panjan panjan komentáře u knih

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Koukám již nějakou dobu do šedivého pole a svítí na mne " Napište komentář..." No, to bych napsal rád, ale marně sbírám myšlenky a hledám slova. Je to neutěšěný pohled na moderní společnost bez Boha, bez lásky beze smyslu. Nihilistická mozaika jednoho života k ničemu, pouhého postupného umírání. Nenabízí řešení, smysl...prostě Vás hodí do sraček a plav, nezbydou než otázky a zmatek. Proč to napsal? Je to s námi tak hrozné? Napadají mne podobné úvahy, ale odsouvám je stranou, protože pak by nešlo žít, je to normální?
Moc nevím co si o to mám myslet nicméně, vzhledem k tomu, že děj je vlastně žádný a atmosféra místy nesnesitelná, pak to musí být asi hodně dobře napsané, když se mi to velmi dobře četlo a v hlavě mi to nechalo sekanou....

13.05.2020 4 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Pan Hrdlička si stvořil svůj vlastní žánr, svůj svět jakési historické grotesky, svého hrdinu - podrychtáře Václava následovaného bandou v čele se svérázem magistrem Šebkem, příběhy z tothoto světa mne zatím nikdy nezklamaly. Vzpomínka na tuto a jiné knihy pána Hrdličky, vžy znamenají lehký úsměv na tváři, stejně tak jako zjištění, že vychází nová kniha. Doufám že po záchraně krále Václava si tato banda odpočala a připravuje se pod taktovkou autora k dalším průserům a dobrodružstvím.

11.05.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Je to příběh, který jsem již někde viděl, četl....je to takové klišé o strastech dospívání, mládežnickém sportovním klubu, vztazích, zákeřnostech a odvaze mladých v konfrontaci se světem dospělých, a je to výborné. Je to skvělá sonda do duší sportovců a dospívajících lidí, zároveň nastavení zrcadla nám, kteří bychom měli " mít rozum," jen jsme někde cestou poztráceli odvahu a ideály. Svěží, ostrá střela pod víko.

21.03.2020 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Mám takovou zkušenost, že jakmile je kolem něčeho moc humbuku, za moc to nestává. Bohužel všemi opěvovaná Přemyslovská epopej mne v tom opět utvrzuje. Je to podivný paskvil. Beletrizovat historii není jednoduché, o tom žádná, ale zde co se týká historie je to naprosto nepřínosné a příběh je plochý a pohádkově jednoduchý. Je to spíše Přemyslovská telenovela v knižní podobě pro masy. Důkazem toho, že lze napsat krásný román na pozadí historických událostí mohou být díla p. Loukotkové, nebo p. Kožíka. Tohle je spíše historický bulvár.

20.03.2020 3 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Když většina lidí použije slovo zajímavý, tak buď neví co si o tom má myslet, nechce se jim o tom mluvit, nebo nechtějí nikoho urazit a říci, že je to špatné. Jenže tahle kniha je opravdu neskutečně zajímavá a to nejen samotnými příběhy, ale i přístupem autora, který je profesí, jak jsem se kdesi dočetl, matematik. Do jednotlivých příběhů tak Vnáší pohled racionální, analytický a dívá se s odstupem a nadhledem aniž by toto nijak ubíralo knize na čtivosti. Ta kniha je návyková. Jak jsem se blížil ke konci, věděl jsem, že potřebuji další dávku Zapomenutých příběhů.

20.03.2020 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Tenhle příběh by byl dobrý, kdyby rozsahem zabírál jednu stránku v nějakém přírodopisném magazínu pro děti, zbytek je totiž balast nijak s ním nesouvisející. Víte, co Toma Mitchella naučil tučňák? Naučil ho to, že i člověk bez talentu a schopností, když je trochu vypočítávý a umí brnknout na správnou strunu, dokáže vydělat peníze. Jedna hvězda je za to, že tenhle člověk, pokud je to pravda, zachránil nezbaběle život tučňákovi.

03.02.2020 1 z 5

Zapomenuté příběhy 2 Zapomenuté příběhy 2 Marian Kechlibar

Neskutečně zajímavé příběhy, zpracované velmi komplexně, podané čtivou formou s nadhledem a vtipem. Pan Kechlibar vydoloval zpoza hlavních svazků historických událostí na polici světových dějin ty zapadlé a malé brožurky plné zdánlivě nevýznamných příběhů, tyto prostudoval, podíval se na ně svým zvídavým a bystrým pohledem vědce a zároveň dítěte, které nutně potřebuje vědět: a proč?, a jak?, a co by kdyby?... a tyto pak naservíroval s nebývalou nonšalancí. Po dočtení této knihy jsem byl smutný a bylo mi moc líto, že poslední příběh byl opravdu poslední.

03.02.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři krátké feministické novelky, nakonec jemně spletené dohromady. Celkem nic záludného a složitého co se kompozice, stylu a nějakého hlubšího přesahu týká. Když smotáte tři prameny vlasů dohromady = cop, a je to.

03.02.2020 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Přímý, jednoduchý a zároveň laskavý a vtipný příběh. Oddechové čtení v němž Ove řídí Saab. Ještě že je Ove z románu, který skončil a nedozvěděl se, jak tahle automobilka skončila.

01.12.2019 5 z 5

Svět v zádech Svět v zádech Thomas Melle

Ani už nevím jakou náhodou se ke mně kniha dostala, nicméně trpím stejnou psychickou poruchou jako autor jen v mnohem lehčí formě. Dokáži se tedy trochu vžít do tohoto světa, ale taky si dokáži představit, jak nepochopitelné se to může jevit člověku, který s ničím takovým nemá zkušenost. Číst v nemocné mysli, je jako žít ve světě, kde platí jiné fyzikální zákony. I pro člověka, který tento svět navštěvuje častěji, to není o moc pochopitelnější, bohužel. Vyjadřuji zde neskonalý obdiv nad tím, že autor dokáže s tímto handicapem vůbec žít, natož tvořit.

07.11.2019 5 z 5

V žabím pyžamu V žabím pyžamu Tom Robbins

Měl jsem tu čest poprvé a nestačil jsem zírat. Je to jako rozbitý ohňostroj, zapálíte a místo ohnivé show to začne prskat a vybuchovat načež se to za metání ohnivých blesků vydá z kopce na jehož úpatí ta věc vzlétne a pokračuje dál. Vypadá to naprosto neorganizovaně a chaoticky, ale není. Má to směr i cíl.
Hendrix zemřel, Janis taky, Cocker nedávno, a ti co přežili si stěžují na hemeroidy a nespavost, zatímco Tom Robbins stále snídá LSD a je to moc velká zábava.

19.10.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Styl psaní, umění vyprávět a konstrukce příběhu jsou stejně jako v Haně neoddiskutovatelně skvělé. To co mi však v Haně chybělo - opravdovost pohnutek v jednání postav tak jako jejich hlubší psychologická geneze, zde je. Příběh Hany jako byste pozorovali přes sklo, v Tichých rocích žijete. A kdo se dívá přes sklo?

18.10.2019 5 z 5

Než potkala mě Než potkala mě Julian Barnes

I v mé hlavě toto dílo vyvolává, řečeno žargonem této knihy, souboj pistolníků a politiků. Pistolníci křičí: " skvělá kniha, napůl esej avšak zapracována do příběhu s jemnocitem a humorem."
Politici:" PROČ?? Je to vážně tak? Není tento nápad nemocný a vykořeněný? Mohou pistolníci mít takovou moc, že s tím politici nic nenadělají a doženou jednoho do bezvýchodné situace, kde se stane obětí sám sebe?

23.09.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana - čte se krásně, díky koncepci prolínání časových vrstev a postupnému odhalování souvislostí v jednotlivých rovinách Vás nepustí i když je občas potřeba se zastavit přestat hltat a trochu se zorientovat. Souběh událostí, následků a především jejich příčin zdánlivě nepatrných, malých lží a neupřímností se zde zřetězí v obrovskou tragédii jedné rodiny.
Zajímavý je spíše tento proces a příběh, ono coby, kdyby a proč se tak stalo. Je to sága jedné rodiny a pro rozvoj psychologie postav, není toliko prostoru, což netoliko vadí.

17.09.2019 5 z 5

Evoluce Evoluce Edward John Larson

Skvělá kniha, která čtivým způsobem představuje vývoj jedné z nejznámějších vědeckých teorií. Tento vývoj zachycuje komplexně aniž by autor zabíhal do zbytečně odborných podrobností a přesto pochopíte vývoj princip i důsledky. Velmi přísnoná záležitost.

22.10.2018 5 z 5

Křik neviditelných pávů Křik neviditelných pávů Jarmila Loukotková

Naprosto výtečná záležitost. Dokonale vyváženo, vytříbená forma s trochou historického popisu a dějepisu, který je protkaný krásným příběhem a nepostrádá duši. Ačkoliv jsou charaktery a psychologické pohnutky dílem fantazie paní Loukotkové a Regulus s Querelou obživili pod její taktovkou, pro mne už zůstanou jedinou možnou verzí.

22.10.2018 5 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Šindelkova utopická novelka je místy zajímavá, místy nudná a ani bych ji nespojoval s aktuální imigrací do Evropy, spíše s vizí globální společnosti a ne příliš příjemnou.
Mnoho pesimismu pro nic. McCarthy svým knihám umí dát atmosféru a lidský rozměr.
Pan Šindelka únavu.

24.07.2018 3 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Objevila se americká autorka s divným jménem, která by se mohla hrdě řadit po bok Irvinga nebo Fitzgeralda. Na Irvinga málo výstřední, na Fitzgeralda příliš moderní - takové NG.

29.05.2018

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Originální, čtivé - snad i díky krátkým kapitolám - "lehké" čtení. Ne, že by se jednalo o bezduchou povrchní knihu, nicméně zásadní dílo to také není. Zůstane v paměti spíše díky originálnímu námětu a pseudonymu autorky.

26.04.2018 4 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

V čínštině je citron symbolem smrti, na obálce barnesovy knihy připomíná ženské ňadro. Obojího je v barnesových povídkách dosti. Smrt a vnímání sebe sama a své minulosti = Barnes. Některé povídky jsou výborné, vtipné jiné jsou už za hranou srozumitelnosti (tedy alespoň pro mne). Barnes nikdy není lehké čtení, vždy se na jeho knihy musím maximálně soustředit, někdy se i k některým formulacím vícekrát vracet. Nicméně povídka o staré paní, která autorovi píše z důchoďáku dopisy (čili autor sám sobě píše dopisy a sám se sebou polemizuje), mně dokonce naštvala. Vypadalo to, jako když autor napsal povídku, následně ji rozstříhal a pak poskládal, jak mu kousky přišly pod ruku. Nebo se mýlím a autor chtěl jen ukázat, jak přemýšlí typ jeho senilního hrdiny, který u předčítání z kuchařky vykřikuje:" vyhul mi péro čubko."

21.09.2017 4 z 5