeznička. Byla statečná, impulzivní, nenechala si nic líbit. Dost brzo ji došlo, že pokud chce ve vězení přežít, musí být bezcitná mrcha. Warwick byl takový typický alfasamec, tajemný, silný, odvážný. Jeho postava je záhada sama o sobě a doufám, že v dalších dílech se o něm dozvíme něco víc. Pořádně totiž nevím co si o něm mám myslet. K srdci mi moc nepřirostl a nepodlamovala se mi z něho kolena, tak jako Brex :D Co tu ale bylo skvělé, byly vedlejší postavy. Opium a Mrňousek byli příjemným komickým prvkem a skvěle doplnili děj.
Romantická linka je tu hoodně slow-burn, i když je mezi hrdiny velké sexuální napětí. Bohužel té erotiky tady na můj vkus bylo opravdu hodně a jejich myšlenky na sex v nejvíc nevhodných chvílích začaly být otravné..
Konec mě dostal, vůbec jsem to nečekala (možná jsem asi moc naivní) Autorka si tak díky tomu navnadila čtenáře na další díly.

Hodnocení: 3,8/5⭐️ Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

06.01.2023 3 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Při čtení představivost jede na plné obrátky a před očima vyrůstá každá scéna. Knížka je doplněna krásnými ilustracemi, návrhy, ukázkami z denního věštce, najdeme zde různé lístky, skicy kostýmů i kulis. Kromě toho je i obohacená pohledy jednotlivých herců a tvůrců filmu. Díky tomu se dozvíme co na postavu Mloka říká Eddie Redmayne, jak to bylo s kouzelným vagonem nebo co si myslí Jude Law o Brumbálovi. Bonusový obsah tak nemá chybu a scénář skvěle doplňuje. A i přes nádhernou obálku je díky bohatému obsahu na knihu ještě hezčí pohled.

Díky formě zpracování se tak příběh četl naprosto sám. V této knize se dozvíme něco víc o postavě Credence a o tom jaký vztah má s rodinou Brumbálových. Osobně bych uvítala, kdyby se jeho příběh ještě víc rozvinul. Za mě to je velice zajímavá postava, která nám ještě neukázala celý svůj potenciál.

Jelikož můj knižní instagram nese název @strana394, věřím, že milovníkům Harryho Pottera jistá spojitost určitě došla. Svět, který Rowlingová vytvořila naprosto miluju a s každým dalším návratem do Bradavic nechápu, jak autorka něco takového dokázala vymyslet. Pro mě jsou její knihy únikem z reality, chvilková možnost vrátit se domů a společně s Harrym, Ronem a Hermionou krmit Skvorejše, schovávat se před Filchem a čelit nástrahám samotného Protivy.️

03.01.2023 4 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

(SPOILER) Nejen že samotná obálky knihy připomíná onen zmíněný kufr, ale až na epilog je celý příběh psán jako zpráva pro policejní oddělení, kterou píše Elisa. Kniha je tak psána z jejího pohledu, ale zároveň čtenáři osvětluje i to, co se dělo, když u příběhu zrovna nebyla a co si ostatní postavy myslely. K tomu jsou tam ručně psané poznámky od Elisy a Jamieho.

Kromě napětí při pátrání po tajemném majiteli kufru, jsem od knihy dostala milý, odpočinkový příběh. Detektivní zápletka je skvěle podaná, dobře promyšlená a nepředvídatelná, viníka se mi odhalit nepodařilo. Co mi ale nedávalo moc smysl, bylo chování policie. Ta místo toho, aby se případ snažila vyřešit sama, nechala vesměs skoro všechno na Elise, která se (bohužel) nebála pustit střemhlav do náruče vraha. Elisa zde občas naráží na scény, které se již staly v Kronikách prachu, proto je doporučuji přečíst jako první.

Elisa Hemmiltonová je mladá žena pocházející z chudých poměrů, která díky své mecenášce může studovat politologii na univerzitě. Je chytrá, odvážná, tak trochu svérázná žena s prořízlou pusou, která pro ránu nejde daleko. Jamie je zato pravý opak Elisy. Je uťáplý, nesmělý a nejradši by jen celé dny strávil ve své dílně, občas je zaskočený tím, co Elisa zase vymyslela. Velká část postav se objevila už v Kronikách, ale jelikož tady hrály mnohem důležitější roli, věnovala se jim autorka mnohem více a poskytla v knize náhled do jejich duší. Zároveň skvěle popsala i úplně nové postavy, které zde zastávaly vedlejší role.

Za romantickou linku jsem tady neskutečně ráda a řeknu jen jediné - KONEČNĚ! Miluju Viktoriánskou Anglii a pevně doufám, že autorka zase brzy přijde s dalším vyšetřováním.

03.01.2023 4 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Svět, který autorka vymyslela je neskutečný. Bavilo mě cestování časem a to že autorka k tomu vymyslela určitá pravidla. Velmi originální také bylo, že díky tomu, jak cestování časem funguje, se tak Joan stává částečně i zápornou hrdinkou. Kromě již zmíněného cestování časem si autorka pohrála i s detaily, aby každá nestvůří rodina měla svojí vlastní schopnost, svoji historii, znak. Člověk byl pohlcen příběhem a užíval si každou stránku, kde je výborně vykreslená veškerá atmosféra. A vidět Londýn ve více časových linkách byla jen třešnička na dortu. Jedinou výtku bych měla ale k trochu uspěchanému konci a k tomu, jak jednoduché to ve skutečnosti bylo.

Moc mě taky bavilo, že o většině postav nedokážete říct, jestli jsou hodní nebo zlí. Každý má svou minulost, kterou autorka hezky postupně odhaluje. Hlavní hrdinka Joan mi hned padla do oka. Byla inteligentní, odvážná a i když ji ostatní odrazovali, tak se nebála jít si za svým. V průběhu příběhu se učila poznávat své schopnosti a je tak velmi sympatické, že neumí všechno hned, jak to jinak v YA knihách bývá. Její linka byla dost zajímavá a stále má kolem sebe dost tajemství, na která jsem zvědavá. Aarona jsem si naprosto zamilovala. Doufám, že se v dalším díle ještě objeví, protože blonďatého, sarkastického, rádoby bad boye nemůže autorka jen tak vyhodit z děje.
O romantické lince tady moc mluvit nebudu, tu musíte zažít sami. Řeknu vám jen, že milostné trojúhelníky nesnáším, protože si vždycky vyberu jinak než hlavní hrdinka.

02.01.2023 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

(SPOILER) Tohle mě bohužel extra neoslovilo. Kdybych byla mladší asi bych to ocenila víc. Příběh jako takový nebyl úplně špatný, ale možná mi to přišlo až moc překombinované - kyrborg, měsíčňané, válka, virus, záhadný lék, Levana a její armáda.. Řešilo se tam strašně moc dějových linek až to člověka trochu odrazovalo.

12.12.2022 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tohle byla moje první knížka od této autorky a určitě ne poslední. Jelikož nečtu knihy, které za zabývají ať už válečnými událostmi nebo režimy, které ve světě dřív platily, měla jsem docela strach, zda se mi to bude líbit. Knížka naprosto předčila moje očekávání. Jsem neskutečně ráda, že jsem se do knihy pustila. O revoluci v Rumunsku jsem nic nevěděla a jsem vděčná autorce, že mi dokázala otevřít oči. Rozhodně by se kniha měla zařadit do povinné školní četby nebo aspoň do hodin dějepisu.

Ruta Sepetysová vytvořila příběh fiktivního studenta v reálných kulisách. Vše vidíme očima mladého Cristiana, který žije se svou sestrou, rodiči a dědečkem v jednom bytě. Tato kniha nám ukáže v jakých podmínkách Cristian a jeho vrstevníci žijí, jaké mají vyhlídky do budoucna a nevyhýbá se ani každodenním problémům jako je nedostatek jídla, odposlouchávací zařízení, cenzura, dodávky elektřiny. Příběh je plný strachu, utlačování, omezování, rozkazů, bezmoci, ale i naděje a touhy. Se zatajeným dechem otáčíte jednu stránku za druhou, abyste se dozvěděli, jak to všechno dopadlo. Dokázal Cristian obelstit tajného agenta? Kdo Cristiana udal? Byl to jeho nejlepší kamarád? A komu může věřit?

Postava Cristiho je neuvěřitelně lidská, blízká a přesně vyjadřuje, o jak strašný a nesmyslný režim se jednalo. Je to odhodlaný mladík, který chce světu ukázat, co skrývá socialistické Rumunsko, jak se jim žije. Romantická linka je tady lehce naznačená, ale působí naprosto přirozeně. Hodně mě bavila postava Cristianova dědečka. Opravdu sympatický stařík, kterému se příčí komunismus a nesnáší ho celým svým srdcem i duší.

24.11.2022 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Kniha se odehrává ve velmi originálním a do posledního detailu promyšleném světě. Jsou tu jasnovidci, kteří jsou společností opovrhováni a považováni za něco nepřirozené a zlé. Ze začátku jsem se nemohla pořádně začít, což bylo způsobeno hlavně velkým množstvím informací a nových slov. Musíme za pochodu pochopit fungování sci-fi Londýna, systém jasnovideckých gangů, jejich schopnosti a třídy, záhadné bytosti Refájce a pravidla v jejich tajném městě... Ale jakmile se do toho dostane, už nemáte šanci a otáčíte jednu stránku za druhou. Svět i magický systém je perfektní. Kombinace Jasnovidectví a totalitního režimu v budoucnosti funguje naprosto skvěle a dělá z knihy originální a jedinečné čtení. Kniha je nesmírně čtivá a kdybych na čtení měla víc času, přečetla bych ji za 2-3 dny.

Autorka nebojí dát do světa Kostičasu spoustu zla a brutality, což zaručí, že se o postavy opravdu bojíte a nikdy nečekáte co se stane další. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila velmi rychle. Byla sympatická, odvážná, šla si za svým. Život se s ní zrovna dvakrát nemazlil. Měla svou minulost, která dala vzniknout její osobnosti a ta se během děje formovala dál. Uvažovala logicky a za každou cenu chtěla zachránit nejen sebe, ale všechny nevinné oběti. O Strážci pořádně nevím co si mám myslet, ještě toho o něm hodně nevíme. Vedlejší postavy se mi taky líbily, jsem zvědavá co se z nich vyklube a kam je příběh zavede.

Co mi ale trochu vadilo byl ten konec knihy. Přišlo mi, že to autorka ukončila hrozně rychle a ploše. Já miluju, když jsou na konci knihy zvraty, které mě doslova donutí si koupit pokračování. V tomto případě jsem spíš zvědavá, jak to bude s Paige a chci znát odpovědi na všechny otázky - odkud se tedy Emejci vzali? Jak to dopadlo s Nashirou? Co se teď bude dít v Prním Šeolu..?

Určitě už spousta z vás ví, že autorka knihy se již tuto sobotu objeví v Praze na Humbookfestu. Pokud ještě nemáš svůj lístek, tak si nenech ujít příležitost potkat autorka naživo!

Za knihu děkuji @humbook @humbook_blogeri a @endlessbibliophile #humbookblogeri
IG: @strana394