Světová válka Z

Světová válka Z

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde na několika odlehlých místech dochází k propuknutí neznámé epidemie. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brook vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila.

Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. Strhující kniha, která byla přeložena do mnoha světových jazyků , patří mezi celosvětové bestsellery, prodáno bylo více než 700 tisíc kusů. Kniha se dlouhodobě udržela v popředí významných žebříčků (např. New York Times Best Seller) a v současnosti se uvažuje o zfilmování společností Paramont Pictures v režii Marka Fostera (Ples příšer, Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem nebo Horší už to nebude) s Bradem Pittem v hlavní roli.
První vydání. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59824/svetova-valka-z-TK0-59824.jpg 4.2260

World War Z (2006)

Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Zoner Press

pauele

S úvodu "nářez", neskôr postupné vytriezvenie a ku koncu už celkom nuda. Pridávanie nových hrozieb na záver knihy podaných tak, že to bolo akoby celý konflikt bežnou súčasťou mi osobne prišlo ako..."včera som to na pive vymyslel - dnes to napíšem". Nakoľko išlo o uzatvorené dielo očakával by som, že bude konzistentnejšie, ucelenejšie. Reportážny štýl sa mi páčil a niektoré príbehy sú naozaj výborné a vyčnievajú nad zvyškom.

Dolik13

Miluji zombie tématiku, ale tuto knihu jsem přestal po chvíli číst. Není to kniha kde byste očekávali nějaký příběh a rozvoj postav, v podstatě jsou to jen rozhovory, a tento styl mě vůbec nezaujal. První kniha, kterou jsem nedokázal dočíst.

RunningWolf

Dost často mě štve že na databázi není hodnocení 10/10 a jen 5/5.Jinak bych dal téhle knize trošku víc.
Ono do Walking dead jsem téma zombie nevyhledával spíše se vyhýbal.Před touhle knihou jsem viděl film ale to byl sh.. Úplně!
Kniha je lepší.Je napsaná tak jak je ale myslím že to není její mínus.Pro mě je to taková WC/MHD kniha která má tu výhodu že když jsem unavený nebo nemám tolik času,tak si dám jednu/dvě kapitoly a nějak si nemusím moc pamatovat děj do dalšího dne.
Jediné mínus je že ty delší kapitoly jsou většinou super.Ty menší si většinou nepamatuji protože tam jsou většinou i politické pasáže o (Mohly jsme,měly jsme,nemohly jsme) a ty to zrovna netáhnou.Ale většina knihy je ok.Líbí se mi že o každém místě je něco pravdy a není to čistá fikce.Za mě 7/10

sofmysl

Kniha mě překvapivě nudila. Knihy a filmy s apokalyptickou nebo zombie tématikou miluji, nicméně do téhle jsem se vůbec nemohla začíst a vlastně mi dělalo obtíže se dostat až nakonec. Neříkám, že byla nezáživná, spíš ten styl rozhovorů s lidmi mi nepřinášel uspokojivou pointu natolik, abych byla motivovaná číst dál. Je to škoda....dle mého názoru by se dala "Světová válka zombie" pojmout i líp.

hanak_v_exilu

Scenárista filmové adaptace poznamenal, že kniha vypadá jako zpráva OSN o zombie apokalypse. Měl pravdu, chlapec. Světová válka Z je zcela jiná než ostatní zombie horory. Ty zpravidla sledují stále se zmenšující skupinku nebožáků prchajících do bezpečí. I takové pasáže se v Brooksově knize objevují. Její podstata ale tkví v globálním záběru katastrofy. Autor střídá vypravěče, lokace i data, a k málokterým se vrací. Píše reportážovým stylem, do kterého občas prosákla akčnější pasáž. Kniha si drží výborné napětí a tempo. A je pekelně čtivá.

schacco

Neotřele psaná kniha na první dojem působí, jako by ji psal kovaný americký patriot, čerstvý student politologie popř. zapálený čtenář denního tisku fascinovaný fenoménem zombie. Předkládaná mozaika světového vypořádávání se s nemrtvými reflektuje mnohdy stereotypní vnímání toho či onoho národa; v čele dění pak pochopitelně stojí hrdinný americký prezident.

Českou verzi navíc bohužel notně křiví překlad pana magistra Ondřeje Doseděla, který se hrubě nepovedl. Např. Antoniův val je podle pana překladatele "římská zeď Antonine", "Diet" ve smyslu politického shromáždění překládá zajímavě jako "Národní shromáždění Diet", občas se mu podaří velmi nečeské a někdy až nesmyslné znění věty či souvětí... naštěstí omezenému čtenáři ve svých četných vysvětlivkách blahosklonně osvětlí kupř. termín "gentleman".

Peleus
09.10.2016

Svým způsobem velmi pozoruhodná kniha, která nastavuje zrcadlo naší lidskosti a všeobecně uznávané etice, jež před tímto zrcadlem přísně zkouší. Skutečně tváří v tvář dokážeme udržovat všechny tyto zásady, o nichž se tak rádi myslíme, že jsou nám zcela vlastní, nejenom v období dostatku a blahobytu, ale i v období, kdy jde doslova o to kdo s koho?
- - - - -
"Vy rozmazlenci, vy si myslíte, že demokracie je Bohem dané právo? Očekáváte ji, vy ji přímo vyžadujete. Tak teď dostanete šanci si ji vyzkoušet."
To jsou přesně jeho slova. Byli jsme ti, kteří měli rozhodnout, kdo bude potrestán. Rozdělili nás do skupin po deseti a nechali nás, abychom hlasovali o tom, kdo z naší skupiny bude popraven. Genialita. Naprostá, vyložená, zkurvená genialita. Obyčejné popravy možná mohly posílit disciplínu, možná dokázaly zavést pořádek mezi jednotky odshora až dolů, ale tím, že z nás udělali komplice, nás drželi pohromadě, a to nejen prostřednictvím našeho strachu, ale i naší viny. Mohli jsme říct ne, mohli jsme odmítnout a nechat se sami zastřelit, ale my jsme to neudělali. Ten den jsme se vzdali svobody a byli jsme šťastní, že jsme to udělali. Od toho momentu jsme žili ve skutečné svobodě, protože jsme mohli ukázat prstem někoho jiného a říct: "Oni mi řekli, ať to udělám! To byla jejich chyba, ne moje! Já jsem jen uposlechl rozkaz!"
- - - - -
Mnohé z jeho návrhů na první pohled vypadaly bláznivě, ale když jste se dostal pod povrch, uvědomil jste si, že základem je nevyvratitelná logika. Vezměte si například ty nové trestní zákony, ty mě opravdu dostaly. Strkat lidi do klády? Mrskat je na náměstích? Co to jako je, Old Salem ne tálibánský Afghánistán? Dokud se člověk nezamýšlel nad tím, jaké možnosti se nabízely, znělo to barbarsky a neamericky. Co uděláte se zloději a lidmi, kteří rabovali, nacpete do vězení? A komu by to prospělo? Copak si někdo mohl dovolit vyhradit spoustu tělesně schopných lidí k tomu, aby krmili, šatili a hlídali další tělesně schopné lidi? A především - proč byste ty potrestané měl uklízet z očí veřejnosti, když vám mohou posloužit jako nedocenitelný odstrašující prostředek? Lidé se děsili toho, že ostatní lidé budou vědět o jejich zločinech. Ostuda je mocná zbraň. Neexistuje člověk, jenž by byl více než právo, takže občané viděli, jak nějaký senátor dostal patnáct ran za to, že se namočil do válečné šmeliny. Napomohlo to potlačování zločinnosti daleko víc, než kdyby na rohu každé ulice stál policista.
- - - - -
"Takže vy jste se nikdy nepokusili ten problém vyřešit?"
"Ale jděte... Můžete vůbec vyřešit chudobu? Můžete vyřešit kriminalitu? Je vůbec možné vyřešit nemoci, války nebo nějaký jiný společenský herpes? Není, do pytle. Jediné, v co můžete věřit, je, že se vám je podaří udržet na zvládnutelné úrovni a tak lidem zajistit, že si budou moci relativně v klidu žít. To není cynismus, to je dospělost." "Nemůžete zastavit déšť. Jediné, co můžete udělat, je postavit střechu a doufat, že jí nepoteče, tedy alespoň že jí nepoteče na lidi, kteří vás budou volit."

deedulka
31.08.2016

Bohužel nezaujalo. Po útrpné polovině jsem knihu odložila. Chyběl mi nějaký ucelený příběh a hlavní postavy. Naneštěstí bylo psáno stylem rozhovorů, pokaždé s někým jiným, vždy jen na pár stran a pak se zase přeskočilo jinam.Hojně se také probírala politika a rozhovory byly povětšinou podobné a o tom samém. Film se mi líbil, ale vlastně tahle kniha s ním ani nesouvisí.

stejzyy23
16.08.2016

Jedna z nejlepsich knih co jsem kdy cetl ...

petrulka
29.06.2016

Nejdřív mě zarazilo, že kniha je psaná formou rozhovorů a reportáží a to zpětně, když už je téměř po všem, zpočátku se mi četlo hůře. Ale právě ta syrovost toho, že se stalo a co se stalo, víceméně chladné vyprávění přeživších, to je na tom to, co dělá knížku tak až děsivou. Prostě se celkem bez otázek PROČ a JAK zetka vlastně vznikly pročtete válkou. Perfektní.

Svatoslav
09.06.2016

Znepokojující výpovědi obsažené v této knize vyžadují po čtenáři určitou dávku odvahy. Je na čase se postavit hrůzám Světové války Z tváří v tvář. Max Brooks se pochlapil. V sympatických 341 stranách shrnul vše podstatné týkající se období nemrtvých a jako bonus přidal dojemné příběhy přeživších, originální koncept celého příběhu a přiměřeně brutální popis bitev. O tomhle chlapíkovi ještě leccos uslyšíme!

ThomasRuhe
05.05.2016

Díky filmu jsem čekal, že bude příběh vyprávěný v reálném čase, ale Max Brooks se k válce vrací po deseti letech od jejího skončení.V rozhovorech postupně zpovídá mnoho aktérů bojů z řad vojáků, politiků, ale i obyčejných lidí, kteří bojovali se zombíky v různých částech světa.
A právě tento styl mě zklamal, přestože některé rozhovory jsou dobré, ale jejich neustálé opakování dokolečka dokola mě začalo nudit, takže jsem byl nakonec rád, že jsem se prokousal až ke konci.

Ahoso Vidaho
15.03.2016

Skvělá kniha, zajímavé investigativní pojetí, které ke konci zlehka ztrácí dech. Přesto silný zážitek a v neposlední řadě vynikající smysl pro historické detaily.

t.o.m.m.y
11.01.2016

Knížka je opravdu poutavě napsaná, některé pasáže se čtou jedním dechem! Pěkně a hlavně uvěřitelně napsaná.

silvara
03.01.2016

Páni, tomuhle říkám čtení, z kterého běhá mráz po zádech. Vážně nádhera. Zajímavá forma vyprávění (ok, oral history si tady autor trošíčku poupravil, ale proč by ne, že?) a pak to stupňované napětí, kdy tušíte, že se blíží katastrofa a nikdo jí nemůže zabránit. Jen bych ocenila, kdyby na mě tak okatě nevykukovala autorova americká národnost, ale možná ze mě mluví zklamání, že Evropa (hlavně ta střední) nedostala tolik prostoru.

SulfidSodny
06.11.2015

zimomriavková záležitosť, na rozdiel od filmu, ktorý má s predlohou spoločný akurát tak názov.

BernardBlack
30.10.2015

Geniální forma dělá z tohoto stokrát omletého tématu něco výjimečného..většinou jsem se bavil s myšlenkou"joo, takhle by to fakt bylo":)..jen mám trošku obavu, že v dnešní společnosti(jedna z nevýhod"demokracie") by neměl nikdo odvahu"obětovat" tu většinu...takže jsme odsouzeni k zániku:)

zahadum
06.10.2015

Tak Svetová vojna Z dobojovaná a ja sa podelím o nejaké dojmy z tejto zaujímavej a netradične pojatej knihy. Prečo netradičnej , kniha nemá nosný príbeh...nie je tu klasický výber postáv ktoré sa nám od začiatku knihy do jej konca nejakou formou prezentujú v príbehu. Je tu udalosť ktorou je náhly výskyt choroby ktorá premieňa mŕtveho človeka v žijúcu mŕtvolu ( zrejme definícia zombie ) autor od začiatku knihy šikovne narába s predstavou,že to je všetko autentický opis tejto katastrofy ktorá zničila skoro celé ľudstvo. Kniha je vo forme správ z rôznych miest na svete USA, Rusko, Čína, Izrael ale aj ponorky, katakomby alebo dokonca vesmírna stanica...autor podmanivo opisuje ako sa v ktorej civilizácii správali a čelili tejto hrozbe...ako sa ľudstvo muselo zjednotiť a vzoprieť sa nepriateľovi ktorý bol všade..miestami je opis napínavý a sú tu veľmi originálne pasáže a celkovo kniha je pútavá a autor si musel naštudovať poriadne kvantá vecí o každom kúte sveta...to klobúk dolu...horšie je,že nie každý si zvykne na to,že kniha nemá hrdinu / hrdinov...nosný príbeh...toto sú "Stručné dejiny vojenského konfliktu proti Zombie " začiatky..stred a koniec...koniec je dosť narýchlo ukončený a privítal by som viac informácii o tom ako sa budovalo ľudstvo tak veľmi zdecimované....čo to spravilo s medzinárodnou politikou a pod...autor sa dosť nešikovne a okato navážal do krajín ako Rusko, Čína a Kuba...na konci je pasáž kde ľudia majú a používajú peniaze...dosť naivná a povrchná predstava,že by kolaps ľudstva prežili už dnes tak ťažko skúšané peniaze. Každopádne knihu vrelo doporučujem lebo autor vie o čom píše a skutočne som miestami to všetko bral ako realitu.

narcisonanis
26.06.2015

Bacha na uprchlíky! Ups, pardon, na zombíky... :D

Geniální dílo strhujícím způsobem popisující (doslova) válku lidí se „zetkama“, se zombie. V čem se kniha liší od jiných hororů podobného ražení a proč si ji přečíst? Dvěma slovy – propracovanost a originalita. Formou krátkých reportážních příběhů přeskakujete z míst po celém světě a dozvídáte se, jak epidemie propukala a co podnikali jednotliví lidé či celé národy pro to, aby si zachránili holé zadky. Překvapí vás neskutečně vykonstruované situace, dechberoucí osudy a zkrátka všechny nápady, které se Brooksovi podařilo do svého téměř apokalyptického díla vměstnat. Ačkoli kniha svým rozsahem není zrovna nejmenší, po dočtení jsem zalitoval, že toho není ještě víc. A to je přece ta nejjasnější známka kvality pro jakoukoli literaturu!

P.S. ke vtipu na začátku komentáře – Ve světle posledních dní se musím smát, jak reportáže okolo situace s uprchlíky vypadají velice podobně některým příběhům ze Světové války Z :D

Rilian
15.06.2015

Skvěle napsané, originální způsob vyprávění, a především promyšlenost celého děje. Vůbec mi nevadilo, že autor neřeší problémy, jako např. odkud se nákaza vlastně vzala. Autor místo toho nás provází celou válkou a jejími klíčovými událostmi, přičemž ukazuje, že jména aktérů nejsou zas tak podstatná. Důležité jsou příběhy, které se ve válce stanou. Několikrát se některá událost opakuje z pohledu jiné osoby. Pokud někomu některý příběh nesedí, nemusí se trápit dlouho a za pár stránek se ocitá zase u jiné osoby, což je velký klad knihy. Velice oceňuji i autorův rozhled a domýšlení možných důsledků pro jeho poválečný svět (část Totální válka). Zjevná inspirace světem po druhé světové válce je vskutku zajímavou společenskou-politickou sondou.

Pro mě osobně nejlépe napsané kapitoly určitě o palestinských uprchlících do Izraele, popis Quislingů, Redekerův plán, příběh čínské ponorky, a rozhovor se šéfem ÚSTUPu).

Jediná kapitola, kterou shledávám málo uvěřitelnou pojednává o hospodářské prosperitě Kuby po válce Z .

PS: Jeden krátký příběh se dokonce odehrává v Čechách, a vypráví o přežití některých lidech na středověkých hradech.

Ronnie68
31.05.2015

Úžasné příběhy o útocích zetek ...

memphisz
01.04.2015

Na úvod řeknu, že zombie knihy nejsou mé oblibené a tato je první, kterou jsem dočetl. A ano viděl jsem film a ano čekal jsem, že kniha bude obdobná. Nicméně během čtení jsem pochopil, že se tam ten Pitt prostě neobjeví a že zombie nebudou v rychlém tempu a milionové mase přelézat zdi a podobně. Kniha naopak dávala mnohem větší smysl a byla mnohem více promyšlená a autor působil mnohem připraveněji. Na knize tak především oceňuji detailnost a rozsah popisu války. Byl jsem skutečně mile překvapen autorovou schopností neustále udivovat a popisovat i zcela originální situace (vrcholy jsou asi čínská ponorka, vesmírná stanice či katakomby).

SmallLucia
19.03.2015

Tak můžu pyšně oznámit, že jsem dočetla! Musím se přiznat, že tahle kniha pro mě asi nebyla úplně ta pravá.. V mnoha částech jsem se ztrácela ve jménech i v ději a celkově se mi nečetla dobře. Je ale fakt, že celý příběh je promyšlený do posledního detailu. Za mě jen tři hvězdy, což není chyba knížky, ale čistě jen moje.

Kiť Kať
11.03.2015

Nikdy jsem nebyla nijak žhavým hltačem čehokoliv, co nějakým způsobem souviselo se zombie tématikou. The Walking Dead, Residen Evil, dokonce i filmovou adaptaci této knihy (která byla opravdu do nebe volající blbostí) jsem "shlédla" se zavřenýma očima, protože při pohledu na lidská těla požírající příšery se mi jednoduše dělá zle. A pak přišla zmíňka o knižní předloze a nějak jsem prostě neodolala.

A teď ke knize: Ú-Ž-A-S-N-É, originální, nápadité, prostě B-O-M-B-A!!! Každý příběh vás vtáhne do jiného světa, začnete si sami sebe vizualizovat v roli té či oné osoby. Já se asi nejvíce vžila do role psovoda. Hned jsem si začala představovat jezevčíky mé babičky, jak by v roli anti-zombie wiener dogs pomáhali chránit naše malé teritorium proti zombie nákaze. Že to občas zní fantasmagoricky? Jako z nějakého komiksu nebo japonského animé? A proč ne? Není celá ta myšlenka o zombie apokalypse jako taková tak trochu nepravděpodobná? Nezdá se jako klasický výplod fantazie filmových tvůrců, kteří se z nás snaží vylákat prachy prostřednictvím dalšího béčkového zombie hororu, hlavní téma některých herních vývojářů, jako běsy odehrávající se v hlavách komiksových autorů, kteří to pak všechno hodí na papír a šup k vydavateli? A co když se to jednou stane? Co když se opravdu jednou objeví Pacient Nula? Pokud ano, tak takhle nějak to asi začne, takhle nějak to bude probíhat... a takhle nějak to snad i skončí.

Tudíž - pokud se tak opravdu stane, tak bacha nejen na zombie, ale i quislingy, divé děti, výrobce Phalanxu (kdyby se tím někdo chtěl inspirovat), separatisty apod. A hlavně nepodléhat syndromu asymptomatického úmrtí... Protože naděje vždy umírá až poslední.

Za mě deset hvězdiček z pěti. Už jen pro ten slovní obrat: "Takový frenetický útěk kriplů".

Plus něco humorného: https://www.youtube.com/watch?v=I2cS5Fv5xIQ

Torgal
03.03.2015

Kniha napísaná veľmi pútavým spôsobom nazerajúca na svetovú zombie apokalypsu z mnohých, často originálnych a veľmi zaujímavých uhlov. Bohužiaľ sa jej nevyhli pasáže, ktoré rozbíjajú realistický pohľad a svojou klišé naivitou pôsobia mimoriadne rušivo (japonské kapitoly). Záver knihy mi už potom prišiel odbitý, o zvrate v bojoch a ceste za víťazstvom som sa dozvedel omnoho menej ako som chcel. 7+/10

ondrej6240
11.02.2015

Z počátku jsem tuto knihu hltal, ale postupem děje jsem byl víceméně zklamán. Nemá to žádný dějový posun, co se týká řešení apokalypsy, ale to je dáno formou vyprávění.
Řekl bych, že film byl v dějové oblasti o dost lepší.

danoj
22.01.2015

Tuto dávam plný počet hviezdičiek : skvelý nápad, najprv som myslel, že to bude ako film a zas nejaký hrdina zachraňuje svet pred zombie...
Ale príjemné prekvapenie, každá kapitola prostredníctvom inej postavy podáva obraz o vojne od začiatku až do konca. Skvelé ! Nenechajte sa odradiť filmom :-)

Boris Leto
12.11.2014

Kniha rozhodně patří mezi ty nejlepší, které jsem doposud četl!

Hudis
28.10.2014

Mě teda zaujal styl, kterým byla kniha napsaná. Pěkně od začátku až do konce války. Nevynechán žádný aspekt (využití psů, podvodní boje, boje ve stokách). Snad jediný co mi vadilo, byl opět obraz Ruska. Pokud to autor chtěl nervomocí na někoho nabalit, měl to udělat třeba na Irán, Irák nebo na podobnou zemi

Po přečtení této knihy ale musim odsoudit stejnojmenný film. Jak se mi předtím líbil, tak teď už o něm nebudu nikde básnit, natož ho zmiňovat. Možná tak... radši si přečti knihu, ta je o něčem jiném.

Arcisit
14.09.2014

Čekal jsem víc než jen kusé zprávy jak z novin. Někoho ten styl možná pohltil mě nijak zvlášť