RaggamuffinSVK RaggamuffinSVK komentáře u knih

Superman: Muž z oceli Superman: Muž z oceli John Byrne

Klasický Supermanovský príbeh. Nič viac, nič menej. V DC komplete sme sa s týmto scenárom už stretli a začína ma prekvapovať, či so Supermanom naozaj neexistujú zaujímavejšie alebo hodnotnejšie príbehy. Nejde však vôbec o zlý komiks, len máte pocit, že ste to už všetko videli, aj keď v mierne odlišnom podaní. Navyše, v závere som mal pocit, že zostalo niekoľko nezodpovedaných otázok. Kresba je síce staršia, ale vcelku pekná. Poteší aj prídavok Action Comics.

25.03.2018 3 z 5

Deadpool Deadpool Adam Glass

Tak toto bola jazda! Úvodný príbeh New Mutants síce na mňa nezabral a hovoril som si, že tak toto asi nebude ten Deadpool, ktorého poznám z aktuálnej série od dua Posehn/Duggan, no Sázka na nejistotu ma rýchlo vyviedla z omylu. Deadpool hláškoval, sekal, trpel, nadával, komunikoval s ostatnými superhrdinami, záporakmi, nami-čitateľmi a dokonca aj sám so sebou. Kresba je veľmi pekná, farebná a deadpoolovsky krvavá a príbeh adekvátne akčný a brutálny. Na jeden šup som prečítal všetkých päť zošitov a mám chuť na viac!

02.11.2017 5 z 5

Harley Quinn: Preludia a nokurňa Harley Quinn: Preludia a nokurňa Kelly Puckett

Nokurňa zodpovedá svojmu názvu a po prečítaní je to fakt také "ach no kurňa". Veľmi biedne a málo zábavné príbehy nezachráni ani pekná kresba a sexy Poison Ivy. Bohužiaľ, pozitíva tohto dielu DC kompletu sa hľadajú ťažko. Že dej nie je nijak zložitý by mi vôbec nevadilo, no jeho podivné smerovanie, z ktorého som mal skôr pocit, že ide o nezávislé krátke príbehy, ma iritovalo. A pri tom príbehy na seba paradoxne odkazovali a to spôsobom, že som vlastne musel listovať naspäť o čom kto hovorí. Postavy nevýrazné, hlášky detinské a humor suchý. Proste nokurňa.

02.11.2017 2 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Na Rudú hvězdu som si robil zálusk hádam päť rokov, od kedy som prvýkrát videl obal a prečítal si, o čom príbeh vlastne je. Keď sa mi konečne dostal do rúk, absolútne ma odrovnalo spracovanie knihy a hlavne jej obal. K samotnému deju nemám výhrady, až na jeho koniec. Respektíve celá tretia časť mi prišla akoby iná, písaná narýchlo, nech sa to už ukončí, pričom si myslím, že sa z toho dalo vyťažiť viac. Kresba je veľmi pekná a za dizajn známych superhrdinov odetých v alternatívnych kostýmoch si jednoznačne zaslúži veľké plus. Zaujímavá je aj kritika celej studenej vojny a prístupu USA, kedy označia za nepriateľa všetko, čo na sebe nemá pásy a hviezdičky (nie že by druhá strana nebola rovnaká).

17.10.2017 4 z 5

Superman/Batman: Nepřátelé státu Superman/Batman: Nepřátelé státu Jeph Loeb

Vynikajúca tímovka s perfektným záporákom. Označiť Supermana s Batmanom za nežiadúcich a snažiť sa ich poraziť sa nevypláca, čo Lex Luthor a jeho zaplatení žoldnieri spoznali na vlastnej koži. Celý príbeh ubieha svižným tempom, kresba je parádna a voči akcii nemám výhrady. Jedinou vadou na kráse je to tradičné cestovanie v čase. To ja fakt nemusím a bohužiaľ, na ňom sa stavia skoro všetko v DC univerze.

17.10.2017 4 z 5

JLA: Rok jedna: Kniha druhá JLA: Rok jedna: Kniha druhá Mark Waid

Druhý diel je pre mňa určite horší, než prvý. Akcie je síce viac, ale je akási bezduchá. Všetko sa deje veľmi rýchlo, do diania neustále vstupuje niekto nový a prijal by som väčší doraz na osobnosti jednotlivých členov. Na miesto toho máme klasické ničenie všetkého a všetkých, pričom na konci je z toho už taký guláš, že stovka hrdinov vyzerá ako jedna farebná machuľa. Jediným pozitívom je Martian Manhunter, ktorý bojuje s dôverou ostatných členov JLA a hlavne sám so sebou.

17.10.2017 2 z 5

JLA: Rok jedna: Kniha první JLA: Rok jedna: Kniha první Mark Waid

Po viacerých dieloch plných Batmana a Supermana konečne pohľad aj na iných hrdinov DC. Úvod do JLA a hlavne pohľad do súkromia jednotlivých členov bol zaujímavý a akcie bolo neúrekom. V podstate ide o klasickú tímovú sci-fi zachraňovačku sveta. Musím sa však priznať, že použitý typ kresby mi veľmi nesedí a od zápletky by som očakával trošku viac. Na druhú stranu, Black Canary to zachraňuje, je to proste kočka.

17.10.2017 3 z 5

Cigán je Cigán Cigán je Cigán Lidia Ostałowska

Zaujímavé čítanie, ktoré dá čitateľovi neobvyklí pohľad aj "z druhej strany" a pri tom sa nesnaží prikláňať ani na jednu, ani na druhú barikádu. Jednoducho len opisuje zvyky, mentalitu a pomalé vzďaľovanie sa vo vnímaní života ako takého medzi "nami" a "nimi".

10.08.2017 4 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Mrazivé a nepríjemné čítanie, pri ktorom som sa nevyhol slzám. Aj po rokoch mám stále v pamäti hrôzy, o ktorých som sa dočítal a práve diela ako Akoby si kameň jedla ma presviedčajú o tom, že človek je tvor zlý už v základe svojho bytia a naše prežitie, respektíve parazitovanie na tejto planéte, je málo pravdepodobné. Napriek zverstvám, ktoré sa diali stáročia dozadu alebo tie najväčšie, pred vyše 70 rokmi, sa história opakuje a nikto s tým nič nespraví. Jednoducho, tak dlho, ako tu bude ľudstvo, tu budú aj vojny.

Green Lantern: Tajemství původu Green Lantern: Tajemství původu Geoff Johns

Green Lantern bol pre mňa dlhodobo jeden z najnesympatickejších superhrdinov vôbec. Pravdepodobne za to môže aj celovečerný film, ale rovnako mi neulahodil ani animovaný Green Lantern: First Flight. Do Tajemství původu som preto išiel s určitou mierou skepse a s očakávaním, že tento diel preskočím. Spravil by som však obrovskú chybu. Podanie príbehu bolo chytľavé, zábavné a hlavne nie tak trápne a absurdné ako v spomínaných filmoch. Kresba je rovnako veľmi príjemná, všetko má ten správne zelený nádych a nechýba ani plno akcie. Za mňa veľké prekvapenie.

10.08.2017 4 z 5

Batman: Ticho: Kniha druhá Batman: Ticho: Kniha druhá Jeph Loeb

Nie je o čom. Vyvrcholenie série je šokujúce a pri čítaní som naozaj nedokázal robiť prestávky a celé Ticho som zlhtol na jeden šup. Opäť musím chváliť kresbu. Z DC kompletu ide pre mňa o jednu zo sérií, ktorý mi najviac sadla a vybrala si trvalé miesto v mojej pamäti.

Batman: Ticho: Kniha první Batman: Ticho: Kniha první Jeph Loeb

Absolútne namakaný detektívny príbeh s množstvom známych postáv, perfektnou kresbou a pravou temnou atmosférou. Aj keď je toho v niektorých momentoch na stránkach až priveľa, tempo neustále graduje a donúti vás siahnuť aj po druhom dieli.

Green Arrow: Rok jedna Green Arrow: Rok jedna Andy Diggle

Veľmi kvalitne spracovaný Origin Olivera Queena, a.k.a Green Arrow. Príbeh je poňatý veľmi ne-superhrdinsky a kladie dôraz najmä na transformáciu rozmaznaného miliardárskeho fraceka na dospelého muža z morálnymi zásadami, ktoré si odnesie aj domov. Kresba je veľmi netradičná a prekvapivo krvavá, čo dodáva príbehu dospelosť a vážnosť.

02.08.2017 4 z 5

Superman: Utajený počátek Superman: Utajený počátek Geoff Johns

Prekvapivo ide o moje prvé komiksové stretnutie s Mužom z oceli. Sám neviem, prečo som sa mu vyhýbal, stále som mal pocit, že Superman je príliš pompézny a plný pátosu. Ako veľmi som sa však mýlil. Utajený počátek som zhltol v priebehu jedného dňa a vynikajúco sa bavil. Detstvo malého Clarka je spracované výborne a aj keď do "dospelého" života dej vhupne veľmi rýchlo, stále si ma príbeh držal. Kresba je rovnako veľmi kvalitná.

02.08.2017 4 z 5

JLA: Babylonská věž JLA: Babylonská věž Mark Waid

Tak toto mi teda vôbec nesadlo. Kresba mi pridala až komická a vôbec nezodpovedala vážnosti príbehu. Zároveň išlo o moje prvé stretnutie s Plastic Manom a veru nedopadlo najlepšie (trápne hlášky a to najhoršie s nie veľmi kvalitnej kresby). A pri tom nápad perfektný. Veľká škoda, že príbeh o tom, či je Batman kvôli svojej paranoji hrozbou pre ostatných členov JLA dostal tak biedne spracovanie.

01.08.2017 2 z 5

Fax ze Sarajeva Fax ze Sarajeva Joe Kubert

V roce 1945 jsme světu řekli: "Už nikdy víc." V roce 1992 jsme na svůj slib zapomněli.

Príbeh Ervina Rustemagića je ťažkým a nepríjemným čítaním. Žiť stovky dní v obliehanom meste bez prístupu k základným ľudským potrebám a v nevedomosti, či sa zobudíte do ďalšieho rána je pre nás dnes nepredstaviteľné. Vlastne, nemať internet je pre nás nepredstaviteľné. Prežiť to, čo Ervin s rodinou a tisícky ďalších, je nereálne. A pri tom to bola realita len 22 rokov dozadu. A na to nesmieme zabúdať, tak choďte do kníhkupectva a pýtajte si Fax ze Sarajeva.

24.07.2017 5 z 5

Kosmičtí Avengers Kosmičtí Avengers Brian Michael Bendis

Bohužiaľ, prvý diel Strážcov Galaxie ma veľmi neoslovil a oproti filmom mu niečo chýba. Aj keď tu akcia je, rovnako aj humor, chýba tomu "šťava". Záver celého komiksu je práve v tom najlepšom a tým pádom zostane čitateľ len v takom "meh" stave. Na druhý diel stále zvedavý som, ale ak zostane kvalita rovnaká, v čítaní tejto série pokračovať nebudem.

19.07.2017 3 z 5

Děsivé radosti Děsivé radosti Ondřej Neff

Děsivé radosti som si vybral celkom náhodou a to bez prejdenia hodnotení a recenzií, čo často nerobím. Výber som vôbec neoľutoval a musím povedať, že by som si čokoľvek ďalšie od tohto dua prečítal veľmi rád. Z troch poviedok sa mi jednoznačne páčila najviac prvá o intergalaktickom sexe, potom tretia o cestovaní v čase a druhá je len taká krátka čerešnička na torte. Výborný je aj dodatok Neffa o tom, ako komiks vznikal a aké mal z tvorby pocity.

19.07.2017 4 z 5