PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Světový bestseller......druhá kniha v pořadí, čtená znovu pro ČV, kouzelně krásná jak v knižní, tak ve filmovém zpracování. Série Harryho Pottera by neměla chybět v žádné knihovně.

13.01.2023 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Detektivky Agathy Christie, je záruka dobrého čtení. Při čtení detektivek s H. Poirotem si zároveň představuji zfilmované tyto příběhy, kde H. Poirota bravůrně ztvárnil herec David Suchet. Je naprosto identický jako v knihách.

03.04.2022 5 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine: Nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine: Nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Velmi, velmi krásná a čtivá kniha !! Je v ní naprosto všechno, co od knihy, která se čte opravdu sama, očekáváte. Byť obálka se podbízí "přeslazenou romantikou", není tomu tak. Do krásného a nečekaně rozvíjejícího se příběhu, pod rouškou temného závoje............ je tajemství, vraždy, historie, celkově lehoučký triller, ale hlavně láska a naděje. Krásná kniha a ráda doporučuji.

17.01.2024 5 z 5

Smekám klobouk...........napsat tak poutavě svůj vlastní vzestup a pád, je obdivuhodné a smutné zároveň, čím si Tom prošel a možná i dnes prochází. Když jsem poprvé viděla filmové příběhy Harryho Pottera, naprosto jsem "nesnášela" toho malého blonďatého hajzlíka Draca Malfoe. Ty filmové příběhy jsou tak upřímně až pravdivě nafilmovány, že je divák přijímá naprosto reálně. A Tom, Draca zahrál fenomenálně, naprosto jej vyobrazil, jak to přirozeně cítil. Po přečtení jeho knihy, na něj pohlížím jako na člověka naprosto čistého, odvážného, statečného, vděčného za vše co mu život klade do cesty a laskavého srdcem. Jak jsem ho poprvé viděla v roli Draca a chtěla jsem ho potkat, abych mu dala pár facek :o)) ...... o to více bych toho člověka chtěla potkat, obejmout ho, poděkovat mu za to, že je. Tom by měl v psaní pokračovat, jelikož neuvěřitelně a poutavě píše, že knihu není jednoduché odložit. Za mě je to člověk par excellence.

08.01.2023 5 z 5

Jakou rostlinu kam zasadit Jakou rostlinu kam zasadit Thomas Hagen

Jste-li začátečníci, je to kniha pro vás. :o)
Mnoho vyobrazených rostlin, rozděleno do skupin, kde je vysadit, jak kombinovat, na slunce, k vodě, stín a polostín........prostě plno užitečných a rychlých rad, jak rostliny kombinovat, aby výsledek byl pro potěchu oka dokonalý.
Kniha je vždy připravena poradit a hlavně potěšit.

15.04.2024 5 z 5

Práče Práče Jan Mareš

Oprášila jsem opět tuto knihu z domácí knihovny na popud ČV. A opět jsem prožila strastiplný příběh chlapce i všech ostatních, kteří do tohoto příběhu z druhé světové války byli vtaženi. Kniha i film pana Kachyni jsou velmi zdařilé. I tato kniha by měla být připomenutím, čím si minulá generace procházela a nikdy na to nezapomínat.

09.03.2024 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

"No...", řekl by Harry Hole. Co k této knize upřímně napsat? Tuto první knihu mám doma více jak tři roky (byla mi věnována). Napsaná všude opěvovanou světovou autorskou celebritou, Jo Nesbø. Jeden z důvodů, proč jsem i knihu dlouho odkládala, nerada jsem ovlivňována. Přečetla jsem, ale na to jak je autor opěvován, jsem zklamaná. Moc čtivě kniha napsána není, zbytečně popsány zdlouhavě některé pasáže, spousta norských jmen, nic mi neříkajících názvů ulic, náměstí atd..... které působí rušivě. Kniha tímto mohla být o polovinu tenčí. "No".....asi tak, mě autor neoslovil. :o(, možná někdy za čas.

07.03.2024 2 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Utlá, poklidná, příjemná knižní detektivka. Na jeden večer nebo odpoledne ke kávě nebo dobrého čaje. To mám ráda. Vyšetřování vraždy něco ve stylu seriálu "To je vražda, napsala", ale s jinými aktéry. Žádný krvák. To mám ráda.

28.01.2024 4 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Agatha Christie - srdcovka navěky. Přesto, že knihu znám i filmové zpracování .....přesto jsem začala sérií číst znovu a vše jsem naplno prožívala se všemi aktéry v této úžasné detektivce. Agatha se neomrzí a je jedinečná.

15.09.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

(SPOILER) Kniha, kterou autorka napsala, jsou výpovědí lidí, kteří v tomto šíleném systému žili a kterým se podařilo z tohoto systému utéct a žít jinde a hlavně SVOBODNĚ.

Jestli si lidé kdy stěžovovali, stěžují na to či ono, na stále obemílající slovo v médiích o svobodě a jak se všichni měli kdykoli špatně .......... pak DOPORUČUJI SI PŘEČÍST TUTO KNIHU. Ani ve středověku se lidé neměli takto krutě, jak v tomto státě v těchto dobách. Dokonce si troufám říci, že by kniha, měla být povinnou četbou na středních školách a těm, kteří hlásají, jak bylo vše špatně. A ruku na srdce, je zajímavé, že do tohoto státu se NIKDO z okolních státu jakkoliv (politicky ani humanitárně ) nevměšuje a cokoliv se jim nedovolí nařizovat? ....................... že by STRACH, poněvadž tam vládne vláda šílených bláznů - strachem ovládají vše a všechno - rodina Kimů .......a nikdo neví, co by se dělo?

Citace s knihy:
"V KLDR jste hlídání na každém kroku doma, v práci i na ulici. Jestli jste vhodně oblečeni, učesání, jestli se neflákáte a jestli děláte vše pro prosperitu státu. Všechno, co jste měli, jste dostali od státu. Stát rozhodoval, jak dobře se budete mít, co budete vlastnit, co budete jíst. Nikdy jste nerozhodovali sami za sebe. Nařízení bylo tolik, že si je člověk ani nemohl zapamatovat. I zde však "pomohl" stát, který kontroloval, jestli se nařízení dodržují. Kontroly byly tak časté a tak běžné, že se brzy všichni začali kontrolovat vzájemně."

"Na skoro každou hodinu života máte harmonogram od státu. Ten však zapomíná, že byste měli trávit čas s rodinou, to jediné mne mrzelo. Ráno jdete do zaměstnání, kde trávíte značnou část dne, a po práci svůj volný čas věnujete státu. S partnerem, kterého vám doporučí strana, se vidíte většinou jen po večerech, kdy už jste většinou tak unavení, že jdete raději spát. V Severní Koreji není běžné trávit čas společně. Chození na večeře, do divadel, kin, na různé recepce je většinou za odměnu od státu."

18.02.2023 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Knihu jsem četla před léty, jako povinnou školní četbu. Knihu jsem moc nechápala a brala jsem jí jako satirické pohádkové povídání. Později a i nyní, díky "Čtenářské výzvě", jsem po knize znovu sáhla a již se na děj - smýšlené cestopisy - knihy, dívám a zamýšlím úplně jinak, na co autor knihy poukazuje a chce upozornit. První tři cesty jsou satirou namířenou proti Anglií na počátku 18.století. Poslední čtvrtá, mě oslovila a oslovuje nejvíce. Jsou-li první tři odrazem skutečných událostí v anglickém životě, je čtvrtá cesta nelítostnou kritikou celé lidské společnosti. Zvláště jak vysvětluje dopodrobna Hvajninimu, jak to vypadá a dělá se v jeho zemi. Slovy popsáno, k zamyšlení a platí i do nynější doby.

"...umění dokazovat slovy schválně znásobenými, že bílé je černé a černé je bílé, podle toho, jak se jim zaplatí. Této společnosti otročí všechen ostatní lid."

08.01.2022 4 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Marie Laval

Pěkný příběh dvou hlavních postav, s kterými si osud nepěkně zahrál a každý je tím svým osudem poznamenán, za který se svým způsobem stydí.
Příběh začíná nevinně, postupně se rozvíjí, představuje všechny postavy v příběhu a čtenáře nechává v tajemném napětí lásky, nenávisti, odvahy..... co vše z minulosti vyplave na povrch?

Druhá kniha od této spisovatelky, přiznám se, ta první se mi líbila mnohem více (Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí), ale i tato stojí za přečtení.

25.04.2024 5 z 5

Dům v Cornwallu Dům v Cornwallu Liz Fenwick

Pěkné čtení, zahaleno tajemstvím. Zžila jsem se s příběhem tak, že hlavní postava.... pubertální hajzlík, po celou dobu knižního příběhu mi lezl neskutečně na nervy. Obdivovala jsem její opatrovnici.....dlouho to vydržela, než jí ruply nervy.
Stojí za přečtení.
Tak se chovat v mládí a nebo moje dítě......zapamatovala by si to okamžitě, že tudy cesta nevede.

17.03.2024 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Jana Seymourová jako třetí manželka Jindřicha VIII. a nekorunovaná královna vstoupila do nejvyšších míst v době velmi komplikované a velmi bouřlivé v dějinách Anglie. Hned na začátku se těžce srovnávala pádu Anny Boleynové, potom náboženské reformace, kdy v anglické církvi nastávaly převratné změny. Byla skálopevně věrná staré víře. Svou laskavou skromností pomohla k usmíření vztahu mezi Jindřichem VIII. a dcerou Marií. Jelikož po ní nezůstaly žádné dopisy či jiné písemnosti, abychom věděli více o jejim životě, zůstává tak pro nás záhadou. Krásné čtení.

28.05.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Harry Potter, to je pro mě srdcovka, jak v knižní podobě, tak i ve filmové. Tento čtvrtý díl jsem znovu a ráda, vytáhla z mé knihovny k přečtení na popud ČV. Kniha je mnohem poutavější, napínavější. Úžasné knižní dílo, které by nemělo chybět v žádné domácí knihovně.

26.01.2022 5 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Seriál byl mnohem lepší, napínavější, svižnější, než čtivo této knihy. Za mě krkolomně a zdlouhavě, ne moc čtivě napsáno. Ovšem, to je jen můj pohled na knihu.

20.05.2024 2 z 5

Byli jednou dva písaři Byli jednou dva písaři Gustave Flaubert

Příběh dvou písařů, kteří se náhodně potkali a padli si, jak se říká, do oka. A společně kují pikle. Nic se jim nedaří a lidem jsou pro smích. To je jeden pohled na tuto knihu.

Druhý pohled na knihu, je to krásná satira, je to Flaubertovým výsměchem tehdejšímu? způsobu vědeckému bádání, kde vědcům, donekonečna se dohadujícím a prosazujícím své objevy, jde většinou jen o prosazení svého ega. Proto se v knize Flaubert tak často vysmívá mnoha vědeckým názorům či tzv. objevům, encyklopediím či populárně vědeckým článkům, které v té době skutečně existovaly.

Řekla bych, že i tato Flaubertova kniha stále žije a promlouvá i do dnešní doby. Všechny ty green deely a nesmysly zelených fanatiků.......... vědci, kteří opět masírují svá ega. Ovšem, nyní, dopady mohou být katastrofální.

Filmový seriál je velmi milý.

29.09.2023 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Touto knihou měla série "Hřišní lidé království českého" začít. A dále na ní navazovat další knihy této série. Právě proto, že v ní jsou vlastně velmi pěkně popsány zápletky a začátky Oldřicha z Chlumu. Trošku mě to zmátlo. Jinak bezva čtení.

12.04.2021 5 z 5

Z babiččiny zahrádky do dědova sklípku Z babiččiny zahrádky do dědova sklípku Vladimíra Jakouběová

Tento poklad jsem našla v antikvariátu. Je to studnice úžasných rad a receptů našich předků. V době kdy bylinky a vůbec příroda je v plné síle, tuto knihu mám stále po ruce. Krásná kniha.

29.04.2024 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Příběh této knihy, jako bych už četla. Připomínal mi knihu od stejné autorky "Ta druhá". Víceméně základ příběhu úplně stále stejný.....z hlavní hrdinky udělat ušlápnutou nulu, která je ponižována svými nejbližšími, všechno dělá špatně, sestra sebestřední, manžel který je nevěrný, líný normálně pracovat, žádná opora ženy....... a ještě za to všechno se neustále omlouvala?...........a v závěru knihy konečně "bouchnou saze". Příběh je obohacen o "hospodyni" a dělá z něj lehčí thriller. Musím však upřímně říct, že to přehnané neustále ponižování, povyšování a jak všechno dělá špatně.......... omlouvání se,..... tato směsice všeho, se táhla po celou dobu celého knižního příběhu, mě doslova štvala. Ano, čtivé, ale za mě jednou a dost.

Knihy Joy Fielding jsem, jsem v mladším věku, vždy hltala.....postupem času na její knižní příběhy měním názor. Jsou stále pořád dokola postavené na stejném opakujícím se základě.

01.03.2024 3 z 5