Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Karneval Karneval Magda Szabó

I mne byla kniha doporučena coby dívčí cetba o prázdninách mezi třetí a čtvrtou třídou. Tehdy jsem ji samozřejmě nemohla plně porozumět. Ale dodnes si pamatuju dopis Kristyniny matky Zuzany, který těsně před porodem psala svému manželovi v podzemním krytu, kdy jasné vyvstavala atmosfeta oblehaneho města zároveň s nadějí, že brzy bude všem hrůzami konec a nastane normální život. Krásne kontrastovala s naprosto odlišnou atmosférou zimní noci o čtrnáct let později, kdy Kristýna tajně v koupelně přepisovala ono psaní.

Lekce pro život Lekce pro život Ewa Ostrowska

Knihu jsem poprvé četla v šesté třídě a od té doby jsem se k ní mnohokrát vrátila. Je místy trochu tezkopadna, ale celkově se čte dobře. Tři dívky, které se sešly na gymnáziu - přehnané arogantní a zdánlivě sebevědomá Magda, snobska Eva a ticha Anka. Jak snadné bylo tehdy Magdu a Evu odsoudit. Ale za tou arogantní fasádou Magdy se skrývala nešťastná šestnáctiletá dívka, která díky prožitému traumatu z bouřlivého rozchodu svých rodičů přestala všem a všemu kolem důvěřovat. Eva, jak si myslela Anka, žila jako slepý mravenec, v prostředí, odkud nebylo vidět za zeď z oslepujiciho pozlátka. Ale postupně otevírala oči a procházela bolestným poznáním, že její úžasná a efektní matka je jen prázdnou skořápkou, naopak otec, kterým, protože ho nechtěně viděla matčinyma očima, pohrdala, ale nakonec poznala, že on je tím hodnotným člověkem, kterého si má vážit. Anka se ne vždy směřovala se svou roli v početné rodině, ale nakonec zvládla zkoušku, které byla po otcove nehodě hlavně matka a ona vystavena, s úspěchem. Otevřený konec se mi líbil. Hlavně dialog Evy a matky v garáži.

Ctitel Ctitel Charlotte Link

Slabší než třeba Smirak nebo Zapomenuté dítě, ale pořád celkem dobré.

06.10.2022

Na konci mlčení Na konci mlčení Charlotte Link

Skvělá kniha. Jak já to těm s odpuštěním hajzlum přála - nejvíc Timovi a Patricii. Ohledně Tima - byl mi nesympatický už od první stránky, neuměla jsem vysvětlit proč. Naopak sympatické Jessice jsem přála jen to nejlepší - silná žena, která vi, co chce, stojí nohama má zemi, nedbá na falešné pozlatko. Zaslouží si daleko lepšího manžela, než byl Alexandr. Další, komu držím palce, je Ricarda.

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Než začnete číst, zkontrolujte zámky u dveří a zda jsou pořádně zavřená okna.

06.10.2022 5 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Jaké to asi je žít desítky let, den za dnem, s vědomím, že jsem to já, která má na něčím krutém osudu zásadní vinu? V případě Firmy jsem měla pocit, že to hodila prostě za hlavu a pokračovala ve svém životě. Ale karma člověka dožene. Napřed přišla o dceru, po letech zaplatila svým životem. Dobře napsaná detektivka, která nezklamala očekávání, která byla po Linkové Smirakovi nasazena hodně vysoko.

06.10.2022 5 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Kniha pro všechny generace. Něžná a citlivá Lotka a její protipól, rázná a vtipná Luisa. Hrozně se mi líbilo, jak v roli Lotky zametla se spolužačkou, která bílá menší děti.

30.09.2022 4 z 5

Moše Chuvato a havran Moše Chuvato a havran Kobi Oz

Jedna z prvních knih, kterou jsem četla v originále ještě v Čechách. Vtipné i smutné.

Věčný národ se strachy netřese Věčný národ se strachy netřese Šani Boianjiu

Od této knihy jsem si hodně slibovala, ale byla jsem nakonec zklamaná. Mimochodem je vidět, že nebyla překládána z hebrejštiny, ale z angličtiny. Vojenský policista, co ji chytil na stanici v nedbalkach, by ji totiž nikdy neoslovil vojáku, nýbrž vojacko. Hebrejsky voják - chajal, vojacka - chajelet. Narozdíl od anglického soldier.

29.09.2022 1 z 5

Lstí a klamem - znepokojivý pohled do nitra Mosadu Lstí a klamem - znepokojivý pohled do nitra Mosadu Victor Ostrovsky

Výborná kniha. Ve světě tajných služeb platí víc než kdekoli jinde, že účel světí prostředky.

Rytířská jízda Jana z Michalovic Rytířská jízda Jana z Michalovic Alexej Pludek

Líbil se mi konec, kdy Radim ze Světlíka dokázal přemoci sám sebe. Jinak nic moc, když po nocích vzdychal po panne Katerince, měla jsem chuť ho nakopnout.

29.09.2022

Maják v Alexandrii Maják v Alexandrii Gillian Bradshaw

Příběh silné ženy, která věděla, co chce a podařilo se ji uskutečnit svůj sen.

Královský vozataj Královský vozataj Vladimír Neff

Ta baba Nedobylova mi lezla strašně na nervy. Jak jsem ji v Císařských fialkach a Zle krvi litovala, ve Vesele vdově ji fandila, tak teď jsem si říkala, dobře se ji stalo.

Porodní bába z Benátek Porodní bába z Benátek Roberta Rich

Opět jeden poklad nalezeny v knihobudce.

29.09.2022 4 z 5

Křížová palba / Věštkyně istanbulská / Nikdy se neodvracej / Dům v Provenci Křížová palba / Věštkyně istanbulská / Nikdy se neodvracej / Dům v Provenci Dick Francis (p)

Právě jsem dočetla Nikdy se neodvracej -plnou verzi v hebrejskem prekladu. Další skvělá kniha kanadského autora, od které se nebudete chtít odtrhnout. Spokojená rodina - a během tří dnů, kdy David Harwood prožije peklo, se ukáže, že co považoval za postavené na pevném základě, stojí ve skutečnosti na tekutých piscich.

29.09.2022

Muž na odstřel / Mámotáta / Věř svým očím / Barvy pobřeží Muž na odstřel / Mámotáta / Věř svým očím / Barvy pobřeží Lee Child

Věř svým očím je vynikající thriller, který se vám nebude chtít odložit ani na pět minut.

Jana a Jan (1-3) Jana a Jan (1-3) Jiřina Trojanová

Když si odmyslíme komunistickou a prosovětskou propagandu poplatnou tehdejší době, je to hezký příběh dvou mladých lidí, kteří hledají naplnění života a své místo ve společnosti. Jen nechápu, jak mohla mít Janina matka tak nemoderní názory na studium žen a předsudky vůči studovanym lidem vůbec.

25.09.2022 3 z 5

Kolem střechy světa Kolem střechy světa Antonín Jakeš

Kdysi jsem ji našla u babičky a přečetla na jeden zátah. Doporučuji všem.

25.09.2022

Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Pavla Jazairiová

Velmi dobrá kniha, ale autorka se bohužel vždy nedržela zásady, že novinář má být nestranný.

25.09.2022 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Tripalcove zlaté motory - mrzačení nohou čínských dívek - z toho mě mrazí i po letech.

25.09.2022 5 z 5