LordSnape LordSnape komentáře u knih

Wiccapedie Wiccapedie Shawn Robbins

Nejsem žádný začátečník a možná proto mi přijde kniha směšná. Už jen další ichtylní dělení na bílou a černou magii. Nic takového neexistuje! Magie je jen jedna, a záleží jen na způsobu jejího použití... Základy čarodějnictví tady zřejmě nějaké pochytíte, ale používat k rituálu mikrovlnnou troubu je fakt bohužel už další smutná degradace krásného umění v post-moderní době.

29.03.2019

Způsob bytí Způsob bytí Carl Ransom Rogers

V podstatě se jedná o hromadu esejů o empatii, svobodě a následně i předávání vědomostí v pedagogické profesi tak, aby člověk zůstal sám sebou a mohl růst. Knihu jsem si půjčil z knihovny, abych jako klient rogersovské psychoterapie pochopil o čem je a to jsem prakticky dostal. Není to napsané moc přístupným stylem, ale čte se to v podstatě samo. Tedy za předpokladu, že o psychologii a její terapii něco víte. Na závěr mě i sám Rogers v celé knize překvapil, jak široký byl jeho záběr. Za mě určitě přínosná věc.

07.10.2018 4 z 5

Vzestup Guvernéra Vzestup Guvernéra Robert Kirkman

Komiks TWD je pro mě stále jako zjevení a tak bylo nasnadě sáhnout i po románovém zpracování. Guvernéra mám totiž pořád ještě v živé paměti. Ale o co více jsem se těšil, o to více mě pak kniha i zklamala. Vlastně se tam toho tolik až neděje. První polovina tak nějak plyne, naše skupina se učí žít v novém světě plném zombie a to je asi tak všechno, vážení. Pak potkají další skupinu přeživších a trochu se to zlepší. Postupně pak příběh graduje ke konci - do Woodbury a opět se to zase o málo zlepší. Psychologie postav začne fungovat a autoři trochu zatlačí na pilu. Konec mě bavil a je mi jasné, že takhle nějak nastupuje na scénu Guvernér. Další knize dám šanci a to i za stavu, kdy mě tahle vlastně moc nebavila. Čte se to dobře, ale nečekejte žádné zázraky. Prý to má postupně kvalitativně stoupat, tak jsem zvědav.

Hořká setba Hořká setba Ian Tregillis

No ty bláho, já jsem asi jinej, když vidím tolik nadšených komentářů... Strašně jsem se těšil, mám velmi rád příběhy z alternativní historie a zvláště pak, když se zde objevují i nacisté, ale tohle se fakt nedalo číst. Není to úplně špatně napsaný, ale ty postavy jsou vážně otřesný, samotný příběh jde odnikud nikam a v podstatě se nemáte čeho chytit. Fantastický prvek zas jakoby do počtu a těží hlavně ze zdrojů okolo organizace Thule. Něco málo se v příběhu děje, ale je to tak strašně rozvleklé, že mě to nakonec od čtení úplně odradilo a musel jsem knihu odložit. Víc k tomu nemohu říct, protože jsem se vzdal dobrovolného utrpení, abych aspoň na něco zajímavého narazil. Ono si stačí přečíst anotaci a pak jen čekat desítky stran, abyste dostali to, o čem se v ní píše a na to já fakt čas nemám.

07.10.2018 1 z 5

Gamedek: Hranice reality Gamedek: Hranice reality Marcin Przybyłek

Povídkové sci-fi ze světa virtuální reality. První seznamovací povídka mě bavila, ale postupně se z toho stává jakýsi mišmaš. Je mi jasné, že autor měl v plánu pokračovat s tím, že už jsme po několika desítkách stran zorientovaní, ale samotným příběhům to na kvalitě moc nepřidává. V podstatě se dá říct, že čím je povídka dál v knize, tím je vlastně i horší a bez většího nápadu. Poslední dvě jsou už vážně kraviny. Je to škoda.

P.S. V textu jsou místa, kde je i jasně patrné, autorem je psychiatr. To mě docela potěšilo. :-)

Město Ember Město Ember Jeanne DuPrau

V rámci fantastiky pro mládež je Město Ember určitě z těch lepších knih. Autorka má dobře vymyšlený to, jak funguje celý její svět, rozdělení úkolů a do příběhu dosadila i sympatické hrdiny. Navíc je to prakticky i post-apo! Čtení mě bavilo, občas jsem se přistihl, že sleduji mapu města samotného i jeho popisy jsou fajn. Příběh dobře plyne a graduje, ukáže i praktiky politiků a těch "nahoře". Samotné tajemství ohledně založení světa také funguje dobře, jen je škoda, že na konci z toho všeho prakticky nic nezbyde, protože se děj následně posouvá kamsi na povrch to už mě nezajímá, takže o pokračování nemůže být řeč.

Nejsem sériový vrah Nejsem sériový vrah Dan Wells

V podstatě taková lehce fantazijní detektivka. Autor se dost vyžívá v oblasti márnic a psychologie sériových vrahů, ale samotnému příběhu to nevadilo. Fantastický prvek je jen drobný a dalo by se říci, že je v podstatě jen do počtu, ale čtenáře, co nemají moc načteno to může i lehce překvapit, což se u mladých počítá. Ve výsledku je kniha takovým mixem mezi Dexterem a Akty X pro mladší čtenáře. Nijak zvlášť mě to neuchvátilo, konec neměl žádnou gradaci a pokračování rozhodně číst nehodlám. Odrostlé neurazí, ale ani nenadchne. Horší průměr.

Léčba ostrou břitvou Léčba ostrou břitvou Daniel Polansky

Tak tohle fakt ne! Autor vás hodí do svého světa, začne házet jména a názvy jako byste je už měli znát a vše zabalí do naprosto debilně napsaného textu. Postavy jsou takové nijaké, skoro nic se tam neděje a hlavně se to fakt špatně čte. Je mi jasné, že se Polansky snaží tlačit na pilu, aby to bylo parádně noir a přihraje vám i mrtvolu kolem které se to vše točí, ale to by nás nejdřív muset seznámit s fungováním Dolního města a jeho postavami. Tady se neděje nic z toho. Je to vůbec ještě fantastika nebo prostě jen fikční detektivka? Nepochopil jsem, otevíral s naprostou nechutí, až jsem to odložil a nakonec i vzdal. Naprostá ztráta času. Jestli takhle píše i Žamboch, je mi ho líto.

07.10.2018 odpad!

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Tahle kniha je o čtení a o knihách. To je fajn. Ale je taky strašlivě zdlouhavá, vyplněna hluchými místy a v podstatě naprosto neškodná. Nemějte mi to za zlé, ale vždyť se tam vlastně skoro nic nestane. Vlastně stane, ale to samé by se dalo napsat na pouhou třetinu stran. Druhá věc je, že v podstatě nejste překvapeni o co jde, protože se to "tajemství" dozvíte už v anotaci i když autorka sama dělá, že vlastně o ničem nevíte. A tak čtete dál. Pak se seznámíte s hlavním záporákem, jeho bandou a další nic. Další neškodný Voldemort. Dojde jen na pár výhružek, trochu zavírání a tunu hrození, namachrovaných keců a hrátek s noži... Já chápu, že jde o čtení pro mládež, ale v Inkoustovém srdci se nikomu nic nestalo a prakticky tam skoro nikdo není nebezpečný. Je to napínavé aspoň? Inu, ani moc ne. Prostě to tak plyne, až ke konci zjistíte, že ten, co se ho tak všichni báli, do děje zasáhne jen minimálně. Naprosto neškodná kniha, vhodná spíše pro lehoučké seznámení se s fantastickým žánrem, páč se odehrává v reálném světě. Ale ten nápad tu byl. Funke ho jen promarnila.

Labyrint Labyrint Suou Kózuki

Jsou to povídky, ale dobře vypointované! Autorka má štěstí na dobré nápady i když v podstatě nejsou vůbec strašidelné ani vlastně hororové. Jen mě trochu mrzelo, že jsou poněkud kratší, což v manze ještě více vynikne, než v případě tištěného textu. Ale jinak jsem se bavil a byl rád, že jsem na knihu narazil. Při čtení se mi připomněl anime seriál Pet Shop of Horrors.

07.10.2018 4 z 5

Deadpool se žení Deadpool se žení Victor Gischler

Armáda scénáristů a řádka kreslířů spojila síly, aby oženila Deadpoola se Shiklah, kterou důvěrně známe z Drákulovy výzvy. Pokud jste to nečetli, tak tenhle díl vám toho asi moc neřekne. Jako nebylo to špatné, ale už jsem se v případě ukecaného žoldáka bavil i více a to nespraví ani pár dobrých příběhů bokem od ostatních autorů.

Deadpool versus S.H.I.E.L.D. Deadpool versus S.H.I.E.L.D. Brian Edmund Posehn

Pár vyvedených hlášek jinak nespraví v podstatě nudný a zapomenutelný díl Deadpoola.

Sektor osm Sektor osm Michael Atamanov

Moje druhé LitRPG, co jsem koupil společně s Úkolem přežít na Světě knihy a po strašně dlouhé době kniha, co četla sama a byla nabušená nápady a zajímavým světem se sympatickým hlavním hrdinou. Jasně, je to v podstatě space opera ze hry, ale obsahuje všechny potřebné ingredience, aby se bavili jak fanoušci sci-fi, tak i literární hráči. Jen mi tam trochu neseděla jedna věc, když Ruslana nabírali v reálném světě. Že by nelogický kiks nebo schválně podsunutá záhada, že je vše nakonec jinak ohledně Obránce perimetru? Dlouho jsem pak nad tím i přemýšlel. Každopádně je to asi jediná piha na jinak celkově úžasně krásném románě. Už se úplně třesu na pokračování.

07.10.2018 5 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Moje první LitRPG, které jsem koupil ještě se Sektorem Osm na Světě knihy. A musím říci, že po dlouhý době kniha, co mě fakt chytla, kterou jsem četl s chutí a skoro pořád až do konce. Mahanovi lze jedině fandit, super vývoj postavy i když mě pak ke konci už trochu rozčilovaly všudepřítomný statistiky. Na překážku není ani fakt, že se celý příběh odehrává téměř na jednom místě. Čte se to lehce, taky to není žádná těžká literatura, ale rozhodně jsem zvědavý na další pokračování. Škoda jen nedůsledné redakce ze strany vydavatele a šotků v první půli.

31.07.2018 4 z 5

Poutník Poutník John Twelve Hawks

Rozporuplná kniha. Líbilo se mi zasazení do antiutopického světa, ale po slibném začátku v Praze a seznámení se s Majou pak příběh nabere takové nemastné neslané tempo, až jsem si říkal, že nebude stačit ani průměrné hodnocení. I když po formální stránce je to vše v pořádku, protože tu najdeme od každého něco. Honičky, tajemnou a zlou korporaci, sledovačky, technologie v rukou skrytých mocných, dědické schopnosti, možnost volby mezi zlem, ještě větším zlem a slabým odbojem, bojování s osudem, dobré, zlé i trochu slizké postavy, duchovní rozměr a teorii více paralelních světů i když to je zase úplně vykradený z buddhismu... Kniha na konci trochu naváže na slibný začátek a opět mě začala bavit. Po dočtení jsem měl celkem silnou potřebu číst hned další díl, abych věděl, kam se bude příběh ubírat a to se určitě počítá. Ale to, že skončila nakonec v Levných knihách je celkem pochopitelné. Nejedná se o žádný zázrak. Jenže zvědavost nakonec stejně převládá.

30.07.2018 3 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Ajajaj. Začínám si říkat, že by možná Host měl upustit od vydávání fantastiky. Jsem znám jako milovník post-apo příběhů, ale Tulák je s prominutím naprostá slátanina. Svět, kde se hází názvy a jmény bez ladu skladu. Hlavní hrdina co nemluví! Vláčí s sebou dítě, co je většinu času strašně otravné a do příběhu nijak nezasáhne. Ok, tak je "následníkem" v dalším dílu. Chápu. Ale my se musíme prokousat přes tento první díl nejdřív, proboha! Jméno nakonec dostane stejné jako jakýsi lord odněkud... Vidíte? Už si vlastně z toho nic nepamatuju. K žádné postavě si nejde vytvořit kloudný vztah a fandit jí. Celý svět, ve kterém se to odehrává je jen načrtnutý a vlastně z něj nic nemáte. Chování a pouť postav odnikud nikam na váze také moc nepřidá. Aby toho nebylo málo, objevují se zde kosmické lodě a technologie v doprovodu s rytíři, démony a nevím čím ještě. Svým způsobem mi to připomnělo nepříliš povedený Kodex Apokalypsy, co napsal Vílches na základě kreseb od rodiny Royo, jenže tam se máte aspoň čeho chytit. Tady není zhola nic. Nakonec jsem to se zaťatými zuby dočetl, abych přišel na to, že konec je stejně zoufalý jako začátek i prostředek. Fakt nechápu, proč lidé takové věci píšou a proč je ti jiní lidé vydávají. A hlavně jak to mohou někteří po dočtení vpálit do hodnocení na plný kule. Asi to zůstane záhadou. Stejně jako to, co udělám s knihou samotnou.

30.07.2018 1 z 5

Všímavost Všímavost Mark Williams

Vemte úkolový systém z KBT a našroubujte jej na buddhistické myšlenky a meditace. Všímavost není nic nového a nepřináší žádný zázračný všelék. Vše, co je zde popsáno, je známo už stovky ne-li tisíce let. Samotná příručka rozhodně špatná není, ale není to ani ryba ani rak. Je to psychologie a zároveň není. Je to buddhismus, ale zároveň je z něj vytlačen onen opar a aspekty, na které jistě spousta praktikujících nedá dopustit, jako je třeba gurujóga. Cvičení a meditace jsem nezkoušel, ale všechny přečetl a věřím, že pomáhají. Ostatně právě principy odbourávající stres, úzkosti nebo hněv jsou třeba popsány i v knize od Davida Michieho - Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda. Po pravdě jsem od takového bestselleru a při tak nekonečném čekání na splnění rezervace v knihovně přeci jen čekal více.

30.07.2018 3 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Uf, těšil jsem se, ale nedočetl. Prostě to nešlo. Od Yaloma mám ještě pořád v živé paměti skvělé povídky z knihy Láska a její kat, ale tohle je tak strašně natáhlé a plné ubíjejících momentů, až jsem knihu nakonec bez hodnocení odložil. Chtěl jsem se soustředit hlavně na terapeutický posun Ernesta, ale bránily mi v tom věci jako psychiatrická slezina, kde každý řval nějaký svý moudra, co se smí a ještě nesmí v rámci terapeutické praxe a očerňování činovníků v jejich asociaci. Bohužel musím říci, že v tomto případě autorova bohatá profese je spíše překážkou k plnohodnotnému čtenářskému zážitku.

30.07.2018

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Ať už dobře promyšlená fikce nebo skutečný příběh jakéhosi "blázna", tak musím říct, že Trhlina svoje přednosti rozhodně má. Tím je atmosféra a všudypřítomný strach. Karika není žádný veliký literát, spíše dobrý řemeslník, ale i tak se mi kniha četla dobře. V pár scénách jsem měl nepříjemné mrazení v zádech a jednou jsem se bál i usnout. Důležité hned ze začátku je prostě akceptovat autorovu hru se čtenářem a nechat se vézt. V pár detailech, jako jsou odkazy pod čarou na internetové články či videa mě překvapilo, že opravdu existují. Co bych ale vytknul, byl poměrně neuspokojivý konec a ta konečná "záhada" o členovi expedice, která se by se dala v případě Igora dobře vyvrátit či dokázat, protože v průběhu jeho shánění materiálu měl více než dost přesvědčivých důkazů, jak celou tuhle věc rozlousknout. A rozhodně mě nepřekvapilo, že o hlavním hrdinovi nakonec nejde nic dohledat, když vše smazal. Dobrý tah. .-)

30.07.2018 4 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Na knihu jsem dostal tip kdesi na internetu a v rámci pobavení dobrý. Pokud si chce někdo zkrátka přečíst, že mohou existovat i větší životní tragédi, než je on sám, tak určitě je hodná doporučení. Zasmál jsem se víceméně asi 3x, přeci jen je příběh spíše tragikomický, ale poslední kapitoly, kdy se na scéně v plné zbroji objeví i starý transportér wehrmachtu mě vážně dostal.

28.05.2018 3 z 5