Lucie51 Lucie51 komentáře u knih

Hra o trůny #1 (komiks) Hra o trůny #1 (komiks) Daniel Abraham

Tento grafický román se mi dostal do ruky úplnou náhodou a jsem za to velice ráda. Z prvního dílu jsem byla opravdu nadšená, autor čtenáře zve na opětovnou cestu seriálem, pěkně od začátku (počínaje nalezením štěňat zlovlků), přičemž jsou postupně představeny všechny postavy. Líbilo se mi zejména vykreslení Daenerys a Jona :) Hodnotím 5/5 bez váhání, grafický román mě neskutečně bavil od první do poslední stránky a jeho čtení jsem si až dá se říct šetřila, protože stránky ubíhaly rychlostí světla :) ★★★★★

08.09.2016 5 z 5

Zahrada spáčů Zahrada spáčů Lisa Heathfield

Pro začátek bych chtěla zmínit, že mi ke knize moc nesedí její zařazení do žánru "pro děti a mládež", svému dítěti bych ji rozhodně nedala přečíst před 16. rokem života... námět to byl velmi zajímavý, autorka dala čtenáři možnost nahlédnout do uzavřené komunity, do které běžný člověk (pokud není jejím členem) nevidí. Kniha se mi líbila přibližně do 150. stránky, poté přišel zlom v ději a já byla tak znechucená, že se mi knihu ani nechtělo dočíst. Nebylo to změnou stylu psaní autorky, prostě mi nesedl děj, z vůdce komunity mi bylo neuvěřitelně zle a na zvracení, že mi to zkrátka převážnou většinu knihy znechutilo. Co bych chtěla zmínit je zajímavost, že mi hlavní hrdinové - Pearl a Ellis - připomínali Hazel a Guse z knihy Hvězdy nám nepřály od autora Johna Greena. Svým vzhledem (Pearl i Hazel mají krátké vlasy, Ellis přišel o ruku a Gus o nohu), povahou i vystupováním. Netuším proč, ale hned od jejich prvního setkání jsem si jejich postavy spojila s obličeji herců ze stejnojmenného filmu. A on i ten hořkosladký konec osudů hlavních postav v knize "Zahrada spáčů" vlastně koresponduje s koncem hlavních postav z "Hvězdy nám nepřály" :) bohužel nemůžu hodnotit lépe než průměrem, konec mě hodně zklamal...

21.10.2016 3 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Literární prvotina autorky Sarah Crossan na mě udělala obrovský dojem. Strašně se mi líbil dystopický postapokalyptický svět, který ve své knize vytvořila. Nemůžu se dočkat, až začnu číst druhý díl, který je zároveň i závěrem této malé série. Co mě na knize nejvíce zaujalo, byl rozhodně její námět a ústřední téma světu po katastrofě, při níž z atmosféry zmizí kyslík a lidé jsou odkázáni na život ve skleněné kapsuli, která by mohla mnohým připomínat vězení. Kapsule mají vlastní atmosféru s uměle vytvořeným kyslíkem. Dech je kniha o cestě dvou mladých lidí za poznáním, za odhalením pravdy. Na jejich cestě mimo kapsuli je doprovází někdo, kdo tu pravdu zná. Postupem času se k nim přidá ještě další člen, do kterého byste to nejspíše na začátku neřekli... mrzel mě pouze smutný závěr, doufám, že druhý díl bude již poněkud optimističtější.

11.10.2016 5 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Za mě celkem slabší dílko mého jinak velmi oblíbeného autora. Neustále je zde zmiňována matematika a jakýsi složitý vzorec vývoje milostného vztahu, který hlavní hrdina vymyslel a snaží se jej dovést k dokonalosti... přišlo mi, jako když to snad ani nenapsal John Green (nebo to psal v depresi či jej odmítla políbit jeho obvykle věrná múza), protože právě John má ten talent, že dokáže perfektně vyšvihnout charakteristiku postav a stvořit hlavní hrdiny, které musí opravdu každý milovat. Před tímto jeho dílem jsem četla "Aljašku", "Hvězdy" i "Papírová města" a v každé z těchto knih byl hlavním hrdinou neskutečný sympaťák, kamarád do deště, parťák do života, kterému byste dali svůj poslední peníz a šli s ním na konec světa... Hlavní hrdina "Kateřin" - Colin - mě však bohužel absolutně neoslovil, spíš jsem vůči němu měla od saměho začátku averzi, jelikož jej autor celkem nešťastně vystihl jako věčného chudáčka, uplakánka utápějícího se v slzách sebelítosti .. jedinou sympatickou postavou byl snad jen Colinův nejlepší kamarád, Hassan, který však celý příběh nezachrání... škoda :-(

25.09.2016 3 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Kniha "Mise Afghánistán" je první knihou českého chirurga Tomáše Šebka, na kterou jsem úplnou náhodou narazila v knihkupectví, když jsem šla vybírat narozeninový dárek pro svého švagra :) Knihu jsem kupovala s dostatečným předstihem, tudíž mi to nedalo, pořád mě lákala, začetla jsem se do ní a švagr nakonec dostal jinou knihu :D Mise Afghánistán se mi velmi líbila, pan Šebek zde velmi pečlivě zmiňuje detaily setkání s místními lidmi, jejich operaci a následnou léčbu. Občas přihodí i nějaký ten střípek z jejich životů, což mě neskutečně bavilo a přišlo mi to velmi zajímavé, občas vtipné, zasmála jsem se :) líbil se mi také popis místního prostředí, ráda si knihu přečtu znovu a doufám, že s dalšími misemi pana Šebka se má knihovnička rozšíří o další kousky. Hodnotím právem plným počtem, krásné čtení, oceňuji hlavně autorovu snahu přiblížit lékařské pojmy i široké veřejnosit, tudíž jsem neměla (i když nejsem z oboru ani jsem jej nestudovala) sebemenší problém s porozuměním a představením si dané situace ★★★★★

09.09.2016 5 z 5

Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Tomáš Šebek

Kniha "Mise Haiti" je sice první knihou českého chirurga Tomáše Šebka, přečetla jsem si ji však až po přečtení knihy "Mise Afghánistán", a to z jednoduchého důvodu, na Misi Afghánistán jsem narazila dříve :) Mise Haiti se mi velmi líbila, pan Šebek zde velmi pečlivě zmiňuje detaily setkání s místními lidmi, jejich operaci a následnou léčbu. Občas přihodí i nějaký ten střípek z jejich životů, což mě neskutečně bavilo a přišlo mi to velmi zajímavé, občas vtipné, zasmála jsem se :) líbil se mi také popis místního prostředí, ráda si knihu přečtu znovu a doufám, že s dalšími misemi pana Šebka se má knihovnička rozšíří o další kousky. Hodnotím právem plným počtem, krásné čtení, oceňuji hlavně autorovu snahu přiblížit lékařské pojmy i široké veřejnosit, tudíž jsem neměla (i když nejsem z oboru ani jsem jej nestudovala) sebemenší problém s porozuměním a představením si dané situace. ★★★★★

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Kniha Případ Amelia se mi velmi líbila, příběh mě zaujal více, než v knize Zmizelá. I když bylo od začátku knihy jasné, že to moc pozitivně neskončí. Bylo mi většinou více líto matky Amelie, než Amelie samotné. Všichni si mysleli a tvrdili, že Amelie zakončila svůj život sebevraždou, matce však celkem brzy začaly chodit na mobilní telefon podivné sms zprávy... Zaskočil mě konec knihy, z mého pohledu celkem neočekávaný, začalo se to rýsovat až na posledních stranách knihy. Přiznávám, že knihu jsem si koupila hlavně díky zajímavé, až mysteriózní obálce, ale rozhodně jsem své koupě nelitovala. Bavilo mě prostředí střední školy, ke knize se nejspíše časem vrátím a přečtu si jí znovu :) ★★★★★

Atlantida Atlantida David Gibbins

Atlantida je jednou za zakládajících knih v mé knihovně, jednou z nejstarších kousků. V knihovně si jí nechávám také lehce z nostalgie. Příběh mě celkem pohltil, je plný dobrodružství a odehrává se v atraktivním podmořském světě tajuplné a mysteriózní Atlantidy. Hlavní hrdina je sympaťák. Jde však o jedinou knihu ze série s Jackem Howardem, kterou jsem četla (naštěstí je první knihou z celé série, tudíž mi nechyběly souvislosti), ostatní mě svými anotacemi bohužel vůbec nezaujaly... Za mě 4/5, něco tomu prostě chybělo a moc se mi k tomu nehodila ta milostná zápletka, v tomto díle celkem zbytečnost :) ★★★★✰

Lunapark Lunapark Stephen King

Stephen King, mistr svého žánru, a pro mě Pan spisovatel, stvořil úchvatný příběh z prostředí lunaparku, se vším, co k němu patří. V knize projevil obdivuhodnou znalost lunaparkového prostředí, včetně "kolotočářského" slangu. Hlavní hrdina - Davin Jones - vás postupně provede všemi atrakcemi, od věštírny, střelnice, psích maskotů, stánky s občerstvením, ruského kola, až po strašidelný dům. Naleznete zde jemnou duchařinu, nic, z čeho byste nemohli měsíc spát, což velmi oceňuji, jinak duchařské příběhy téměř vůbec nevyhledávám :) Za mě tedy velmi příjemné čtení, ale ta pověstná třešinka na dortu tomu z mého pohledu chyběla, možná bych zvolila jiný konec :) za mě 4/5 ★★★★✰

Chutná těla Chutná těla Isaac Marion

Chutná těla se mi dostala do ruky úplnou náhodou, když jsem si četla zajímavosti o svém oblíbeném filmu s názvem Mrtví a neklidní, který vznikl na základě této knižní předlohy. Musím tedy říct, že v tomto případě byl film mnohem lepší než kniha, což se většinou nestává. Kniha mě bavila jen asi prvních 10 stran, dočítala jsem jí pouze z povinnosti, protože nemám ráda nedokončené věci a bylo mi ji líto odložit. Hodnotím 2/5 a to jsem ještě hodně hodná... jen kvůli hlavnímu hrdinovi "R" (kterého ve filmu fantasticky zahrál Nicholas Hoult) a prostředí letiště. Myslím, že kdybych neviděla jako první film a neměla "R" spojeného s Nicholasem, hodnotila bych ještě o stupeň níže. Za mě bohužel zklamání, některé části knihy mi přišly až absurdní, že je snad autor nemůže myslet vážně, jako například "zombie sex na záchodech letiště" :-( ve filmu toto nebylo a jsem za to ráda.. Film si pustím ráda znovu, knihu však již neotevřu, musela bych mít velkou nouzi a prázdno v knihovně... ★★✰✰✰

09.09.2016 2 z 5

Hra o trůny #4 (komiks) Hra o trůny #4 (komiks) Daniel Abraham

Krásné zakončení čtyřdílné série grafického románu zachycujícího děj první knihy Hry o trůny :-) škoda, že se neplánuje grafické ztvárnění další knihy :-) ★★★★✰

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Mé první knižní setkání s autorkou Gayle Forman. Musím říct, že dopadlo na jedničku, hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, i když tedy asi tak do poloviny příběhu jsem netušila, co čekat od hlavní mužské postavy. Lehce zklamaná jsem byla pouze z rozuzlení hlavní zápletky, týkající se muže z diskuzního fóra s tajemnou přezdívkou. Čekala jsem, že autorka po jeho odhalení přijde s nějakým velkým zvratem v příběhu a celé to ke konci ještě dostane grády. Nicméně i tak hodnotím plným počtem za vydařený konec příběhu :) celkem mě mrazilo ze závěrečného epilogu, když jsem zjistila, že autorka se u postavy Meg inspirovala skutečnou osobou...

08.11.2016 5 z 5

Vzdor Vzdor Sarah Crossan

Za sebe můžu s klidným svědomím napsat, že druhý díl u mě ten první nepřekonal :) Les mě zkrátka bavil mnohem víc než Sekvoj. Nejen co se týče filozofie vůdce, ale i postav, které tato útočiště obývaly. V Sekvoji mi prostě nepřirostl k srdci absolutně nikdo... byla jsem nadšená z nečekaného návratu postavy s nejasným osudem z prvního dílu, bohužel, jak se říká - oko za oko, zub za zub... autorka si pro konec knihy vybrala špatného obětního beránka, u kohokoliv jiného by mě to bolelo méně :-( ...co mě moc nebralo, bylo až moc akce v tomto díle. V prvním díle jsem hltala podrobný popis Kapsule i Divočiny, a to mi sedělo více. Celkem zajímavý byl však epilog, klidně bych snesla třetí pokračování :)

16.10.2016 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Kráva nebeská (pohádka pro dospělé) filmového Foxe Muldera se mi zalíbila na první pohled, má zajímavou obálku, která, i když je černobílá, jistě na vašich tvářích vykouzlí úsměv a zlepší vám náladu v nejednom deštivém podzimním dni :) líbí se mi námět knihy a i když Davida mnozí za knihu kritizují, já jsem byla při čtení spokojená. Když budete pozorně číst, z knihy si mnohé odnesete.. Líbilo se mi, že David Duchovny do knihy šikovně zakomponoval vtípky o krávách, určitě si zde najdete svůj oblíbený, a když si na něj po čase vzpomenete, zasmějete se :-) kniha se četla sama, je to tenoučký svazek o necelých 200 stranách, z nichž jsou některé vyšperkované krásnými roztomilými ilustracemi, které vytvořila Natalya Balnova. Dále kniha obsahuje také zajímavé dialogy, zejména mezi hlavní hrdinou, krávou Elsie, a její nejlepší kamarádkou, taktéž krávou - Mallory. Kráva, krocan a vepř, jakožto hlavní zvířecí hrdinové, spolu na stránkách této milé knihy zažívají jedinečný příběh, z nějž se dostávají z nudného, avšak poklidného, prostředí amerického venkova do světa. Každý z těchto zvířátek vyznává jiné náboženství a má jiný důvod ke zvolení si cílové destinace své cesty. Nejvíc mě bavila část, kdy zvířata nasedla do letadla a vyrazila na cestu. Čtení to bylo opravdu velmi příjemné, jsem zvědavá, zda autor přijde v budoucnu s novým nápadem na další knihu. ★★★★★

V plamenech V plamenech Rosamund Lupton

První kniha Rosamund Lupton, kterou jsem četla snad jen pár dní po jejím vydání, objednávala jsem jí v předprodeji, byla jsem nadšena její krásnou obálkou. Děj knihy je velmi smutný, je o vztahu matky ke svým dětem, zejména tedy k dceři. Mě, jakožto matky malé holčičky, se kniha hluboce dotkla, nedokážu si představit ocitnout se v situaci hlavní hrdinky, Grace. Kniha začíná tím, že se matka snaží zachránit své děti z plamenů, které je pohltily ve škole, ve které se zrovna nacházely. Většina děje se poté odehrává v nemocničním prostředí. Kniha se mi moc líbila a určitě se k ní v budoucnu znovu vrátím, i když se upřímně příliš neztotožňuji s jejím koncem. ★★★★★

Nejdražší dcera Nejdražší dcera Elizabeth Little

Celkem nechápu poutač, který je uvedený též na obálce knihy, že kniha je pro fanoušky Zmizelé od Gillian Flynn. Zmizelou mi to nepřipomínalo ani v nejmenším. Hlavní hrdinka, Jane Jenkins, je na začátku příběhu propuštěna z vězení, do nějž byla odsouzena na 10 let za vraždu své matky. Dříve byla vymetačkou večírků, nyní je v knize (svým chováním) líčena jako žena středního věku, i když ve skutečnosti zase tak stará není :) ) Není si však jista, zda tento čin opravdu spáchala, zkrátka si to nepamatuje... Jane prchá před médii do malého městečka, kde se seznámí s místními obyvateli a objeví nečekanou pravdu o své matce... kniha se mi celkem líbila, ale nemám vůbec ráda žánr western, příběh k němu občas směřoval, což mě moc nebavilo. Kniha skončila dle mého citu lehce otevřeně, je plánováno pokračování, u nás si však myslím, že již nebude vydáno. Možná bych po něm ze zvědavosti i sáhla... Hodnotím 4/5 :) ★★★★✰

Hra o trůny #3 (komiks) Hra o trůny #3 (komiks) Daniel Abraham

Třetí díl grafického románu na první díl svou zajímavostí nemá, ale také mě bavil, příběh se sice již trochu táhl, občas mě to až nebavilo, vše však vyvažují opravdu nádherné kresby :-) ★★★★✰

Hra o trůny #2 (komiks) Hra o trůny #2 (komiks) Daniel Abraham

Druhý díl už mě nebavil tolik jako ten první, ale také má v mé knihovně čestné místo a neplánuji jej o něj někdy připravit, jako počínající sbírka si myslím, že dokonale plní svůj účel :-) ★★★★✰