RaggamuffinSVK RaggamuffinSVK komentáře u knih

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Drsný kriminálny príbeh z hlavného mesta bratov Čechov. Popri čítaní som si uvedomil, že o protektoráte viem toho málo a že sa na školách tejto téme venuje minimum času. Samotná zápletka je až prekvapivo pohlcujúca a vo výsledku prekvapivá. Všetko má svoju logiku, postavy sú uchopiteľné a z Nemcov ide strach. Kresba je síce čiernobiela, čoho nie som fanúšik, no k príbehu sedí a dopĺňa celkovú "dospelosť" komiksu. Som zvedavý, čo ďalej česká scéna prinesie.

28.05.2023 5 z 5

Denník Anny Frankovej: komiks Denník Anny Frankovej: komiks Ari Folman

Výborné spracovanie silného príbehu Anny Frankovej. Komiksové prevedenie denníku vôbec neuškodilo, ilustrácie sú veľmi pekné a detailné. A samotný dej a Annin osud je dnes relatívnejší, než kedykoľvek predtým.

10.01.2023 5 z 5

Parker: Lovec Parker: Lovec Richard Stark (p)

Ku knihe Lovec som sa dostal náhodou. Bola súčasťou balíka Linka 451, ktorým som podporil vydavateľstvo Crew počas prvej vlny covidu. Teraz už môžem povedať, že našťastie. Tvrdá väzba s nádherným obalom, jednoduchou no zároveň atmosferickou kresbou a hrubé žlté strany si ma okamžite získali. Príbeh je síce jednoduchý, ide o rýchlu jazdu z bodu A do bodu B bez žiadnych medzizastávok, no noir mi jednoducho sedí. Je to tvrdé, surové a Parker je antihrdina ako sa patrí.

09.06.2021 4 z 5

Sen o olympiádě Sen o olympiádě Reinhard Kleist

Smutný príbeh podaný veľmi jednoducho, bez pátosu a s jasným posolstvom. Opäť si kladiem otázky, ktoré som si kládol na začiatku veľkej imigračnej vlny, vďaka ktorej sa zviditeľnilo množstvo ľudí, ktorí si nezaslúžia ani aby sme poznali ich meno. Neviem si predstaviť čím si ľudia ako Samii musia prejsť, no naivne verím, že takýchto príbehov bude práve vďaka tomu, že o nich budeme hovoriť stále menej.

14.02.2021 4 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Moje prvé stretnutie s mangou mimo internetu. A že to veru bol zážitok. Džundži Itó sa považuje za jedného z majstra hororu. Inšpirovali sa od neho aj tvorcovia Silent Hillu, ktorí mi jeho meno predstavili. Napriek tomu som sa k jeho poviedkam doteraz nedostal. Zbierka Balónky oběšenců a další hororové příběhy ponúka jeho výber, ktorý na konci poviedky dopĺňa vlastným dohovorom. Niektoré sú naozaj nepríjemné a vedia v človeku nájsť strach z vecí, o ktorom ani nevedel. Pri dierach a tuku mi všetko v tele zvonilo na alarm, čo sa prejavilo aj na snoch neskôr. Perfektný nápad inak, čítať túto zbierku pred spaním. Kresba je mimoriadne živá a to niekedy až naozaj nepríjemným spôsobom. V podstate nemám žiadne výhrady a teším sa, ako sa k tejto zbierke vrátim.

27.10.2020 5 z 5

Sunstone 3 Sunstone 3 Stjepan Šejić

Konečne som sa po presťahovaní dostal ku krabici s komiksami. A že to stálo za to!

Finále príbehu Ally a Lisy nie je ničím revolučné. Je však citlivé, dojemné a plné emócií. Uvedomenie si svojich chýb a prijatie druhého z iného pohľadu je náročné. Za tú odmenu to však stojí.

Celá séria mi veľmi prirástla ku srdcu. Jasné, je to pikantne šteklivé, ale v hĺbke veľmi emotívne. V podstate nemám ani čo vytknúť. Nechám si to uležať v hlave a po pár mesiacoch dám všetky tri znova.

05.07.2020 5 z 5

Temnými hvozdy Temnými hvozdy Emily Carroll

Vizuálne úžasný komiks s niekoľkými poviedkami, pri ktorých príjemne mrazí. Jednotlivé poviedky sú síce priamočiare, no majú slušný drive, čo je koniec koncov aj jediným negatívom tohto komiksu. Celý skončí neuveriteľne rýchlo. Je pravda, že pri niektorých stranách zostanete dlhšie a budete obdivovať nádhernú kresbu a hru s farbami, no stále ide o záležitosť na hodinku-dve.

21.02.2020 4 z 5

Život a doba Držgroša McDucka Život a doba Držgroša McDucka Don Rosa

Úchvatný návrat do detských čias plný vtipných scénok a skvelých postáv. So zošitovkami Káčera Donalda a Mickey Mousa som začítal svoju púť komiksovým svetom a aj keď je to už cez 15 rokov, čo som sa do nejakého začítal, stále to funguje. Držgrošova cesta za peniazmi a čoraz väčším žgrlošstvom prináša originálne príbehy z rôznych kútov sveta, kde nie je núdza o dobrodružstvo. Kresba je presne taká, akú som si ju pamätal a obsahuje množstvo malých vtípkov, častokrát na pozadí jedného-dvoch okienok. Čo však nepoteší je slovenský preklad, ktorý by som povedal, že je dosť odfláknutý. Nadpisy zostali v originále, fonty nesedia, prípadne je text nesprávne zarovnaný. Je škoda, že takú perfektnú kolekciu ťahá dole biedna produkcia zo strany vydavateľa.

28.01.2020 5 z 5

Unesení Unesení Daniel Majling

Na záver asi to najlepšie. Príbeh komiksu Unesení ako jediný obsahuje aj zápletku, ktorá má nečakaný koniec (škoda, že ho vyspoilovala jedna z autoriek projektu v podcaste Aktualít), ktorý je ešte k tomu aj nápaditý a silný. Od začiatku príbeh naozaj zaváňa hororovou atmosférou, čo umocňuje kresba Jozefa Gľabu, nesúca sa iba v niekoľkých tmavých farbách.

26.12.2019 4 z 5

PÉ-ER-DÉ PÉ-ER-DÉ Dávid Marcin

Príbeh z pohľadu 17 ročného tinédžera, ktorého priority sú počas jedného dňa novembra 89 niekde úplne inde, než zvyšku Bratislavy. Zatiaľ čo sa mestom a celou spoločnosťou začína hýbať masívna vlna, Dano sa snaží spraviť svojej mame pekné narodeniny. Jednotlivé udalosti sa medzi sebou poprepletajú a dej pútavo naučí, prečo sa o niektorých veciach nemohlo hovoriť, prečo sa za myšlienky sedelo a ako sa idey šírili napriek ich zákazom. Kresba Dávida Marcina je naozaj parádna a prekvapivo detailná. Opäť je na škodu dĺžka.

26.12.2019 3 z 5

Bežná Bežná Tereza Oľhová

Bežná je mi srdcu veľmi blízky komiks. Podobne, ako mama Lucie, aj tá moja bola v tom čase v martinskej pôrodnici. Svoje detstvo som strávil na rovnakom sídlisku ako Lucia. Až mi to prišlo nereálne. Narozdiel od Lucie som sa však narodil do slobodnej krajiny.

Pohľad na udalosti po sedemnástom novembri očami dieťaťa je v tomto podaní unikátny. Kresba ho dotvára do podoby, ako by nám ho asi tak podalo mladé dievča. Aj keď je príbeh jednoduchý, veľmi príjemne sa čítal a verím, že práve toto je forma, ako osloviť tých, čo "nevedia"

25.12.2019 4 z 5

Čierna oslava Čierna oslava Michal Hvorecký

Na úvod by sa patrilo povedať, že som veľmi rád za možnosť podporiť Nežný komiks a dúfam, že podobných diel u nás vyjde viac.

Prvý diel s názvom Čierna oslava je ťažké hodnotiť. Príbeh je veľmi krátky a to ako pre človeka už poznajúceho udalosti novembra 89, tak pre aktuálneho tínedžera, ktorý dostane len základné informácie. Na druhú stranu, stále je to viac, než poskytuje bežná základná či stredná škola na Slovensku.

Kresba je veľmi pekná. Sú z nej cítiť silné emócie a napriek tomu, že nie som rodený Bratislavčan, poteší vidieť jednotlivé lokality v tejto podobe. Najviac zamrzí, ako rýchlo sa čitateľ dostane ku poslednej strane. Ináč, veľmi rád by som sa dozvedel ako na tieto príbehy reagujú aktuálny školáci, ak sa im dostali do rúk.

25.12.2019 3 z 5

Hilda a polnočný obor Hilda a polnočný obor Luke Pearson

Hilda sa stáva mojou obľúbenkyňou. Príbehy sú síce veľmi jednoduché, no plné perfektných postáv a nápadov. Kresba je rovnako vynikajúca a skvele dotvára atmosféru príjemnej fantasy rozprávky.

23.10.2019 5 z 5

Batman: Můj Temný princ Batman: Můj Temný princ Enrico Marini

V podstate nie je čo vytknúť. Príbeh je síce jednoduchší, no priamy a uzavretý s jasným motívom. Aj keď musím povedať, že sa u mňa dostavil podobný efekt ako pri Arkham sérii videohier, kedy mi už Joker v každom príbehu lezie krkom. Batman je v Můj Temný princ najviac Batmanom s akým som sa doteraz stretol. Je to naozaj temný a tajomný charakter, ktorého pohnútky pre jeho činy ovplyvňuje iba jeho hon za spravodlivosťou a porazenie zločinu. Kresba je výnimočná a dúfam, že od Mariniho k nám toho Crew prinesie viac. Každá stránka bola precízne spracovaná a doslova z nej dýchal depresívny Gotham a jeho zlo.

06.10.2019 5 z 5

Sunstone 2 Sunstone 2 Stjepan Šejić

Ja jednoducho nemôžem inak. Šejić rozbehol príbeh, ktorý ma chytil a nepustil. A chcem viac! Druhý diel tejto "BDSM vzťahovky" rozvíja príbeh hlavných hrdiniek, ale aj ich priateľov. A to tak príjemným a ľudským spôsobom, že každú stránku prežívate s nimi. Áno, je to veľmi jednoduché, priamočiare a možno aj trošku natiahnuté. Ale funguje to sakramentsky dobre a ako som písal pri prvom diely, chémia medzi postava je doslova previazaná (hehe!). A samozrejme, kresba je absolútne perfektná.

03.10.2019 5 z 5

Všechno dobré... Všechno dobré... Brian Edmund Posehn

Ani neviem ako a sme na konci tejto komiksovej jazdy. Pred Drákulovou výzvou som síce komiksy čítal, no väčšinu v digitálnej podobe a angličtine. Preto prvý vydaný príbeh s ukecaným žoldákom považujem za akýsi štart napĺňania mojej knižnice tým, čo nám naše vydavateľstvá ponúkajú. Celá séria má veľmi skákajúcu kvalitu a to isté platí aj o jej finále v "Všechno dobré..." Úvodný príbeh nadväzujúci na predchádzajúce diely je v pohode, Deadpool hláškuje, no niečo sa v ňom zmenilo. Našiel svoju cestu, ktorou sa rozhodol kráčať a po prvýkrát spravil Deadpool niečo plánované a nie čisto egoistické. Nasleduje niekoľko krátkych príbehov o vedľajších postavách, s ktorými sme sa mohli zoznámiť za tie skoro štyri roky. Tu už cítiť pokles kvality, no na niektorých sa stále dá pobaviť. Záver však tvorí opäť raz "zabudnutý komiks", ktorý je absolútna nuda. Paradoxne mal byť práveže plný vtípkov a hlášok, pretože sa tu stretlo obrovské množstvo postáv, ktoré mali Deadpoola roastovať. Opak je pravdou a komiks roastuje váš mozog nudou. Keď si celý komiks vezmem ako zakončenie série, je celkom sklamaním a som si istý, že Wade by si zaslúžil krajšiu rozlúčku.

29.09.2019 3 z 5

Flash: Válka Lotrů Flash: Válka Lotrů Geoff Johns

Flash: Válka Lotrů nie je zlý komiks, respektíve tak na mňa nepôsobí. Je však veľmi zlým výberom do DC kompletu, nakoľko čitateľ nemá žiadne informácie o vývoji, ktorý predchádzal tomuto komiksu. Komplet navyše obsahuje ôsmy diel série, čo samo o sebe pôsobí ako šialenstvo vydať len tak. Snažil som sa do čítania pustiť, no nemám absolútne žiadnu predstavu kto, kde, ako a prečo. Tým pádom si nedovolím ho ani hodnotiť. Čitateľov však varujem. Pokiaľ nie ste znalý predchádzajúcich komiksov s Flashom, ruky preč.

23.09.2019

Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha druhá Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha druhá Kevin Smith

Pokračovanie kvalitného prvého dielu ma nesklamalo a zostalo verné predchodcovi. Aj keď sa veci poriadne skomplikovali a do príbehu vstúpila mágia a čary (ktoré v superhrdinských komiksoch fakt že nemusím), stále si príbeh udržal zrozumiteľnosť a hlavne prišiel poriadny záver. Smith ukázal, že sa s klasickou DC postavou dá vytvoriť dospelý a pri tom zábavný komiks, ktorý obsahuje všetky tradičné prvky.

18.09.2019 4 z 5

Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první Kevin Smith

Opäť som po dočítaní zostal milo prekvapený, ako zábavný tento komplet oproti mojim očakávaniam bol. Olivera Queena a jeho tajnú identitu som si za tie roky veľmi obľúbil a jeho oživenie v tomto komikse splnilo všetky predpoklady, aby som ho mal ešte radšej. Je neustále sarkastický, niekedy až cynický a všetkým vymýšľa skvelé prezývky, takže ani o trošku humoru nie je núdza. Príbeh odsýpa dobrým tempom a výborne balancuje medzi dialógmi a akciou. Začiatok je síce pomalší, no po stretnutí s Ligou spravodlivosti to už naberá obrátky. Prekvapila ma aj drsnosť a krvavosť niektorých stránok. Ku kresbe nemám žiadne výhrady a potešil aj retro kúsok na záver.

12.09.2019 4 z 5

Catwoman: Po stopách Catwoman Catwoman: Po stopách Catwoman Ed Brubaker

Perfektná temná detektívka so Selinou v hlavnej úlohe. Celý príbeh sa nesie vo výbornej atmosfére a v podstate si ani neuvedomíte, že čítate príbeh z Batmanovho univerza. Všetko, čo som chválil pri Selininej veľkej lúpeži môžem aj tu a ešte o kúsok viac. Kresba opäť perfektná a pri tom tak jednoduchá. Naozaj veľmi vydarený komiks, ktorý sa neoplatí prehliadať.

08.09.2019 5 z 5