Šánka Šánka komentáře u knih

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Tak jsem se před týdnem nalodila v Sydney na letadlovou loď Victoria spolu s několika stovkami válečných nevěst, abych sledovala jejich dlouhou cestu za novým životem v Anglii, za nadějí, za láskou. A věřte, nebyla to cesta lehká, ne každá z nevěst se dočkala svého happy endu.
Nádherný příběh, já jej četla z nedostatku času docela dlouho, nebo vlastně první půlku, druhou jsem včera přečetla na jeden zátah a ještě teď ve mně doznívá...
Jojo to i tentokrát dala ve velkém stylu, vlastně neznám od této autorky špatnou knihu. Příběh věnovala své babičce, jedné z mnoha válečných nevěst.

09.07.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Já prostě toho životem omláceného a alkoholem ovládaného Harryho nekriticky miluju! I když mě moc mrzí, že pan Nesbo nemilosrdně kosí mé oblíbené postavy a i tentokrát v tom pokračuje.
Stále skvělé, seversky drsné čtení, možná trošku méně napínavé, ale typicky nesbovsky zamotané, matoucí. Jak ten člověk dokáže mistrně čtenáře svést z cesty! Těch pár závěrečných kapitol jsem si musela projet znovu.
Pane Nesbo, stranu 64 z minulého dílu Vám stále ještě neodpustím, ale stejně si musím, potřebuji a budu číst další díly..

01.07.2023 5 z 5

Krabička vzpomínek Krabička vzpomínek Kathryn Hughes

Krabička vzpomínek je další krásný román Kathryn Hughes, který mi dokonale padl do mé nálady, moc jsem si ho užila.
I tentokrát se příběh odvíjí ve dvou časových linkách a přesto, že hlavní hrdinky od sebe dělí velký věkový rozdíl, jejich životní příběhy se navzájem určitým způsobem ovlivní a současně si i pomohou vyrovnat se s minulostí, změnit přítomnost a najít štěstí v budoucnosti.
Máte-li náladu na pěknou romantiku s tajemstvím, kterákoliv z knih této autorky by se vám mohla líbit...

23.06.2023 5 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

Tak tohle ne, chci jiný konec! Já vím, je to ,,jen" román, ale...
Joe řeší nový případ tentokrát vraždy matky a její dcery a samozřejmě, že u toho nesmí chybět ani jeho kamarád Ruiz. Současně se musí poprat ve svém soukromí s další výzvou. Tento díl je hodně zaměřený i na jeho osobní život a popravdě já jsem tentokrát byla nejvíce napnutá, jak z toho vyjde. Závěr je napínavý a velmi emotivní.
Výborně napsané, budu se těšit na pokračování, ale, pane Robothame, tohle jste nám dělat nemusel...

19.06.2023 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Je to již pár let, kdy jsem četla první příběh s psychologem Joem a detektivem Ruizem, a tehdy to byla láska na první počtení, vydržela dodnes...
Tentokrát se Joseph s detektivem ve výslužbě Ruizem snaží pomoci najít manžela své pacientky. Je to pátrání napínavé, svižné a nekrvavé (mrtvoly ale nechybí :-)), psychologicky propracované s tradičně skvělými dialogy. A třešničkou na dortu je úplný závěr, který vás nenechá v klidu.
U této série nemůžete šlápnout vedle, takže pokud hledáte dobrou, nekrvavou, thrillerovou sérii, doporučuji!

17.06.2023 5 z 5

Když panda tančí Když panda tančí James Gould-Bourn

Děkuji Daniele (Dela111) za ten krásný komentář k této knize, který mě nalákal i pobavil. Kniha by mě bez něj asi minula.
To je tak nádherný příběh! Dojemný i humorný, lidský, laskavý. Je o hledání cesty otce ke svému synkovi po jejich bolestné ztrátě, je o tom, že z každé situace se dá najít cesta a s pomocí pár dobrých, (někdy i řádně ztřeštěných) přátel, je i jednodušší po ní jít.
Na prvotinu skvělý kousek takový mix Backmana, Glattauera (Není zač) a Davida Nichollse.
Doporučuji!!!

09.06.2023 5 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Tuto sérii mám moc ráda, Lacey a Mark jsou velcí sympaťáci a pětiletě čekání na další díl bylo dlouhé na těšení. Už jsem skoro nevěřila, že bude.
Téma je opravdu originální a docela znepokojující. Pokřivený svět incelů, mužů, kteří nenávidí ženy, skutečně existuje, jsem si googlila :-). A mohlo by se tohle stát? Věřím, že ne.
Jako vždy bezva napsané, možná ne tolik napínavé jako předešlé díly, ale stále je to více než dobré čtení i na zamyšlení. Mně jen tak úplně nesedlo téma.

05.06.2023 4 z 5

Ztracená sestra Ztracená sestra Lucinda Riley

Kdybych měla říci, nebo doporučit, který díl ze série je nejlepší, nevěděla bych. Pro mě je celá série naprosto úžasná. Napsala ji jedna z nezapomenutelných vypravěček příběhů, paní Lucinda Riley.
V předešlých dílech se každá ze sester vydává do různých koutů světa najít své kořeny. Tentokrát všech šest sester spojí své síly, aby splnily otcovo poslední přání, najít sedmou, ztracenou sestru. V historické části se dostávame do Irska a sledujeme pohnuté osudy irských rodin, jejich boj za svobodu a nezávislost.
Dějově velmi obsáhlý a pestrý román s mnoha postavami i osudy, kde především ta historická část v sobě skrývá staré křivdy, nenávist, ale i lásku a tajemství, jež po mnoha desetiletích ovlivní i současnost.
Všechna tajemství však ještě nebyla odhalena, moc se těším na poslední díl...

30.05.2023 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Dokonalé pokračování této série! Napínavý, ale také asi nejvíce emotivní díl. A ten závěr, to jako vážně? Doufám, že bude pokračování, tohle by nám Helen Fields nemohla udělat, nebo ano?
Nejde moc bez spoileru psát, jen tentokrát je tam méně detailních popisů krvavých scén, i kyž jak se to vezme, také méně vtipných hlášek Livelyho, více se celý příběh dotýká hlavních postav a příběh ,,předtím" je opravdu smutný. Pachatel vás možná tolik nepřekvapí, o to více mě dostal závěr...

22.05.2023 5 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Do této knihy a prostředí, ve kterém se děj odehrává, atmosféry a samozřejmě i hrdinů, se nejde nezamilovat. Krásná, pohodová romanťárna, kterou jsem po předchozí knize tak moc potřebovala.
Téměř 500 stran se plavíte na luxusní jachtě po Středozemním moři, užíváte si to jiskřivé napětí mezi Josie a Xavierem, vtipné dialogy, sluníčko, máte chuť na všechny ty lákavé dobrůtky, chtělo by se vám také navštívit historická místa. A i když víte, jak vše (asi) dopadne, tak je to prostě báječné čtení.
Tak potom neříkejte, že by se vám taková plavba nelíbila :-), mně tedy ano...

18.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nečetla jsem si anotaci, nečetla jsem ani komentáře, ale knihu napsala paní Mornštajnová, tak jsem se do ní pustila s jistotou, že to bude opět skvělé čtení.
A teď nevím, jak to popsat, jako krásná kniha? Citová devastace, šílený příběh, ale skvěle napsaný? Od prvních stránek na mě padala tíseň a temnota a také smutek, beznaděj, ta kniha bolí...
Kolik takových cácorek svět ukrývá...
Napsané krásně, přečtené rychle, ale jednou stačilo.

13.05.2023 5 z 5

Zrádné loviště Zrádné loviště Dana Stabenow

Už dávno vím, že tato série není o žádném napětí, tady je nejzajímavější prostředí, popisy Aljašky, místní zvyky a hlavně je to čtení na pohodu. Uběhne hodně času, vyloví se mnoho ryb, než se objeví první mrtvola :-).
Ale tentokrát se vyšetřuje trošku více než v minulém dílu, i když tam jsem se zase více zasmála. Tady i toho padoucha asi tipnete správně, jenže když ta místní semknutá komunita si ty zákony trošku ohýbá po svém, tak chudák Kate se nadře a párkrát i vykoupe (to doslova) u jeho odhalení.
Aljašská detektivka v poklidném tempu mě i tentokrát pobavila.

10.05.2023 4 z 5

Tři životy Tři životy Natasha Lester

Další krásný příběh mé oblíbené autorky. Musím se ale přiznat, že mě tentokrát více bavila linka po válce, než ta válečná, špionážní, v té jsem trošku plavala. Ale kdo má rád tuto tematiku, jistě ji ocení a přijde si i tady na své.
Příběh je vypravěný ve dvou časových osách, v té poválečné v roce 1947 se s hlavní hrdinkou Alix dostáváme do Paříže, zaživáme začátky slavné éry Christiana Diora a současně se rozplétá tajemství, zrada a válečná tragédie. A nechybí ani pěkná romantická linka. Alix je na svou dobu hrdinka nekonvenční, svá, silná i nezávislá. Bude se vám líbit!
Doporučuji nevynechat autorčin doslov, v němž nám přibližuje skutečné osobnosti, které v této historické fikci vystupují.

06.05.2023 4 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Blesková jízda, i tentokrát za 5* a já už vážně nevím, jak chválit, abych se neopakovala.
Skvělá série (opakuji :-)), vše se ke konci krásně propojí, nic překombinovaného, žádný nechutný krvák. Můj tip, kterým jsem si tentokrát byla na stopro jistá, byl úplně vedle. A bez výhrad odpouštím (ne)uvěřitelnost, protože za tu zábavu a pekelně dobré čtení to stojí.
Tak prostě čtěte, v dobrém tiše závidím, že ji máte ještě před sebou.

30.04.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Pro mne byla tato kniha čtenářský svátek a nádherné zakončení celé trilogie. Slzy, smích, dojetí.., všechno, úplně všechno.
Benji, Maya, Amat, Bobo, Ana a další postavičky znovu ožívají, domů se vrací ti, kteří odešli a mezi Medvědínem a Hedem to stále vře. Dvě malá městečka, kde se vše točí kolem hokeje. Rivalita, láska, nenávist, násilí, dětství šťastné i složité, manželství poznamenané tragédií, přátelství od prvních bruslí, předčasně ukončené dětství...
Příběh o lásce k hokeji, o lidech, kteří jím žijí, i o těch, kteří ho až tolik nemusí a stejně jsou jejich životy s ním spjaty. Krásně napsané, plné backmanovského moudra a velkého srdce. Děkuji, pane Backmane, jednou se do Medvědína zase vrátím a třeba už zapomenu a budu doufat,
že všichni skončí jako vítězové...
A pokud si myslíte, že to dáte bez kapesníčků, tak hodně štěstí!
Hodně štěstí.

26.04.2023 5 z 5

Podívej se podruhé... Podívej se podruhé... Dagmar Digma Čechová

Autorka si vybírá zajímavá temata a hlavně se neopakuje. Toto téma bývá většinou zpracováno z opačné strany, anotace tentokrát moc neprozrazuje, já také nebudu, ať si knihu užijete.
Ale to doporučení na obalu: ,,Zamiluješ-li se na první pohled, podívej se podruhé". Tak to bych tedy brala vážně :-).
Bavila jsem se a držela palce, bezva čtení. Autorku si konečně přidávám do oblíbených, nějak jsem zapomněla.

17.04.2023 5 z 5

Tajnůstkáři Tajnůstkáři Sandra Brown

Sandra je taková sázka na jistotu. Pokud víte, co od ní čekat, tak zklamaní nebudete. I tentokrát dostanete její klasický a léty neměnný mix s příjemnou ústřední dvojicí, několika žhavými scénkami, romantikou, starým tajemstvím a samozřejmě i to napětí bude. A málem bych zapomněla, pořádný padouch chybět nesmí :-).
Mně už více než dvě desítky let autorčiny knihy baví, některé více, jiné méně a Tajnůstkáři jsou dobrou volbou pro takové lehce napínavé čtení pro ženy a tentokrát možná i ten závěr překvapí.

15.04.2023 4 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

Já nevím, taková houpačka. Jednu chvíli nadšení, pak skoro až znechucení, chvíli dojemné a o pár odstavců dál šokující. S hlavní postavou jsem měla problém od začátku, vlastně i s jejími rodiči i dalšími postavami. Až se začal příběh rozvíjet, začala jsem více chápat jednání Elle i její mámy, pak jsem k nim měla blíž.
Co mi ale vadilo, a i trošku zkazilo dojem, bylo skákání v čase během jedné kapitoly, kde se odvíjí současnost a v dalším odstavci skok do Elleina dětství a dospívání. Ten příběh je chytlavý a silný, po dočtení vám bude ležet v hlavě a i ten závěr se povedl, jen mi úplně nesedl styl psaní. Ale vyzkoušejte, třeba budete z knihy nadšení...

09.04.2023 4 z 5

Než bude pozdě Než bude pozdě Jenny Blackhurst

Kdo má rád psychologické romány s napínavým thrillerovým závěrem, ten si tady přijde na své. Není to žádné rychločtení, střídá se několik vypravěčů i časové roviny, ale dá se v tom zorientovat. Po dočtení mi vše do sebe nádherně zapadlo. Skvěle promyšlené, matoucí a v závěru překvapivé!
Autorka mě pomaličku vtáhla do příběhu tří kamarádek, do jejich životů, které skrývají mnohá tajemství i staré nezhojené jizvy a traumata. Kolik z toho se dá napravit dřív, než bude pozdě?
Jsem trošku překvapená z tak nízkého hodnocení, možná to označení thriller není na místě a může být pro někoho zklamáním. Za mě, jako vždy, u Jenny Blackhurst spokojenost.

05.04.2023 4 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Pár knih bych si ráda jednou znovu přečetla, tato k nim bude patřit. Film jsem neviděla, ale ten příběh byl napsaný tak opravdově, živě, že se mi před očima míhaly všechny ty postavičky z malého jižanského městečka Whistle Stopu a já tam byla s nimi.
Nechala jsem si vyprávět krásně lidský, dojemný i humorný přiběh několika desítek let života Ingie, Ruth, Pahýla, Velkého George, tuláka Smokeyho a mnoha, mnoha dalších. A víte co, já u toho dostala chuť na ty smažená zelená rajčata, i když vůbec nevím, jak chutnají :-).
Takové příběhy se dotýkají lidských srdcí a zanechávají v nich stopu...

03.04.2023 5 z 5