PFP PFP komentáře u knih

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Jako dospělákovi (fyzika naposledy na ZŠ) se mi líbila. Stejně tak mému 11letému synovi. Mladším dětem bych to asi nedávala. Zkoušela jsem mu ji "podstrčit" již dřív, ale ten správný čas byl až teď.

15.12.2022 5 z 5

Malé zázraky Malé zázraky Kateřina Dubská

Moc krásné příběhy. Knížku jsem měla původně z knihovny, ale nakonec jsem si ji koupila. Příběhy ze života, které přinášejí naději. Ne na "růžovou zahradu a pak už bylo jen dobře". Ale na to, že "to", ať už je to "to" cokoliv, může člověk zvládnout. Libí se mi i jak se část příběhů prolíná.

25.09.2022 5 z 5

Béowulf Béowulf Robert Nye

Je to skvěle zpracované vyprávění o Béowulfovi pro děti. Pořídila jsem ji pro svého 10 letého syna a byl nadšený.

26.12.2021 5 z 5

Země skrytých úsměvů Země skrytých úsměvů Markéta Hejkalová

Některé povídky jsou opravdu emocionální nálož. Apriorně jsem nečetla o čem povídky budou, abych si uchovala moment překvapení a třeba Jiří Padevět mne dostal se svojí povídkou do kolen. Určitě ji budu chtít propašovat synovi do jeho seznamu četby, za pár let až do toho doroste. Za mně je to skvělé zrcadlo té doby.

26.12.2021 5 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Moc příjemné čtení na oddechovku. Možná by bylo lepší nečíst vše na jednou. A rozhodně jsou skvělé seznamy.

26.12.2021 4 z 5

Tlustá tak akorát Tlustá tak akorát Michala Jendruchová

Pokud někdo rád peče (já ano) a potřebuje opravdu vypnout a s nějakou knížkou zalézt do peřin, protože je utahaný jak kotě a má všeho plné zuby, a chce šťastný konec, žádné utrpení, atd. Tak je to ta správná knížka. Bonus je zasazení do našeho, českého prostředí + skvělé recepty pro domácí pečení - ty mají úspěch v širokém dalekém okolí - tedy to co jsem podle nich napekla. Takže za mně na růžovku plný počet.

29.10.2021 5 z 5

Moc krásný, lidský příběh. Lidská slabost je nakonec tou největší sílou. Líbil se mi začátek, jen udělat o pár kroků navíc k další poštovní schránce, a pak dál a dál. Víra v lidi. Konec bych si uměla představit jinak, ale i tak to stálo za to. Určitě knížka ke které se časem ráda vrátím.

31.07.2021 5 z 5

Sám v muzeu Sám v muzeu Petra Braunová

(SPOILER) Knihu si vybral syn sám v knihovně a vysloveně se u ní bavil. Řekla bych, že to splnilo očekávání i cílového publika. Bruncvík byl absolutně luxusní, stejně tak vyváření kostí.

31.07.2021 5 z 5

Láska k nedokonalým věcem Láska k nedokonalým věcem Haemin Sunim

Tohle je první knížka, kterou jsem od Haemin Sunima četla a definitivně nebude poslední. Moc se mi líbila jak strukturou, která umožňuje číst knížku na přeskáčku i po pořádku, jak je komu milo, tak přístupem k jednotlivým tématům. Ať se již člověk cítí oslovován zen budhismem nebo ne je tato knížka dobrým průvodcem v osobním rozvoji. Navíc má autor velmi "lidský" a neodsuzující přístup. Ke každému tématu přistupuje z různých stran, doplní "obecnou pravdu" a zároveň příběh ze svého života. Vše završí aforismy, citáty... Pro mne to je knížka, která přišla ve správný čas a sedla mi.

17.06.2020 5 z 5

Politika prochází pupkem Politika prochází pupkem Benjamin Kuras

(SPOILER) Ne všechno co pan Kuras píše je k přitakání, na mne je až moc konzervativní v několik směrech. Jeho vzory z českého prostředí jako třeba pan Topolánek a nebo Macek jsou diskutabilní. Ale leckteré jeho myšlenky jsou zajímavé, nebo minimálně k zvážení. Obvzlášť pod prizmatem toho co se dneska děje. Pro mne například:

"Brát na vědomí povinnost pomáhat slabším, protože jsme silnější, je princip pravicový a jmenuje se šlechetnost. Pěstuje v nás svobodu, demokracii, mír, laskavost, píli, prosperitu a radost ze života.
Domáhat se automatického práva na pomoc od silnějších, protože jsem slabší, je princip levicový a jmenuje se závist. Pěstuje v nás závislost, totalitní myšlení, nevraživost, vydírání, zločinnost, vzpoury, revoluce, glajchšalt, lenost, bídu a mrzutost."

A pak jsou tady recepty a popisy jídel. Nad většinou stránek této útlé knížky se mi sbíhaly sliny na jazyku. Jen recepty doporučuji zkonzultovat s nějakou kuchařkou. Občas pan autor vynechá né úplně zanedbatelnou drobnost.

V každém případě to stálo za to, si těch cca 130 stránek přečíst.

14.11.2023 4 z 5

Ukrajinsko-český a česko-ukrajinský slovník Ukrajinsko-český a česko-ukrajinský slovník Růžena Šišková

Nejhorší slovník od Ledy, jaký jsem zatím měla. Na rozdíl od všech ostatních slovníků Ledy, které jsem používala, se rozhodli výrazně zvětšit písmo, takže ačkoliv tento slovník působí masivně, neobsahuje o moc víc výrazů, než obyčejný kapesní slovník, který je výrazně menší, skladnější a levnější. Pokud to porovnám s Rusko-českým/česko-ruským slovníkem stejného nakladatelství (z roku 2002), tak ten je objemově menší a přitom obsahuje výrazně více výrazů. Pokud by Leda pro svůj Ukrajinsko-český/česko-ukrajinský slovník použila obvyklou velikost písma, jednalo by se o docela tenkou knížku (ve srovnání s jinými slovníky). Tento slovník je prodáván zabalený, takže na tuto záludnost přijdete až doma.

06.05.2023 1 z 5

Jakubův cestovní deník Jakubův cestovní deník Jakub Čech

Super počtení. Spousta praktických doporučení pro "lehké" chození. Je to deník, takže žádné (skoro žádné) drama. Ale pohladí po duši a udělá radost. Těším se na další knížky od pana Čecha.

24.04.2023 5 z 5

Moji Dánové a skoro Dánové Moji Dánové a skoro Dánové Albína Mrázová

(SPOILER) Příjemné povídání o Dánsku a Dánech (nejenom). Oskořicování bych si tedy definitivně odpustila. Ale třeba dánský vánoční zvyk "pošli to dál" je super. Celkově jsou všechny příběhy napsány s humorem a celá knížka se četla moc příjemně.

28.01.2023 5 z 5

Než vzpomínky vyblednou Než vzpomínky vyblednou Tošikazu Kawaguči

Oproti Než vystydne káva lehké zklamání. Příběhy jsou pořád hezké, nicméně kostra se z určité části opaku. Pořád jsem si knížku ráda přečetla, ale již tam nebylo takové nadšení jako u té prvé.

28.01.2023 4 z 5

Pořád se to... Pořád se to... Kristina Hlaváčková

Po přečtení prvního "dílu" jsem se na tenhle druhý vysloveně těšila a nezklamal. Skvělá jednohubka na zvednutí nálady:-). A i jako dárek to mělo úspěch, jen od té doby pokaždé, když přijedu k tetičce, musím odpovídat na otázku, kdy bude další.

12.01.2023 5 z 5

Jak zpívá velryba? Jak zpívá velryba? Peter-Matthias Gaede

Syn ji četl v 11 letech a je z ní tak nadšený, že si ji i nechá a nepošle ji dál.

25.12.2022 5 z 5

Dybuk a ďábel Dybuk a ďábel David Jan Novotný

Dlouho jsem se tak nezasmála. Hlavně první 3 povídky mi sedly. Ke konci mi to přišlo slabší, ale i tak si tuto knížku nechám a nepošlu dál. Jen škoda toho přebalu, dlouho mne odrazoval a s celkovou atmosférou knížky nemá nic společného.

02.08.2022 4 z 5

Ikigai: Šťastný a dlouhý život Ikigai: Šťastný a dlouhý život Héctor García

Nenáročné čtení, jinak spíš příjemné "opáčko". Líbil se mi hlavně konec - propojení se stoicismem.

27.05.2022 4 z 5

Třináct tisíc dní Třináct tisíc dní Tomáš Hajzler

Velmi inspirativní knížka. Na jednu stranu mne nadchla, ale trošku mi vadilo opakování a ke konci i skákání. Nicméně za mně to bylo skvělé seznámení s autorem a jeho pohledem na dnešní svět, který je mi blízký. Občas to chtělo si od knížky odpočinout, ale nedalo mi to ji nedočíst.

16.05.2022 4 z 5

Tři země, tři domovy Tři země, tři domovy Antonín Líman

Musím říct, že mne tato malá knížečka nadchla. A rozhodně mne namotivovala k tomu, abych si postupně přečetla další jeho knížky a překlady.

27.02.2022 5 z 5