simca9342 simca9342 komentáře u knih

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Název knihy myslím mluví za všechno.. Pěkně a s citem napsané, mě samotné to netrvalo přečíst ani ne během hodiny . Skvělá kniha, která ve vás, kteří se stejně jako ostatní lidé bojíte společnosti nebo delším kontaktu s lidmi nebo člověkem vyvolá vzpomínky nebo slzy. Možná smutné nebo veselé, ale taky menší návod na to jak to překonat a zbavit se svého strachu- fobie. Možná si říkáte že je to těžké a že to nikdy nepůjde, ale chce to čas a všechno nakonec půjde! Můžu říct, že na mě to taky hodně zapůsobilo. Ano.. V té postavě se vidím já sama. Knihy, knihy a zase knihy. Je mi jedno, co mi kdo doporučí, půjčí nebo dá. Přečtu všechno.Víkend si představuji stejně jako autorka- kniha, horký ovocný čaj a ticho.
Knihu bych doporučila všem lidem, kteří mají takového knihomola v okolí a nevi, co můžou dělat nebo jak můžou pomoct. Ale taky ostatním, kteří jsou sami introverti️

Nebe v kleci Nebe v kleci Christine Leunens

Knih o holocaustu jsem přečetla hodně už dost na to abych o každé napsala vlastní hodnocení nebo ji krutě zkritizovala. Ale tahle byla dobrá. Hodně. Celé je to vlastně příběh jedné německé rodiny za druhé světové války , kdy začaly segregace , transporty do "pracovních táborů " a další hrozně věci. Ale tahle story není o tom , co se tam někde v Polsku dělo. Mladí lidé, každý z jiné národnosti se zamilují. Ale něco jim v tom vadí. To něco se jmenuje zlo, nacismus , Hitler, poslušnost Říši,... dokážou se tomu všemu postavit a jednou v životě neposlechnout, co říká jiný? Na film se určitě kouknu. Kniha mi hodně připomněla Otčenáška a jeho Romea, Julii a tmu. V knize je taky ukazaný strach z prozrazení stejně jako v Deníku Anny Frankové. Ale musím říct, že s každou prectenou knihou s válečnou tématikou jsem ve svých znalostech o něco chytřejší... Třeba už vím, že Heil Hitler nezdravili jenom ve válkách jak jsem si myslela, ale v obchodech, na úřadech tohle normálně používali místo Dobrý den. Nebo, že učitelé měli od nacistů přesně instrukce, co a jak maji učit. Silná kniha , ale stojí za to.

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Smutný příběh, který mě chytl a nepustil. Četla jsem celý den a nepřestala. Zase jsem se dozvěděla něco nového. Osvětim - tábor na Východě, kam přijížděly vlaky plné nevinných lidí, kteří nevěděli, kam jedou. Aspoň většina z nich... místo, kde je cítit nasládlý smrad kouře a kde nezpívají ptáci. Tam, kde člověk přestane žít, existovat, ale je jenom nějaké číslo. Místo vlastního jména je jedno číslo, které má vytetované na paži. Brutalita opět pokračovala. Je až neuvěřitelné, co všechno se stalo obyčejným lidem, kteří na místě hrůzy byli zavření léta jen kvůli jiné národnosti. Proč? To nikdo dodneška neví a nedokáže pochopit.
Arbeit mach frei - práce šlechtí.. ano, ale v tom opačném slova smyslu a to nikdo z nich tehdy nevěděl. Lhali jim v hodně věcech...

Balada o zlomeném nosu Balada o zlomeném nosu Arne Svingen

Pěkný příběh pro děti a jejich rodiče. O tom, jaké to je být jiný a mit méně než ostatní , ale nějaký zvláštní dar navíc.

Léto, kdy jsme se potkali Léto, kdy jsme se potkali Robin Constantine

Román o dvou lidech, kteří se vzájemně neznají a přece se nakonec potkají. Každého potkala ošklivá věc, ale jedna z nich je celoživotní. To jak se společně poperou se životem si můžete přečíst v "bichli"

Všichni jsme hleděli vzhůru Všichni jsme hleděli vzhůru Tommy Wallach

Skvělý příběh o velkém přátelství čtyř lidí , kteří jsou povahové každý úplně jiný, ale nakonec zjistí, že až tak odlišní nejsou... do jedné katastrofy. Příběh ale není dokončeny a je tam určitě otevřená otázka a proto o hvězdu míň. Chtěla bych vědět jak to skončí nebo co bude dál.

Ségry Ségry Raina Telgemeier

Komiksový příběh, kde se autorka doslova vyřádila na vlastní rodině. Popisuje každého z nich jako jedince s jinými povahovymi vlastnostmi a různými emocemi- od radostí přes smutek po vztek na mladsiho sourozence. Skvělé napsané a já doporučuji dál!

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Marek má mladšího sourozence. Říká mu Mimoň, protože je to prostě mladší brácha a mazánek samozřejmě. Vzájemné plánování zbavení se malého otrapy končí společným spláchnutím do záchodu. Jak může skončit ne nijak aromatický výlet kanalizací, která jak se zdá nemá východ?
Knížka je psaná formou zápisků, které se dějí během určitého týdne a věcí ze života.
Ke konci každé kapitoly jsou menší úkoly nejen jako bonusy, ale hlavně jako orientace v krátkých textech pro menší čtenáře.

Nebuď jak gadžo! Nebuď jak gadžo! Vojtěch Mašek

"Z pravěku"
Opět komiks vypůjčený kdysi v knihovně, tehdy jsem vybrala podle obálky, nečekala jsem, že, v něm bude opět silný příběh.
Edice : Nejisté domovy
Michal stejně jako Honza v předchozího příběhu skončil v ústavní péči. Narozdíl od Honzy se jeho rodina neměla jak se o něj postarat. Ani o jeho staršího bráchu, ten tam byl taky. Rodina žila ve špatných podmínkách, to byl jeden z několika napsaných důvodů k odebrání stalo ve spisu od sociálních pracovnic. Příběh vypráví jak Michal sám tak jeho rodiče, kteří ho chtěli zpět do péče. Soudy je však strašně těžké přesvědčit.
Vyprávění o naději a dobré práci do budoucna je také mix různých posudků, zpráv z vyšetření a hlavně uvážení pedagogů a jeho vysvědčení. V posledních dvou bodech je jasně vidět, že společnost
a nejen ta v komiksu je plna předsudků vůči lidem s různých druhém postižení nebo barvy pleti. Michal je totiž Rom. A to je jeho příběh.

Silnější než někdo Silnější než někdo Vojtěch Mašek

"Z pravěku"

Další komiks z edice Nejisté domovy.
Tento příběh je opět o tématice dětských domovů , ale také o systému ústavů, kontrolách a jaké to je, když přeci jednou člověk dospěje.
To se stalo Honzovi. Od mala nic jiného kromě ústavu plného neznámých děcek neznal. Nikoho neměl, slovo kamarád neznal. Kvůli nepřátelství a někdy taky šikany ze strany okolí začal v sobě probouzet rváče. Sem tam někoho zbil, až to došlo tak daleko, že musel být přemístěný jinam. A jaký je život "na svobodě?"
V knize je dobře popsané to, jak to v České republice v takovém zařízení vypadá. Ale nelíbilo se mi, že všichni hledali chyby v Honzovi, i když za hodně věcí nemohl.

Lili a dvě mámy Lili a dvě mámy Máša Bořkovcová

"Z pravěku"
Děti, kterým se rozvedli rodiče to nemají lehké. Lili, i když její případ je trochu jiný to má také složité. Jako malé jí odeberou matce, protože její péči zanedbala. Skončí v dětském domově, odtud pak putuje do péče své nové rodiny. Hlavně mámy, se kterou budovala vztah .
Příběh je vyprávěný z pohledu dvou žen, nechybí vtip, vzpomínky na dětství a na péči o malé dítě z pohledu někoho, kdo stejných způsobem vychovává další děti.
Komiks nejen o tom jak funguje pěstounství , ale také o poznání biologické (pravé) mámy.

Klikaté cesty Klikaté cesty Elin Olofsson

Nikdy nemůžeme vědět, jaké věci ještě zažijeme. Ani Uli netuší, když pár let po skončení války a hlavně práce opouští Německo a v kabátě, který si přivlastnila nelegálním způsobem se vydává na daleko cestu až do Švédska. Sama vypadá, že nemá, co skrývat, ale kdyby zavazadlo umělo mluvit, prozradilo by daleko víc. Třeba, že kromě slovníku má mladé děvče v útrobách kufru dopisy. Právě kvůli jejich původu a majitelky, kterou hledá.
Elsa, jedna z místních Švédů pracuje v některém z malých obchůdků. Za milým úsměvem a příjemným vystupováním se skrývá něco, co mělo spolykat oheň.

16.02.2023 5 z 5

Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Sabine Schoder

Super YA pro teen a vyšší věk. Mladá holka omylem políbi kluka, ale protože pila, nic si nepamatuje. Později něco sdělí jeho mamce a kluk na druhý den odejde ze školy .. proč? Ví ten, kdo si knihu přečetl.

15.02.2023 5 z 5

Můj Jimmy Můj Jimmy Werner Holzwarth

Příběh o tom, že silné kamarádství neukončí ani smrt. Ani u lidí a zvířat. Vzpomínky ptáka Klubka an společná dobrodružství s parťákem nosorožcem Jimmym jsou nejen smutné, ale i veselé, úsměvné. A nikdo nám je nemůže vzít.

14.02.2023 5 z 5

Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti Irène Cohen-Janca

Další z takových, které mi kdysi daly silnější knihomolský zážitek.
Název knihy je více než jasný. Podtitul
však může většinu holocaustu neznalých zmást. Kniha otevírá stránky s temným příběhem...
Je konec ledna a rok 1940. Po ulici jde průvod děti s jejich panem učitelem. Kdo to byl, kam odcházejí a proč šel s nimi?
Biografie/ příběh o válce psaný dětskou formou jednoho neobvyklého učitele a jeho žáků. Opět mi nezbývá než doporučit.

13.02.2023 5 z 5

Zahrada spáčů Zahrada spáčů Lisa Heathfield

Malá Pearl se stává ženou. Vše, co ji řeknou a nejen o době, kdy se holka mění v ženu , ale taky jidlo pod širokým nebem , společně hádky nebo rozhovory a dlouhé úvahy se dějí v jejich světě. Tady v Seeds - komunitě nikomu nic nechybí (ale přece něco) , jsou tady doma. Mezi dospělými žijí i jejich děti, kteří se ale nesmí dozvědět jednu podstatnou věc. Nahoře na půdě s nimi ale bydli ještě někdo...
Příjezdem dětí ze světa venku se začne odkrývat temné tajemství.

12.02.2023 4 z 5

Autobus velký jako svět Autobus velký jako svět Johannes Mario Simmel

"Z pravěku"

Četla jsem jako puberťák a čtení knihy mě moc bavilo. Parta jede na hory a cestou se jim stane nehoda. Teď se má ukázat, kdo je kdo a kdo skrývá svou pravou tvář za něčim úplně jiným. Pěkný příběh o ochotě, odvaze a vzájemné pomoci. Doporučuji.

12.02.2023 5 z 5

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Příběh jako z pera autora Johannese Maria Simmela: Moje matka se to nikdy nesmí dozvědět.
Jindra po další sardeli v žákajdě uteče z domu, důvod je asi čtenářům více než jasný. Však se to neděje jen v knihách... má strach z reakce rodičů, která nemusí být zrovna příjemná. Proto ho otec nesmí vidět! Uteče do čtvrti Řásnovky, kde místní patra dětí, která má dokonce svůj klub hraje podivnou hru z daleké Číny o tajemném Fan-Tanovi a pořádají různé schůze a výlety. Jindra u nich smí po poradě členů zůstat! Ale ten ví, že asi nebude moct- rozhlas vyhlásil pátrání a musí se skrývat. Cestu ke klubu si ale brzy najde. Jenže kdo je ten zvláštní Fan-Tan? Hra nebo snad pouhý přelud a výsledek dětské imaginace ?

12.02.2023 5 z 5

Loupežník Hocenploc Loupežník Hocenploc Otfried Preussler

Pěkný pohádkový příběh o jednom loupežníkovi. Krade, co může a v podstatě je to jeho koníček, ale když ukradl jednou jedné staré paní jeden vzácný předmět a vnuk s kamarádem se to rozhodnou vyřešit a babičce pomoct.

09.02.2023 5 z 5

Diamantové holky Diamantové holky Jacqueline Wilson

Drsný příběh o tom, jaké to může být, když má matka hodně děti a nemá kde bydlet. Autorka překvapuje tím, že téměř neúnavně píše nespočet příběhů ze života, které můžou potkat každého z nás, když to třeba vůbec nečekáme.

09.02.2023 5 z 5