RaggamuffinSVK RaggamuffinSVK komentáře u knih

Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga Peter David

Veľké prekvapenie. Ako som písal pri Robinovi, Kid Flashovi alebo Supergirl, nie som veľký fanúšik sidekickov. A čítať komiks celý o ich zoskupení? No opak je pravdou, aj keď iba v prvej polovici príbehu. Úvodné spoznávanie s postavami je veľmi zábavné, plné humoru a trefných scénok. Nie každému samozrejme niečo takéto sadne, pretože dialógy môžu pôsobiť detinsky alebo stupídne. Avšak, časom sa dostaví "dozor" zo strany Ligy spravodlivosti a celý komiks sa začne zamotávať a stane sa z neho spleť podivných na seba nenadväzujúcich udalostí. Našťastie to ešte záver zachraňuje a v podstate práve tie "detské" postavy sú na celom komikse to najlepšie. Kresba je farebná a hravá, presne ako sa k takémuto príbehu hodí.

20.08.2019 4 z 5

Batman: Zrození démona: Kniha druhá Batman: Zrození démona: Kniha druhá Dennis O'Neil

Veľmi originálny komiks a to ako príbehom, tak aj vizuálom. Ako pokračovanie Zrození Démona, je druhý diel lepší, celistvejší a aj napínavejší. Minulosť Ra's Al Ghula je zaujímavým spestrením a jeho zasadenie nepripomína nič, čo by som doteraz s Batmanom čítal. Príbeh pekne odsýpal a vyvrcholenie stojí za to. Kresba je veľmi netradičná, pôsobí skôr ako maľby a niektoré celostránkové počiny sú naozaj parádne. Štýlom mi to pripomenulo rozprávky 1000 a 1 noci. Pre mňa naozaj kvalitné prekvapenie.

14.08.2019 4 z 5

Batman: Zrození démona: Kniha první Batman: Zrození démona: Kniha první Dennis O'Neil

Komiks veľmi premenlivej kvality. Na niekoľkých stranách sa príbeh rozbehne, len aby po otočení ďalšej strany spomalil úplne odveci scénou. Postavy sa chovajú veľmi neuveriteľne a niekedy až dementne. Najmä Batman je iný, než by ste očakávali a hlavne nie taký, ako ho poznáte. Dialógy sú tiež niekedy doslova stupídne. A pri tom príbeh nie je vyslovene zlý. Ra's al Ghul je cool, viem sa stotožniť s jeho víziou a to isté platí aj pre Taliu. Kresba je priemerná, ničím na mňa nezapôsobila. V tomto prípade bol úspešnejší retro príbeh.

05.08.2019 3 z 5

Hilda a trol Hilda a trol Luke Pearson

Neuveriteľné milé, chutné a zlaté. Až človeku chýba, že to nemá komu čítať. Napriek tomu, že ide o komiks pre deti, aj dospelý si v ňom nájde svoje. Nielen preto, že je Hilda sympatické dievčatko, ale jej príbehy sú ako vtipné, tak aj zakončené ponaučením.

05.08.2019 5 z 5

Sunstone 1 Sunstone 1 Stjepan Šejić

Absolútny masterpiece. Napriek jednoduchosti príbehu, priamočiarosti deja a absencii akýchkoľvek zvratov (aspoň v prvom zväzku) je radosť čítať Sunstone. Ide o citlivé, vtipné, emotívne a pikantné dielo, zaobalené do BDSM prevedenia. Lisa a Ally sú veľmi sympatické postavy, medzi ktorými potrebná chémia funguje a to očividne nielen počas dominantných či submisívnych momentov. Jednoducho, Sunstone pri čítaní uletel ako nič a ja som sa perfektne bavil. Teším sa na august.

24.07.2019 5 z 5

Wendy mezi Zemí a Nezemí Wendy mezi Zemí a Nezemí Melissa Jane Osborne

Aj keď nie som cieľovka, komiks je výraznejšie zameraný na -násť ročné dievčatá, dej a hlavne ilustrácie sa mi veľmi páčili. Príbeh dievčaťa, vyrovnávajúceho sa so stratou, životom a dospievaním má veľmi pekné myšlienky a krásne momentky. Prelínanie čiernobielych kresieb v reálnom dospelom svete s farebnými v tom hravom, detskom, no fantazijnom, je výborne spracované. Avšak, komiks je veľmi krátky a chýba mu pár desiatok ďalších strán, v ktorých by sa viac venoval niektorým epizódam v živote Wendy.

18.07.2019 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Keďže som najprv videl film, myslel som si, že kniha mi dá len mierne odlišný zážitok. Takto som sa veru nemýlil pri žiadnej predchádzajúcej kombinácii kniha-film. Aj keď sú postavy a svet rovnaké, vývoj deja, osudy postáv a celá zápletka je úplne iná. A nie že by mi to vadilo.

Pre milovníka hier, sci-fi, fantasy, komiskov a neviem čoho ešte je Ready Player One ako sen. Od začiatku až do konca je kniha naplnená množstvom jasných, ale aj ukrytých odkazov, ktoré vám vyčarujú úsmev na tvári alebo donútia zaspomínať na detstvo. V mojom prípade by síce bolo vhodnejšie, keby boli odkazy o generáciu mladšie, predsa len Zork a podobné som ani nemal možnosť hrať. Kvôli tomu mi pár odkazov ušlo a o veľkom počte hier či filmov som v podstate len počul. AJ keď je príbeh v podstate klasický príbeh dobra so zlom, postavy sú veľmi sympatické a s hlavným hrdinom som sa v podstate veľmi rýchlo zosobnil.

K audioknihe nemám žiadne výhrady. Naopak, prednes bol vynikajúci a Miloslavovi Königovi sa perfektne podarilo od seba jednotlivé postavy hlasom oddeliť.

10.07.2019 4 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

Takto zábavný komiks som hľadal veľmi dlho. Už od úvodných stránok je atmosféra hravá a chytľavá a postavy veľmi originálne. Celý dej je akoby satira na bežné fantasy klišé, čo príbeh neskôr rozvíja do vlastných myšlienok. Škoda záverečnej štvrtiny, kde sa mi zdá, že to celé stráca dych. Kresba je veľmi pekná napriek jej jednoduchosti. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že je komiks orientovaný primárne na deti, je v ňom však pár krvavých scén či nadávok.

05.07.2019 4 z 5

Sémě zkázy Sémě zkázy Mike Mignola

K Hellboyovi mám špeciálny vzťah. Je prvým "dospelým" komiksom, ku ktorému som sa dostal ešte ako tinédžer a viem, že sa mi veľmi páčil, rovnako ako prvý Del Torov film. Pri vydaní špeciálnej edície k 25 rokom som sa k nemu s nadšením vrátil a neľutujem. Aj keď príbeh je ešte len taký rozbeh a cítiť z neho počiatočné smerovanie, atmosféra je výborná a postavy perfektné. O kresbe ani nemusím hovoriť. To je love/hate vzťah a ja si túto lásku veru užívam.

28.05.2019 5 z 5

Batgirl: Rok jedna Batgirl: Rok jedna Charles Dixon

Podobne ako Robin: Rok jedna, Batgirl je komiks, ktorý aj keď obsahuje postavy z Batman univerza, nenesie sa v rovnako temnej atmosfére. Barbara je veľmi uveriteľná postava a jej motív je zreteľný a pochopiteľný. Opäť som bol prekvapený, aj keď nejde o typický side-kick komiks, ako dobre som sa bavil. Navyše je do príbehu zakomponovaný aj veľmi jemný a príjemný humor, ktorý dotvára postavu Batgirl. Kresba je podobná spomenutému originu Robina, voči ktorej som ja nemal žiadne výhrady.

14.04.2019 4 z 5

JLA: Spravedlnost: Kniha druhá JLA: Spravedlnost: Kniha druhá Alex Ross

Podobne ako prvý diel, kresba je hlavný ťahák. Každá stránka je jednoducho neuveriteľná. Kde však cítim výrazný pokles je príbeh a hlavne jeho prehľadnosť. To, čo som na príbehu s obrovským počtom postáv pri prvom diely chválil, je tu nemožné. Celý dej začal byť zmätený a spletitý. Nemení to však nič na tom, že ako celkom je to neuveriteľná jazda. Tá kresba!

14.04.2019 4 z 5

JLA: Spravedlnost: Kniha první JLA: Spravedlnost: Kniha první Alex Ross

Bože tá kresba! Som naozaj rád, že sa tento komiks podarilo dostať do DC kompletu, pretože patrí medzi to najlepšie, čo som čítal. Napriek tomu, že sa v príbehu objavuje obrovské množstvo postáv, nespadá do tradičných DC zápletiek bez zmyslu a cieľa. Naopak, smerovanie je od začiatku presne dané a komiks celý čas po tejto línii kráča. A tá kresba! Áno, ako píšu mnohí, kresba je naozaj neuveriteľná. Množstvo detailov a epických celostránkových "záberov" možno zaradiť medzi majstrovské diela.

14.03.2019 5 z 5

Kobane calling Kobane calling Michele Rech

Na môj vkus príliš krátky komiks, ktorý sa snaží moderným a prívetivým spôsobom priblížiť konflikt v Sýrii a primárne v Kobane. Kurdský boj za slobodu som chápal, no stále mi prišli informácie príliš povrchné. Príbehu nepomohlo ani množstvo odkazov na taliansku kultúru. Kresba je však veľmi pekná. Pobavia zamyslenia a vnútorné rozhovory autora. Škoda, že z toho nevznikol plnohodnotný príbeh. Takto ste s komiksom hotoví za pár desiatok minút a najviac informácií vám dá úvodná dvojstránka. Autor si však zaslúži veľký obdiv, že sa do konfliktnej zóny vôbec vydal.

28.02.2019 3 z 5

Catwoman: Selinina velká loupež Catwoman: Selinina velká loupež Ed Brubaker

Toto teda nebola Catwoman ako by som si ju predstavoval alebo ako som ju poznal. Ono to vlastne ani nebola Catwoman. Selina v podaní Brubakera je niekto úplne iný, než by ste očakávali. A jej veľká lúpež je detektívka s noir nádychom plná emócií, lásky, zrady i nešťastia. Unikátny komiks s ešte unikátnejšou kresbou. Nenechajte sa však odradiť jej jednoduchosťou. Takto to k sebe proste sedí. Aj keď malú výčitku mám voči niektorým akčnejším scénam, kde som sa dosť strácal. Teším sa, ako si tento komplet raz dám znova.

21.02.2019 4 z 5

Superman: Brainiac Superman: Brainiac Geoff Johns

Mimoriadne prekvapenie. Tento komiks nielen búra moje zvyšné predsudky voči Supermanovi a jeho príbehom, ale dokonca ukazuje ako zábavné vedia byť. Presne takto si predstavujem síce jednoduchý, no akciou nabitý, priamy a zábavný dej. Brainiac v podstate nemal hluchý moment a neustále sa niečo dialo. Oproti nekonečnému súboju v Supermanova smrt, bol Brainiac ako tempom, tak aj záverom namakaný. Plus tu bola aj Kara, pre ktorú mám asi fakt slabosť.

10.02.2019 5 z 5

Punisher Punisher Mike Zeck

Nie je to také mäso ako príbehy zo série MAX, ale je fajn vidieť, ako to celé začínalo. Prvé stretnutie s Punisherom v Spider-manovi z roku 1976 dnes už pôsobí trošku komicky, ale predsa len malo niečo do seba. Krvavý kruh už bol to pravé. Frank je skoro taký, ako ho dnes poznáme a s ničím sa extra neserie. Punisher je mojím obľúbencom už zo pätnásť rokov a som rád, že tento komplet nemusím ľutovať. Obidva príbehy sú celistvé, uzavreté a hlavne zábavné. Krvavý kruh pri tom obsahuje aj tú temnú stránku, ktorá nás núti ponoriť sa do Frankovej mysle.

07.02.2019 4 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Žiaľ, čakal som viac. Komiks má perfektnú kresbu a štylizáciu, no príbeh, ak sa vôbec dá nazvať príbehom, ho ťahá dole. V tomto prípade viac, než kedykoľvek predtým, cítiť, ako je Joker naozaj šialený a aj jeho vlastní ľudia nevedia, čo čakať. Dej nesleduje žiadny konkrétny Jokerov cieľ. Všetko robí impulzívne a podľa nálady. Z toho sú nervózne aj všetky ostatné postavy a koniec koncov aj čitateľ, lebo naozaj nevie, čo očakávať. Po Luthorovi som očakával podobnú sondu z pohľadu najväčšieho záporáka Gothamu. Joker je však len dofetovaný magor, ktorí zabíja, znásilňuje a kradne ako mu príde. A možno práve to je tá sonda, len ja sa do toho neviem poriadne dostať. Možno pri druhom prečítaní...

19.01.2019 3 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Už je tady zas je kniha, ktorá sa nebojí klásť otázky na kontroverzné témy a spájať ich s tabuizovanými udalosťami. Celý balíček potom zaobaľuje do humorného obalu. Avšak, nie každému tento druh satiry sadne a pre niektorých môže byť táto téma až príliš „silná“. Už je tady zas sa ale rozhodne neoplatí prehliadať. V prípade audioknihy je hlas Miroslava Táborského príjemný na posluch. V častiach, v ktorých Hitler prechádza do svojho tradičného nasrdenia text aj s adekvátnym tónom číta, takže o vtiahnutie poslucháča do deja sa báť nemusíte.

10.01.2019 4 z 5

Spider-Man Spider-Man Joseph Michael Straczynski

Vždycky, keď sa idem pustiť do ďalšieho komiksu so Spider-manom, pýtam sa sám seba, či na to už nie som príliš starý. Po prečítaní tohto kompletu viem, že určite nie a ani v najbližšej dobe nebudem. Všetky príbehy sú parádne a plné akcie, humoru a príjemnej soap opery, ktorá k Petrovi patrí. Zaspomínal som si aj na dávne časy presedené pri Supermaxe, ktorý vysielal kultový seriál so všetkými hrdinami a protivníkmi, nachádzajúcimi sa aj v tomto komplete. Veľmi ma potešil aj súhrn Spider-manovej histórie ako aj výber najepickejších súbojov na konci knihy. Škoda, že niečo podobné neobsahuje aj DC komplet, veľmi by sa to do neho hodilo.

06.12.2018 4 z 5

Wonder Woman: Kruh Wonder Woman: Kruh Robert Kanigher

Po predchádzajúcom stretnutí s Wonder Woman v Ztracený ráj, ktoré dopadlo katastrofálne, som si myslel, že Kruh dopadne rovnako. Príbeh je však oveľa viac stráviteľný a zrozumiteľný. Dokonca aj pochopiteľný, aj keď je v ňom opäť niekoľko vecí, ktoré sú tak trošku mimo. Napríklad scénky, ktoré by mali byť vtipné, či celá Nazi partia, odhodlaná poraziť Amazonky. Tentokrát sa mi však páčila minulosť Wonder Woman, respektíve jej vzrodu a jeho následkov na spoločenstvo Amazoniek. Kresba je slušná, niekedy až prehnane epická, aj keď to ku Wonder Woman patrí. Bonusové príbehy sú riadny bizár, no oplatí sa ich aspoň prelistovať, lebo toto by dnes človek naozaj nevymyslel.

01.12.2018 3 z 5