Vladař přehled

Vladař https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2946/bmid_vladar-9fR-2946.png 4 1000 1000

Klasický renesanční spis, jenž je považován za jedno z prvních a zároveň jedno z nejvýznamnějších politologických pojednání o moderním způsobu vládnutí. Čtivé dílo vzniklo v období restaurace vlády Medicejských na florentském dvoře r. 1513. Autorem, bývalým sekretářem ministerstva zahraničních věcí, je adresováno však již zesnulému Lorenzu Medicejskému. Hlavní osou dvaceti šesti kapitol jsou příklady z antických a římských dějin, pomocí nichž je postupně eklekticky obhajován osvícený vladař, řídící se zásadami logiky a zdravého rozumu. Spiskem rovněž prosvítají zárodky nacionalistických tendencí. V tomto překladu 4. vydání, v nakl. XYZ 1. vydání.... celý text

Literatura naučná Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , XYZ (ČR)

Il Principe , 1532

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vladař. Přihlašte se a napište ho.

HollyUndead
01.05.2024 5 z 5

Nedlouhá kniha plná zajímavých a užitečných rad, které mají velký přesah do života. Sice je to dílo pro panovníka (jak již název samotný napovídá), nicméně tyto rady může využít každý člověk. Jedná se tedy o geniální a nadčasové dílo. Samozřejmě, je třeba přistupovat kriticky, se všemi radami souhlasit nelze, ovšem zároveň nelze popírat velkou myšlenkovou hodnotu této knihy. Machiavelli do ní vložil maximum svých zkušeností, což je znát z každé stránky. A velice mne překvapilo, jak je zároveň kniha čtivá. Neměl jsem problém přečíst ji v krátkém čase. Vřele doporučuji k přečtení!

Liturgievpatek
25.02.2024 5 z 5

Je to starý text, který se nečte snadno. Je to málo textu, který je ale hutný, takže ho čte člověk dlouho.

Nad każdym řádkem, větou či odstavcem, se musí zastavit a popřemýšlet nad ním, aby. čtenáři neunikl jeho smysl.

Nicméně je to dílo, které i po letech pomáhá nejen mě, vyrovnávat se s některými pracovními úkoly a nastavováním nebo nenastavováním hierarchie.

Le Chat
10.02.2024 5 z 5

Opravdu nadčasové dílo, za mne plný počet hvězd.

Závod s časem, Trnová královna a další knižní novinky (9. týden)

25.02.2024

Ani slovo, Někdo klepe a další knižní novinky (28. týden)

10.07.2022

Knižní novinky (18. - 23. 9.)

17.09.2012

Čemu tedy dát přednost - popularitě, či respektu? Obojí totiž sloučit v jedno nelze, tak jako oheň a vodu. Má-li se tedy panovník jednoho z toho zříct, pak je lepší oželet to první. Všichni dobře víme, že lidé jsou nevděční, pokrytečtí, zbabělí a ziskuchtiví, a pokud je ruka páně otevřená, přetrhli by se dobrou vůlí, slibují hory doly - celé své jmění, životy vlastních synů, svou krev. Jakmile však dojde k lámání chleba, na čtyráku obrátí. A jestliže na ně panovník spoléhal, se zlou se potáže.

Štědrost je ctností jen potud, pokud jde z vlastní kapsy a na pravém místě.

Kdo sám není moudrý, nedá na dobré rady.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Vladař v seznamech

v Právě čtených40x