martin9134 martin9134 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha s úžasným námětem i zpracováním. Člověka donutí se zamyslet nad tím, jak jsme jako lidstvo závislé na celém našem kolektivu. Jako jedinci bychom byli totálně ztraceni co se týče všeho – ať bychom byli už vidomí či nevidomí. Tak třeba se čtenáři této knihy poučí do budoucího apokalypsy.
UPDATE Z DUBNA 2020: ano, apokalypsa nastala... A lidé moc připraveni nebyli:)

29.09.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Parádní knížka která každého donutí zamyslet nad tím, že na planetě nejsme sami a že i stromy jsou vlastně velmi vyspělé komplexní bytosti s kterými by se i mělo lépe zacházet, měli bychom si jich vážit. Překvapilo mě jak rychle jsem zhltnul 300 stránek o stromech, knihu jsem četl v angličtině, což doporučuji. A ještě se to hodí k aktuálnímu suchu... (jak moc je potřebujeme)

07.08.2018 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Skvělá kniha o komickém přestěhování anglické rodiny na Korfu. Zabývá se jak přírodou, tak vztahy v rodině. Některé části jsou obzvlášť vtipné a až neuvěřitelné, každých pár stránech jsem se dost nasmál. :-)

28.10.2018 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Sice velice smutná kniha, ale krásná. Do detailu popisovaná realita první světové války z pohledu Němce – nic není bráno z pohledu politického, nýbrž čistě lidského. Kniha je plná zajímavé slovní zásoby a krásných metafor/metonymií. Doporučuji snad úplně každému.

26.02.2018 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Velmi čtivá knížka, ve které je čtenář každou chvíli v kontaktu se smrtí. Nedá se ale říci, že by šlo o depresivní literaturu, Norské dřevo je čtivé a celkem milé. Nabízí nám pohled do životů těch „uzavřenějších" z naší společnosti a jejich vztahů.

03.04.2020 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Velmi čtivé drama s příběhem, jenž byl nadčasový a stále máme, co se z něj učit. Výhodou je, že se to dá přečíst za chvíli a bude Vás to bavit až do konce.

06.09.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Text, který předvídal budoucnost. Naprosto fascinující a zároveň strašidelné. Ukazuje vlastně to, že když má člověk (v tomto příběhu zvíře) moc, bude ji nadále zneužívat. V tomto případě to dospělo až do stádia kdy zvířata měly na Farmě zvířat nakonec stejné „svobody" u lidí, tak u prasat.

15.09.2018 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Jsem rád že mě naše školství „přinutilo" si tuto knížku přečíst. Nelituji a klidně bych si ji přečetl znova. Líbí se mi její stručnost, zároveň ale obsáhlost podložených faktů, které jsou doložené příklady. Jak zde již zaznělo, nechápu proč se všude tak uvádí, že se Machiavellim řídili Hitler a Stalin, vždyť v té knize zaznívá pravda, ač je morální nebo ne. Prostě se z toho může inspirovat kdokoliv – od prezidenta po manažera menší firmy.

15.04.2018 5 z 5

Tuhle knihu by si povinně měl přečíst každý politik a vlastně i každý Čech. Protože krásně vysvětluje naše domácí „problémy", objasňuje spoustu mýtů i nabízí řešení. Najednou na spoustu věcí nahlížím úplně jinak.

Škoda, že v knize nebyl nějaký shrnující doslov, hodně by to pomohlo si vše v hlavě dorovnat.

16.08.2022 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Kniha, kterou by si měli přečíst jak politici, tak studenti škol po celém světě. Jen se trošku obávám, že někteří by si po přečtení této knihy (nebo udělání úvodního kvízu) řekli „aha, tak on je na tom svět celkem v pohodě, nic pro jeho zlepšení dělat nemusím”... ????

11.07.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kniha mě zklamala kvůli příliš vysokým očekáváním.

20.08.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Překvapivě jsem knihu četl až jako 3. v pořadí od Zibury. Doporučil bych ji každému kdo postrádá něco nenáročného na čtení, rád se pobaví a zároveň vzdělá.

31.08.2018 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Knížka se mi moc líbila. Popisování života trosečníků a jejich dobrodružství je super! Všechno jsem si to hezky představoval. Ten konec mi přijde zvláštní, prostě nevěděl jak to ukončit tak udělal bum bum bum. Ale určitě všem doporučuji.

10.04.2017 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Tuhle knížku jsem chtěl už hodně dlouho - říkal jsem si, že to bude zajímavé čtení. A bylo!
Chvíli trvalo než se děj trošku rozjel, ale příběhy jsou naprosto perfektní. Celé vás to donutí zamyslet se, říkáte si, měl bych se taky snažit změnit vesmír, fakt to dost motivuje.
Je obdivuhodné co Musk vybudoval a dost mě bavily popisy vnitřního chodu firem.
Určitě bych uvítal pokračování, protože už teď je knížka více než 2 roky pozadu.

06.08.2016 5 z 5

Architektura štěstí Architektura štěstí Alain De Botton

Spousta zajímavých myšlenek, spousta náročného čtení. „Obdivujeme stavby, které nám umožňují dělat jinak nemožné věci". „Líbí se nám styly, které nás dostávají od toho špatného a vyjadřují něco, po čem prahneme". „Od 19. století jsou architekti oceňování za jedinečnost, dříve to bylo spíše naopak". Ve spisovatelství je umění říct toho pár slovy hodně, v architektuře je to podobně, akorát bez slov... Doporučuji si ke čtení vzít tužku a papír, abyste pochytali ty nejlepší myšlenky :-)

07.12.2020 4 z 5

K čemu jsou architekti K čemu jsou architekti Karolína Jirkalová

Krásně ilustrovaná knížka určená jak pro nejmenší čtenáře, tak znalce oboru. Vysvětluje, co všechno je práce architekta, ukazuje to na konkrétních příkladech zdařilých realizací především v Česku.

16.04.2019 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Zajímavé, obsáhlé – ale je třeba zdůraznit, že nejde o nějaký pořádný příběh se zápletkou, ale tak trochu o převyprávění historie poutavým stylem.

15.04.2018 4 z 5

Přesně jsem věděl proč tuhle knížku chci a taky se mi to potvrdilo. Ládík vás provede Čínou i Nepálem, líbí se mi, že si na nic nehraje a dokáže si ze sebe udělat legraci. Okouzlující knížka, přečetl jsem ji téměř jedním dechem. :-)

03.01.2017 5 z 5

Dům, domov, domácnost, dějiny architektury Dům, domov, domácnost, dějiny architektury Bill Bryson

Kniha vlastně o všem. Autor popisuje jednotlivé místnosti v domě a mezitím se dostane třeba k lidským parukám, dětské práci či světové chudobě. Je to zcela logické – domácnosti jsou tím, z čeho vzniká celá lidská historie.

10.02.2021 5 z 5

Les - Návod k použití Les - Návod k použití Peter Wohlleben

Fajn knížka částečně navazující na „Tajný život stromů". Určitě jsem se dozvěděl nové a zajímavé informace, některé už jsem ale znal z předchozí knížky. Všem doporučuji nejdřív číst TŽS – a až potom popřípadě číst tuto knihu. Doporučuji si ji nastudovat před nějakým puťákem nebo výletem do lesa – informace se Vám budou hodit a les najednou bude působit trošku jinak.

01.07.2020 4 z 5