strana394 strana394 komentáře u knih

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

I přes to, že je kniha hned od začátku nabitá akcí, měla jsem problém se pořádně začíst. Příběh se odehrává hlavně mezi zdmi královského paláce. Ocenila bych kdyby se autor věnoval víc popisu prostředí. Upíři jsou zde zobrazeni jako nemilosrdní, ale je důležité počítat s tím, že ne všichni jsou takový, jak se na první pohled zdá. I přes to, že se v knize furt něco dělo, největší zvraty se odehrály až ke konci knihy. Se samotným koncem příběhu jsem ale spokojená a už teď se těším, co si autor přichystal do dalších dílů. Kniha je skvěle graficky zpracovaná a moc se mi líbila mapka a medailonky postav, které se v příběhu objevily.

Hlavní hrdinka Johana mi bohužel k srdci moc nepřirostla. I přes to, že byla svérázná, drzá a nenechala si nic líbit, její chování mi občas bylo proti srsti. Poháněla ji vidina po pomstě, ale v některých chvílích byla na můj vkus až moc krutá a chladná k lidem, kteří si to vůbec nezasloužili. A díky tomu se právě začala podobat těm, které sama tolik nenáviděla. Jsem zvědavá, jak se její charakter bude dál vyvíjet.
Romantická linka tu byla lehce naznačena, ale než se stihla aspoň trochu vyvinout, byl konec knihy. Je to škoda, na romantickou linku jsem se tady obzvlášť těšila, ale něco mi říká, že se ji možná dočkám v dalším díle.
Hodnocení: 3,7/5
Moc děkuji Knihy Dobrovský za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

22.11.2022 3 z 5

Odkaz lidské mysli Odkaz lidské mysli Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Všechny ty odborné popisy a názvy to nebylo moc pro mě. Měla jsem problém zapamatovat si určité názvy pro věci. Nicméně námět na knihu mi přišel dost zajímavý a možná někdy v daleké budoucnosti reálný. Tématem jsou roboti a jejich zneužití, děj se odehrává v době, kdy místo prezidentů vládnou roboti. Zároveň kniha obsahuje černobílé ilustrace, které vám pomohou si představit, jak například vypadá takový Arak, což je kombinace robota, zvířete a člověka. Odkaz lidské mysli si pohrává s myšlenkou, co tu po nás zůstane, až tu nebudeme. Donutí tak čtenáře přemýšlet o své vlastní cestě a vlastním odkazu, přiměje vás začít uvažovat o budoucnosti.

Kniha je vyprávěna třemi hlavními postavami – Eledem, Dreyem a Alvou. Díky střídání kapitol jsme tak mohli nahlédnout, co si v danou chvíli myslí každý z nich a jaký je jejich názor na svět. Co mi trochu vadilo bylo, že jakákoliv překážka pro ně nebyla žádný problém a vyřešili ji mávnutím proutku. Kapitoly, kde se vyskytovala Alva mě bavily asi nejvíc. Bohužel nedostala ale tolik prostoru, kolik by si zasloužila. Ze všeho nejvíce mě ale bavila postava Atyho, ale kdo nebo co to je, už budete muset zjistit sami. Bylo zde i skvěle nastíněno, že ne všechny postavy, které jsou považovány za zlé, jsou skutečně uvnitř zlé a že bychom neměli všechny házet do jednoho pytle.

Do dalších dílů se nejspíše pouštet nebudu, ale musím říct, že konec knihy mě mile překvapil. Výsledný důvod toho všeho byl skvělý, a bylo to dobře promyšlené. I když se mohlo zdát, že ten kdo za tím vším stojí, je krutý. Dělal zkrátka to, co musel, aby lidstvo připravil čelit hrozbám. Za tohle má u mě autor palec nahoru.

09.11.2022 3 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Kdybych knížku nečetla ve štafetě, tak bych se k ní normálně nedostala a to by byla docela škoda. Skvělá oddechová, romantická kniha, která se četla skoro sama. S hlavní hrdinkou se snadno dokážete ztotožnit. Skvělé bylo i střídaní pohledu obou postav, mohli jsme se tak na jednu věc dozvědět názor i toho druhého. Často jsem se během čtení musela usmát nebo culit nad těmi dvěma. Bylo to klišé, ale mě to bavilo. Romantická linka byla skvělá, i když občas mě štvalo, jak se chovají nebo nad čím uvažují. Vůbec bych se nezlobila, kdyby kniha byla delší :)
Hodnocení: 3,5/5

04.11.2022 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Filmové zpracování s Leonardem DiCapriem naprosto miluju a tak jsem zkusila i to knižní. No bohužel za mě nic nového, zajímavého. Příběh jako takový je skvělý a smutný, ale radši zůstanu u té filmové verze.

31.10.2022 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Kdybych ji nečetla na pláži v Chorvatsku ( :D) pravděpodobně bych ji vůbec nedočetla. Bylo to milé, oddechové, letní čtení ale vím, že podruhé už se ke knížce určitě nevrátím. Polovina postav mě drásala nervy a celkově chování určitých postav bylo přímo na ránu.

31.10.2022 3 z 5

Zaklínačky potíží Zaklínačky potíží Kristin Cast

Tohle mi bohužel absolutně nesedlo. Čekala jsem skvělý příběh propěchovaný magií sester ze Salemu. Bohužel jsem dostala dvě pubertální sestry a magii u které jsem pořádně nevěděla jak funguje. Ocenila bych kdyby se autorky víc věnovaly magii obecně, vysvětlily nám, jak konkrétně funguje, včetně historie, to samé s branami. Co se týče postav, tak Hunter mi bylo líto, čím vším si musela kvůli šikaně projít, Mercy byla spíš ta, která má všechno na párku. Celkově spolu sestry měly až na pár much skvělý vztah. Xena mě na tomto příběhu bavila asi nejvíc, ale škoda že nedostala ještě víc prostoru.

31.10.2022 2 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

(SPOILER) Tady jsem bohužel byla navnaděná díky zahraničním recenzím a pěkně jsem na to doplatila..
Šanghaj, dva znepřátelené gangy, krevní msty, zločiny a zakázaná láska. Tohle všechno zní skvěle, jenže potom se tam objevil ten fantasy prvek a bylo po srandě. Absolutně se mi to do toho světa nehodilo. Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu z mafiánského prostředí, kde se řeší i zločin a drogy, tak bych opravdu ocenila, kdyby děj byl rychlejší a v knize bylo více akce. Abych ale jenom nekřivdila, tak knížka umí i překvapit. Když už jsem si myslela, že bude vše v pořádku, autorka přišla s dalším zvratem. V tomto příběhu se skrývá ještě spousta tajemství, která ještě nevyšla na povrch, doufám že se něco víc dozvíme v druhém díle.
Roma a Juliette jsou skvělé komplexní postavy, žijící v nebezpečném světě. Měli by se nenávidět, ale přesto v sobě našli lásku. Byli jako dva magnety, které se k sobě neúprosně přitahují, i když se tomu oba sebevíc brání. Juliett byla akční, odvážná, nečeká na nikoho a na nic a nic si nenechá líbit, v roli dědičky byla skvělá. Roma byl takový opak Juliette, měl emoce a city, které uměl dát najevo. Neměl to jednoduché, ať už ve svém postavení, tak i v rodině. Chemie mezi nimi skvěle fungovala a bavilo mě se dozvídat o jejich společné minulosti. Autorka skvěle vykreslila to napětí mezi nim. Ale je škoda, že tam té romantické linky nebylo přeci jen víc. Vedlejší postavy byly ale taky hodně zajímavé a doufám, že v dalším díle budou jejich příběhy více rozpracované. A to, co bylo v tomto díle pouze naznačeno autorka dotáhne do zdárného konce. Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

31.10.2022 3 z 5

Nejdražší Josephine Nejdražší Josephine Caroline George

(SPOILER) Nejdražší Josephine je skvěle napsaná kniha, která láká nejen svým námětem ale i zvolenou formou. Kniha obsahovala nádherné vyjadřování o lásce, moudrosti a spoustu citátů. Prostředí britského venkova jsem si moc užívala. Zároveň se na začátku knížky nachází mapka se všemi místy, které v městečku hlavní hrdinka navštěvuje.

Autorce se povedlo skvěle vystihnout jednotlivé charaktery. Josie se v životě tak trochu plácá a občas si neuvědomuje věci, které má přímo před očima. Elias je dokonalý gentleman, který se snaží ctít své postavení, s jistou slepotou ve vztahu ke svému okolí se nicméně potýká také.

Musím říct že občas se mi pletly informace z románu a ze skutečnosti. Bylo mi až líto, jaký konec autorka pro Eliase vymyslela, tak to prostě skončit nemělo..

Fantasy prvek se v tomto příběhu bohužel neobjeví. A je to ohromná škoda, s ním by knížka podle mě byla ještě lepší. Ale i přes to to byl krásný romantický příběh plný skvělých myšlenek.

Hodnocení: 4,5/5

21.10.2022 4 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Knížka nese označení Humbook tip a díky pozitivním recenzím, jsem od ní měla dost velká očekávání, která bohužel nebyla naplněna. Během čtení jsem měla pocit, že se veškeré bojové a akční scény opakují. Není tu velký prostor na poznání světa, minulosti hlavních i vedlejších postav, a hlavně bych ocenila mapu.

Ale abych nebyla jenom negativní. Musím uznat, že Vespertina je dost originální příběh zasazený do opravdu neokoukaného prostředí. Kláštery, řády, vojáci, Šedé sestry a duše zemřelých, kteří jsou rozdělení do tříd podle typu jejich úmrtí. Bylo zde skvěle popsáno, jak se přistupovalo ke světcům a jejich příběhům, jak snadno lze použít znalosti a obrátit vše naruby. Něco zatajit, překroutit, schovat a kdo bude mít jiný názor, je kacíř. Bavila mě myšlenka, že relikvie, ve kterých jsou uvězněni duchové jsou určené k tomu, aby lidem pomáhaly (ať už za účelem ochrany nebo v lékařství). Překvapila mě i osoba, která za vší tou “válkou” stála.

Hlavní hrdinka je jiná než ostatní. Je hodně introvertní, nedokáže vycházet s lidmi a všechny pocity si dusí sama v sobě. Společnost mrtvých jí vůbec nevadí, živí ji totiž akorát pomlouvají a litují za její zjizvené ruce. Artemisie a již zmiňovaný přízrak jsou dobrá dvojka. Naprosto chápu, proč si tuhle knížku všichni tolik oblíbili, jeho sarkasmus, dotěrné urážky a vtípky byly skvělé. I když mi to dost připomínalo knihy Strašlivý příběh Prospera Reddinga a Kůže plná stínů.

Od autorky jsem čekala trochu víc, ale má to být série, tak doufám, že pokračování bude lepší.

04.08.2022 3 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

(SPOILER) Podle mě si knížka zaslouží být jedním z Humbook tipů, protože ten příběh...no to bylo prostě skvělý. Styl psaní pro mě byl ze začátku trošku náročnější, jsme totiž hozeni přímo do děje, takže chvilku trvá, než se člověk zorientuje. Ale jakmile se začtete, už nemůže přestat.

Tato kniha je spojením několika témat, která spolu až překvapivě dobře fungují. Jako jsou již zmíněná ženská práva, potratová politika, domácí násilí, rasismus nebo homofobie. Kniha čtenářům ukazuje krásu ženské soudržnosti a předává myšlenku, že ačkoliv je život občas nespravedlivý a krutý, nabízí taky skvělé věci, za které stojí za to bojovat.

Magii v tomhle světě jsem si naprosto zamilovala. Kouzla jsou totiž skrytá v pohádkách, říkankách a lidových příbězích, zajišťující každodenní fungování domácnosti a ochranu před nebezpečím. Kromě toho je kniha protkaná klasickými pohádkami, které jsou zakomponovány do příběhu a v souvislosti s ním lehce poupraveny, což se mi moc líbilo.

Máme zde tři sestry, které jsou povahou i vystupováním hodně odlišné. Juniper je vášnivá a divoká, Agnes zase velmi ochranitelská a milující a Bella je ta chytrá, důvěřivá a vzorná. Každá z nich si v dětství prošla peklem a každá z nich se s tím vyrovnává zcela po svém. Skvělé jsou zde střípky z minulosti, díky kterým pochopíme, proč se postavy chovají tak, jak se chovají. Tři hlavní hrdinky jsem si okamžitě oblíbila. Jejich osobnosti se skvěle doplňují a chemie mezi nimi je boží. Skvěle vykreslené jsou i vedlejší postavy, které dodávají knize ještě víc života. Na pozadí se zde objevují hned dvě romantické linky a obě jsem měla moc ráda.

04.08.2022 5 z 5

Knihovna mého srdce Knihovna mého srdce Freya Sampson

Autorka skvěle zpracovala prostřední knihovny, vyznání lásky ke knihovnám a uznání práce jejich zaměstnanců. Celým příběhem nás provází fakt, že knihovnu netvoří zdi a střecha, ale lidé, kteří ji vedou. Je to celé spíše o přátelství, jak najít, a hlavně si začít vážit sama sebe a také o tom, že se člověk občas musí překonat, pokud mu na něčem opravdu hodně záleží. To vše je zabalené do příběhu o knihách, jedné knihovně, mezilidských vtazích, odhodlání bojovat za to, co máme rádi a o vzájemné pomoci a podpoře.

Hlavní hrdinka June je celou svou duší zapálená knihovnice. Je plachá a zdrženlivá, společnost radši vymění za klidný večer strávený doma s knihou. Má ráda svůj klid. Během čtení poznáváme nejen její současný život, ale trošičku i její minulost. Díky tomu právě pochopíme, proč je taková, jaká je. Líbil se mi charakteristický vývoj hlavní postavy. Jak se z ustrašené mladé slečny, pomalu stává žena, která se nebojí udělat krok do neznáma. Kromě June tu vystupuje opravdu zajímavá a rozmanitá sebranka návštěvníků dané knihovny.

Hodnocení: 3,5/5⭐️
Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy. #spoluprace

15.07.2022 3 z 5

Legenda o Ladě Legenda o Ladě Jana Švecová

(SPOILER) Chtěla bych poděkovat @humbook za poskytnutí knihy k recenzi
#humbookblogeri #spoluprace
IG: strana394

Už od začátku mě čtení hrozně bavilo. Určitě jsem knížku nečetla naposledy. Příběh je plný lásky, přátelství a mytologických bytostí. Téma slovanské mytologie, tu bylo skvěle zpracováno. Celý svět má autorka neskutečně dobře vymyšlený. Autorka vás umí bez problému rychle převést do příběhu a vy tak společně s postavami utíkáte před Lešijem a snažíte se přelstít babu Jagu. U knihy se tedy rozhodně nebudete ani na okamžik nudit, i když jsou kapitoly kratší v knize se pořád něco děje.

Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci. Zamilovala jsem si jí pro její chytrost, odvahu a víru v přírodu. Pro svého milého by udělala cokoliv.
Spolu s Ladou zde vystupuje i tajemný křesťan, který byl taky skvělý. Společně se budou muset vypořádat s různými zkouškami a nástrahami, které je na jejich cestě čekají. Hrozně mě bavilo sledovat vývoj jejich charakterů a jak jim došlo, že hodnota člověka se neurčuje podle toho jakou má víru.

Musím říct, že konec mě dostal. Čekala jsem ledacos ale tohle teda fakt ne. A z epilogu jsem nadšená, tohle se autorce vážně povedlo!
A propojení prologu s epilogem? No já tleskám.

10.07.2022 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

(SPOILER) Knížka je neskutečně čtivá a dokáže si vás okamžitě získat svou mrazivou atmosférou tamního vězení. Autorka dokázala až neskutečně dobře popsat pocity vězňů, jejich bolesti a strasti. Bylo to napínavé, postavy byly dobře promyšlené a celý příběh dával smysl. A co je tady ze všeho nejlepší, jsou ty momenty překvapení. Prožijete počínající křehká přátelství a snad i lásku dívky, jejíž hlavní heslo vždy bylo - věř jen sama sobě. Kiva není žádná vyvolená, prožívá spoustu těžkých a bolestivých chvil, život se s ní nemazlí, ale přesto neskloní hlavu a jde si hrdě za svým. Není všemocná, ale zároveň je odvážná a loajální ke svým přátelům. Na jednu stranu se mi líbilo, že nikomu nijak zvlášť nevěřila. Na druhou stranu mi trošku vadilo, že nevěřila ani mě jako čtenáři a dokázala mě skvěle obalamutit. Oblíbila jsem si ještě postavu Nari, na první pohled drsná dozorkyně bez citu. A hlavně Tippa, který byl takový ten správňácký klučina a rozdával světlo v temnotě.

Konec byl jeden zvrat za druhým a já seděla s otevřenou pusou, zírala na stránky a vůbec nechápala. No a ten poslední odstavec? Hrozně se těším na pokračování, protože tady nikdo nikdy neví, co si pro nás a vlastně i pro postavy samotné autorka připraví.
Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Albatrosmedia, děkuji. IG: @strana394

01.07.2022 5 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

(SPOILER) Zpočátku jsem měla problém se do knížky začíst. Potom ale děj začal gradovat, dozvídali jsme se nové informace a tajnosti. Autorka má jednoduchý, nenáročný styl psaní, převládá zde dobrodružná forma, která rozhodně nepostrádá akční či napínavé prvky. Největším plusem pro mě byl originální námět a prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Moře, ostrovy, přístavní města, nechybí bouře na moři, potopené vraky, poklad, prostě rádoby pirátská tematika. Z příběhu je úplně cítit ta atmosféra – šum moře, vlnobití, silný vítr, do toho zápach zločinu, lží a alkoholu. Svět byl dobře promyšlený, všechny ty pravidla, tresty, zločiny... Skvěle byl popsaný život na moři mezi otrlými námořníky a bezcitnými mořskými vlky, kde jediná chyba může znamenat vaši smrt. Skončilo to samozřejmě dost napínavě a já už jen vyhlížím druhý díl.

Fable byla jako hlavní hrdinka skvělá. Je to mladá dívka, která se navenek prezentuje jako silná, hrdá osobnost, jež má pro strach uděláno, ale uvnitř ní se skrývají tajné sny, touhy i bolestivá trápení. Hledá si své místo ve světě a nemá to vůbec jednoduché. Příběhem ji doprovází úžasná skupina vedlejších postav. Každá z nich má vlastní příběh, který stojí za to si vyslechnout. Romantická linka v této knize není moc velká, ale přesto do příběhu skvěle pasuje a byla taková roztomilá a milá. No a ten první polibek? To bylo skvělý!

Aby se Fable dostala z ostrova, musí se každý den potápět na dno moře a hledat drahokamy, které by pak mohla prodat. Strašně mě bavilo to “umění” moudrosti drahokamů, jak Fable dokázala rozeznat, které jsou pravé a které falešné a nevadilo by mi, kdyby to autorka více rozvedla. Pokaždé když nás hl. hrdinka vzala do podmořského světa, měla jsem strašnou chuť se jít potápět spolu s ní. Jediné, co teda absolutně nechápu je, jak mohla takovou dobu vydržet pod vodou. Knížka se bude skvěle číst v létě u moře, kdy vám do pozadí kromě šumění moře budou zpívat i racci.

Za poskytnutí knihy děkuji nakladatelství Albatros media. #spoluprace

06.05.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Kvůli námětu knihy je hrozně těžké ji hodnotit. Zní totiž dost divně když napíšu, že se mi líbila knížka o domácím násilí, ale autorka převedla opravdu skvělý příběh, ze kterého mrazí. Kniha vás udržuje neustále v napětí, zatímco pomocí dvou časových linek pomalu odkrývá pozadí příběhu. I když čtenář poměrně brzo pozná, o co se v příběhu jedná, je to neuvěřitelně čtivé. Stále totiž netušíte, jak to celé dopadne.

Dostanete neskutečně dobře promyšlený příběh. Autorka skvěle vystihla každou situaci a čtenáře tak úplně pohltila/zděsila/zhnusila. Je to typ knihy, která vám nedá spát, dokud ji nedočtete a neujistíte se, že je hlavní hrdinka v bezpečí. Budete si klást bezpočet otázek a budete na ně chtít znát odpovědi.

Psychologie postav je dokonale vykreslená a proces toho, jak obtížné je se dostat z nemožné situace, je perfektně vykreslený. Celou dobu jsem hlavní hrdince držela palce a obdivovala ji pro její statečnost. Hodně mě bavila postava Miliie, sestra Grace s Downovým syndromem, která vnímá víc, než si okolí myslí. Autorka opravdu výstižně popsala chování a mysl psychopata a o to je kniha děsivější.

Jedinou výtku bych měla k trochu uspěchanému konci. Zajímalo by mě, jak se to nakonec celé vyřešilo. Každopádně pokud jste milovníci thrillerů, a to především těch psychologických, tak tohle rozhodně potřebujete.

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Albatrosmedia, děkuji.

04.04.2022 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

I tento díl je naprosto kouzelný. Strašně mě baví kapitola oslava úmrtí Skoro bezhlavého Nicka a dost mě mrzí, že to není ve filmu. Celkově jsou knížky natolik rozdílné, až je to vlastně kouzelné. Protože jen ti co si knihy přečtou, budou znát Protivu, Winky, příběh Voldemorta a jeho rodiny a další.

22.03.2022

Mistr papírových kouzel Mistr papírových kouzel Charlie N. Holmberg

Je to příběh o světě mágů, kteří využívají magii skrze lidmi vyrobené materiály. Právě samotná magie je v této knížce velmi originální. Pro kouzlení s papírem se musíte naučit několik způsobů, jak papír můžete skládat. Je velmi důležité, abyste papír složili opravdu precizně, jinak kouzlo nebude stoprocentně fungovat. Co mě ale naprosto uchvátilo bylo, že když budete řádně cvičit, knižní příběhy se zhmotní a vy je tak můžete vidět kolem sebe.

Hlavní hrdinka mi moc k srdci nepřirostla. Jsem ale ráda, že ji postupem času docházelo, že i papírová magie může být krásná a užitečná. Zpočátku mě knížka hodně bavila. Ale od té doby, kdy mistra Thana navštívila jeho ex manželka, mě bohužel příběh přestával pomalu bavit. "Putování srdcem" bylo dlouhé, příliš popisné, zmatečné a nudné. Závěrečný boj byl shrnut hodně rychle. Ani jsem nestačila mrknout a Ceony už byla na cestě zpátky. Ráda bych se dozvěděla i něco z historie magie samotné. Kdo může studovat na mága? Jsou na to nějaká pravidla? Existují další 3 díly, ve kterých jsou možná mé otázky zodpovězeny, bohužel nejsou přeložené do češtiny.

09.03.2022 3 z 5

Ve skrytu stínů Ve skrytu stínů Bianca Iosivoni

Celý příběh se nesl v pomalejším tempu a bylo to spíše seznámení se světem a postavami. Jsou tu mýtické bytosti, se kterými bojují lovci. Akce sice bylo v průběhu celé knihy dost, ale tak nějak mi připadalo, že se opakovalo pořád to samé dokola. Závěrečný boj mě moc nebavil. Ale jelikož je to teprve začátek šestidílné série, nemůžu být zase tak kritická.

Hlavní hrdinka Roxy si nebrala servítky, bojovala, snažila se, byla vtipná, sarkastická. Nejvíc mě bavila postava Shawa. Dokázal se pěkně začlenit do života, i když si nic nepamatoval. Máme tu velké množství vedlejších postav, proto oceňuji, že se vzadu v knize nachází rejstřík se všemi postavami, jejich věkem, speciálními schopnostmi a zařazením.

Pro mě to bylo příjemné oddechové čtení s nádechem nadpřirozena. Autorky romantických knih se s fantasy světem popasovaly vcelku dobře. Celkový systém lovecké hierarchie je dobře propracovaný. Knížka má uzavřený konec, který je otevřený pro další díly.

10.01.2022 3 z 5

Líbilo se mi, že upíři v tomto příběhu jsou opravdu krvelačná monstra, a ne jenom překrásné bytosti. Holly Black vystavěla neokoukaný svět velmi podobný našemu včetně historie a systém fungování upírů. Ze začátku jsem se nemohla do knihy začíst. Postupně se zde ale začala prolínat budoucnost s minulostí a taky se zde objevily kapitoly i z pohledu jiných postav, které ozvláštnily celý příběh.

Postavy byly dobře vykreslené a měly zajímavé charaktery. Autorka se nebála někoho zabít, a naopak někoho nového přidat. Hlavní hrdinka Tana mi sedla svou vytrvalostní, což se ukazuje celou knihu a hlavně tím, jak dokázala řešit nastalé situace, do nichž se dostávala. Gavriel, záhadná skvělá postava, která mě neskutečně bavila. Byl správně šílený, vypočítavý, galantní. Navíc jsem byla opravdu překvapená, když jsme se dozvěděli, kdo to vlastně je.

V knize mi ale “něco” chybělo. Poslední kapitoly mi přišly dost urychlené. Autorka nám tu trochu nechala otevřený konec a já můžu jen doufat, že to skončilo podle mých představ.

08.12.2021 3 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Kniha je vyprávěna z pohledu několika postav, které postupně velmi do detailu poznáváme a každá postava nám odkrývá svá tajemství. Vztahy mezi postavy jsou propletené a jejich charaktery pěkně vykreslené. Hodně se mi líbilo to prolínání postav, kdy vlastně stejnou chvíli vidíme z očí čtyř dalších lidí a ve skutečnosti se pokaždé díváme na něco jiného.

Příběh od počátku provází pochmurná až tíživá atmosféra a vy tušíte, že tato svatba nebude úplně tak idylická, jak si nevěsta přeje. Díky tomu, že nám autorka mezi vyprávěním postav vkládá krátké kapitoly týkající se objevení těla, nás udržuje neustále v napětí. Ta hlavní odhalení si autorka nechala až téměř na konec a já jsem posledních 100 stran knihy jen valila oči a skoro nedýchala. Autorka umí nejednou překvapit a díky odhalování nových a nových tajemství, jsem pořád měnila hlavního podezřelého. Motiv měli minimálně tři lidi, no netrefila jsem se ani jednou. A o to víc mě konec překvapil.

15.11.2021 4 z 5