Karneval

Karneval https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28445/mid_karneval-lsA-28445.png 4 7 2

Příběh patnáctileté Kristy. Dívčí román autorky úspěšné knihy Řekněte Žofince... Jeho hrdinka, dívka, které matka zahynula při obléhání Budapešti r. 1945, se mimoděk stane spojovacím článkem mezi svým otcem a svou profesorkou.

Nofar197
06.10.2022 4 z 5

I mne byla kniha doporučena coby dívčí cetba o prázdninách mezi třetí a čtvrtou třídou. Tehdy jsem ji samozřejmě nemohla plně porozumět. Ale dodnes si pamatuju dopis Kristyniny matky Zuzany, který těsně před porodem psala svému manželovi v podzemním krytu, kdy jasné vyvstavala atmosfeta oblehaneho města zároveň s nadějí, že brzy bude všem hrůzami konec a nastane normální život. Krásne kontrastovala s naprosto odlišnou atmosférou zimní noci o čtrnáct let později, kdy Kristýna tajně v koupelně přepisovala ono psaní.

Ony
13.12.2015

Karneval mi byl kdysi podsunut jako "čtení pro dívky". Mám ale pocit, že mě poznamenal trochu nad rámec svého žánru. Tu melancholickou, "maďarskou" atmosféru si živě vybavuji i po x letech.

maďarská literatura pro dívky dívčí romány

Magda Szabó
maďarská, 1917 - 2007