pani_ari pani_ari komentáře u knih

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Jsem velmi ráda, že se mi tento příběh dostal do rukou. Jedná se o milé, vtipné a hlavně magické čtení plné barev. Má to nápad, hlubší myšlenku a své poslání (především boj proti diskriminaci menšin). Mimo jiné jsem se dost nasmála při některých průpovídkách dětí. Hned zítra mířím do Obi pro rýč =)

11.08.2023 5 z 5

Světlonoška Světlonoška Terezie Theimerová

Milý román pro všechny ženy se zájmem o psychologii a spiritualitu. Kniha nabízí i několik užitečných návodů na různé druhy meditace, které jsou nenásilně zakomponovány do děje.

Bohužel musím ubrat jednu hvězdičku za sexuální scény v díle. Přišlo mi, že se tam nehodily a ubíraly celému románu na kvalitě.

31.07.2023 4 z 5

Sbohem, má růžová zahrado. 1 Sbohem, má růžová zahrado. 1 Dr. Pepperco

Skvostné, melancholické dílo s nádechem éterismu. Jako stvořené pro rozervané duše žijící ve svých vzdušných zámcích.

Audience Audience Václav Havel

Drama Audience mi právem velmi připomíná hru Čekání na Godota. V obou dílech lze také narazit na spoustu odlišností. Je patrné, že Audience je mnohem modernější a otevřenější. Vyskytuje se zde spoustu vulgarismů a prostá mluva obyčejných lidí. Dále dílo reflektuje tehdejší politickou i společenskou situaci.

Čtení rychle odsýpalo, a to i díky častému opakování totožných promluv. Překvapila mě přirozenost, se kterou bylo drama napsáno. I přes patrnou jednoduchost se domnívám, že dílo v sobě nese hluboký potenciál, což ostatně dokazuje jeho světová proslulost.

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Ty německé autorky ty young adult romanťárny prostě umí! Kniha mě zahřála u srdce.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Literární i kulturní must-read.
Láska a nenávist. Jaké téma snad jen může být více nadčasové?

28.07.2023 4 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Polibek, původní fanfikce na One Direction, byla moje první kniha nad 500 stran, kterou jsem přečetla. První polovina knihy byla dosti slabá (donutila mě knihu na dva roky odložit). Po tom, co jsem se ke knize vrátila, najednou mě zázrakem začala bavit a zhltla jsem ji téměř na jeden zátah. Můj celkový dojem z knihy je tedy dosti smíšený a zmatený.

28.07.2023 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Žhavou romantiku normálně nečtu, ale u tohoto díla mě zaujala spojitost s řeckou mytologií. Bohužel v knize bylo málo reálií a moc sexu, což jsem ostatně mohla čekat. Tento fakt velice zaujal hlavně mého partnera, který napjatě poslouchal, když jsem mu děj vyprávěla =)

04.04.2024 4 z 5

Síla mysli -  Jak se naučit pracovat se svým vědomím a podvědomím Síla mysli - Jak se naučit pracovat se svým vědomím a podvědomím John Kehoe

Pan John dí jen a jen pravdu. Přehledný průvodce lidskou myslí. Teď už jen dané techniky začít praktikovat a začnou se dít zázraky.

04.09.2023 5 z 5

Krvavá komnata Krvavá komnata Angela Carter

Drsné a surové převyprávění klasických pohádek. Pokud snesete nějakou tu dávku morbidity, dílo byste si měli užít. Hlavně to prosím nečtěte dětem před spaním =)

31.07.2023 4 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Prostě cool. Nevím, jak je to možné, ale tohle dílo mi výrazně posunulo hranice v tom, jaká témata jsem v knihách schopná snést. Možná to bylo díky zajímavému grafickému zpracování? Netuším...

Fun fact:
Naprosto ohromující byl pro mě moment, kdy jsem si uvědomila význam jmen hlavních dvou protagonistů (V a Evey). Našli jste to v tom taky?

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Významná klasika odhalující spoustu tajemství britského imperialismu.
Nicméně čtení mě osobně nebavilo.
Je znát, že už je dílo nějaký ten pátek na světě =)

30.07.2023 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Boží, tohle bláznivé dílo mě neskutečně bavilo. Dokonce jsem si po dočtení musela obstarat i anglickou kopii. Pokud jste člověk s otevřenou myslí, tak Tracyho tygra rozhodně doporučuji.

29.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Postava Evžena Oněgina je pro mne velice inspirativní, proto si níže dovolím připojit jeho charakteristiku:

Evžen Oněgin, postava stejnojmenného románu, představuje typického romantického hrdinu. Na svět hledí spíše s odstupem, nicméně prožívá hluboké city, jež dá najevo jen zřídka. Společnost ho vidí jako nesoucitného podivína, který nezapadá do jejich mravního ideálu. I přesto se nenechává ovlivnit cizími předsudky a udržuje si svůj nadhled v kamenné skořápce, pod kterou se skrývá citlivé ba i rozpolcené jádro. V jeho nitru neustále svádí boj s pocitem zbytečnosti své existence. Melancholické a temné myšlenky mu však nezabraňují v tom, aby si dokázal prosadit svůj osobitý způsob života i rozhodování. Samotářské bytí ho často přivádí na psychické dno, z něhož se snaží vyplout povrchními setkáními ve společnosti. Ani to mu nepřináší spokojenost a klid. Sám vlastně neví, kde a jak by je měl hledat. Přetrvává proto celý život v apatii vůči světu a opovrhuje sebou samým i svým okolím.

28.07.2023 5 z 5

Dny v knihkupectví Morisaki Dny v knihkupectví Morisaki Satoši Jagisawa (p)

Tato kniha jsou vlastně dva příběhy v jednom, které fungují samostatně. První příběh mi přijde nedotažený a a málo rozvinutý (co taky čekat na čtyřiceti stránkách). Oproti tomu druhý mě velmi mile překvapil. Je to pohlazení po duši, i když pojednává o nelehkých tématech.

Ještě bych se ráda pozastavila nad obálkou. Je krásná, což o to, ale absolutně neodpovídá obsahu knihy. Vždyť to knihkupectví bylo dřevěné A co na té obálce dělají kočky a to kolo?

08.04.2024 4 z 5

Políbila jsem Sharu Wheelerovou Políbila jsem Sharu Wheelerovou Casey McQuiston

FRIENDLY REMINDER: Nepodceňujte části Z hromady na podpal. Časem to začne dávat neskutečný smysl.

Od tohohle díla jsem si slibovala mnoho. Miluju totiž oba autorčiny předchozí romány, které se řadí do žánru new adult. Políbila jsem Sharu Wheelerovou je čistokrevně young adult, což jsem si bohužel nezjistila včas. Možná právě kvůli mojí původní nevědomosti jsem byla z první poloviny knihy zklamaná a do čtení jsem se nutila pod záminkou, že později to bude lepší. A taky, že bylo! Jsem ráda, že jsem vytrvala. Druhou polovinu díla jsem si vskutku užila. Děje se toho tam opravdu hodně.

Mimo jiné také oceňuji Easter Egg pro výhradně české čtenáře! Za to si kniha zaslouží čtyři hvězdy =)

20.08.2023 4 z 5

Pád Pád Albert Camus

TRIGGER WARNING DÍLA: smrt, sebevražda, zneužívání žen

Po celou dobu čtení tohoto díla mě provázel neuvěřitelně povznášející pocit. Zkrátka mi tohle dílo sedlo. Dokázala jsem se hluboce vcítit do Clamence, společně totiž sdílíme spoustu názorů. Zároveň mě jeho monolog vysoce obohatil. V některých myšlenkách vidím self-help potenciál. Kam se hrabe třeba takové Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le =)
Pád bych rozhodně doporučila všem, kteří někdy uvažovali nad nesmyslností lidské existence.
A nakonec jen: Viva la existencionalismus!

18.08.2023 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Přenádherná knížka, úchvatné ilustrace a poutavý příběh. Knížka mi přišla jako dárek k nákupu. Byla jsem jí tak uchvácena, že jsem si až říkala, že je to škoda, rozdávat takové dílo zadarmo =)

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

Bravo! Přesně takhle bych si představovala školní povinnou četbu. Děti by se skrze takovéto knihy mohly poměrně brzy dostat k informacím, které jim budou do života více než přínosné.

Prosím více takovýchto osvětových počinů z oblasti psychologie.

30.07.2023 5 z 5

Počítám s tebou Počítám s tebou Michaela Červenková

Jakmile jsem zjistila, že takováto kniha existuje, hned jsem se do ní náruživě ponořila. Sama trpím stejnou poruchou jako hlavní hrdinka, takže jsem byla neskutečně zvědavá, jak bude toto téma zpracováno. Po dočtení se jen klaním a říkám: Ano, nějak takhle to opravdu chodí.

29.07.2023 5 z 5