lucyvase4 lucyvase4 komentáře u knih

Paže Oberonova Paže Oberonova Roger Zelazny

Corwin se dozvídá konečně pravdu o království Amber a jeho vzniku. Kdo je jeho přítel Ganelon? Kam zmizel jejich otec? A kdo z jeho sourozenců se spojil s Chaosem?
Další díl, kde není moc děje. Jen se všechno pomalu rozkrývá a připravuje na závěrečnou bitvu.

04.05.2024 3 z 5

Život na míru Život na míru Nikki Erlick

Pozor! Emoční nálož.
Chtěli by jste vědět, kdy váš život skončí? Nebo radši ne?

,,Vůbec jsem se na něj nepodívala. Před tou operaci jsem se podívat bála. No a teď mi zase každý den připadá posvátný, bez ohledu na to, jak dlouhý provázek jsem dostala. Nechci propadat smutku nebo o tom všem pořád přemýšlet, to bych jen ztrácela čas. Stačí být vděčná. A žít naplno."

Začátkem března se před každým vchodem, kde žijí osoby starší 22 let, objeví záhadná černá krabička. Je popsána jménem adresáta a také záhadným vzkazem: Uvnitř se nachází míra vašeho života. Co to ale znamená? Mnoho lidí krabičku ze zvědavosti otevře a zjistí, že v krabičce jsou provázky. Provázky různé délky. Brzy se vědcům podaří určit, dle délky provázku věk, kterého se dožijete. A svět se začne rozdělovat na ty krátké a dlouhé.
Kniha sleduje osudy 8 obyčejných lidí. Většinou mají provázky kratší. A světe div se všechny příběhy jsou vzájemně propletené.

Moc se mi líbilo, jak autorka zachytila tu paniku z neznámého. Od počátečního strachu, hysterie, lítosti až po agresivitu.

Kniha je plná mouder a nutí nás se často zamýšlet nad samotným životem. Udělali bychom něco jinak, pokud bychom věděli, kolik máme času? Měla bych děti, kdybych věděla, že je neuvidím vyrůstat? Nebo kdybych věděla, že na jejich výchovu zůstanu sama? Vdala bych se za někoho s krátkým provázkem? Dělám ve svém životě vše tak, jak chci? Nebo bych měla něco změnit?

Vážně hodně filozofie a emocí. Brečela jsem nejméně 5x. Musím říct, že konec mne dostal tak moc, že i děti se mně ptaly, co se stalo.

Charaktery postav jsou vykresleny dobře. Autorka nám odkryje život každého před i po objevení krabiček. Najděte si zde své oblíbence i osoby, které budete nesnášet. Ale nic není černobílé.

Autorka skvěle zakomponovala do příběhu i politiku. Konkrétně boj o prezidentský mandát. Co všechno jsou schopni lidé udělat pro moc? Jak umí využít strachu ostatních?

Hodnocení: 4/5 za občas táhlejší kapitoly a také za neobjasnění, kde se tu ty krabičky vlastně vzaly. Nikdo neřešil proč a jak. Všichni to vzali jako hotovou věc.

23.04.2024 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Jste lékař?"
,,Ne, ale mám vám dát injekci."
,,A já ji odmítám, na to mám plné právo. Co vy na to?"
,, Že vám ji píchnu i tak."

Hl. hrdina Corwin se probouzí po nehodě v nemocnici. Zjišťuje, že tu ale něco sakra nehraje. Proč mu lékaři píchají injekce, které ho mají oblbmout? A proč má obě dvě zdravé nohy v sádře? Rozhodne se tedy jednat a utéct. Naštěstí při útěku natrefí na kancelář ředitele. Ten mu, i když ne moc ochotně, poskytne adresu jeho sestry. Corwin se tedy vydává k ní domů v naději, že mu pomůže vzpomenout si. Nebude to ale tak jednoduché. Musí si před ní dávat pozor a hlavně nemůže prozradit, že si nic nepamatuje. Jak mu dojde mohlo by ho to totiž stát život. Pomalu zjišťuje, jak se věci mají. I to, že je jedním z devíti princů Amberu. Jak se ale do Amberu zpět dostat a získat trůn, který má nyní v moci jeho bratr Eric?

Musím říct, že kniha se četla dost obtížně. Tím, že Corwin se tváří, že všechno ví, i když ví úplný prd, se ani čtenáři nedostává tolik informací, kolik by mělo. Upřímně jsem myslela, že knihu nedočtu. Asi do 3/4 knihy jsem se nemohla zorientovat. Pak se ale příběh rozjel, a nakonec to byla úplná bomba. Pohltilo mne to a nepustilo.

Svět jako takový je úžasně promyšlený. Amber (symbolizující řád) a Chaos jako jeho protipól. Tohle jsou jediné skutečné světy. Ostatní, včetně naší Země, jsou pouze stíny, které Amber a Chaos vytváří svým působením na sebe. A mezi těmito Stíny, i jejich alternativními realitami, mohou princové a princezny Amberu a Chaosu, jako jediní, cestovat. A to pomocí Vzoru. Takže promyšlené úplně skvěle. Jen malinko těžší na pochopení.

Emoce a city postav v knize nenajdeme téměř vůbec. Oberon, vládce Amberu, otec Corwina a jeho sourozenců, jednoho dne zmizí. Nikdo neví kde je a trůn zeje prázdnotou. A tehdy začíná boj o moc. Kdo bude jeho následovníkem? Všichni jsou proti všem, nikdy nevíte komu můžete věřit. A každý ze sourozenců se stará pouze sám o sebe a o to, aby že souboje vyšel, co nejlépe. Emoce zda zkrátka nejsou na místě. A zrada střídá zradu.

Moc se mi líbilo, že sourozenci se mohou mezi sebou kontaktovat přes karty nebo že mají schopnosti regenerace. Neregeneruji se ale příliš rychle. Což je velké plus. Žádní úplně nesmrtelní hrdinové.

Hodnocení: 3,5/5
Těším se na další díl.

10.04.2024 4 z 5

Krik nevinných Krik nevinných Roman Kulich

NESTAREJ SE O MOJMIROVU SMRT JINAK ZDECHNEŠ!!!

Četli jste nějaký mysteriózní thriller? Že ne? A máte rádi mysteriózní filmy? Tak potom se Vám tento žánr bude určitě líbit.

Musím říct, že potom, co jsem zjistila, jaké má kniha hodnocení na Databázi knih, se mi do čtení vůbec nechtělo a od knihy jsem nic nečekala. Čekalo mne ale překvapení. A já musím říct, že jsem si tuto knihu zamilovala.

Kniha mne neskutečně dostala. Viděli jste filmy Vesnice, Ospalá díra nebo Rituál (N.Cage v hlavní roli)? Mně totiž kniha připadala, jako mix těchto filmů.

V knize se objevují démoni a duchové. Proto jsem si myslela, že se budu bát. Strach se nedostavil. Zato napětí provázelo celou knihu, stejně jako akce. Žádné hluché místo, kde by jste se nudili. Vše krásně plynulo. A když už jsem si říkala, že asi vím, jak to celé je, autor si pro mne přichystal další překvapení.

Úplně jsem viděla tu vesnici v horách, válící se mlhy nad loukami, temný les s jeskyní. To číhající zlo bylo úplně cítit. Všechny tyhle popisy dodávaly příběhu tajuplnou až mysteriózní atmosféru.

Jediné, co mne překvapilo a trochu zklamalo, byl čas, kdy se příběh odehrává. Myslela jsem, že děj se odehrává 19-20 století. Když ale autor zmínil televizi, mobilní telefon a rok 2004 hodně mne to překvapilo. A nemohla jsem se s tím vůbec sžít. Nemyslím si totiž, že tohle by se mohlo v roce 2004 stát. Teda aspoň doufám . Ale v 19-20 stoleti určitě ano.

Skvěle napsaná kniha. I samotný závěr mne dostal. Zavřela jsem knihu a asi 20 sekund jsem jen koukala do prázdna.

03.02.2024 4 z 5

CoolMom in da house CoolMom in da house Kamila Štěpánková

"Ruku na srdce, kdo z nás ale nikdy neměl chuť své potomstvo uškrtit? Ani trochu? Každá matka své šelmy nepochybně miluje, ale přiznejme si to na férovku, děti jsou schopné někdy probudit v matkách instinkt vraha."

Pokud se teprve chystáte děti mít. Čtěte knihu jen na vlastní riziko

Kniha mne, jako matku podobně starých děti, velice bavila. U některých kapitol jsem se musela smát na celé kolo.
Zjistila jsem, že nejsem jediná, kdo má občas pocit, že se ze svých ratolestí zblázní, že nejsem jediná, kdo nestíhá mít úplně katalogově uklizený dům a že nejsem jediná žena, která si občas musí od svých potomků odpočinout.

Kniha je psána formou humorných příběhu a já si říkala:" Jo jo, je to všude úplně stejné."

Navíc autorka knihu okořenila i o prostor pro vás. Můžete si, na pár na to vyhrazených stránek, napsat své příhody a postřehy. A až knihu budete číst za pár let zasmějete se, co byly schopné vymyslet Vaše děti.

Přesně tohle jsem od autorky očekávala. Je to taková kniha na dovolenou. Oddechovka, u které zapomenete aspoň na chvilku na své povinnosti a okolní svět
Čte se naprosto sama. Styl psaní mi totiž hodně připomínal blog.
Autorka skutečně i blog vede a vy ji můžete sledovat na stránkách coolmom.cz
Já už se tam mrkla

Jediné co bych vytkla je hodně "fekálního humoru". Na mne bylo těch hovínek v knize až moc. Ale chápu. Děti prostě tohle téma milují.
Není to kniha s nějakým hlubším podtextem. Na pobavení a podporu ostatních maminek, ale naprosto super.

Hodnotím: 3,5/5 ( tedy 70%)

28.01.2024 3 z 5

Inkarceron Inkarceron Catherine Fisher

(SPOILER) Hodnocení 3,5/5
Nevím, proč je kniha řazena ve fantasy, thrilleru. Za mne je to čistě sci-fi.

Takové vězení jako je Inkarceron si snad ani nedokážu představit. Nejen, že se nejedná o místnost, místnosti nebo město. Inkarceron je tak velký, že obsahuje lesy, pouště, savany, města i jezera. Jedná se vlastně o celý svět. A v tomto světě vládne Inkarceron. Systém, který vytvořili Moudří. Jednalo se vlastně o experiment, Moudří chtěli ze spodiny lidstva (vrahů, zlodějů, násilníků) vytvořit dokonalou společnost. Ráj na Zemi. Jenže tento experiment se zrtnul. Inkarceron rozhodně není rájem na Zemi. Není dokonce ani místem, kde by jste se chtěli ocitnout. A aby toho nebylo málo, všude kam se podíváte, vás Inkarceron zkrze kamery pozoruje. A v tomto světě se narodil náš hrdina Finn. Nebo se zde snad nenarodil? Nic si totiž nepamatuje, na ruce má vytetovaného orla s roztaženými křídly a občas má vidiny, které pocházejí z venkovního světa.
Naproti tomu Klaudie žije ve venkovním světě. Kde se čas zastavil v 17.stoleti. Je dcera Strážce Inkarceronu a má si brát budoucího krále, kterého ale nemiluje.
Jaké tajemství objeví? Najde Finn nakonec cestu z vězení ven? A jakou roli v tom všem sehraje vytetovaný orel?

Za mne velice zajímavé sci-fi. Některé věci jsem prokoukla bohužel už na začátku knihy. A celkem mne to mrzelo. No ale nakonec tam tech wow momentu bylo i tak dost
Musím říct, že několik věcí nemělo úplně logiku a měla jsou pocit, že autorka si je vymyslela jen proto, aby ten příběh nějak zdárně dotáhla do konce.
Moc se mi líbila představa, že si Inkarceron žije svým vlastním životem. Jako autonomní organismus. Využívá veškerou organickou hmotu, která zemře k výrobě nových vězňů a pokud nemá organické tkáně dost nahradí ji kovy, dráty a úlomky. Tak vznikají polo - lidé.
Inkarceron je vlastně takový velký bratr, který vše vidí.
Nápad skvělý ale zpracování bohužel pokulhává, ani postavy nejsou, tak zajímavé, abych si vyloženě nějakou z nich oblíbila.
Jsem zvědavá na další díl. Snad nám tam autorka objasní některé věci z prvního dílu.

30.12.2023 3 z 5

Bouřný úsvit Bouřný úsvit Zuzana Hartmanová

Příběh Leru dospěl ke svému konci. Nebo snad novému začátku?
Sled chybných rozhodnutí Arumiela stálo více než jen ztrátu věrných následovníků. A i on začíná chápat své chyby a možná jich dokonce lituje. Zatímco vojsko Hiromota stojí před branami hlavního města Leru, Corvus a Luciana se vydávají do Ruin za Skleněnou pouští hledat nové město, kde by démoni i lidé mohli žít v míru.
Navíc je jejich cílem stvořit nového boha, který jim pomůže přivést zpět Vulpeho. Kdysi nejmocnějšího boha Leru. Povede se jim to? A jakou cenu budou muset za jeho návrat zaplatit?

Musím říct že po předchozích dvou dílech jsem se na závěr moc těšila. Bohužel mne ale trochu zklamal.
Příběh byl opět čtivý, postavy skvělé vykreslené. Autorka stále pokračuje v dokonalém logickém uvažování postav. Na stylu psaní se nic nemění a dej ubíhá velmi rychle. To všechno co jsem chválila v předchozích dílech platí i tady. Zvratů bylo také dost, jen nabyly tak zásadní.
A teď to ale...
Já prostě čekala větší mazec a wow efekt, který se bohužel nedostavil. Bitvy, na které jsem se těšila, byly nakonec vybojovány bez ztrát.
Co mne zamrzlo jako další bylo, že až v tomto díle byla mapa Leru. Určitě bych ji uvítala i v předchozích dvou dílech. Tam bohužel nebyla a svět Leru jsem si tak mohla jen představovat.

Doufám, že o světě Leru neslyšíme naposledy, závěr totiž není úplně ukončen a dává prostor pro případný další díl.

Spoiler:

Pokud máte rádi happyendy určitě se vám kniha bude líbit. Já od autorky čekala prostě zkázu a apokalypsu, kde přežije vážně jen pár vyvolených.

24.12.2023 4 z 5

Pomiluj smrt Pomiluj smrt Veronika Fiedlerová

Dej se odehrává v Rakousku Uhersku na počátku dvacátého století. Aloisie přijíždí z venkova do města za svoji sestřenicí Berdnardinou. Aby zde našla práci a mohla tak zaplatit operaci svému nemocnému otci. Místo snů ji ale hned první noc čeká doslova noční můra. Ve městě rádi sériový vrah, který zabíjí prostitutky tak, že jim odřezává za živa údy. Berdnardina a Aloisie potkávají v hospodě dva muže Karla a Šebestiána. Luise se ale tahle společnost nelíbí a chce odejít. Šebestián se vydá za ní a když zjistí, že má místo jedné nohy protézu pozve ji k sobě do bytu.
Co všechno se tu noc udá? Kdo je nakonec vrah a kdo lovná zvěř? A jaké tajemství Aloisie skrývá?

Na to jak je to malá, útlá knížečka, tak je teda pořádně nadupaná... Je plná zvratů, akce a napětí.

Děj je svižný. A zároveň je vše dobře vysvětleno a popsáno. I díky prolínání minulosti a přítomnosti.

Na mne byla místy až moc surová a plná násilí. Jelikož jsem zabredla do jiných vod než obvykle. Já horory, detektivky ani thrillery nečtu. Takže věřím, že pro vas, co jste zvyklí, to bude naprosto v pohodě.

Jediné, co mi trochu vadilo byl ten konec. Klidně bych vynechala poslední dvě stránky a nechala konec víc otevřený.

Jinak ale chválím. Taková jednohubka na jednu noc.

10.12.2023 4 z 5

Příliv démonů Příliv démonů Laurie Forest

Poté, co Elloren (černá čarodějka z proroctví) prchla i se svým mužem Lucasem na východ, aby unikla Vogelovi a jeho rostoucí moci, a poté, co je Vogel našel a Lucase zajal, je Elloren přesvědčená vyhledat své spojence. Musí Východní říši varovat před Vogelovou mocí, a kdo jiný by ji mohl pomoci než rodina a přátelé. Lupíni vytvořili novou smečku pod vedením Diany a Rafa. Trystan a Tierney se dostali do wyvernske gardy.
Ve Východní říši se navíc chystají oslavy levandulového měsíce. Skvělá příležitost, jak se nepozorovaně dostat do města.
Stihne Elloren vyhledat své spojence a získat kontrolu nad svou mocí než přijde Vogel?

Wow tak tohle byla jízda...
já jsem uvítala, že se autorka vrátila k vyprávění příběhu i u dalších postav. Sledovani jejich osudu a lásek jsem si moc uzivala.

Je pravda, že střed knihy se vlekl. Vše bylo zaměřeno na přípravy oslav a řadu romantických linek. Takže se tato část četla pomaleji. Děj tak neubiha, ale já si říkala, že to je přesně záměr autorky. Vyjasnit všechny vztahy a vytvořit iluzi jako by se čas zastavil. Navodit zkrátka pocit, jako by se svět zastavil...takove ticho před bouří ... A taky že ano, protože co přišlo pak to byla přímo smršť.

Posledních 100 stran je plně akce, napětí a zvratů, které necekate. Musím říct že jsem si i hodně poplakala.

A ten konec.... No už se těším na další díl.

10.12.2023 5 z 5

Stínová hůlka Stínová hůlka Laurie Forest

(SPOILER) Poté, co ve druhém díle Elloren zjistila, že její moc je mnohem větší než si myslela a že se zamilovala do Ikarela z proroctví, je od svého milého odtržena. Každý má cvičit své schopnosti odděleně, aby Vogel, jejich nepřítel, nemohl zničit oba najednou.
Elloren se tak musí vydat znovu do Gardnerie a jediný člověk, který ji může zajistit bezpečí je Lucas Grey. Muž se kterým je proti své vůli zasvěcena.
Pomůže jí? A co bude chtít na oplátku? Zjistí Vogel, kdo je Elloren zač?

Kniha se mi moc líbila. Příběh plyne dál a válka už je vážně na spadnutí. Napětí a akce jsou v celé knize doslova prostoupeny.
Kniha je plná zvratů... A hodně jich je vážně nečekaných.... Já i hodně věcí oplakala.
Na rozdíl od předchozích dílů je kniha hlavně o Elloren a Lucasovi. Proto se mi líbily více díly předchozí. Rozmanitost postav mi prostě chybí. Ani zmínka o Rafovi, Dianě, jen trochu o Yvanovi.

SPOILER
Co bych knize od předchozích dvou ještě vytkla je romantická linka. Mne s prostě k sobě Elloren a Lucas Grey nehodí. Možná to bude tim, že já jsem prostě fanynka Yvana. Ale při každým jejich polibku a milování jsem si říkala budeš si to jednou vyčítat Elloren.

04.12.2023 4 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

(SPOILER) Hodnocení: 3,5/5

Jedna malá otázka na začátek. VÍTE PROČ SE KNIHA JMENUJE BELADONA? A co nebo kdo beladona je? Já to nevěděla, no tak jsem zase o trochu moudřejší.

Kniha je určena pro čtenáře 15+ vzhledem k tomu, že se děj knihy točí kolem jedů, bylinek a smrti je to pochopitelné.

Hlavní hrdinka Signa přijde jako miminko o rodiče. I pro ni si přijde Smrtonoš, ale nakonec ji neodvede. Od té doby ale Signa vída duchy a dokonce i samotného Smrtonose víc, než by si přála. A ona je skutečně vidí. Teď ji je 19 let. Za svůj život už vystřídala spoustu domovů. Nikde ale nevydržela dlouho. Její pěstouni, ač jim většinou šlo pouze o Signin majetek, záhadne umírají. A celá společnost za to viní ji. Pro Signu je to také záhada a ještě větší záhadou j, když zjistí, že nemůže jen tak zemřít. Pokusí se otrávit, tím přiláká Smrtonose ale jed z jejího těla rychle vyprchá a ona se probere. Když zjistí jak může Smrtonose přivolávat dělá to poměrně často. Když zemře její poslední opatrovnice donutí Smrtonose slíbit, že tentokrát to bude jinak a bude ji opatrovat, aby o další domov nepřišla.
A tak se Signa ocitá na panství Thorn Grove. Její příbuzná Lilien už ale nežije. Na sídle žije její manžel Elijah a děti Percy a Blyth. Elijah je že smrti své ženy znicen. Pije a pořádá bujaré večírky, aby na ni zapomněl. Blyth leží nemocná. Postihla ji stejná nemoc jako její matku a Percy neví, co si s oběma počít. Večer se Signe zjeví duch Lillien a řekne jí, že nezemřela na nemoc, ale byla otrávená. Prosí Signu aby vypátrala jejího vraha a pomohla Blyth.

Přijde Signa na to, kdo v tom má prsty? Jakou roli v tom sehraje Smrtonoš? A je vražda jediným tajemstvím na panství?

Příběh byl čtivý.
Vraha jsem odhalila až pár stránek před koncem. Jediné co mi trochu chybělo bylo vysvětlení některých věcí ohledně schopnosti Signy. A také to, že ač ji bylo 20 chovala se někdy jako 15leta. Charaktery postav nebylo nějak do hloubky propracované. A postavy se ani nijak nevyvíjely.
Kniha kterou přečtu jednou, ale druhému dílu se nebráním. Oddechovka na podzimní ponuré dny

19.11.2023 4 z 5

Hotel Magnifique Hotel Magnifique Emily J. Taylor

Hodnocení: 3,5/5

Legendární hotel Magnifique je putovní hotel, opředený tajemstvím, kouzly a čaroději. Každý den se objeví někde jinde. Když se po 10 letech objeví znova v Darcu, Jani a její sestra Zosa cítí šanci vyměnit svůj obyčejný život za něco lepšího. Pobyt v hotelu je ale velice drahy. Naštěstí ale hotel hledá i nové zaměstnance. Přihlásí se tedy na konkurz. Zosa dostane práci zpěvačky, Jani ale žádnou práci nenabidnou. A tak ačkoli už Zosa podepsala smlouvu Jani odmítá pustit ji do hotelu samotnou.
Když si ale pro Zosu přijde pracovník hotelu Bel. Přemluví ho Jani aby i jí nabídl práci.
Všechny představy o krásném životě se ale rozplynou ihned po příchodu do hotelu. Děje se tu něco mnohem temnějšího než všichni tuší.
Dokáží dívky odejít než bude pozdě? A co všechno o hetelu nevědí?

Příběh se krásně četl. A obálka je naprosto bozi.
Ale je to úplně jiné fantasy, než na které jsem zvyklá. Žádné úplně propracované světy a magie také není moc vysvětlena. Vše se odehrává v hotelu, takže autorka nemá ani moc snahu nějaký svět popisovat.
Jani je hodně tvrdohlavá. Když ji někdo (většinou Bel) řekne aby něco nedělala. Ihned jde a přesně to udělá, což většinou končí katastrofou a tím mne strašně vytáčela.
Konec příběhu byl za mne strašně urychlený a myslím, že by to takhle rychle ve skutečnosti nebylo.
Také bych ocenila více prostoru pro postavy Bela, Zosi ale i Alastaira s Nicole.

Myslím že jednou přečíst stačilo

07.11.2023 3 z 5

Květ železného stromu Květ železného stromu Laurie Forest

(SPOILER) Elloren se s přáteli dostává do hnutí odporu. Mezitím ale moc Vogela sílí. Ve městech vznikají nepokoje a rasové nenávisti. Elloren má zjistit na jaké straně stojí Lukas Grey. Ten se s ní navíc chce stále zasvětit. Rada mágů schvaluje jeden zákon za druhým. Když chteji schválit zákon na zabití všech selkii rozhodne se Elloren a její přátelé jednat. Získávají mocné spojence a vypadá to, že by se jim obtížný úkol, osvobodit všechny selkii mohl povest. Navíc chemie mezi Elloren a Yvanem roste a roste. Co všechno se ale může stát? Nic nebude tak jednoduché. At už se jedná o lásku, přátelství nebo rodinne záležitostí .
Strhující pokračování série Kroniky Černé čarodějky. Plně akce, zvratů ale i lásky a přátelství, které překoná všechny odlišnosti. Děj je plný emocí. Místy se musíte smát a v tomto díle vážně i hodně brečet.
Autorky styl psaní mne naprosto sedl a až knížka není nejtenčí čte se skoro sama. Mrzí mne že je druhý díl za mnou a těším se na další.

SPOILER

Nesnáším Lukase, řekne jí že ji nemiluje ale vlastne ji chce za ženu jen kvůli její moci, kterou by mohl využívat to mne dostalo ....

04.11.2023 5 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Elloren vnučka Černé čarodějky. Vychovávána v ústraní svým strýcem je rozhodnutá vydat se svou cestou a studovat na univerzitě. Chce se vyučit apatykarkou. Když ale dorazí do města všichni se na ni obdivne dívají. Je neskutečně podobná své babičce. Jen magické schopnosti ji oproti mocné čarodějce chybí. Zatím co její rasa ji pro její vzhled obdivuje, zjišťuje ze na univerzitě kam chodí i ostatní rasy (elfové, kelti, lupíni a dokonce i ikarove) je její vzhled spíše na obtiz. Její babička zabila mnoho lidí jiných ras při válkách. Elloren je tak vystavena šikaně. Vše se nakonec obrátí a ona začíná vidět, že není vše tak, jak je jejich národ gardnerianu učí. Začne si dělat přátelé i u jiných ras a nechápe nevraživost, která vůči nim panuje. Navíc k moci se dostane muž, který chce ostatní rasy zabít a nebo zotročit.
Elloren nezbývá nic jiného než jednat....

Odzbrojující první díl ze série Kroniky Černé čarodějky. Vše se teprve rozbíhá . Autorka nás seznamuje se světem, ve kterém se děj odehrává. Ale na to, že je to první díl je i tady neustálá akce a napětí. Z Elloren, která je na začátku naivní mladou dívkou potřebující neustálou ochranu někoho silnějšího se před našimi zraky stává žena, která si kde za svým, nemá strach a místo toho, aby slepe věřila všemu, co se jí řekne si informace ověřuje a činí velká rozhodnutí.
Kniha se mi moc líbila a teď hurá na druhý díl... Snad bude stejně dobrý jako ten první

01.11.2023 5 z 5

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

(SPOILER) Osa, sedmnáctileta dívka žije se svou rodinou na nehostinném chladném ostrově plném sněhu, sněhových bouří, mrazivého blizardu a také obrů (jòtů). I přes tohle všechno se jim ale daří žít celkem v poklidu. Ale jejich Bohyně jednou za čas zbarví oblohu do ruda a to je špatně znamení. Při minulém rudém zbarvení ostrov zaplavila epidemii a zemřela i Osy matka. Její otec a sestra jí celý život dávají za vinu matčinu smrt. Protože se narodila právě v době epidemii a zatím co ona přežila, matka byla po porodu oslabená a podlehla nákaze.
Nyní se rudá barva na obzor vrátila. Nikdo neví, co přijde za katastrofu ani kdy. Když jednoho dne Osa a její kamarád Ivar narazí v lese na zvědy Orů (nestvůry, kteří své nepřátele stahují z kůže a berou jim zuby, aby si z nich mohli udělat náhrdelníky), je jasné jaká zkáza se chystá.
Osa se vydává do hor hledat Bohyni a pomoc.
Nalezne ji? Nebude už pozdě? A jaká nebezpeči na ni v horách číhají?
Moc krásný příběh při kterém my byla stále zima . Je to YA fantasy takže se čte velice dobře. Není tam jedno napětí za druhým, ale i tak jsem se do knížky nutit nemusela a přečetla ji za 3 dny.

Na konci jsem se dozvěděla že se jedná o sérii. Tak doufám, že vyjdou v češtině i další díly. Ale i kdyby nevyšlo pokračování kniha je ukončena. Takže příběhu to nevadí.

23.10.2023 4 z 5

Tajemství černé dámy Tajemství černé dámy Kateřina Loučková

Bergar správce Vlčiště se vrací ze svatby svého přítele Orlana domu. Nevrací se ale sám. Orlan ho požádal o laskavost. Má vzít sebou jeho sestřenici Malwínu, kterou chce jeho otec provdat za mladšího bratra. Bergarovi se to nelíbí, ale nakonec kvůli příteli svolí. Když se ale dostanou do Skalburku, zjistí, že ne vše je tak, jak by mělo být. Baron Dietmar, pán Bergara, leží na smrtelné posteli, měl nehodu spadl pod schody věže a místo něj si titul barona nárokuje jeho syn Junebok. Ten nemá Bergara příliš v lásce. Navíc Bergar chce vidět svého pána a přítele. Junebok mu v tom ale brání. Bergar do něho strčí a prodere se k Dietmarovi. Zjistí, že u něj není žádný felcar, v krbu nehoří a v místnosti je zima. Junebok ho ale nechá vyvést a za napadení mu zabere Vlčiště a vyhostí ho z kraje. Bergar se ale nehodlá jen tak vzdát. Chce svému pánovi přivést pomoct. Zjistí že Málka (Malwína) pomocí magie dokáže léčit a chce ji k Dietmarovi přivést než bude pozdě. I Bergar ale skrývá velké tajemství. Podaří se jim Dietmara zachránit? A byl pád ze schodů pouhou nehodou nebo plánovanou vraždou? Jaké tajemství skrývá šachová černá dáma?

Napínavý příběh detektivního rázu. Středověk, rytířské souboje, bitvy ale i romantika a vtip. To vše v knize najdete. Kniha je velice čtivá, nádherně vykreslena příroda, prostředí. Musím říct, že autorka má vážně cit pro detail. Jediné co mne trochu rozčilovalo bylo, že se postavy neustále podceňovaly, co se týče lásky. Pořád jsem četla proč by on ji nemohl milovat a proč by ona jeho nemohla milovat a přitom do sebe byli oba zamilovaní
Kniha je navíc doplněna nádhernými kresbami.

Všem vřele doporučuji a já mám další knihu kterou musím mít v knihovně. A to jsem se do štafet přihlásila kvůli tomu, abych knihy přečetla a nemusela kupovat. No tak to asi nevyjde. Protože některé skvosty chce člověk mít v knihovně i tak, aby se k nim mohl vracet.
Moc děkuji autorce za pořádanou štafetu. Kniha mne dostala. I když jsem si celou domu myslela, že znám viníka nakonec jim byl někdo jiný.

06.10.2023 5 z 5

Počátek Počátek Jessica Khoury

Příběh vypráví o dívce Pie. Je dokonalá. Nesmrtelná. Žije uprostřed džungle ve vesnici, kterou založili vědci, a dali ji jméno Malá Cambridge. Pia žije pouze ve vesnici ven nemůže. Ani o světě ji vědci nemůžou nic říct. Svět podle nich není na Piu s nezranitelnou kůži ještě připraven. Pia nezná nic jiného než vědecké studie a testy které jí dává strýček Paolo (všichni ve vesnici jsou pro ni strýčkové a tetičky). Má vidinu toho, že jednoho dne bude patřit jako její matka do týmu Amortis a stvoří dalšího nesmrtelného. Jejího pana Dokonalého, se kterým založí novou lidskou rasu. V den jejich 17 narozenin ale do vesnice přijede nová vědkyně Herriet a všichni muži jsou z ní na větvi. Pia začne malinko žárlit a když během večírku, který se pořádá na její narozeniny vidí jak strýčku Anthoniovi hoří oči, když vidí Herriet, chce to samé také zažít. A právě během téhle noci si všimne díry v elektrickem plotu a vydá se do džungle. Říká si, že se jen porozhledne kolem CAM ale nakonec se zatoulá dál a narazí na chlapce s modrýma očima. Na chlapce, se kterým prožije příjemný večer a ke kterému se bude tajně vracet, kdy jen to půjde.
Je láska nad věčnost? Je Eio (tak se chlapec jmenuje) připraven na život s nesmrtelnou? Je pro Piu důležitější láska a svoboda nebo věda a stvoření pana Dokonalého s novou rasou lidí, tak jak ji to celý život učili? A jaké strašně tajemstvi se skrývá za vznikem jedné nesmrtelné dívky?
Za mne naprosto strhující příběh. Moc se mi kniha líbila a zanechala ve mně úžasný dojem. To jak se Pia vyvíjela z malé holčičky, která věří všemu co jí řeknou v ženu se svym vlastním názorem.
Ani jsem nechtěla, aby kniha skončila. TAK MOC MNE DOSTALA.

29.09.2023 5 z 5

Vzdor Vzdor Sarah Crossan

(SPOILER) Krásné pokračování.
Po té co se Bea a Quinn dostanou z kapsule vydají se hledat Alinu a Silase do Sekvoje. Ve zničeném Lese naleznou Jazz, kterou vezmou sebou. K vytouženému cíli musí překonat mnoho překážek a je Sekvoj vážně to nejlepší řešení?
Kniha plná zvratů, zrad, překvapení a i úmrtí. V knize je mnohem více akce a bojů než v prvním díle. Stojí to všechno za to? A přinesou obeti to, co lidé dávno chtějí? Svobodu?
Musím říct že mne na konci kanuly slzy jako hrachy.

22.09.2023 4 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Nic není pro člověka tak přirozene jako dýchat. Co ale dělat, když na planetě dojde kyslík a lidé umírají? Dech přišel s možností vytvořit kapslí, ve které se ti nejbohatší mohli úkryt. Kapsule měla sloužit jako přechodné řešení a lidé se pak měli vrátit opět do přírody. Ale již 5 generace žije pořád uvnitř. Kapsule je rozdělaná na zóny. Prémiové mají moc. Pak máme stevardy, který jsou ozbrojenou složkou kapsule. Dále pomocné pracující - který se nemohou nic z toho co první dvě skupiny. Nemohou dokonce ani tancit, běhat a za každý kyslík který spotřebují platí daň. A nakonec tu jsou lidé žijící na okraji společnosti a POTkani, kteří sympatizují a pomáhají odboji
Příběh je vyprávěn z pohledu tří osob. Aliny, Bee a Quinna. Každý z našich hrdinů je z jiné společenské vrstvy. Je tedy zajímavé sledovat, jak odlišne mají názory.
Bee a Quinn se rozhodnou jednoho dne stanovat mimo kapsuli. Cestou potkají Alinu, která je na útěku k odboji a tím začnou všechny problémy. Co je vlastně odboj zač? Jak mohou mimo kapsuli žít, když venku není kyslík? A říká Dech pravdu? Nebo si jen snaží udržet svou moc nad lidmi?
Příjemná YA distopie plná napětí, romantiky ale i smutku

20.09.2023 4 z 5

Stínová královna Stínová královna C. J. Redwine

Mne se kniha líbila. Jedná se vlastně o pribeh Sněhurky. Tedy spíše filmu Sněhurka a lovec. Jen tady se objevují ještě obri, draci a velká magie. Lorelei má na místo Sněhurky ještě bratra Lea a svou věrnou pomocníci Sašu. A za zády draka, který ji chce zabít.
Moc se mi líbili obě hlavní postavy. Hnedka jsem si je oblíbila a od pasáže, kdy se dorozumívali beze slov jen myšlenkami to bylo fakt dokonale. Tolik síly a odhodlání v tak malé zene. Ale jak řekl jeden moudrý muž v knize: "Do bitvy se nechodí protože jsi si jistá vítězstvím ale bojuješ, protože víš, že je to správné!"

12.09.2023 4 z 5