simca9342 simca9342 komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Přečtená loni v létě.

Historický román o tom, že drobná změna písmene v příjmení rozdělí celé rodiny. Aneb kousek rodinné historie...
Začala jsem číst při cestě z dovolené domů. Odkud můžete hádat jednou...o občanské válce bylo natočeno hodně dokumentů , filmů a napsáno několik knih, ale tahle kniha vystihuje vše. V r. 1948 přijede malá Sotiria vlakem spolu s dalšími lidmi a dětmi do Československa- státu, které doteďka neznala. Neumí jazyk, nezná tradiční česká jídla, ale vše se časem naučí. Pak začne v nové zemi vyrůstat a děj se vyostřuje. Otvírá se čím dál zamotanější rodinná sága v 50. letech. Doba, kdy komunisté nastoupí k moci a nic už nebude jako dřív. Strhující román podle skutečných událostí doporučuji všem.

21.01.2023 5 z 5

Erik Erik Shaun Tan

(SPOILER) Kultura je u každého jiná. Zahraniční student se zvláštním jménem (proto mu začnou řikat Erik) v krátkém příběhu je důkazem . Jednoho dne odešel bez rozloučení. Hostitele najdou ve spíži hezkou květinovou zahrádku jako poděkování.
Zároveň je ta má první kniha do letošní výzvy a hned první téma splněno- kniha, jejíž autor nosí brýle

20.01.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přečtená před lety.

Smutné a emotivní, nedá se to popsat. Aneb co vše dokáže jeden zákusek po obědě- jeho nejezeni zachraňuje životy ... Nejúspěšnější a nejprodávanější román o holocaustu, který je vydaný v ruštině a chorvatštině.
Za měsíc a půl přesněji 29.2.2023 to budou tři roky , co jsem šla s tetou a ségrou na knižní festival v centru města. Byl to pro mě asi nejlepší den v životě. Setkání se sympatickou paní, která si se mnou nejen popovídala a podepsala knihu,ale ještě byla tak ochotná a nechala se vyfotit
Na besedě vyprávěla o tom, jak jeji román vznikal a překvapilo mě, že na Valašsku kdysi žila židovská komunita a také byla epidemie tyfu.
Děkuji za všechny vaše knihy paní autorko. Jste skvělá !

19.01.2023 5 z 5

Pohádky z Větrné Lhoty Pohádky z Větrné Lhoty Daniela Fischerová

V malé vesnici jménem Větrná Lhota žije rošťácká holka Jajda a další místní obyvatelé. Kromě nich se tam zabydleli dva bráškové- malá přírodní monstra- Vichura a Radovánek.
V jednotlivých a krátkých, ale ilustrovaných příbězích si jak dospělí tak menší čtenáři přečtou čeho všeho jsou ti dva přitahovači kalamit schopni.

18.01.2023 5 z 5

Nový domov Nový domov Lizzie Page

1939- Vypukla válka. Tisíce londýnských děti je posláno vlakem často s jedním zavazadlem na venkov. Ne proto, aby se nadýchaly čerstvého vzduchu, ale hlavně aby utekli před padajícími bombami. Jako většina knih s válečnou tématikou má i tenhle vymyšlené postavy , ale je napsaný podle skutečných událostí.
Vivienne se do podobných akcí nechce pouštět. Kdo by chtěl mít doma dítě a ještě k tomu cizí? Ale na to se ji nikdo neptal. Shodou náhod se k nepřívětivé ženě dostane zakřiknutá Pearl. Pro dvě osoby, které se visi poprvé v životě je ze začátku těžké se spřátelit, ale díky tomu, že Pearl umí dát Viv v osobním životě pomocnou ruku i beze slov se ukáže, že přátelství je nejcennější.

Naděje v bílém Naděje v bílém Rosemary Friedman

Přečteno před lety.

Napínavý detektivní příběh lékařky a profesorky, která pracuje na jednom velmi důležitém výzkumu a musí najednou do nemocnice na operační sál. čeká ji transplantace orgánů. S některýma orgánama ale pracuje jako výzkumnička takže tady u toho je to tak trochu černý humor. V nemocnici se seznámí s dalšími postavami (hrdiny) knihy, kteří nám kousek po kousku vyprávějí, co se jim stalo.

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

Někdy je horší vědět pravdu nebo tajemstvi skrytá mnoho let než žít "v bublině" a pohodovém životě. Románový příběh vyprávěný z pohledu tři žen a jejich rodin = všechny spojuje jedno: jsou sousedky ,začnou se vzájemně navštěvovat a sdělovat si své starosti a problémy. Ale každá rodina má svůj rozdílný, ale soudržný (ano někdy komplikovaný:)) život. Jednotlivé životy a spolu s nimi také příběh v krátkých kapitolách. Zajímavá v pořadí druhá kniha autorky.

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Ke knize a filmu zároveň: Představa toho, že
se Váš muž, manžel a otec Vašich dětí jednoho dne z práce v šachtě nevrátí domů? Když běžíte k dole Dukla a ptáte se lidi: " Kde je můj manžel? ", odpověď Vás zdrtí... Takové jsou vzpomínky na 7.7.1961, kdy mladým matkám zaklepal na dveře ředitel šachty a ukázal seznam se 108 jmény, které byly od této chvíle jen jména , ale už ne živé bytosti. V ten den bylo prolito mnoho slz a o mnoho let později taky mých, protože mě dojalo a šokovalo , co vše si čerstvě vdovy musely protrpět:( A nejen knižní hrdinové , ale také herci z filmu Dukla 61(2018) : Martha Issová si v něm také prošla svým.

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Shrnutí všech povídek: Když jste zamilovaní, život není jednoduchý, když však nejdříve přijdete o to nejcennější, co máte a to hned dvakrát život vám dal pořádnou facku...
pouto mezi sourozenci a rodinou někdy není úplně ideální. O tom " mluví" poslední dvě povídky.

16.01.2023 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Začala jsem číst knihu s tím, že to bude zase nějaká detektivka, ale asi jsem se spletla... Jestli chcete thriller plný frustrace, vnitřních bojů pocitů hlavních postav nebo vlastního pocitu přemýšlení nad tím jak příběh dopadne a jestli se jasný cíl a zároveň slib, který dala jedna z hlavních postav ostatních podaří tak máte před sebou tu správnou knihu. Doporučuji, čte se jedním dechem

16.01.2023

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Starší paní je po operaci a v průběhu náročné rekonvalescence vzpomíná na minulost a dobu po válce. Tehdy se mladá Anna musela jako malý sirotek odstěhovat k neznámým příbuzným, odtud ji poslali jako budoucí nevěstu k cizímu muži- bývalému vojákovi s doživotním zraněním. Jak Anna brzy zjistí, ani poválečný život není jako pirko. Esenbáci, tajné a rychlé svatby a věci, o kterých by neměl nikdo vědět... např. černý trh, výroba slivovice načerno nebo skrývání zbraní. A stát se mladou matkou hned po válce také nebylo úplně jednoduché. Nádherný příběh.

16.01.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

"Jak vypadá slepota?"
To vysvětluje Marie-Laure, která jako dítě přišla o zrak. Tehdy ale nevěděla, co všechno má ještě před sebou. Teď má 16 a schovává se v domě svého strýce před bombami. Je válka a Němci okupují Paříž. Spolu s otcem utíkají...
"Jsme jako myši. A na obloze krouží jestřábi."
Na druhém konci země v Německu sirotek Werner chce zjistit více o své minulosti. Okolí si ale všimne jeho talentu. Kromě pokládání nevyčerpatelných otázek umí opravit každé rádio a věc z techniky. Zajímá se o ní. Touha po vedení mu zajistí místo v elitní skupině v Hitlerjugend. Za pár dní v rámci mise přemístí do Francie.
Až jednou nastane okamžik, který dva životy propojí...

15.01.2023 5 z 5

Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení * antologie

Jak si nejlépe užít léto? S dobrou knihou! Jak jinak :)
Sbírka dvanácti prázdninových povídek od známých i dosud neznámých autorů YA románů.
K povídkám všeobecně: Jsou dlouhé takže nečekejte, že je máte na posezení. Ale jsou pěkné, dobrodružné, poutavé... prostě obsahují vše, co si představíte, když se řekne léto. Každá povídka je jinak psaná. O jiném tématu proto je nehodnotím jednu po jedné. Zabralo by to moře času...

Zahrada stínů Zahrada stínů Virginia Cleo Andrews

Hodnocení celé série: k filmu a knize zároveň: obě dvě formy přináší děsivý pohled na zděděné chování babičky a později matky ke svým vnoučatům. A nejen to... Děti spolu s matkou jsou svou babičkou nucené žít nahoře v tmavých půdních prostorách, protože po smrti otce dolehla na rodinu krize a jak se později dozví neměly se ani narodit, jsou totiž podle slov babičky (která si tak jen může říkat) ďáblovo sémě a matka je za malou blbost krutě potrestaná před zraky svých dětí. Nebudu spoilerovat, však uvidíte sami, co dokáže s lidmi udělat psychika a fanatismus.

Katy Katy Jacqueline Wilson

Katy byla pěkné třeštidlo. Byla, všimněte si toho minulého čísla. Odmalinka to měla v životě těžší, sice se jeji táta brzy oženi a bude mit druhou maminku, ale ta její vlastní umřela... ona sama se starala o pět malých sourozenců, ale teď potřebuje sama pomoct. Byla zvyklá lítat a lézt všude možně. To poslední se ji stane osudným. Po těžkém pádu z výšky skončí v nemocnici, citlivost dolních končetin je nulová , bude na vozíku. K tomu není moc, co psát, jak se takový člověk asi cítí je opravdu složité pochopit. Kdo si tím nikdy neprošel, neví, co to je se vyrovnat sám se sebou. To je úkol Katy.
Kniha je psaná dětským pohledem na svět, aby si mnozí čtenáři uvědomili, že Katy sice je knižní postava, ale je to někdo, kdo má podobný problém jako oni sami.
Vyprávění bylo před dvěma lety zfilmované, dostupná v angličtině online na internetu.

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Přečtená před lety .

Dvě dívky v časové smyčce, jedna budova skrývající noční můru. Izzy, která nikdy neměla možnost poznat vlastní matku a otec zemřel, má po těžkých dobách snad konečně štěstí. Práce pro místní muzeum je pro ni to pravé - dostane se na místo, u kterého by jeho existenci nepředpokládala ani v tom nejhorším snu. Psychiatrie je v dnešních dobách doufám úplně jiným místem než jakým byla popisovaná v knize. Mladé děvče najde zaprášený a léty zažloutlý deník bývalé pacientky Clary C.
Metody léčení pacientů , které si Izzy přečte jsou těžko představitelné.
Není divu, v ručně psaných zápiscích se nacházíme v minulém století konkrétně r. 1929 a personál tehdy asi nic jiného než elektrošoky a přísný režim neznali. Hlavně ne k těm s mentálním postižením. Clara byla narozdíl od ostatních zdravá, ale skončila tam, kde si podle přísných rodičů zasloužila být. Na nabídku k sňatku s bohatým ženichem řekla ne, milovala přece někoho jiného. Její příběh odhlalujeme Isabellinýma očima a sledujeme ten její. Mohou mít dvě skoro stejně staré holky jiný pohled na svět? Historický román o době, kterou můžete znát leda tak z dějepisu.

Pan Tau a tisíc zázraků Pan Tau a tisíc zázraků Ota Hofman

Před lety jsem četla v lázních, knihu jsem si mohla vzít i na pokoj :)
Objevila jsem jak kouzlo příběhu tak později i filmu s panem Ottou Šimánkem v hlavní roli, který před více než třiceti lety zemřel. V několika filmech ztvárnil nezapomenutelné role, které zůstanou v dospělých a dětských divácích, i když už herec nežije.
Příběh plný magie , ale hlavně vyplněných dětských přání a s nimi spojené trapasy v několika rodinách , která má na svědomí pán s kloboukem indisponovaný hlasem mě vtáhl do děje a já za pár dní knihu nerada vracela zpět do poličky.

14.01.2023 5 z 5

Barrandov pod vlajkou hákového kříže Barrandov pod vlajkou hákového kříže Miloš Heyduk

Malý ilustrovaný průvodce provede čtenáře Barrandovským ateliérem, jeho působením během 2.sv. války a slavnými herci,kteří už nejsou mezi námi. Dozvíte se mnohem více. Třeba jak to bylo s osudem Lídy Baarové a její sestry Zorky Janů, kinematografii a programem kin za dob temna nebo jaké filmy v té době byly slavné, teda jaké se vůbec mohly hrát. Slavná éra ateliéru první republiky čeká na své příznivce :)

Až moc blízko Až moc blízko Eleanor Moran

Mia - psycholožka , i když je to práce dost náročná, ma své postupy jak se sem tam odreagovat. Jeden netradiční se naskytne ve spojitosti s tragédií. Miina kamarádka Lysette je v šoku: Její nejlepší kamarádka spáchala sebevraždu skokem ze střechy domu . Mia později ale zjistí, že tam nejede jen jako psychická podpora kamarádky. Musí změnit plány a několik týdnů zůstane ve službách místní policie, protože kolem ní se začnou dít věci...

42 dnů 42 dnů Silène Edgar

Příběh sourozenců z bohaté rodiny, které rodiče pošlou k příbuzným o celý měsíc dříve než končí škola musí být fajn čtení. Ale.. válka v něm taky hraje roli, i když to z něho nejde poznat. Z místa, které má na starost strýček John se vyklube Ústav pro mentálně handicapované. Pacienti jsou milí, oblečení jako postavy nebo věci, kterými si mysli, že jsou . Ale něco je jinak. Hodně jinak . Proč nejsou spolu s rodiči a co to říká pan, který "je" Ludvík XVI o vlcích?
Vyprávění pro děti o válce a tom , jaké to je být Žid za nacismu a ještě k tomu malé nevinné dítě.