Lily101 Lily101 komentáře u knih

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Vtipná kniha (i medailonek autorky na konci, leč to do hodnocení nepatří). Trochu jsem měla obavy, aby kniha nebyla podobná knize “Mizerná karma”, jejíž téma je podobné, nicméně nikoliv, ba ani zaměnitelné knihy v mé mysli nebudou, neb je zde zobrazená reinkarnace jen jedna (X u knihy “Mizerná karma” je jich víc), tedy jeden život hlavní protagonistky, a to v podobě akvarijní rybičky.

Závěr je naprosto famozní, a byť jsem trochu čekala, kde Anna skončí, nečekala jsem, že to dopadne tak, jak to dopadlo.

Hodně úsměvných dialogů, kdy jsem si jich pár i založila záložkou a kupř. tento byl zajímavý, protože se zmiňoval o LZPS a vyšel z pera neprávníka a přesto seděl(jde čistě jen o to, že zmínka dává smysl, tedy že se v LZPS něco takového přesně vyskytuje): "..., to už se zkrátka i pekařka bojí ten rohlík trochu zakroutit, aby ji neviditelná ruka trhu neumlátila Listinou základních práv a svobod."(str. 154 hned nahoře)

25.10.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Z této knihy mám smíšené pocity, což je asi způsobené tím, že kniha se objevuje na sociálních sítích a nejspíš se těší všeobecné oblibě, avšak nebyla špatná, ale němůžu ji hodnotit jednoznačně kladně, ani udělit plný počet hvězdiček.

1) Vadilo mi neustálé podsouvání ankety, kde ani nebyla Česká republika. Ano, chápu, že jsme možná malá země, ale pro ty, jež svou zemi v anketě nenaleznou, to musí být prostě nuda. Zaměřila jsem se na země dotazované, ale nebylo to ono a celkově ty neustálé zmínky o anketě spíš knize ubíraly, protože....

2) ...text mnohdy nenavazoval na konkrétní odpověď v rámci ankety. Bylo to za mě celé takové "na sílu" s tou anketou.

3) Někdy se témata opakovaly právě dle nutnosti zaobírat se určitou odpovědí a tak některá témata opakovaně "dostávala" slovo, zatímco na ostatní potenciálně také zajímavé nezbyl prostor.

4) Text není sourodý, přičemž proč zjistíme až v závěru. Je to na něm znát, jak již píši výše, je občas hodně kostrbatý a krkolomně poskládaný dle témat. Navíc si rozporuje, třeba tím, že napřed se novináři berou jako někdo, kdo záměrně "nafukuje" situaci kvůli větší čtenosti (což je dle autora normální, neb kdo by četl zprávy, dle kterých se vlastně nic nestalo? Kdysi jsem četla v nějaké knize či na internetu-avšak absolutně netuším, zda je pravdivé, že čím dál od země, ve které se stalo neštěstí, se nachází čtenář/divák, tím větší musí být počet mrtvých, zraněných,...., aby se tím čtenář/divák zaobíral), ale v posledních kapitolách jsou najednou novináři ospravedlňováni tím, že ani oni nemají všeobecný přehled dle ankety v knize a vlastně neví, že čtenáře mohou "vodit za nos". Aby bylo jasno, vůbec netuším, jak to v žurnalistice chodí a mám takový neutrální až kladný vztah k novinářům (přeci jen někteří z nich, hl. v investigativní žurnalistice, jsou neskutečně šikovní).

5) Aspektů, na které si dávat pozor, abychom se vyhnuli tvorbě nereálného obrazu o věcech kolem nás, není málo a množstvím se podle mého názoru nedá pojmout v krátké době.

6) Autor sám uvádí, že není možné a reálné, se zkreslení zbavit. Že i jej občas např. nějaké reportáže v TV "dostaly" na základě emociálního substrátu.

Knihu jsem četla především proto, abych se třeba potenciálních základních "nástrah" pro můj mozek v rámci analýzy zbavila a předešla jim co nejdřív to jde, nicméně i sám autor to popřel, čímž je za mě osobně záměr knihy zmařen, protože na jednu stranu je super, že to dokázal autor přiznat, na straně druhé, o čem teda kniha je, když dle anotace aspoň náznakem (a to nemluvím o sociálních sítích, kde už je to skoro faktem) předestírá, že nám kniha v tomto pomůže.

Je mi líto, že to musím napsat-avšak kniha je stejně neskutečně IN, takže jedna negativní recenze ji neuškodí a mi to aspoň umožňuje být v této nelehké situaci zcela upřímná, jako doposavaď u všech mých recenzí předešlých/a snad i následných/-ale čas strávený nad touto knihou mohl být lépe využitý. Kniha mi moc nedala, v mnoha věcech jsem se spíš ujistila, že činím dobře, když třeba denně nekoukám na TV zprávy a že některé "nástrahy", jež mi mohou změnit pohled na věc zdramatičtěním faktu, znám/a to už třeba ze střední-viz zevšeobecňování, indukce a dedukce/ a neexistuje žádný návod, jak "nepodlehnout" tomu, že svět je méně negativní, než se to na první pohled jeví, tedy že se věci zlepšují vlivem technologií, humanitární pomoci atd.. KNIHU NEDOPORUČUJI ČÍST.

Dvě hvězdičky kniha má jen za snahu autorům a dalším lidem podílející se na vzniku této knihy, neb věřím, že to vše muselo dát práci bez ohledu na můj názor na knihu.

08.10.2020 2 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Jsem knihou nadšená! Autorka si v ničem nerozporuje, čímž mi usnadnila práci a knížka je fajn (+místy vtipnou) jednohubkou. Ocení ji za mě především ti čtenáři, jež jsou zatím bezdětní (“Milá Lily101, mé budoucí já, pokud někdy začneš mít pocit, že bys chtěla potomka, tak si tuto knihu přečti ještě jednou a pak až se rozhodni :-).”).

Trošku mi přišly některé vědecké studie přidané na sílu(či ten text bezprostředně předcházející vědecké studii), leč mnohdy byly zajímavé(neverifikovala jsem, zda vědecké studie jsou pravdivé=mám za to, že ano), ale na konci už mi to přišlo moc a trošku to ve mně vyvolávalo efekt “protočení očí á la co to zase bude”, zatímco v průběhu četby to bylo spíš “Jůů, studie, co asi zajímavého vědci zjistili?”. Nicméně to je tak max. na odebrání čtvrt hvězdičky, což by na hodnocení po zaokrouhlení nic nezměnilo a současně je to trochu subjektivní(nevím, zda to tak vnímají i ostatní čtenáři). A moc ráda bych si přečetla knížky, na něž se v knize nacházel odkaz(str. 27 poslední odstavec a str. 146 poslední odstavec, leč ani databáze knih, ani elektronický katalog knih v knihovně, jej nezná).

Za mě tedy zasloužený plný počet hvězdiček!

P.S.-To, že má autorka blog, jsem od přečtení první knížky od autorky (název: “Jak jsem sebrala odvahu”) úspěšně zapomněla (prý by se mohly opakovat články na blogu s knihou a chtěla jsem mít “wow” efekt z knihy). Plánuji přečíst i další knihy autorky, takže blog číst nehodlám kvůli čtenářskému požitku.

30.06.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Aneb, jak si Lily101 našla svou "diagnózu"prostřednictvím diagnostiky popsané autorkou v této knížce...

Tomuto komiksu nelze nic vytknout. Vtipná, výstižná útlá knížka zásluhou které jsem si uvědomila, že jsem knihomol duší i srdcem (s cca 2-5 % "faktů" jsem se neztotožňovala, což je úspěch-autorčin).

Navíc (mimo hodnocení-protože by se to hodnotit v rámci knižní recenze nemělo) oceňuji autorčiné kresby.

23.05.2020 5 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Očekávala jsem, že v průběhu čtení i bezprostředně po něm budu zažívat "wow" efekt. Bohužel se nestalo. Samozřejmě se to nedá dávat autorkám k tíži, ale PR kolem knihy bylo tak obrovské, až si myslím, že v tomto případě z hlediska pár % dá.

Kniha nebyla úplně čtivá, nejvíc mě nadchla kolem strany 157, avšak bohužel jen do strany 232, zbytek čtení byl hodně na sílu. Úplné zklamání přišlo závěrem od strany 249 (kapitola: "Zpětná vazba"), kde se čtenář dozví, že měřit úspěch se dle různých ukazatelů dá, ale pokud nemáte firemní účet, tak máte smůlu (snad kromě youtube-ale kdo si troufne nahrávat videa, kde je sám vidět?).

Co bych vypíchla je to, že některé pasáže textu byly zajímavé, obohacení o příklady bylo také moc fajn a kniha je nejspíš unikátem v ČR. Asi by to skutečně mohla být nezbytná příručka pro studenty marketingu či pro určité profese, ale pro někoho, kdo se tímto nezabývá, to bude spíš náročnější text, kterým se bude muset prokousat. NEJPODSTATNĚJŠÍ: Kniha není určena pro fyzické osoby, které mají sociální sítě jen jako koníček a zajímá je třeba to, jak zaujmout více lidí na dané sociální síti, aby tak originální příspěvky mělo možnost vidět víc lidí (jak jste si všimli, zvolila jsem jako příklad Instagram, protože mě prostě zajímal nejvíc). Současně je o Instagramu psáno tak nějak méně než o ostatních sociálních sítích, hůř dopadl jen Youtube.

Na knihu jsem čekala přes rok v knihovně, protože ačkoliv jsem se snažila knihu rezervovat sotva se dostala do systému knihovny, byla jsem cca 40. v pořadí. Mám velké pochybnosti, že všech těch 40 lidí (a to už se vytvořila fronta i za mnou) ví, co od knihy čekat. Fakt jsem se domnívala, že knížka, jak je psáno v anotaci(cituji ze zadního přebalu knihy: "Ať už hodlá vybudovat loajální komunitu/toto jsem dle obsahu knihy vyložila mylně/, prosadit značku nebo zvýšit prodeje"), je určena nejen pro freelancery (hodně se mi líbil v knize užitý pojem "volnonožec") a pro právnické osoby s tím.

Závěrem, pokud si dáte tu práci a profily, jež vás svou originalitou zaujmou si vyhledáte, pochopíte, proč se možná lidé podílející se na tvorbě této knihy(autorky,vydavatel, nakladatel,...) obávali, že kniha se stane neaktuální. Některé profily již neexistují (takže si asi užily chvilkovou slávu), jiné už dávno od originálního způsobu oslovení zákazníků upustily (př. petfarmfamily-naposledy oslovili způsobem uvedeným v knize potenciální zákazníky a sledovatele právě v roce 2019), avšak toto je jen naokraj, autorky za to opravdu nemohou a není součást hodnocení.

Ráda bych udělila čtyři hvězdičky, ale nemohu s ohledem na knihy hodnocené před četbou této knihy, kterým byly uděleny hvězdičky čtyři. Dávám tedy tři: oceňuji práci obou žen a jejich týmů(napsat takovou knihu muselo dát hodně práce),odvahu vytvořit knihu o poměrně proměnlivé oblasti, originalitu neb nevím o obdobné knize probírající stejné téma, různé grafy i diagramy pro lepší znázornění předaných informací v textu(či nad jeho rámec), snahu popsat marketing v pozadí sociálních sítí pro podnikatele (ať už fyzické osoby podnikající či PO + mě upřímně bavilo, jak se autorky velmi vágní krátkou polovětou vyhnuly jinak složitým právním otázkám a znovu se ponořily do marketingu), praktické příklady z praxe, pár věcí, které mě obohatily a zajímaly (jak tvořit content dopředu?) i za to, že mi ukázaly cestu, jak se snažit své poselství či myšlenku předat na sociální síti na příkladu Karla, což mi možná trochu pomohlo při tvorbě příspěvku na sociální sít, který jsem tvořila již v průběhu čtení knihy.

DOPORUČUJI: především fyzickým osobám podnikajícím, kteří teprve začínají nebo už živnost provozují, avšak nově zvažují založení profilu na sociální síti (hlavně na facebooku) vztahující se k jejich podnikání, obzvláště, chtějí-li si to spravovat sami a dále je kniha asi víc než vhodná pro ty, kterým byla správa firemního účtu přidělena např. ke stávající práci a tápou v této oblasti (přičemž tento fakt se prý stává v praxi).

26.02.2020 3 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Proč si přečíst tuto knihu? Protože se v ní probírají aktuální témata na youtube (a to kniha byla vydána v roce 2016!!) tak nějak svou cestou, kdy si uvědomíte, jak se něco, co se vám jeví jako těžce uchopitelné, lze vysvětlit jednoduše a současně tak cestopis nabývá jiných rozměrů. Milé čtení (psané mladou ženou-22let) orámečkované pěknou grafickou úpravou, jež provází čtenáře od počátku do závěru.

SPOILER: Nějak mi z textu není jasné, zda si resort “Makawi Tuwa” Annie s Lukášem koupili či za práci v resortu dostali ubytování (příp. i mzdu). Spíš mi z psaného projevu vyplývá první varianta, ale pak nechápu, kde na to vzali peníze, když je po celou dobu cestování údajně neměli (#americandream? #kritickemysleni)-KONEC SPOILERU.Dále mi připadá kapku divné vyjadřovat se k tomu, jak správně vychovávat děti, když vlastní nemám(Annie už tedy má, ale v době psaní a vydání knihy neměla), tudíž nedisponuji dostatečnými zkušenostmi (i kdyby-hlídání se nemůže vyrovnat péči o dítě 24h/7 dní v týdnu), abych mohla něco šířit dál. Pro upřesnění: Jsem bezdětná a netroufla bych si proto o tomto tématu psát, dokud jej “nemám odžito”. Současně mám drobnou výhradu k poměrně hodně prázdným stránkám.

Ačkoliv nemůžu knize udělit plný počet hvězdiček, uvažuji, že si knihu pořídím s ohledem na první odstavec recenze.

23.11.2019 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Úžasné i napodruhé (poprvéčteno před lety), ovšem odečetla bych půl hvězdičky za “vieweghovost” (=narážky se sexuálním kontextem), leč kniha je hodně vtipná a velice čtivá nejspíš bez ohledu na věk a z tohoto důvodu jí plný počet hvězd udělím.

19.09.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Místy opravdu vtipné, ale dle pozitivních recenzí jsem čekala něco víc. Vadí mi přístup “nemáme peníze”, ale proč poslední desetitisíce z půjčky neutratit za dogy, které s ohledem na svůj původ musí mít kvalitní krmivo v řádech tisíců. Obzvláště v době, kdy se bohužel, o čemž už nějakou dobu referují i média, stává zadluženost a exekuce čím dál častějším fénoménem...

07.09.2019 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Celá kniha byla výtečná. Perfektně vypracovaný "fantasy" svět, sem tam nějaké moudra a děj pohladí na duši (krásný vztah babičky a vnučky, lidská soudružnost atp.). Leč závěr mě zklamal natolik, až plný počet hvězdiček dát nemohu. Absolutní kýčovitost a to i přesto, že chápu, proč autor takový závěr zvolil (mám na mysli poslední stranu a půl, konkrétně od části, kdy se píše, jak skončily vánoční prázdniny).

I přesto jsem s autorem spokojená (poprvé mě pan Backman zavedl do městečka Medvědín /stejnojmenná kniha/, následovala "A každé ráno je cesta domů delší a delší" , toto je má třetí přečtená kniha) a těším se na další knížky od něj, ke kterým se dostanu v budoucnu.

30.08.2018 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Depresivní kniha, která Vám možná poodhalí vzorce chování Vašich příbuzných. Akorát, že hlavní protagonistka má naloženo životem opravdu velmi hodně. Tak, až Vám bude zle. Z toho, jak se chovají všechny tři generace jedné rodiny. Především mě štvalo chování hlavní protagonistky, moderní liberální přístup k dětem a jeho důsledky a rodiče staré generace plní nevděčnosti.

03.05.2024 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Zajímavá kniha. Děj trochu u druhého úhlu pohledu (matky) ztratí tempo, aby jej pak nabral v o to větší intenzitě. Opravdu poměrně velký čtenářský zážitek plný morálních dilemat, problémů zahalený oblastí psychologie (či spíš psychiatrie?).

#prvniprectenaknihavkvetnu

02.05.2024 5 z 5

Fake Fake Arno Strobel

Kniha je mimořádně čtivá a napínavá a opravdu (dle recenzí níže) postrádá “hluchá místa.

Jen závěr mě vlastně zklamal, což asi není úplně zle. Pouze si se mnou autor skvěle pohrál a bylo těžké přijmout, že závěr je jiný, než se dalo očekávat.

24.04.2024 5 z 5

Nikdy nepovím Nikdy nepovím Casey Kelleher

Nesuďte knihu, dokud nedočtete. Vypadá to na tuctový závěr, ale není tomu tak. Kniha je čtivá, jen by možná mohla být o něco kratší, ale dost možná bylo autorovi předem stanovené, jak dlouhá má kniha být.

14.01.2024 4 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Brian Freeman

Napínavá, mimořádně čtivá a zajímavá (námětově) kniha.

#prvniknihavlistopadu2023

06.11.2023 5 z 5

Odvoz pro Sáru Odvoz pro Sáru S. C. Lalli

Mi styl autorky sednul a to už mi není náct. Kniha byla napínavá a zajímavý děj na čtivosti knize rozhodně neubral.
#prvniknihavrijnu2023

01.10.2023 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Napínavá a čtivá kniha. Mohla by být napínavější nebýt popisů či vzpomínek v situaci, kdy by se atmosféra dala krájet. Současně pár skutečností evidentně autorce ulítlo( např. napřed se řídí časem opravdu nesnáze, protože se jim den nečlení na snídani - oběd - večeři a hned v další kapitole má najednou protagonistka hodinky? a dále se druhá protagonistka koupe bez šatů a následně má mokré šaty na sobě?) a závěr je vlastně v hlavním motivu předvídatelný (ta naprosto první myšlenka, která Vás při čtení napadne, a to hned na počátku četby, přičemž myšlenka naopak zesiluje, takže v konečném důsledku závěr prostě čekáte, jen je poměrně natažený, takže čekáte), ale okolnosti kolem samozřejmě neznáte (a ano, trochu asi mimo realitu jsou, nicméně nikterak Vás to nerozhodí, protože kniha byla napínavá i čtivá a i s takovým závěrem dokážete žít).

Knihu jsem si pořídila v nejmenovaném knihkupectví v rámci jeho akce za 29,- namísto 399,- a pokud takovou příležitost budete mít také, tak za to ta kniha stála.

23.07.2023 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Moje druhá kniha od autora a rozhodně mnohem lepší čtenářský zážitek, než u první čtené knihy (“Do posledního dechu”).

Nevíme pachatele, což zvyšuje napětí knihy. Na konci skvělá zápletka zápletky (víc kvůli možnému spoileru neuvádím, ať nikomu nekazím čtenářský prožitek a odměnu za čtení knihy).

Pořád mi vadí brutálnost (velké množství krve, naturalistický popis činu, kde krev všude stříká a popis další trestné činnosti, který se v knize objevuje) a navíc mi v této knize vadí to, že děj je pozvolnější a vše nabere nesmírný spád až prakticky na konci knihy.

13.10.2022 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Nechápu hodnocení u této knihy. Nečetla jsem jinou knihu než jiní čtenáři-recenzenti?

Nechápala jsem ten neuvěřitelný zájem o knihy autora dřív a nechápu je ani nyní. Za mě moc brutální (existují i autoři detektivek, kteří píšou ještě brutálnější příběhy a to tak, že je mi dost nevolno již při čtení anotací knih). Proč musí být detektivní kniha v moderní době tak brutální?

Musela jsem přeskočit části psané z pohledu vraha, kde se spolu s ním vyskytovaly i unesené dívky. Měla jsem jednak strach z toho, o čem se dočtu, a jednak jsem nechtěla vidět jeho zvrácený úhel pohledu. Proč dávat vrahovi tolik prostoru v knize? Současně i dost ubralo na napětí knihy to, že jsme se v knize setkali s postavou vraha, byť kdo to je se odkrývalo postupně, leč za mě mnohem lepší, kdyby vrah v knize vůbec nevystupoval a motiv se zjistil třeba až u výslechu. Bohužel se nikdy motiv nedozvím, neb jsem ty pasáže s obětmi a vrahem nedokázala číst a děj je zvláštně utnutý. Super, že se dozvím, jak se komu po týdnu z týmu změnil život, ale přiznal se vrah? Proč
aspoň v závěru ještě jednou neuvést motiv (který dle recenzentů níže byl uveden nejspíš
v pasážích vrah-oběť?), buď jej rozvést nebo jen stručně zmínit? Přeci jen jej vyšetřovatelé nejspíš nevědí.

Vyzdvihla bych přístup k sociálním sítím. Mnoho lidí nad sdílením neuvažuje a je dobře, že se to sdílí dál. Kéž by po přečtení této knih začalo více lidí uvažovat nad tím, co na sociální sítě dává.

SPOILER: Volat kamarádce v nouzi na místo policii je opravdu hodně zvláštní. Vběhnout bezmyšlenkovitě k ozbrojenému vrahovi a způsobit tak velké zdravotní následky policejnímu kolegovi…obojí je na zváženou. KONEC SPOILERU.

Suma sumárum: Zkusím přečíst ještě aspoň jednu knihu autora a pak uvidím, zda pochopím, proč je tento autor tak populární a jeho knihy mívají vysoké hodnocení.

12.10.2022 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Tato kniha mě uvrhla do hluboké čtecí krize. Jednou za čas mám tendenci zkusit nějakou romantickou knihu (nejsem zastáncem “prvoplánové” romantiky), ale tato kniha z hodně známé série byla velkou chybou.

Rozhodla jsem se být na sebe milá a nedočíst knihu (nedělám!!). Dostala jsem se na stranu 63 (několik dní jsem s knihou nemohla pohnout a radši dělala vše jiné, než abych s ní musela trávit čas=číst, nikdy předtím jsem takový stav v takové silné podobě nezažila)a pak jsem si přečetla posledního odstavců na poslední straně knihy (nikdy předtím jsem toto neudělala!!) a pochopila, že četbou o nic nepřijdu kromě hoodně mozkových buněk, které při čtení ztratím. Mám své mozkové buňky ráda, rovněž své oči (které čtením knih zatěžujeme) a popularitu těchto knih asi nikdy nepochopím. Nevadí.

06.10.2022

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Na knihu jsem narazila na sociálních sítích a v první chvíli jsem si myslela, že se jedná o pohádku (na sociální síti o ní psaly a mluvily influencerky-matky). Ale není tomu tak.

Je to má druhá kniha od autorky (čtená hned po dočtení první: “Kroky vraha”) a mám na autorčino psaní stále stejný názor. Škoda. Protože jsem čekala, že u tak-aspoň za mě-známé (na sociálních sítích) knihy možná došlo k napsání čtivé knihy, leč není tomu tak.

Ovšem dle recenzí níže (o hodně níže, musela jsem projet několik stran recenzí, neb tady se to hemží velmi dobrými ohlasy na knihu, až jsem měla dojem, že jsem četla zcela jinou, než recenzenti pode mnou) jsem se rozhodla poslechnout i audiorozhovor v rámci rozhlasového pořadu: “Blízké setkání”, který byl se spisovatelkou veden paní Terezou Kostkovou a trochu jsem na tu čtivost změnila názor. Spisovatelka v rozhovoru uvádí, že její spisovatelský vzor je BJ Jamesová, která hodně vykresluje prostředí i postavy a píše rozvláčněle. A autorce této knihy takové detektivky chyběly ve veřejné knihovně, neb má takový styl psaní ráda a tak jí nezbývalo, než si napsat vlastní detektivku. I přesto mi přišlo, že v této knize moc vyvolán strach či podezíravost mezi obyvateli nebyla (čekala bych větší vzhledem k velikosti “obce”) a asi znám mnohem lepší knihy, co se týče vykreslení atmosféry či psychologické analýzy postav. Ale o tom to není, byť min. pár recenzentů (nečetla jsem všechny u této knihy, jen cca polovinu) knihu i autorku bere na roveň zahraničním autorům detektivek. Četla jsem před dvěmi autorčinými knihami Jo Nesba (konkrétně: “Sněhulák”) a ta mi přišla také rozvleklá, ale na knihy autorky neměla, což je tím, že autorka tento styl (rozvleklý, popisný,…) miluje.

Tato recenze obdobně jako mé všechny recenze není nic osobního vůči autorce, týká se pouze knihy. Za mě jsem se do čtení knihy musela nutit (ale to je tedy tím, že autorka knihy tento styl miluje a já to mám tedy bohužel naopak) a závěr pro mě byl vcelku zklamáním. Nejen pro svůj závěr, ale i tristním vyřešením situace související s obyvateli a nikoliv trestným činem vraždy, konkrétně se to týkalo práva. Chápu, že autorka nemůže znát vše, ale ovlivňuje svým psaním čtenáře, kteří pak “obecné” informace (nesouvisející s místem, postavami a vraždou, ale týkající se “běžných” informací) mohou přijímat za pravdu a přitom stačí si informaci ověřit u kamaráda/známého právníka či přinejhorším aspoň otevřít internet (nebo raději zákon samotný, ačkoliv čtení zákona nemusí být pro laika vždy snadné a mám pro to pochopení. SPOILER: Osvojení (pojem “adopce” český právní řád nezná, tudíž by správně v knize nemělo být slovo “adopce” vůbec použito) neznamená, že sourozenci nejsou sourozenci, neb nemají biologické předky. Právně sourozenci navždy budou a tudíž spolu nesmí udržovat láskyplný vztah založený na lásce lidí, kteří se mají rádi a nejsou důvody, aby tomu tak být nemohlo (nejsou příbuzní). KONEC SPOILERU.

ZÁVĚR
Negativa: Kniha v jistém smyslu zajímavá, prolog vyvolává falešnou naději, že tato kniha bude svižná a velice napínavá, prolog jako jediný psán v “ich formě”(může být trochu matoucí a vlastně netušíme, kdo to pronáší, byť asi víme), detektivní zápletka se objeví až na 92. straně (byť se do té doby aspoň čtenář seznámí s protagonisty a fandí Eli při zjišťování pravdy) , rozvláčněnost (místy jsem se musela do čtení nutit), závěr lehce zklamání (SPOILER: Zklamání ovšem jen částečné, neb vyšetřovatel již byl blízko. KONEC SPOILERU.) a právní “paskvil” na úplný závěr celému dojmu také moc nepřidal.

Pozitiva: zajímavé místo, žádná vražda brutálním způsobem (obdobně jako autorka jsem radši, když nemusím číst něco zvráceného či šíleného; ani to není třeba, neb každá vražda je hrozivá sama o
sobě), dvě linie knihy (vyšetřování vraždy a Elina touha zjistit, co se před 14 lety stalo).

27.09.2022 3 z 5