Nepravděpodobná pouť Harolda Frye

Nepravděpodobná pouť Harolda Frye

Harold Fry se vydává na pouť dlouhou šest set mil s jediným cílem: jeho dávná přítelkyně, umírající na rakovinu, bude díky tomu žít. Příběh o nenápadném muži, který jde, aby zachránil druhého (ale během své cesty zachrání sám sebe), je podán s nesmírnou přesvědčivostí, humorem i smutkem. Vypráví o tajemství, zvláštních setkáních, náhodách, jež nás od základu změní. O statečnosti a zradě, lásce a věrnosti, a jednom páru velmi pozoruhodných bot. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/134461/nepravdepodobna-pout-134461.jpg 4.1159

The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry (2012)

Vydáno:, Knižní klub

alena4154

Nebyla špatná, ale taky ne úplně dobrá..

happy-smile

Zezačátku jsme si říkala, že je to taková normální kniha jako každá jiná a že moc nechápu to nadšení okolo - tak se prostě Harold vydal na pouť, no a co. Asi v půlce se to všechno začalo tak nějak komplikovat a začalo to být dost zajímavé. Díky lidem, které Harold na své cestě potkává, a díky problémům, o které se s ním tito lidé snaží podělit, se Harold začne zamýšlet nad svým životem a zjistí, že nemůže přestat myslet na svou manželku a syna, i když s oběma měl doteď zvláštní vztah. Stejně jako v Ovem, ke kterému je kniha často přirovnávána, dochází k pozitivnímu posunu mezilidských vztahů. Zároveň ale dochází také ke ztrátě iluzí. Setkání s Quennie není vůbec takové, jak si ho Harold maloval a Harold neví, jak se chovat. Z Haroldovy osobní poutě se stane veřejná zprofanovaná věc a pouť i "slávu" přebírají jiní lidé a na Harolda si nikdo ani nevzpomene... Ukazuje se, že byla důležitá cesta, ne cíl. Nakonec to bylo tak plné zajímavých myšlenek, že jsem neváhala dát 5 hvězdiček.

Ranuncul

Perfektní knížka,výborně napsaná.Líbilo se mi,že celá kniha nebyla jen z pohledu hlavního hrdiny,ale také jeho manželky.Jediné mínus byla část,kdy se k Haroldovi připojili další lidé/naštěstí s ním nebyli,až do konce/.Trochu moc mi to připomnělo Forresta Gumpa.
Knížka,která přišla ve správnou chvíli a člověk si ji moc užil.
Doporučuji.

SteveP1
08.12.2016

Nemůžu se zbavit dojmu, že kniha se snaží úporně a za každou cenu tvářit jako něco, co není. Rádoby velké dílo lásky, tolerance, soucitu, lidskosti, upřímnosti, skromnosti, prostoty a nevím čeho ještě na mě působí právě naopak, a to nevěrohodně, podbízivě, pózovitě a kýčovitě. Na můj vkus je příběh také příliš sentimentální a sladkobolný, a hlavně je celá ta slavná pouť tak zdlouhavá, úmorná a nekonečná, až jsem měl obavu, že to snad ani nedočtu. Že by se něco takového mohlo odehrát ve skutečnosti, je naprosto nereálné. Upřímný tak pro mě zůstává snad jen název knihy, protože je to pouť opravdu silně a velmi nepravděpodobná.
Výstižný komentář : mimamo_cz.

DarkFireflies
16.10.2016

První dvě třetiny knihy mě vůbec nezaujaly, každopádně ta třetí nabrala úplně jiný spád.:)
Bylo to rozhodně milé, lidské počtení a závěr mě příjemně překvapil.

Silnější 3*, ale po tom zdlouhavém nic neříkajícím úvodu víc dát nemohu.

jarki
06.10.2016

Nečekala jsem, že mě román dokáže tolik dojmout, posledních 50 stran jsem strávila nad krabicí kapesníků. Celá ta dlouhá cesta, potkávání různých typů lidí, jejich názorů a jít si za svým cílem až do úplného konce v jeho věku a mokasínách!!! Rozuzlení celého příběhu a moje fantazie je něco NEPRAVDĚPODOBNÉHO. A nakonec jak Harold s Maureen najdou cestu k sobě.....

sgjoli
06.08.2016

Tento román je neskutečně dojemným příběhem, který – i přes některé smutné okamžiky – dokáže pohladit po duši a překrásně poukazuje na to, že člověk může svému životu dát nový smysl a nový rozměr, začne-li naslouchat svému okolí. Je to překrásný příběh o pokoře, radosti ze života, o víře, lásce, dávání druhým, snaze „udělat něco navíc“ a o tom, že nejen cíl, ale i cesta samotná může být velmi důležitá a přínosná. Kniha ke mne silně promlouvala a cítím, že se k ní budu ještě několikrát vracet.

mekkejla
18.06.2016

Tak mě Harold opravdu hodně dostal. Konec mi přišel neskutečně dostal, protože jsem se celou dobu soustředila na to, co bylo mezi Harodlem a Quennie a vůbec mě nenapadlo, jak je na tom David... Je skvělé, že nakonec H s M našli opět společnou cestu, ale těch 20 let trápení... Občas je lepší pokořit své ego, přiznat své chyby a umět odpustit...

veriszv
09.06.2016

Silný příběh, který mě oslovil. Líbilo se mi sledovat proměnu obou manželů. Z těch, které Harold potkal, jsem měla nejradši Martinu :)

gad
24.05.2016

O jedné cestě k poštovní schránce, která se protáhne na několik týdnů. Stane se poutí na záchranu nemocné Queenie. Hlavní hrdina Harold Fry mi připomíná Forresta Gumpa na jeho běhu napříč Amerikou. V jedné pasáži dokonce Krista při sycení zástupu, který ho doprovázel. Ovšem jak jeho pouť dopadne si musíte přečíst sami.
Velmi příjemné čtení v dnešní uspěchané neurotické době. Také velmi milé odskočení si od všech těch napínavých thrillerů a detektivek. Řadím tuto knihu k tomu nejlepšímu, co jsem za poslední rok přečetl a vřele doporučuji.

Vlado84
05.05.2016

Príbeh o priateľstve, láske a túžbach, ktoré nikdy nemusí byť neskoro uskutočniť..
Pekná knižka, čítala sa ľahúčko a niektoré pasáže boli tak dojemné.. Rozhodne sa oplatí prečítať ;)

FunThomas
27.04.2016

"Vzkažte jí, že Harold Fry je na cestě. Musí jenom počkat. Protože já ji zachráním, víte. Já půjdu a ona musí žít!"

Harold Fry se vydal na cestu. A jako každý, kdo se vydá na cestu, se při ní změnil, a z cesty se stala pouť - pouť za záchranu Quennie a pouť za záchranu sebe sama. Nemění se však jenom Harold. I jeho žena Maureen pociťuje změny, když zůstane opuštěná sama doma. Pomocí jejich vzpomínek a myšlenek si skládáme dohromady jejich dosavadní život a vnímáme tu velkou propast, která se mezi nimi rozprostřela.
Nepravděpodobná pouť Harolda Frye je kniha, která něco sděluje. Kniha, v které si každý z nás něco najde. Při čtení si uvědomíte, že nikdy není pozdě na změnu a že nejdůležitějším krokem je vždy ten krok první. Harold skrze svou pouť nalezl cestu sám k sobě, zpět ke svojí ženě a ke svému synovi. Je dobré si uvědomit, jakou sílu může mít víra a naděje a že někdy je cesta důležitější než samotný cíl.

magnolia
04.04.2016

Tato knížka se mi těžko hodnotí, protože se mi líbila i nelíbila. Do poloviny jsem byla na každé čtení zvědavá a bránila se přirovnávání - tu ke Staříkovi, který..., tu zase k Divočině. Bylo tam několik zajímavých momentů a celých kapitol, jako třeba ta se Slovenkou Martinou. Ale potom už jsem dočítala tak nějak bez nadšení. A přitom (pro mne) hlavní příběh manželství Harolda a Maw, ten byl velmi živý. Bohužel, mě také, v celém tom cestování a vývoji příběhu, často něco vadilo a neladilo. Nakonec jsem byla ráda, že mám dočteno.

Sorrow
15.03.2016

Kniha mě neuvěřitelně chytla. Harold je sympaťák - líbily se mi všechny změny, kterými prošel :) Určitě doporučuji k přečtení, je to ten typ knihy, který vás donutí se zamyslet a to já mám moc ráda.

jindra3094
21.08.2015

Poslouchal jsem text v němčině a byl pěkně namluvený. Je určitě vhodný k poslechu. Zkusím přečíst česky. Poutničení je úžasná věc a zrcadlo vlastní osobnosti, což jsem poznal při chůzi do Santiaga a na konec světa. Doporučuji si udělat čas a jednoduše jít. Život je asi o něčem jiném, než psala autorka, protože to musela napsat zajímavě, ale proč ne.

achilles
18.08.2015

Příjemné čtení. V jednu chvíli jsem si vzpomněl na Forresta Gumpa,když se k Haroldově pouti přidávali různí lidé. Příběh dojemně zachycuje, že stáří nejenom může, ale je krásné.

Clara del Valle
02.08.2015

Kniha mne neoslovila, sice to ze ze začátku to vypadalo jako milý příběh, bohužel v okamžiku, kdy se k poutníkovi začali přidávat ostatní mě to začalo otravovat, takže jsem tuto pateticky líbivou záležitost nedočetla.Možná i proto, že z mého pohledu je postava hlavního hrdiny a jeho počínání nevěrohodná a neupřimná.

Monnyska
03.07.2015

Kdybych měla víc hvězdiček, dala bych :) moc krásný příběh... přemýšlel jsem, co bych dělala, kdyby mi někdo poslal taky takový dopis :) doporučuji všem, co přemýšlí o životě a chce ho žít naplno... zjistit, že to, co máte na dosah ruky, je nikdy víc, než si myslíte :)

rajen
22.06.2015

Příběh je to moc pěkný, čtivý. To putování mi hodně připomínalo Forresta Gumpa, to jak se k němu lidé přidávají a využívajího, aniž si to on sám uvědomí. Každopádně to stojí za přečtení. Kniha donutí k zamyšlení nad vlastním životem a určitě vám něco dá.

sandra.sancho
21.05.2015

Kniha se mi líbila, ale dala by se poměrně dost zkrátit. Třeba prostřední část kdy putoval mš až tolik nebavila. Ale konec byl moc pěkný, člověk se u této knihy vážně zamyslí.

fruitbueno
23.04.2015

Popravdě řečeno, hrozně jsem se bála, že schéma "ujdu nějaký kus, hrozně u toho popřemýšlím, šíleně mě budou bolet nohy, namažu si je, ovážu je náplastí a půjdu dál" bude nastaveno pro celou knihu. Proto jsem byla příjemně překvapená, jak plastický, reálný a vskutku jímavý příběh autorka stvořila. Závěr naprosto masakrální a nečekaný (linka s Davidem mě dostala).

buschka
04.04.2015

Mám ráda knížky, u kterých vás to nutí se zamyslet nad svým životem, nad všedními starostmi, nebrat nic jako samozřejmost a jít za svým cílem.
Kdyby člověk čas od času neztratil hlavu, nebyla by žádná naděje,“ říká Harold Fry.

Neri
01.03.2015

Zpočátku se mi ohromně zalíbil autorčin nápad - vyslat na cestu ne zcela běžného hrdinu - starého muže bez sebedůvěry, neschopného vybudovat si vztah s vlastním synem, kolegy, muže, který žije ve stínu manželky. Nadchla mě myšlenka nových začátků, nutnosti pohlédnout do tváře svým vlastním kostlivcům ve skříni, myšlenka naděje pro každého. To, co jsem ale zpočátku na příběhu obdivovala - klid, mírné tempo - to vše se mi začalo časem zajídat, bylo to stereotypní a zdlouhavé.
Za nápad bych bez zaváhání dala hodnocení nejvyšší, provedení a můj pocit z celé pouti jsou ale maximálně čtyřhvězdičkové.

mimamo_cz
25.02.2015

Harold Fry byl celý život nicka ukrytá v rohu místnosti a zvyklá zbytečně nevystrkovat hlavu, kvůli čemuž postupně přicházel o svoje manželství, syna a sebeúctu. Jednoho odpoledne se tak stal Forrestem Gumpem prclým se Staříkem, který vylezl z okna a zmizel, a vydal se na svoji nepravděpodobnou pouť přes Británii.

Nechci zde řešit logické aspekty příběhu, to bych mohl rovnou napařit odpad a s klidným svědomím odejít.

Zásadní problém knihy je v tom, jak manipuluje se čtenářem. Ne tak běžný životní příběh, který má však naprosto fádní pozadí podává jako něco filozoficky majestátního, nad čímž by se měl čtenář pozastavit a následně podle toho zhodnotit svůj život.

Při čtení jsem měl trochu pocit z toho, že autorka sama neví, co od díla očekávat. Roztržitě chvíli hraje na vtipnou notu, pak na tragickou notu, aby to celé pohřbila poslední kapitolou. Nutno dodat, že jednotlivé komické i tragické fragmenty fungují dokonale a dokáže si živě představit, jak skvěle ve své době musel příběh Harolda Frye fungovat jako rozhlasová hra.

Pro nenáročné čtenáře ideální odpočinková záležitost, která se dá v klidu za dvě delší odpoledne přečíst. Jen to chce, ačkoliv k tomu kniha zdánlivě vybízí, nepřemýšlet a nehledat poselství. Žádná tam nejsou.

cathyblack
01.02.2015

Při čtení se mi začaly divně hýbat nohy, jako by chtěly obout boty a vypadnout z baráku. :-) Dobrá kniha, donutila mne přemýšlet o starých lidech, dlouhých procházkách a o tom, co člověk vlastně potřebuje k životu a co vlastně ne.

orson
19.12.2014

Trochu jako stařík co vylezl z okna, trchu jako Forrest Gump a při tom až neskutečně vážné. Chvíli neuvěřitelná komedie a chvíli z toho úplně mrazí. A jak to nakonec dopadlo? Došel? Zachránil? Neřeknu :)

Kolaloka
08.12.2014

knihu jsem umístila na poličku hned vedle alchymisty a malého prince...

Kateřina1011
26.09.2014

Nenápadná, ale silná, velmi příjemná kniha. Nutí vás hodně přemýšlet o životě a vztazích. O tom, co pokládáme za všední a samozřejmé,... a najednou, když to ztratíme, zjistíme, jak vzácné to bylo. O tom, že velká láska nejsou jen podlamující se kolena.

KriKri
24.09.2014

Příběh o tom, že na konci cesty můžeme najít něco úplně jiného, než pro co jsme šli..

Lenny33
20.09.2014

Jedna z těch knih, kterou bych dala přečíst každému.
Kniha se krásně četla, byla procítěná a i v mnoha věcech velmi poučná. Po celý děj knihy si čtenář něco myslí a stačí jedna věta a přijde naprostý šok a převrat. Opravdu jsem to nečekala.
Mám strašnou chuť se vydat na cestu,... jen tak bez ničeho.
Jo a ještě,... jedna z těch knih, kterou by nevystihl ani milion slov. Musíte si jí prostě přečíst. Příběh Harolda Frye Vás nenechá chladnými a ještě dlouho po dočtení budete nad knihou přemýšlet.
Doporučuji!! 5*