Mikkinnen Mikkinnen komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nejlepší kniha, co jsem letos zatím četl. Neuvěřitelně lidský příběh, tak bravurně a uvěřitelně napsaný, že čtenář musí litovat každé další stránky, kterou přečte, neb se blíží k závěru. Jsou knihy, kde je text, postavy a děj. A pak jsou knihy, které jsou prostě životem. A to je příklad tohoto románu. Myslím si, že by si tuto knihu měli povinně přečíst hlavně my muži, abychom si uvědomili, jak může být naše chování a jednání vnímáno z druhé strany vztahu. Ale, obávám ar, že tato výzva zůstane bez odezvy. Nicméně, kniha je to fantastická a všem doporučuji. Dávám 6/5* :-)

30.04.2019 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Nejprve začnu kritikou knihy a výčtem chyb. Kniha Bílá voda jich má hned několik.
1. Mohla být klidně delší. Nedělám si srandu. Opravdu mohla být delší. Člověk by chtěl s těmi silnými ženami prožívat jejích vítězství a prohry, které zažívaly za zdmi chátrajícího kláštera, mnohem déle.
2.Po přečtení této knihy je velmi obtížné najít další knihu ke čtení. Posledních 14 dní se snažím začíst do už asi šesté knihy a nic. Člověk se neustále v myšlenkách utíká k Bílé vodě a poslání té knihy.
3. (opravdová výtka) mohly být ještě více dopodrobna vylíčeny životy řeholnic v klášteře po revoluci. Zejména ve vztahu k církvi a k jejím proměnám.

Ovšem kniha má samozřejmě i spoustu kladů.
1. Skvěle vymyšlené dvě dějové (časové) linky, které spolu po celou dobu úzce a zcela souvisí. Jsou jako ostří nůžek, která se k sobě nezadržitelně blíží, aby se po revoluci spojily.
2.Úžasný jazyk a skladba vět. Opravdu se to čte samo a člověku až srdce plesá nad některými pasážemi, odstavci, či jednotlivými větami.
Za všechny:
(...Na to odsouzená prohlásila, že pokud se tam venku věci změnily tak, že je za blázna považován ten, kdo odmítá zaprodat své svědomí, tak že raději zůstane tady (pozn. ref.: ve výkonu trestu), neboť má své mínění o tom, proč se nesvézt na lodi bláznů, která se řítí to pekla...)"
3. Vůbec mi nevadí, že příběh je "slepeninou" z různých míst a je "pouze" inspirován místem a událostmi. Je to román a jako takový si nehraje na naučnou, či odbornou literaturu. Je potřeba k tomu tak přistupovat a respektovat tuto volbu autorky.
4.Pasáze z archivů jsou naprosto dokonalou sondou do uvažování komunistických zrůd a jen to člověku dává další dílek do skládačky celého obrazu oné doby.

Na závěr jen drobný osobní poznatek ze Světa knih, kde paní Tučková měla besedu a autogramiádu. Autorka mě překvapila svou skromností, otevřeností a srdečností. Moc děkuji, že jsem se s ní mohl setkat osobně, položit jí dotaz a také s ní prohodit pár slov.

Knihu hodnotím 100% a vřele všem doporučuji. Opravdu se jedná o výjimečný počin na poli české a možná i evropské literatury.

26.06.2022 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Absolutní špička v celých dějinách světové literatury! Jak po obsahové tak i po stylistické stránce nepřekonatelná. Kdo nečetl tuto knihu, jako by nečetl nic. A naopak, kdo ji četl, četl všechno. Samozřejmě to myslim v nadsazce, ale něco na tom bude. Usoudil jsem ze nejsem schopen v pár větách knihu posoudit. Člověk by mohl rozebírat každou větu, každý odstavec, každou stránku a přesto by nedokázal zachytit vše. Dostojevskij v tomto románu využil svůj geniální potenciál v nejvyšší míře. Mohu knihu pouze doporučit a věřit, že čtenář dojde k podobnému hodnocení, jako já.

27.11.2015 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nevím proč jsem si myslel, že tato kniha bude komedií od začátku, až do konce. Ano, pár vtipných momentů, respektive slovních obratů tam opravdu je. Ale jinak je to kniha, která s nadsázkou ukazuje smutnou proměnu dnešní společnosti. P.s. dlouho jsem si kladl otázku proč je mi Ove tak nesympatický. Nebylo to tím jaký je, ale tím, že je mi podobný víc, než bych si přál.

26.01.2022 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Skvělá kniha! Bohužel si jí patrně přečtou jen ti, kterým vlastně není určena.

11.02.2018 5 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Co říci ke knize, o které bylo napsáno vše? Snad jen, že je škoda, že kniha není obsáhlejší. Spousta skvělý myšlenek by si zasloužila hlubší a soustředěnější uchopení. Neříkám, že kniha pluje po povrchu, toho jsem dalek. Ale rád bych s knihou i s jejími myšlenkami byl déle.

08.05.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Velké zklamání! Jako vzít vězení a dětský domov z dob komunismu a hodit to do období po roce 89 a jinak nic? Pěkně se z tohoto autorka vylhala. Pár slovních spojení pěkných, ale to opravdu nestačí. Škoda promarněné šance napsat skutečně velký román s přesahem, na základě alternativního vývoje u nás. Tahle je z toho jen špatný pokus. Ale co, kasa cink, tak o co jde, že?

02.06.2021 2 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Kniha, která dává naději, že to jde. Že se lze vymanit z okovů každodenní všednosti. Zejména se mi líbil vývoj Lu, které postupně dospěla. Škoda jen, že je kniha tak jednostranná. Myšleno, že je pouze z pohledu dívky. Bylo by určitě zajímavé přečíst si tento příběh znovu, ale tentokrát z pohledu Petra.
Ale i tak se rozhodně jedná o příjemnou jednohubku. :-)

25.11.2018 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Fantastické! Autorovi se podařilo neuvěřitelně věrohodně popsat vše podstatné co s atentátem souvisí a ještě tomu dat i lidský rozměr všech protagonistů. Zejména mám na mysli ty české. Název je možná trochu zavádějící ale to je asi to jediné co bych knize vytkl. Protože právě v této knize si člověk uvědomí kolik nesmírně odvážných a statečných lidi se na úspěchu této akce podílelo spolu s Gabčíkem a Kubišem. Pro člověka dnešní doby je to téměř nepředstavitelné a přitom se to vše událo, z pohledu lidských dějin, teprve včera či předevčírem. Je skvělé, že podobné knihy, připomínající a oslavujici naše hrdiny, stále vznikají.
Všem doporučuji si udělat výlet do Prahy do kostela sv Cyrila a Metoděje. Teprve v tom prostoru samém, člověk pocítí na vlastní kůži, tu nesmírnou sílu a statečnost všech českých vojáků, bojujících zde do poslední kulky.
Ač člověk tento úsek našich dějin zná ze školy, tak to napětí při čtení knihy je neuvěřitelné. Člověk hltá stránku za stránkou jako by to poznával teprve prvně.
Pro mě osobně byla hodně zajímavá postava udavače Karla Čurdy. Kdo my jsme, abychom odsuzovali člověka, který selhal pod nepředstavitelným tlakem okolností. Nezastávám se ho ani ho neobhajují! Jen jeho postoji, po přečtení této knihy, rozumím, byť neschvaluji.
Vřele tuto knihu mohu všem doporučit. Možná si pak někteří lidé, kteří dnes a denně kritizují dnešní dobu a vše s ní spojené, že díky lidem, o kterých tato kniha je, tu dnes můžeme svobodně a spokojeně žít. Ty represe po atentatu musely být nepredstavitelně zdrcující pro většinu Čechů. A já proto upřímně děkuji a nesmírně obdivuji všechny, kteří obětovali své životy, abychom mi mohli žít!

02.07.2016 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivá realita života v KLDR v luxusním zpracování koreanistky Spitálníkové.

22.05.2021 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Jedním slovem - úchvatná. Mam tuto knihu zatim jen rozectenou, ale uz ted je mi jasne ze se jedna o jeden v vrcholu světové literatury. Grassuv styl nekonečných souvětí a popisu je přesně ma krevní skupina. Žádná kratkovětá usecnost, toliko symbolická pro současnou tvorbu. A ten jeho nadhled, ironie a hlavně vtip. Bože, v jedné jeho strance textu je víc humoru, nez třeba v celém stoletem staříkovi co vylezl z nějakého okna. Jistě, nejedna se o žádné do očí bijící vtipy, ale zejména v kontextu s dobou v niž se dej knihy zrovna odehrává, je Grassova ironie a sarkasmus, vtěleno do osoby Oskara, proste geniálně fascinující.
Uvidím, co sem dopisi az knihu přečtu celou. Ale zatim za me 100%

11.12.2015 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Dávám pět hvězd, ale je to vlastně 4/5. Což o to, kniha je to čtivá a tohle téma mě enormně zajímá. Rozhodně knize nechybí napětí, zajímavosti, tajemno, ale i vtip. Bohužel ten konec na mě byl už moc. Nicméně 95% knihy bylo skvělých. Takže těch posledních 5% jsem ochoten taktně přejít, jako že nejsou.

04.09.2020 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Moc jsem se na tuhle knihu těšil, ale výsledek je takový, no takový divný. Po přečtení vám zůstane v mysli taková divná pachuť. Nevím, buď jsem od knihy čekal víc, než mi mohla dát, nebo jsem si to nedokázal vzít, nebo jsem to nedokázal najít. Skvělý námět se utápí ve zbytečných detailech a záplavě slov. Miluji mnoha stránkové knihy, neb rád trávím čas s postavami a jejich myšlenkami, ale u této knihy tomu tak nebylo.

08.05.2020 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skvělá kniha, ze které místy až mrazí. Zrůdný komunismus v čisté podobě.

09.08.2017 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Bohužel ač velice nerad, nemohu dát knize lepší hodnocení. Strašně moc jsem si před čtením vlastní knihy přál, aby se mi kniha líbila. Abych měl po dlouhé době českého autora, který by dovedl vše co je psané v kladnych komentářích k této knize. Bohužel, a to slovo bohužel musím podtrhnout, se nic z toho nekonalo. Je to čtivé? Ano. Je to vtipné? 2x na 430 stranách. Je to smutné? Místy ano. Je tam sex? Ano, ale na můj vkus až moc. Respektive název knihy tomu napovídá, ale být tam toho o polovinu méně, tak by název mohl klidně zůstat. Bohužel sex je to jediné co knihu drží pohromadě. Vlastně tomu moc nerozumím. Charaktery postav jsou vypracované a děj má spád, ale prostě to nefunguje. Jediné slovo které podle mě knihu vystihuje je - plytký. A přitom to mělo tak velký potenciál. Upřímně mě to mrzí. Autor má očividně vypravěčský talent. Ale paradoxně ho utápí v klouzání po povrchu. A dokonce ani sex tomu všemu nepomáhá. A to už je co říct.

23.01.2017 2 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Pobaví, neurazí, rychle uteče a zůstane Vám po přečtení celkem příjemná vzpomínka. Přičemž po čase vnímáte obě aristokratky, jako jednu knihu. Komu se líbila jednička tak si určitě přečte i dvojku. A kdo se u jedničky nebavil, tak po této dvojce již nesahne. Takže není potřeba asi dodávat, že první a druhá kniha jsou si podobný jako aristokratka aristokratce.

16.12.2015 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Můj první sci-fi román. Obvykle čtu společenskou literaturu 19. stol. Ale tohle bylo něco úžasného. Kniha, která by se klidně mohla stát realitou. Žádné star wars ani hvězdná brána. Žádný zelený mužíčkové. Prostě poctivý a uvěřitelný příběh, založený na znalostech fyziky. Kniha je velmi čtivá. Osobně bych možná uvítal ještě víc té sociální roviny na palubách obou lodí, ale to by pak už byla fakt velká "bychle" :-)

27.04.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Tak tímto titulem jsem definitivně skoncoval s bestsellery a podobnými knihami. Naprosto nechápu tak vysoké hodnocení. Knihu jsem si koupil, coby odpočinkovou po románu Pohřbený obr od Ishigura. Čekal jsem jistý rozdíl, ale takto velkou propast opravdu ne. Rádoby humor je v této knize na opravdu hodně nízké úrovni. Starbucks? McDonald atd.? To jako vážně? Tento druh reklamy připomíná tvorbu TV Prima a TV Nova. Venku je sněhová bouře a malé osobní letadlo dostane povolení na let podle viditelnosti? Zajímavé, že čtenářky vyžadují v těchto knihách city a emoce, ale už nevyžadují po jejich autorech, vyšší literární úroveň, než jakou mají články v Blesku. Opravdu se někde v polovině knihy ptá Ashley svého přeživšího spolucestujícího co to je kompas?! Tento titul je důkazem vítězství marketingu nad kvalitou. Film si po tomto zážitků nechám s velkou radosti ujít. 2* z milosti.

26.01.2018 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nesmírně citlivá kniha, které mohou dát nízké hodnocení jen opravdový dospěláci. :-)
Opravdu málo kdo dokáže napsat knihu, která promlouvá jak k dětem, tak i k dospělým. Kniha se nesmí číst jako dějový příběh. Musí se číst, jako galerie úžasných obrazů, mistrně seřazených do jednoho celku.

31.07.2017 5 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Geniální kniha, kterou evidentně spousta čtenářů vůbec nepochopila. Knihy jako je tato se musí nutně vnímat v přímém kontextu s dobou vzniku a s názory autora a jeho životní filosofii. Nelze si tu knihu vybrat jen podle zajímavého námětů a pak čekat jak bude kniha úžasná a čtivá. V této knize je všechno tak nějak ukryto v druhém plánu. Někdo by řekl, že se musí číst mezi řádky. Pokud někdo čte tu knihu jako doslovný román a nevidí tam tu ironii, vtip, nadhled, satiru a mnoho dalšího, tak věřím, že ta kniha, pro něj, musí být nutně zklamáním. Ale za mě 100%!

26.11.2015 5 z 5