RaggamuffinSVK RaggamuffinSVK komentáře u knih

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Jednoducho wow. Tento diel DC kompletu bude určite patriť medzi tie najlepšie. Až nepredstaviteľne originálny príbeh inšpirovaný svetom H. P. Lovecrafta nám dal možnosť nazrieť na Batmana a ostatné postavy, ktoré z tradičných komiksov poznáte, v úplne inom svetle. Celý dej je veľmi temný, mrazivý a zo stránok doslova smrdel Innsmouth. Kresba je bezkonkurenčná a ku dianiu na jednotlivých stranách sa presne hodí. Veľkou výhodou tohto komiksu je aj jeho uzavretý koniec, aj keď pokračovanie by určite potešilo. Navyše, na konci sú tentokrát dva bonusové príbehy, ktoré určite neprehliadnite.

01.12.2018 5 z 5

Wonder Woman: Ztracený ráj Wonder Woman: Ztracený ráj J.M. DeMatteis

Snažím sa to dočítať už hádam tri mesiace, ale márne. Od tohto počinu naozaj ruky preč.

19.11.2018 odpad!

JLA: Hřebík JLA: Hřebík Alan Davis

Komiksy s alternatívnym príbehom mám veľmi rád (napríklad Injustice) a Hřebík spĺňal požiadavky na to, aby bol presne tým, čo mi sedí. Síce stavia na jednoduchej zápletke, Supermana nikdy nenašli Kentovci a tým pádom svet nepoznal žiadneho Muža z oceli, ktorý by zamedzil akejkoľvek katastrofe. Celý príbeh však veľmi rýchlo začne prechádzať do DC klišé plného postáv, udalostí a trápnych situácií. V priebehu desiatky strán je komiks na vás schopný vychŕliť aj 40 postáv, pričom napríklad celá vojna s Darkseidom je úplná vata. Zaklincovali to potom superhrdinovia, ktorý sú naozaj bez nápadu a pôsobia len ako nejaké nepotrebné krovie. Kresba je našťastie veľmi dobrá, hlavne záverečný súboj je spektakulárny. Škoda, že celý príbeh nebol viac odviazaný a dospelší. V podstate tam, kde začína byť zaujímavý už aj končí.

19.11.2018 2 z 5

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

K H. P. Lovecraftovi som sa dostal ešte ako dvanásťročný a to náhodou. Niekde som čítal o spisovateľovi, ktorého poviedky čitateľom otrasú a zavedú ho do najbizarnejších kútov strachu. Ako inak, musel som sa o tom presvedčiť na vlastnej koži. Na moje sklamanie však jediný výtlačok zbierky poviedok v lokálnej knižnici niekto nevrátil už roky. Avšak, krátko na to vyšla zbierka poviedok Outsider. A ja som sa konečne presvedčil, že tí, čo o Lovecraftovi hovorili ako o majstrovi hororu, mali naozaj pravdu.

Komiksové spracovanie jeho poviedok si neviem veľmi predstaviť čítať bez znalosti predlohy, aj keď atmosféra sa dá krájať, takže možno si aj takto nájde nových fanúšikov. Vernosť spracovania viem ľahko posúdiť, cítil som sa podobne, ako pri prvom listovaní Outsiderom. Škoda však je, že je komiks veľmi krátky a dokážete ho bez problémov celý prejsť na posedenie. Kresba je veľmi pekná, mnohokrát detailná. Rád by som ju ale videl farebnú, len pre porovnanie. Pokiaľ ste fanúšikom Lovecrafta, tu naozaj nemôžete spraviť chybu, jednoznačne odporúčam.

04.11.2018 5 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Tak od tohto komiksu by som podľa hodnotenia očakával oveľa viac. Hneď na úvod musím povedať, že kresba bola veľmi čudná. Niektoré scény fajn, iné ako z detských zošitoviek. Najhoršie na tom boli tváre a grimasy niektorých postáv. Hlavne ku koncu to bola zbierka pár fakt bizarných výrazov. Príbeh sám o sebe, respektíve nápad ako taký, nie je zlý. Prevedenie je už, žiaľ, na tom horšie. Postavy sa správajú veľmi nelogicky a dialógy sú častokrát úplná vata. Našťastie to celé ale rýchlo beží, tempo je nastavené tak akurát a nemôžem povedať, že by som sa nudil.

28.10.2018 3 z 5

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

Unikátny príbeh, ktorý napriek roku, v ktorom bol napísaný, odzrkadľoval vývoj slovenskej spoločnosti a ľudí ako takých na míle dopredu. Kniha popisuje vzostup obyčajného chalana z dediny, ktorý príde do hlavného mesta zarobiť. Jeho cesta je zo začiatku ťažká, no rýchlo si osvojí, ako čo funguje, na koho zatlačiť a komu venovať päsť. Napriek humornému podaniu sú reálie hlavného mesta v Rivers of Babylon mrazivé a pri niektorých pasážach človeka vyslovene strasie.

On, Raggamuffin, sa bavil, preto mrdol plecom a udelil 5.

28.10.2018 5 z 5

Komparzisti Komparzisti Boris Rybár

Chytľavá nie tak úplne kriminálka, ktorá previaže toľko osudov a udalostí, až to pôsobí neuveriteľne. Avšak, všetko je možné! Na začínajúceho autora ma prekvapil chytľavý spôsob rozprávania a rýchly spád. Samozrejme nie je to bez výhrad. Nesedel mi štýl navodenia drámy v úvode niektorých kapitol, kedy bol použitý len jednoduchý opis postavy on/ona. Napríklad: "on sedel a čakal. Rozprávali sa o tom a tom." Najviac mi však v celej knihe nesedela sexuálna scéna, ktorá pôsobila ako päsť na oko. Mne osobne sa do príbehu a hlavne do spôsobu jeho rozprávania jednoducho nehodila.
Inak som si však celú knihu užil a neubránil som sa pocitu, že si ešte prosím viac. Takže sa pridávam do radu čakateľov na epizódu 2.

07.09.2018 4 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Absolútne o ničom komiks. Pokiaľ ste nečítali knihu a mám silný dojem, že v mojom prípade aj keby som ju čítal, celý príbeh vám nedá absolútne nič. Zmätené, bez štipky logiky (chápem metafory, ale aj tak) a akéhokoľvek záveru. Dokonca aj tá kresba sa mi v polke už opozerala a čakal som len na koniec. Ktorý má teda už úplne dorazil. Asi prvý komiks, ktorý ľutujem že vlastním, aj keď som zaň neplatil a dostal ho ako darček.

09.08.2018 1 z 5

Flash: Zrozen k běhu Flash: Zrozen k běhu Mark Waid

Nemastný, neslaný komiks so štyrmi relatívne rovnako nudnými príbehmi. Komplet nezaujme kresbou, postavami, príbehom a ani hrdinami či záporákmi. Vyslovene podpriemerná záležitosť, ktorú som dočítal tak nejak z povinnosti. Mimochodom Kid Flash je stelesnením všetkých dôvodov, prečo nemám rád sidekickov.

29.07.2018 2 z 5

Superman/Batman: Supergirl Superman/Batman: Supergirl Jeph Loeb

Opäť sa musím priznať, že som mal nejaké predsudky. Neviem prečo, ale vždy som ku sidekickom mal negatívny vzťah. Zakaždým som ich vnímal len ako nejaký doplnok či prívesok ku hlavnému príbehu, kde už autori nevedia niečo nové vymyslieť. A tak, ako som sa mýlil pri Robinovi, som sa mýlil aj pri Kare. Superman/Batman: Nepřátelé státu sa mi veľmi páčil a podobne som si užil aj Supergirl. Vlastne zisťujem, že toto je presne to tempo, ktoré mi pri superhrdinských komiksoch vyhovuje. Vyvážené množstvo akcie a rozhovorov, pár dejových zvratov a epické kresby na celé dve strany. Tentokrát som si vychutnal aj retro príbeh, ktorý dnes pôsobí naozaj komicky. Poslať svoju sesternicu do sirotinca a požívať superschopnosti na upratovanie, to by v dnešnej dobe teda neuspelo.

25.07.2018 4 z 5

Robin: Rok jedna Robin: Rok jedna Charles Dixon

Robin mi vždy prišiel ako taká, príliš detská postava, ktorá sa akoby nehodila do temného sveta Batmana. Navyše, ako je tomu aj v tomto komikse, kresba je rovnako "detská", farebná a hravá. A paradoxne, práve to je tým najväčším pozitívom. Tým, že je Robin ešte dieťa, nie je jeho svet tak poškvrnený a tmavý. A rovnako ho rozjasňuje aj Brucovi. Od Roku jedna som čakal niečo, čo ma určite chytí menej a som veľmi príjemne prekvapený. Je tu kopa záporákov, pár dejových zvratov a aj keď je to celé tak trošku príliš jednoduché, výsledok veľmi dobre zabaví.

20.07.2018 4 z 5

Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Gabriele Dell´ Otto

Moje prvé stretnutie so Spider-Manom, ak nerátam rôzne zošitovky z detstva. Veľmi ma prekvapilo, ako odlišný tento komiks je oproti mojim očakávaniam. Nejde o žiadny "detský" príbeh, ale jednoduchý špiónsky thriller so super-hrdinskými prvkami. Aj keď je zápletka zaujímavá, komiks je príliš krátky a skončí akurát keď je v tom najlepšom. Situáciu však zachraňuje kresba. Fú a že to je Kresba s veľkým K. Chápem, že štýl Dell 'Otta nesadne každému, no ja som z neho padol na zadok. Neuveriteľné množstvo detailov, pri ktorých som strávil kopu času len pozeraním a vyslovene živé situácie zvyšujú skóre môjho záverečného verdiktu.

09.07.2018 4 z 5

Smečka z Bagdádu Smečka z Bagdádu Brian K. Vaughan

Veľmi silný príbeh umocňuje perfektná kresba. Aj keď ide o kratší komiks, s hlavnými hrdinami som si prekvapivo rýchlo spravil blízky vzťah. Zvieratá som mal od detstva akosi radšej než ľudí a v našich ľudských konfliktoch vždy trpeli bez viny a pochopenia. O to viac ma záver zobral za srdce. Škoda, že celý komiks ubehol tak rýchlo, no na druhú stranu sa k nemu v budúcnosti určite rád vrátim. Ako píšu aj ostatní, ide o komiks, ktorý je možné ľahko odporučiť aj nie bežným čitateľom tohto žánru.

09.07.2018 4 z 5

Superman: Supermanova smrt Superman: Supermanova smrt Roger Stern

Supermanova smrť Doomsdayom a čitateľova nudou. Žiaľ, aj keď je potenciál príbehu veľmi vysoký, realizácia je nanajvýš priemerná. Celý príbeh je v podstate jedna veľká bitka, v ktorej si Superman a Doomsday rozdávajú jednu facku za druhou, pri čom ničia všetko naokolo. Najhorší je úvod, kedy sa snaží Doomsdaya zastaviť Liga Spravodlivosti, pozostávajúca z naozaj bizarných a divných hrdinov. Časom kvalita stúpa, ale aj finále by si zaslúžilo niečo "viac". Kresba je tiež maximálne priemerná a málo detailná. Nápad sa mi naozaj páčil, predstavoval by som si však celé spracovanie úplne inak.

04.07.2018 2 z 5

Daredevil: Rok jedna Daredevil: Rok jedna Frank Miller

Bezkonkurenčná temná atmosféra a úchvatná kresba robí z tohto komiksu dielo, ktoré sa bude navždy držať v top rebríčkoch. A to aj mojom osobnom. Daredevilov príbeh som poznal, či už z iných komiksov alebo seriálu, no napriek tomu som celý príbeh hltal bez prestávky. Bál som sa kresby, pretože nie som veľkým fanúšikom tohto typu, ale naopak, tentokrát som si užíval každú stranu. A aj keď je príbeh predvídateľný a jednoduchý, ide o vstup do sveta Daredevila ako sa patrí. Myslím si, že s týmto komiksom neurobíte krok vedľa.

03.07.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Je náročné vyniesť finálny verdikt nad Počiatkom. Očakávania pri takomto type kníh bývajú tradične vysoké a akékoľvek chyby alebo nedostatky majú väčšiu váhu. Najsmutnejšie na celom príbehu je, že až na kontroverznú tematiku je v podstate priemerný. A lepších detektívok je na trhu neúrekom. Preto je Počiatok určite samozrejmosťou pre Brownových fanúšikov, ale pre bežného čitateľa odporúčaný s výstrahou. V prípade audioknihy navyše hodnoteniu neprispieva jej prednes.

30.04.2018 3 z 5

The Brave and the Bold: Vládci štěstí The Brave and the Bold: Vládci štěstí Mark Waid

Uf tak toto bolo utrpenie. Beriem, že pre odborníkov a znalcov DC je to zaujímavý príbeh, no pre začiatočníka absolútny guľáš. V príbehu som sa strácal v podstate už od začiatku, aj keď úvod s Batmanom a Green Lanternom bol zaujímavý. Následne sa cestovalo v čase, dimenziách a stať sa mohlo v podstate čokoľvek. Keby niet peknej kresby, zaujímavých postáv a paradoxne, trefného humoru, asi to ani nedočítam. Zatiaľ ide z môjho pohľadu o najhorší diel DC KK.

23.04.2018 1 z 5

JLA: Země 2 JLA: Země 2 Grant Morrison

Aj keď nemám rád príbehy o cestovaní medzi dimenziami a rôzne prepojené svety, ktoré náhodou kolidujú, Země 2 ma prekvapivo zabavila. Škoda, že príbeh nie je dlhší, nakoľko zrkadlové postavy ku známym hrdinom by si zaslúžili viac priestoru a my viac informácií o ich pozadí. V podstate ide o klasický príbeh, dokazujúci, že dobrí hrdinovia sú jednoducho dobrí a tak je to správne. Avšak, spracovaním, kresbou a tempom som tento diel DC zhltol ako nič. Škoda toho konca.

12.04.2018 4 z 5

Batman: Smrt v rodině Batman: Smrt v rodině Doug Moench

Asi je vo mne nejaká chyba, ale od Smrti v rodine som čakal omnoho viac. Kresba mi nesmierne vadila, Joker vyzeral ako sused Záviš a celé to pôsobilo veľmi, no, nebatmanovsky. Chápem dôležitosť tohto príbehu v Batmanovskom svete, no ja som zostal viacmenej sklamaný. Mimochodom na mojej knihe z DC kompletu je vzadu uvedené, že komiks vychádzal v roku 2009, čo je akosi mimo.

06.04.2018 3 z 5

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Veľmi originálny a unikátny počin. Málokedy dostaneme príležitosť sa na svet pozerať očami hlavného záporáka. Lexov svet je temný, zbavený bežných ľudských emócií a ženie ho vpred len jeho dravosť dosiahnuť zaumienený cieľ. K porazeniu Supermana sa Luthor rúti egomaniackym tempom, ktoré je aj jeho pádom. Úchvatná kresba a naozaj unikátny príbeh robí z tohto dielu DC kompletu jeden z najlepších.

29.03.2018 5 z 5