panjan panjan komentáře u knih

Adjektivum bezbarvý, jímž začíná název knihy, je v tomto případě pouhým seskupením písmen bez významu. Ani Cukuru, natož pak jeho autor nemají problém s nedostatkem barev, spíše naopak.
A tak to vypadá, že z Murakamiho nebe kanou kapky v barvě duhy.

23.07.2015 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

To, že existuje někdo jménem Capote jsem zjistil díky roztomilému snímku Sníndaně u Tiffaniho. Stejnojmennou knihu jsem poté objevil před jedním pražským antikvariátem, ovšem přečetl jsem pár stránek, snad ji mám ještě někde doma. Tím jsem s Capotem na dlouhou dobu skončil, jako s autorem předlohy k tomuto filmu. Jenže když jsem u jiného pražského antikvariátu nalezl tento kousek za 20 korun, řekl jsem si: krabička cigaret stojí osmdesát a ublížit mi to může určitě méně.
Takových knih by mohly být klidně kartony. Poetickej flák stejku, barbie s ustřelenou hlavou, Sokrates za koule na větvi, jen ne-chladnokrevně.

08.07.2015 5 z 5

Co svět světem stojí Co svět světem stojí Colum McCann

Jedinný okamžik krásy, chvilka nesmrtelnosti a v propasti pod ním obyčejné životy. Americká mozaika té doby, kdy se jeden drzý francouz prošel tudy, kudy se většinou létá.

28.06.2015 4 z 5

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Loukotková vdechla Spartakovi duši, napsala mu až příliš bechybný charakter čestného bojovníka za svobodu, který své idály nezradí ani v předtuše jisté smrti. Nejspíše tak na suchou kostru historických událostí navlékla elegatní háv svého Spartaka. Ať už byl Spartakus krvelačný dobytek, nebo téměř svatý bojovník za svobodu, pod perem Loukotkové vznikla nádherná legenda.

23.04.2015 5 z 5

Rozhovory s Janem Werichem Rozhovory s Janem Werichem Jiří Janoušek

U hodnocení této knihy jde asi o to, poděkovat panu Janouškovi za zprostředkování myšlenek a vzpomínek moudrého klauna, nikoliv hodnotit. Děkuji.

04.04.2015 5 z 5

Žalář nejtemnější Žalář nejtemnější Ivan Olbracht (p)

Ani nevím, jestli to je kniha dobrá nebo nikoliv, zda psychologický román Olbrachtovi sedl. Ale jisté je, že je skvěle napsaná. Olbrachtova čeština, jeho metafory jsou ryzím skvostem a nakonec i těch pár povídek, jimiž toto vydání končí jest příjemnou záležitostí.

04.04.2015 5 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Tak tady udělal pan Jirásek chybu, tím, že pojmenoval tuto knihu, jak ji pojmenoval. Název totiž mnohé odradí, když vzbuzuje pocit, že půjde o knihu historicko - filosofickou. Opak je pravdou, jde hlavně o příběh na pozadí historických událostí, kde aktéry jsou studenti filosofie.
Třeba filosofské stmívání, nebo zatmění, popřípadě padesát odstínů filosofie, by dnes bodovalo určitě lépe.

21.03.2015 5 z 5

Zamřížované zrcadlo Zamřížované zrcadlo Ivan Olbracht (p)

Ach jo. Tak hezká knížka s krásnou češtinou a doposavad v modrých číslech, jako většina Olbrachtových knih. Jak se řekne komunista, zatmí se nám před očima a zuřivě jako býk proti červenému praporu, pošlapeme národního umělce

16.03.2015 5 z 5

Panečnice (a jiné pražské obrázky) Panečnice (a jiné pražské obrázky) Zikmund Winter

Krátká romantická novelka o souboji syna, otce, předsudků a lásky, tak, jak to má být.

12.03.2015 5 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Zajímavý námět, promrhán a zabit avšak v atmosféře, která se dílu upřít nedá, díky níž kniha se přečíst dá.

12.03.2015 3 z 5

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

Když Kožík píše o malování, tak i z jeho pera se stává štětec a slov užívá, jak malíř barev.

17.02.2015 4 z 5

Normální obraz srdce Normální obraz srdce František Kožík

Kožík zde ukazuje, že není jen autorem historicko - životopisných knih, kde jsou dány hranice a příběh už je vymyšlen životem, stačí jej " jen" napsat. Zde si příběh stvořil, hluboký, dramatický, čtivý a ukázal, že je výjimečným umělcem a spisovatelem.

20.12.2014 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tracyho tygr je láska i s její odvrácenou stranou, netolrancí, která je Saroyanem nádherně vysmívána stejně tak, jak prostě je zde láska vyobrazena.

20.12.2014 5 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Očista je hezkým příběhem z nehezké doby, krutým osudem dvou žen a obrazem mužů jakožto animálních bestií se záminkou politického režimu.
Svěží závan severské beletrie v záplavách krve a svistu kulek značky NORD.

19.11.2014 5 z 5

Sestřička Carrie Sestřička Carrie Theodore Dreiser

Dreiserova Sestřička a Fitzgeraldův Gatsby, jsou knihy s podobným námětem ze stejného prostředí i doby. Avšak sestřička je dílo poklidné, vlažné, líně plynoucí a zosobnit se s některou z hlavních postav je nemožné. Kdo by také chtěl vstoupit do auta bez motoru, letadla bez křídel nebo do knihy bez atmosféry?

01.11.2014 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Pocit smutku a zoufalosti nad osudem Gerty a jiných sudetských Němců stejně tak, jako nad podobným osudem Židů za druhé světové války, je to co dominuje po dočtení této knihy. Nějakej Němec mi zabil mámu, ty si Němec, tak zabiju tvojí a tím sme si kvit. Princip kolektivní viny je svinstvo, zvláště když kolektivem je myšlen národ. Na druhou stranu se nelze divit, že po válce to byly pomstychtivost a nenávist, které ovládly české obyvatelstvo a v této náladě se organizovaný odsun těžko organizuje.
Nedivte se nám, že jsme ztratili lidskost v takové době. Divme se však všichni těm jedincům, kteří tento zmatek vzali jako možnost ukázat svou hrůznou povahu a pro své vlastní potěšení mučili a vraždili.
Díky paní Tučkové se snad toto ožehavé téma dostane více do povědomí dnešních generací a donutí je zamyslet se, a nepodléhat jednoduchým soudům a jednostranným vlivům.

22.08.2014 5 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Dle známého pořekadla i na tomto příběhu by mělo být pravdy trochu. Ať tak či onak, kniha je to výtečná. Navodit záhadnou a ponurou atmosféru Zakarpatské Ukrajiny, a do ní vsadit svižný, čtivý příběh jemuž nechybí psychologie a morálno, to se panu Olbrachtu povedlo. Důkazem budiž legenda a jméno, která málokdo nezná.

01.08.2014 5 z 5

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

Milé, naivní, předvídatelné, kýčovité a plytké. Pohádka pro dospělé i s ponaučením na závěr: Vždy se postavte nadnárodním společnostem tak, jako se David postavil Goliášovi a určitě zašlapou do země nejen Vás, ale i vašeho psa s jeho boudičkou.

29.07.2014 3 z 5

Ve snu ve snu snil jsem sen Ve snu ve snu snil jsem sen Lawrence Ferlinghetti (p)

Tím, co nejvíce charakterizuje tuto sbírku a nejspíše i Ferlingettiho vůbec, je svoboda. Jak svoboda myšlenková tak i svoboda stylu a formy. Ferlinghetti je ve své fantazii a myšlenkách svobodný natolik, že na první pohled jeho veršoprózoúvahy nedávají příliš smyl a připomínají spíše zápisky zfetovaného blázna, kterým také nejspíš byl a možná stále je. Toto dílo vyžaduje alespoň kousek podobného uvažování a fantazie k pochopení jeho části. Pokud toto dokážete, zjistíte, že Ferlinghetti je génius fantazie a umění vyjádřit pocit a myšlenku.
Skvělá je jeho kritika společnosti,především té americké. Tohoto člověka by měli američané uctívat jako šiřitele demokracie a svobody, protože na rozdíl od prezidentů, které si zvolili, k šíření demokracie nepoužívá bezpilotní letadla a kulomety.

22.07.2014 5 z 5

Přilba hlíny Přilba hlíny Jaroslav Seifert

Seifertova vlastenecká sbírka, v které odbiv a respekt k mužům bojujícím za vlast kontrastuje s nepochopením zvěrstva války, pacifismem. Seifert se také stydí za to, že jeho jedinou zbraní je slovo a prolitou krví, jsou slzy kanoucí na papír. Však stejně jako voják by jen těžko získal nobelovu cenu za literaturu, tak nesnado by Seifert obsluhoval těžký kulomet.

02.07.2014 5 z 5