michaela1992 michaela1992 komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Jednoznačně kniha, po které jsem nesáhla naposled. S klidným svědomím mohu napsat, že patří do první pětky nejlepších knih, které jsem četla. Kniha je a není o hokeji. Jsem z Litvínova, tedy hokejového malého města, tohle téma mě zasáhlo, a to dost hluboce.
Kromě hokeje se zde hraje i jiná hra. Hra maskování vlastní povahy, hra charakterů. Kam až je člověk schopen zajít a jak moc jsme schopni popřít sami sebe? Co nás determinuje a co nás navždy změní?
Tato kniha má obrovský sociální přesah. Hodně jsem si pobrečela, hodně jsem se usmívala a častokrát jsem i hodně rozuměla chování hlavních protagonistů (bohužel?).
Tahle kniha se jen těžko popisuje. Musí si ji každý přečíst sám. Autora obdivuji za opravdu výborný styl psaní.
Jestli má být pokračování, jsem opravdu zvědavá.

11.02.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knihu jsem poslouchala v její audioverzi, protože před zkouškami si číst nedovolím. Ale v autě aspoň využiju čas.
Musím říct, že se mi často nechtělo z auta vystoupit, a to jezdím přes 3 hod. přes celou republiku. Tolik k poutavosti.
Zbožňuji osobní příběhy na jejichž pozadí se odehrává dobový obraz. Takže když kniha obsahuje vyprávění tří generací, tak to dobové vykreslení zahrnuje celkem rozsáhlý obraz dob minulých.
A asi i proto, že sama pocházím ze Sudet, tak na mě kniha působila asi víc emočně než na ostatní čtenáře.
Velké plus vidím ve vývoji postav. Protože vykreslit postavu v rámci jejího dospívání a stárnutí není snadná věc a paní Mornštajnová si s tím poradila profesionálně.
Je pravda, že je to má první kniha od autorky a určitě ne poslední. Jedním slovem mě nadchla. Ta její ryzost, nenucenost, upřímnost písemného projevu. Vykreslení doby jaká byla. Problémů, které jsou proti těm dnešním nepředstavitelné. Skvělý počin.

13.06.2021 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Pokud si knížku berete do ruky s abnormálním očekáváním totálního zázraku světové literatury. Pokud očekáváte průkopový thriller, který vám změní život.. tak tehdy asi budete zklamaní.. Ano, z části za to může pro mě přehnaná medializace a propagace této knížky.
Ale pokud jste realista, který stojí nohama jakž takž na zemi, pak budete nejspíš s tímto thrillerem spokojení, tedy aspoň já byla 100%. Pokud se vám líbí psychologické vykreslení postav, budete jásat.
Kniha je psána pohledem třech žen - hlavních aktérek. Mně osobně občas dělala problém orientace na časové přímce, to je asi jediný nedostatek. První třetinu knihy jsem hltala, stránku za stránkou, pak ovšem děj přestává eskalovat a vy si říkáte: "Kam to chce teď autorka posunout, však už je to nuda, jestli to bude takhle dál..." Jenže právě v této době mých úvah na nedočtení nebo odložení knížky se dějová křivka vychýlí snad o 100% a čtenář je nucen pokračovat dál, ať už kolem něj probíhá třeba válka světů.. poslední třetina knížky je doslova exploze, já ji přečetla snad jedním dechem.
Navíc závěr jsem opravdu nečekala, zvraty v průběhu děje mi neumožnily se tak zorientovat, že bych konec hned odhadla.
Závěrem chci říct, že mě kniha opravdu bavila, určitě to není number 1.. Ale s čistým svědomím ji mohu všem, kdo mají tento žánr v lásce doporučit k přečtení.

28.04.2017 4 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

"Já píši vám - co mohu více?
Co ještě mohu dodati?
Teď vím, že máte právo sice
mne pohrdáním trestati,
leč ještě věřím nešťastnice,
že mne váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout..."

"Já tuším vše: vás urazí
mé tajemství, jež se vám vzdává.
A vaše hořkost pohrdavá
se v hrdém zraku odrazí.
Co chci? Proč spěchám odhaliti
vám duši svou tím dopisem?..."

A co se od první poloviny 19. století změnilo v lidském charakteru? Skvělý odraz ruské společnosti. Nadčasový scénář. Puškin byl a (pro mne) bude zcela jistě osobností, která by neměla být zapomenuta, tak jako tento román.
Evžen Oněgin je pro mě srdeční záležitostí. I když ho budu číst po desáté, jsem si jista, že objevím něco nového (krásného, pravdivého, naturalistického, nebo jen něco zrcadlícího mou osobnost)..

20.01.2018 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Kniha, která ve vás dokáže vyvolat všechny emoce najednou si nezaslouží nic víc, než jen doporučení ke koupi, přečtení a zapamatování. Stojím si za tím, že Backman je autorská špička.

18.02.2019 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Při našem systému školství až těžko věřit, že k této knize mě zavedla povinná četba. Dílo z pera Anthony Burgesse bylo inspirováno traumatickou událostí v jeho životě: Jeho manželka Lynn byla při těhotenství okradena, zmlácena a znásilněna. Dítě zemřelo. Anthony Burgess byl touto dobou v armádě a bylo mu zamítnuto, aby dočasně navštívil svou manželku. Bohužel zřejmě i díky této události je dílo tolik autentické. Hlavní myšlenka vyznívá, že dobro je nemyslitelné, pokud člověk nemá na výběr mezi dobrem a zlem. Jazyk teenů a Ludovicova metoda jen potvrzují, že dílo je dokonale propracované do sebemenších detailů.

17.05.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Pět hvězdiček jen tak nedávám. Myslím si však, že ze současného krimi-žánru je Sněhulák oprávněně opěvován. Bavilo mě to! Co bavilo, zhltla jsem knihu za 2 dny. Někde jsem četla, že autor nezasluhuje svých kvalit, což je údajně způsobeno zle volenými slovními obraty.. ono je důležité si uvědomit, že na vině může být spíše chybně volený překlad.. tedy ono známé "ztraceno v překladu".
Živé dialogy, odkazy na hudbu, filosofii, psychologii.. Všechno zasazeno (jak už u severských autorů bývá zvykem) do běžného každodenního prostředí. Toto všechno zaručuje super ztotožnění a autenticitu. Na rozdíl od mnoha jiných krimi-titulů mi u Sněhuláka přišlo téměř vše propracované. Hlavní postavy jsou skvěle vykreslené, naprosto uvěřitelné a nesou v sobě jedinečné severské charisma.

23.01.2018 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Za mě opravdu milé překvapení. Losos se jako prvotina tedy opravdu vyvedl, super obálka (nesuď knihu podle obalu, že jo) si získala mou pozornost, ale obsah si získal mou náklonnost. Obsahuje prvky všeho! Smála jsem se nahlas v tramvaji (ať se všichni podívají, aspoň budou vědět, co si přečíst) a zároveň mě smutné pasáže doháněly k slzám. Filosofické odkazy mě teda naprosto nadchly a psychologie postav mi také sedla. Nápad s nebem a peklem? Ježiši (jestli teda můžu), konečně něco nového v literatuře neokoukaného. Za mě jeden velký nedostatek, chci pokračování.. zase jedna z těch knížek, kdy si přejete, aby počet stránek s každým dnem narůstal. Skvěle napsaný román, autentický s našimi každodenními životy, dávka cynismu a sarkasmu v ceně, rozhodně doporučuji všem!

30.11.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Neustále nemůžu pochopit, jak mohl Orwell napsat takhle nadčasový námět v roce 47. Jedna z mála knih z povinné četby, kterou bych opravdu doporučila všem. Nemá asi cenu se tady rozepisovat, každý si musí knihu přečíst sám a následně si z ní odnést svoje. Myslím, že kniha je opravdu hodně silná a donutí každého k zamyšlení nad sebou (nad světem?)..

17.06.2017 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

U téhle knihy mi došla slova. Autorka je ve svých počinech lepší a lepší. Já nemohu jinak, než knihu doporučit.

02.02.2021 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Ať už erotické nebo neerotické.. romány čtu, abych si odpočinula od povinné četby a thrillerů. A tenhle román je jeden z nejlepších, možná dokonce nejlepší, co jsem za poslední dobu četla. Naprosto nadšená jsem byla úsečným stylem autorčina psaní. Píše to tu více čtenářů a opravdu je nutno to vyzdvihnout. Od příběhu jsem čekala naivní zápletku a spoustu erotických scén...ALE?! Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že se dá napsat velmi poutavý a hlavně silný příběh podtržený erotickou tematikou. Palec nahoru. Jediné co se dá vytknout, je možná občas až přespříliš melancholie a sentimentu prosakující na povrch. Což ale zastiňuje konečné poselství, které kniha v sobě nese.

09.12.2017 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Jak já jsem ráda, že máme kvalitní české autory a tvorbu. A za mě pan Hartl jednoznačně takovým autorem s takovou tvorbou je. Druhá kniha, kterou jsem od něj přečetla a ještě lepší. Knihy jakoby psal sám život. Nic není jen černé nebo bílé. Veselé nebo smutné. Život má celou škálu odstínů a chutí, a stejně tak tato kniha. Doporučuji. Četla se sama.

15.07.2019 5 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Čtivý thriller, který má spád. Nenudíte se u něj, má vyvážený podíl násilí a toku děje. Sarkastický a přímý humor a dobře vykreslení hlavní protagonisté. Hlavní hrdinka místy trochu předimenzovaná a závěr ponechán na hodnocení čtenáře. Co u autora podtrhávám je vykreslení prostředí, člověk jakoby se mohl hned ponořit do ulic i pod ulice Londýna. Je to ten typ příběhu, který není dokonalý, ale utkví v paměti čtenáře.

24.03.2019 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Pro mne nejlepší román s psychologicko-sociálním přesahem. Je až neuvěřitelné, jak autorka dokázala nezávazně navázat na svou prvotinu a zmapovat tak vývoj společnosti trvající polovinu století.
Kniha má spoustu nadrámcových hodnot, nedá se u ní rozhodně mluvit o plytkém a povrchním ději a vývoji.
Vůbec bych se nebála knihu se svou širokou tematickou výbavou zařadit mezi povinnou četbu minimálně pro studenty gymnázií.

08.01.2019 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Prostě pan Čapek, tedy prototyp renesančního člověka - vtip, inteligence a milé čtení, proložené krásnými fotografiemi.

27.09.2017 5 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Naprosto reálně mi ta kniha vytvořila Vánoce v červenci. Jakmile má něco nálepku bestselleru, tak obvykle dávám ruce pryč. Tak tohle byl omyl. Přesně tohle jsem totiž potřebovala. Bylo to krásný. Možná trochu naivní. Ale vtip, děj, 3 propojené povídky, dobré konce. No prostě na vánoce teď vím, po čem sáhnout. Doporučuji!

07.07.2020 5 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

I mé srdce téměř puklo. Myslím, že více jsem brečela jen u "Psího poslání" a srovnatelné emoce ve mně vyvolala kniha "Všechny malé zázraky" od J. Niven.
Nemám moc co dodávat. Navěky. Troufám si tvrdit, že je to přesně ta kniha, která si najde místo ve Vašem srdci a už ho neopustí.

14.10.2017 4 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Tenhle typ žánru prostě musíte vyhledat, jinak se vám líbit nebude. Společenská psychologická próza zasazená do naturalistického prostředí, které vychází z předpokladu předem podělaného života na chvostu společnosti. Charakteristiky postav mimo hlavní postavu jsou velmi plytké, nicméně tohle není zas až tak moc o postavách a dějové linii jako o vykreslení prostředí a sociálního postavení o sociální determinaci... Jako zpestření čtenářského deníku si myslím, že tenhle titul není vůbec k zahození.

19.07.2020 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Opravdu thriller, který stojí za přečtení. Čtivost zaručena. Napětí po celou dobu. Byť první kniha z "trilogie", troufám si označit za nejlepší.

24.08.2019 5 z 5

Plovárna Plovárna Libby Page

Bazén mě vychoval, trenéři, kolektiv, plavání samo. Pro mne neuvěřitelně silná kniha, o pro mne aktuálním tématu. Občas jsou slova zbytečná... snad jen že pro každého, kdo miluje plavání, by měla být tato kniha troufám si říct povinnou četbou. Ani občas přílišný sentiment jí neubral byť jednu hvězdu.

30.05.2019 5 z 5