LordSnape LordSnape komentáře u knih

Příběhy pro Bastet Příběhy pro Bastet Michal Rybka

Veskrze průměrná povídková sbírka, která nemá větší ambice, než jen pobavit hrstku převážně mladších čtenářů a autorových známých. Také jsem se na tuto knihu velmi těšil a tím, že znám Rybkův psaný projev z časopisů, musím taktéž poznamenat, aby se k publicistice vrátil a krásnou literaturu nechal jiným autorům. Je to škoda, jelikož si myslím, že potenciál zde byl. Kwarungský labyrint má dobrý rozjezd a Nejmocnější zbraň zas překvapivý konec. Toť asi vše.

29.01.2012 2 z 5

Kniha Nosferatu: Vampýrská bible Kniha Nosferatu: Vampýrská bible Petr Štěpán

Jak sám autor připomněl hned na začátku, nejedná se o knihu zaměřenou jen na vampýrismus. Autor nakousne i témata jako okultismus, lykantropie nebo pricnip starých pohanských rituálů, nicméně ve výsledku jsem se toho moc nedozvěděl. Kapitoly jsou i přes úpravy pořád jaksi splácané dohromady a při čtení vždy visí ve vzduchu pach nakousnutého jablka. Za velké plus považuji prezentaci života Beli Lugosiho a kapitolu o nalezených vampýrských hrobech. Vše ostatní je buď příliš krátké, nezajímavé, nebo příliš zahlceno retrospektivními myšlenkami Petra Štěpána (z doby při psaní knihy nebo shánění materálů), které nejsou ani tak čtivé, jak si sám nejspíše myslí, ale spíše rušivé a dosti zbytečné.

Béowulf Béowulf Robert Nye

Nepotrpím si na dlouhé proslovy, ani komentáře, ale musím konstatovat, že se s převyprávěním tohoto eposu Nye popral velmi zdařile. Nevynechal hlavní myšlenku celého příběhu a ani se nijak zvlášť slepě nedrží některých odboček jako je nastupující vliv křesťanství. Kniha může někoho ale odradit svou slabší délkou. To už ale k severským mýtům a příběhům zkrátka patří. Vždy jsou stručné a bez nijakých větších příkras.

Temný déšť Temný déšť Conor Corderoy

Překlad celkem odbytý, některé věty nedávaly vůbec smysl, tolik gramatických chyb aby člověk pohledal, ale ze všeho nejhorší je, že 15 stran textu chybělo a místo něj se opakovaly stránky z předchozí kapitoly včetně číslování stran! Za to ale autor nicméně nemůže a kolikrát jsem si říkal, jestli jsou korektoři v MF tak tupí, nebo to prostě odflákli. Jinak ale mě námět i čtení bavilo, až na pár zatraceně zbytečných kospiračních teorií jednotlivých skupin příběhu. Kdyby se jednalo o ucelenou detektivku, zřejmě by to dopadlo lépe… (Hodnocení je přímo umérné pořizovací ceně 49,–)

Brána do pekel Brána do pekel Wayne Ford

Super odpočinková záležitost. Nic originálního, ale slušně gradující i napínavé. Kniha se čte velmi dobře, děj rychle odsýpá, o akční pasáže také nouze není. Zkrátka pohoda.

Zombie: Příručka pro přežití Zombie: Příručka pro přežití Max Brooks

Hodně zajímavá příručka. Autor (syn slavného šílence Mella Brookse) nás dokonale seznamuje se zombie problematikou, s různými typy bránění, útočení a základními pravidly chování ve skupině, včetně mnoha způsoby likvidace, ať už zbraněmi či jinými způsoby. Ke konci ještě přihodí početný zástup doložených útoků (od úsvitu dějin až do současnosti) a pár stránek k osobním záznamům střetů apod. Vím, že je to fikce, ale při čtení se ve mně rozbouřila jakási euforie, jestli na tom opravdu cosi není. Každopádně teď vím, že až naplno vypukne zombiefikace, já budu připraven. A vy byste měli udělat totéž. Člověk nikdy neví.

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Rozhodně je to chytře napsáno, jednotlivé výpovědi odhalují další a další skutečnosti války se zombie, ale musím též podotknout, že mě některé pasáže prostě až tak nebavily a jindy se Brooks zase až moc pouští do přílišného popisování jednotlivých high-tec zbraní a výzbroje, což mě osobně prostě vadí. Ale celkově vzato, je to dobrá kniha.

Pachatelé zvláštních činů Pachatelé zvláštních činů Jana Rečková

A tohle mělo být jako co? Pokus o sci-fi? Ještě teď se stydím, že jsem tak krátkou knihu nedočetl. Nemám to vůbec ve zvyku. Vlastně to nikdy nedělám, ale na poslední povídku už jsem zkrátka nervy neměl…

29.01.2012 odpad!

Rok pandemie Rok pandemie Jeff Carlson

Co na to říct? Prostě mě to nebavilo. Je zde moc postav, většina z nich je nudná a jsou i plytce popsány, což způsobuje, že si k nim čtenář těžko hledá cestičku. Autor navíc neustále popisuje nudné nanotechnologické manuály a metody jak katastrofu zastavit, což ubírá na tempu boje o přežití. Ve výsledku se spíš pak jedná o román politicko-vědecký, než sci-fi o konci a případně možné záchraně lidské rasy.

29.01.2012 2 z 5