LordSnape LordSnape komentáře u knih

Traktát o třech podvodnících Traktát o třech podvodnících Georges Minois

Je úsměvné napsat celou knihu o jednom spisu, jehož existence je při nejmenším pochybná a nepodložená. Hrátky s historií o fiktivních knihách by měly mít svou vlastní kategorii.

07.05.2019

Odhalení Odhalení Jeremy Barlow

V celku zajímavé, ale nijak oslnivé těžení známé značky. I kdybych byl veliký fanda MA, tak si to stejně nekoupím. Potenciál ale zde byl. Škoda.

Ekhö: Zrcadlový svět 5 a 6 Ekhö: Zrcadlový svět 5 a 6 Christophe Arleston

Další Ekhö s další super porcí zábavy. Líbí se mi, že jde prostě o uzavřené povídky, které rozvíjí samotný svět a další postavy v něm. A k tomu dopomáhá opravdu nápaditá kresba. Mravena i přes neustálé převtělování pořád umí utáhnout celý komiks.

Třetí zákon 3 a 4 Třetí zákon 3 a 4 Xavier Dorison

Je to divné, ale líbilo se mi to o stupeň více, než předchozí dva díly. Finále krásně vygradovalo a příběh i samotný svět komiksu dostal konečně nějaký šmrnc.

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Hard sci-fi mi nevadí. Mám rád i autory z Číny či Japonska, jen do toho nesmí míchat svoji vnitrostátní politiku a tady se to jakože fakt nepovedlo. Samotná premisa příběhu se táhne jako smrad i když nepopírám, že kniha je i přes technické termíny a různé teze celkem čtivá. Co jí ubírá na síle je prostě absence jakési motivace postav a nakonec i té druhé civilizace. Bavily mě hodně hrátky s historií v rámci virtuální hry, ale autor si z toho udělal jen jakýsi oslí můstek. Nebýt to rozplyzlé do tří knih, vynechat nějaké zbytečnosti a odhodit do koše stranickou legitimaci, udělal by Liou Cch'-sin lépe. Ale to už by pak kniha asi ani vyjít nemohla natožpak, aby opustila ČLR jako jejich stěžejní fantastika. Těžká doba. Na dnešním už tak chabém poli sci-fi nejvíce nadhodnocená kniha, což jí zřejmě výrazně prospělo v tak nekritických ohlasech čtenářské obce.

Dlouhý John Silver 3 a 4 Dlouhý John Silver 3 a 4 Xavier Dorison

Opět nádherná kresba a příběh dostal konečně grády. Objevují se i nadpřirozené prvky a to já moc rád. Myslím si, že to do příběhu skvěle zapadlo a udělalo komiks o dost lepším.

28.04.2019 4 z 5

Dlouhý John Silver 1 a 2 Dlouhý John Silver 1 a 2 Xavier Dorison

Fajn, svižné dobrodružství, kde se toho až moc nestane a ve výsledku je to vlastně jen příběh parazitující na klasice Ostrov pokladů. Každopádně kresba je super.

Rok naší války Rok naší války Steph Swainston

No, nakonec jsem to dočetl, ale chvílemi jsem myslel, že to nedám. Autorka má dobře vymyšlený svět, kde se příběh odehrává, jen ta zápletka je nějaká plytká. New weird mám rád, ale většinou čtu spíše sci-fi a tohle bylo mé první "divné" fantasy. Hlavní hrdina je takový nijaký, ostatní postavy jsou víceméně do počtu a hlavně mě rozčilovalo, že každý z nich má jméno, přezdívku či co a nakonec i jakousi hodnost, což při častém střídání v rámci oslovování a popisu mi dělalo v hlavě totální guláš. A už vůbec mi nesedlo, že se jedná o jakousi fantasáckou military ve stylu Hvězdné pěchoty. Válka s brouky? Už zase?

Co mi docela sedlo, byly právě ty new weird prvky, kdy se Jant zdroguje a vstoupí do snového světa, kam odcházejí mrtvé duše nebo tak nějak... Už nevím přesně. Vtipnou třešničkou na dortu je to, že autorka dělá z Císaře naprosto mocnou a zásadní figuru a když se objeví konečně na scéně při přijímání zpráv od svého posla, dojde vám, že je vlastně dost neškodný a prakticky k ničemu. Ale třeba si tím připravovala půdu pro další díly. Ty já ale už číst nebudu. Celou trilogii jsem daroval pražské knihovně na Opatově.

Návrat domů Návrat domů Anthony Del Col

Naprostá ztráta času. Žádná fantazie ani vývoj. Jen další zbytečné těžení peněz z fanoušků značky AC.

26.04.2019 1 z 5

Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Jaz

Super díl, fakt jsem u toho místy brutálně smál. Musíte mít zkrátka povědomí a znalosti o mytologii a světovém dění, na která se tam naráží. Bez toho se to někomu zkrátka jevit vtipně nikdy nemůže.

Andělské drápky Andělské drápky Alejandro Jodorowsky

Mœbius se vykreslil ze své sexuální frustrace a můj oblíbenec Jodorowsky napsal doprovodný text pod vlivem drog. Jinak si to neumím vysvětlit. Je mi jasné, že tam je nějaké hlubinné moudro, ale já ho buď neviděl nebo mě zkrátka minulo. Bod za pár dnes tak tabuizovaných a zesměšněných praktik jako BDSM...

26.04.2019 2 z 5

Opráski z historje svjeta – Ževlička, Ěžíž apár kikotú Opráski z historje svjeta – Ževlička, Ěžíž apár kikotú Jaz

Šrödnigerova kotčka. :-D Fakt masakry některý ty stripy. Opráskům to sluší i ve světě.

26.04.2019 4 z 5

Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi The Oatmeal (p)

Taková fajn kočičí jednohubka, co zaujme spíše lidi, co holdují těmto domácím šelmám. Škoda jen, že konci už bylo dost znát, že dochází nápady a místo toho jsme sledovali dvě debilní kočky, co se chovaly jako lidi. To už nebylo skoro vůbec vtipné.

26.04.2019 3 z 5

Život a smrt Život a smrt Robert Kirkman

V podstatě hodně vývojový a kecací díl, který vás má ukolébat, aby vám na konci zkazil poslední zbytky iluzí o člověku, který tohle celé píše...

26.04.2019 4 z 5

Temná věž 5: Bitva na kopci Jericho Temná věž 5: Bitva na kopci Jericho Robin Furth

Takový krásný ukončení jedné kapitoly příběhu o Rolandovi. Líbilo se mi, že si zde autoři hrají hodně s tou mystikou okolo Temné věže a vyplouvají na povrch pohnutky, které pak vedly hlavního hrdinu v beletristických knížkách. Fakt super, že komiks sérii rozvíjí a ne jen sprostě vykrádá.

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Tolik komentářů... Tak proč přidávat nový? No, asi proto, že se musím taky přiklonit na stranu autora a označit se za zrádce, havloida, sluníčkáře a vítače... Respekt ani jiné časáky nečtu, ale o názorech pana Taberyho vím. Na téhle knize je ohromné to, že jí nikdo nemůže vytknout, že by lhala. Pravda, citací a odkazů je možná až příliš, ale vše, co se tam píše, je prostě podloženo a nejde o polemiku. To, že někteří vidí Babiše jako zachránce je pak úplně stejné, jako když bychom řekli, že ten Havel nebo i sám tatíček Masaryk byli dokonalí a neudělali žádné chyby... Inu, když to ale srovnám s tím, co máme teď, je mi hned do breku. Ekonomicky jsme na tom nejlíp v historii, tak proč si to kazit špatnou volbou volených zástupců, co jen slibují nesplnitelné a chtějí nás zatáhnout tam, kam bychom se už vážně vracet neměli? Řekl bych, že nadcházející generace bude tuhle knihu rozebírat ve škole jako učebnici historie a názorového proudu, který se nám zdá teď tak nějak menšinový.

Cesta podivných Cesta podivných Jason Aaron

Jako není to špatné, ale zároveň to není žádná pecka. Strange není kdo ví jak uhrančivá osoba a zápletka je ve výsledku spíše fádní i když dobře nakreslená. Navíc se zde s magií nakládá tak nějak americky nonšalantně, což je škoda. Ale když to budeme brát jako komiks k prosté zábavě, je to ok.

26.04.2019 3 z 5

Temná věž 4: Pád Gileadu Temná věž 4: Pád Gileadu Peter David

Naprostý masakr a zatím nejlepší díl v rámci celé komiksové série. Ani jsem nedýchal.

26.04.2019 5 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Na knihu jsem se dost těšil, páč mám velmi rád Island a vše kolem něj. Anotace zaujala psychologií, hrátkami s mytologií a samotným umístěním příběhu do vnitrozemí Islandu, ale je to bezduchá kravina naprosto o ničem. Dočetl jsem do poloviny a nic se tam prostě neděje. Postavy nacházejí další a další věci úplně random a celé to působí jako slepenec... Snad jen ty popisy minulosti hlavních postav a trochu atmosféry samotné planiny stojí za zmínku.

14.04.2019 1 z 5

Buddhistická psychoterapie - Techniky pro uzdravující změny Buddhistická psychoterapie - Techniky pro uzdravující změny Matthias Ennenbach

Na tuhle knihu jsem narazil díky jedné duši ze seznamu mých oblíbenců a hned jsem si ji chtěl přečíst. Fronta v knihovně byla dlouhá a nakonec se vyplatila spíš jen napůl. O buddhismu jsem toho přečetl kvanta - a to ze všech možných škol či jen čistě teoretické principy. Matthias Ennenbach nezapře, že je lékař a psychoterapeut. Zároveň je i buddhistou. A očividně dost nadšeným. Ale při čtení mi nebylo jasné, pro koho je kniha určena. Hlavním problém vidím v tom, že k provádění takové terapie musíte mít výcvik terapeuta a zároveň mít dosti hluboké znalosti dharmy. Což je u nás takové ošemetné. Ne každý po x letech bude chtít opět nasávat dalších x let něco dalšího. Navíc si myslím, a to i za předpokladu, jak to několikrát autor popírá, že by zmíněný terapeut měl být praktikujícím buddhistou, aby lépe porozuměl učení, které předává a dokázal odpovědět na případné otázky a záseky ve cvičení a ku pomoci.

Kniha je dosti obsáhlá i když autor nabádá, že ne vše musíme vyzkoušet a nutně praktikovat. A tím dosti, myslím opravdu velmi. Každopádně základními pilíři jsou bdělá pozornost (žití a uvědomování si přítomnosti), držení se střední cesty (vyhýbání se extrémům) a další nauky v rámci Čtyř ušlechtilých pravd jako je Ušlechtilá osmidílná stezka. Za velmi vydařenou považuji kapitolu o karmě, kdy nějakému činu musí předcházet záměr.

Autor víceméně používá techniky a základní principy theravády oproštěné od mnišství a připomíná, že my jako laici jsme vystaveni všem nástrahám a pokušením moderního života, takže to máme o to těžší. Každopádně toho je při vší úctě moc. Kniha dost věcí okecává a navíc mi přijde, že se Ennenbach snaží ohlodaný buddhismus našroubovat na každého terapeuta a jakéhokoliv klienta. Jenže takhle to nefunguje. A nikdy nebude. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Velmi často se nám, jakožto čtenáři dostane i hanění tradiční západní psychoterapie, ale to je dle mě špatně. Buddhistická psychoterapie není ani tak terapií, jako spíše úvodem a nuceným učením se buddhistického náhledu a přístupu k životu, což ne každý ocení a určitě to nevyřeší všechny problémy zakořeněné hluboko v nitru klienta. Není to samospásné učení i když se nám autor knihy snaží na víc jak 400 stránkách naznačit, že ano. Navíc se pro některé lidi ani samotnými učiteli nedoporučuje! Techniky v posledních kapitolách navíc jsou spíše laicky upraveny pro západního člověka a nebuddhistu. Rozuměj jako, že byly oproštěny o ten mystický a duchovní aspekt, kdy se následuje učitel (gurujóga), opakování manter, vizualizace forem Buddhů jako ve Vadžrajáně atd. Kniha tedy spíše hlavně slouží jako vynikající souhrn principů v rámci buddhistického učení, ale už tolik ne jako vzdělávací příručka pro budoucí terapeuty nebo učitele. To si každý musí sám prožít a zkusit na vlastní kůži, aby dharmu mohl v jakékoliv podobě předávat dál.

Osobně doporučuji spíše spojení jungovské psychologie a buddhismu od Roba Preece v knize Moudrost nedokonalosti. Dá vám mnohem více.

U nás se tomuto stylu psychoterapie a výuce věnují PhDr. Jan Benda nebo PhDr. Roman Hytych, Ph.D.

08.04.2019 3 z 5