Lilith1 Lilith1 komentáře u knih

Červený obojek Červený obojek Jean-Christophe Rufin

Ačkoliv od čehokoliv válečného nebo poválečného dávám zpravidla ruce pryč, jakožto psomilovi mi nemohl tento titul uniknout. Byť se psa dotýká spíše okrajově, byl to natolik čtivý příběh, který mě velice oslovil. To jak hodnoty může člověk změnit díky nedorozumnění a zklamání, je zde velice dobře popsáno a vede k zamyšlení. Nicméně co se psa týče, vztah jeho majitele k němu, je pro mne naopak velice nepochopitelný, obzvlášť pokud pes byl vlastně jedinou blízkou připomínkou domova. Také pravděpodobnost, že by tak věrné zvíře z ničehož nic našlo silnější citovou vazbu mi přijde poměrně nereálná, ale toť spíš z pohledu pejskařky než čtenářky.

13.08.2015 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Čekala jsem masakrózní horor a byla příjemně překvapena, strhující fantasy. Vzhledem k tomu, že se jedná o volné pokračování osvícení, mě sice překvapilo, že tam proběhla i menší změna žánru, ale ne nepříjemně. Příběh mě vrátil do rozpoložení v jakém jsem se nacházela při čtení Temné věže, takže jsem mu neměla problém odpustit i malé skvrnky na kráse. Danny je čtenáři sympatický i se všemi svými zápory, které ho provázejí životem. Abra, také nevtíravým způsobem člověku pronikne pod kůži a už jen čekáte co nového ta holka ještě dokáže. Z příběhu sosáte děj, jak Pravý rod páru z kanystru, a s přibývajícím počtem přečtených stránek se začínáte bát, že dojde. A taky že jo, celý souboj s Kloboukovou Rose vycykluje rychleji než Taťka Vrána. Na můj vkus to pan King tentokrát skončil moc rychle a pár stran navíc by neškodilo. Ale i tak za mě plný počet.

11.08.2014 5 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Koho by nepotěšilo oživení postav, u kterých už nečekal že se s nimi setká v novém příběhu? Tentokrát víc pohádkovém, (přirovnala bych ho k Dračím očím), ale o nic méně napínavém. Milé překvapení, ale kvalit některých dílů Temné věže prostě dosáhnout nemůže, ovšem to ani nebyl autorův záměr, řekla bych.

06.01.2014 5 z 5

Cholera Cholera Jožo Nižnánsky

Velice poutavě popsané selské povstání, člověk pořád doufal, že to s nimi dobře dopadne i když historická fakta mluvila o opaku. Také jsem do poslední chvíle věřila že nadporučík Abrahámy svou zradu nedokoná. A ozvláštnění příběhu Magdiným únosem byl dobrý tah autora. Jen jsem čekala, že se dozvím více o choleře a jejích příznacích, ale právě ta byla popsána spíš okrajově.

21.12.2013 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl u mě rozhodně vede před prvním, který se mi zpočátku šíleně vlekl. To jak si autor hraje s charaktery a vykreslením postav je dokonalé a přes všechny nově přibyvší osoby v tomto díle nebyl nejmenší problém se zorientovat kdo je kdo. Lisbeth se sice stává až fenoménem, ale nakonec je to celé o ní a proč tedy ne? Rozhodně s ní čtenář musí začít sympatizovat a těší se na další kroky, které udělá. Blonkvist je poněkud odsunut do pozadí, ale ne na tolik aby upadl v zapomění nebo ho úplně zastínil někdo nový. Dle mého hodně propracované a i když by se na první pohled dílko mohlo zdát překombinované, tak ve finále tak nepůsobí. A filmové zpracování které se dost drží předlohy, je pak taková ta třešnička na dortu :)

10.12.2013 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Tak jsem si říkala, co po Misery, Temné půli, Skrytém okně do skryté zahrady může King na toto téma vlastně ještě říct. A jak se ukázalo, jeho možnosti opravdu zdaleka nejsou vyčerpány a i v příběhu, kterým pokračuje Pan Mercedes, dokázal že stále umí překvapit. A to že umí navnadit na další díl, o tom opravdu žádná.....klep.

09.04.2016 5 z 5

Jednooký králík Jednooký králík Christoffer Carlsson

Myslím, že mi hodně vadilo, to jak celou situaci ohledně starého Emanuela, vypravěč (David) chladně bere - žádné známky pochybností, výčitek, strachu z odhalení, prostě nic z toho, co by běžně v této situaci kdokoliv do té doby bezúhonný řešil. Tím pro mě celý příběh ztratil na reálnosti. Nehledě na to, že mnoho témat, která mohla být rozvinuta (záhadnost domu, změny barev), byla jen nakousnuta a ponechána na čtenářově fantasii. Určitě dávám přednost jinému stylu.

13.01.2016 3 z 5

Bludná sdělení Bludná sdělení Sophie Hannah

Mrzí mě že to nemá žádný extra spád, jaký by si pořádný psychothriller zasloužil. Každopádně zvědavost nutí člověka číst dál a dál. Velmi kladně hodnotím propracovanost jednotlivých postav o to víc mě mrzelo, že vrahovi byl v tomto ohledu dán celkem hodně malý prostor. Taky bych uvítala více ohledně Nickiini lhavosti, to se dalo určitě také lépe rozvinout. Ale přes všechny tyto výtky, si přesto kniha za originální téma i zpracování čtyři hvězdičky zaslouží.

17.12.2015 4 z 5

Dcera atraktivního nebožtíka Dcera atraktivního nebožtíka Inna Rottová - Mirovská

Dva příběhy a ani jednomu z nich nemám co vytknout. Snad jen mě štvala Jana Brodská tím jak sebou přes všechny své kvality detektiva nechala zametat jak svým zetěm, tak Ladislavem. Ale bylo fajn se vrátit do doby bez mobilů, světa telefonních budek na karty a pevných linek. :)

27.11.2015 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Moc příjemně se mi četla, asi i proto, že mi párem ústředních hrdinů připomněla staré dobré akčňáky z mých mladých let. Pátou hvězdičku nedávám jen z důvodu, že jsem vraha odhalila ještě před koncem, což mě trošku okradlo o překvapení na konci. Každopádně teď na mě čeká na nočním stolku Sochař smrti a už se těším až se do něj před spaním pustím :)

07.11.2015 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

POZOR ---KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER-----POZOR--KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER

Na jednu stranu se vůbec nedivím skvělému hodnocení. Kniha je napínavá, drsná, čtivá, s postavami se čtenář hladce sžije, ta troška nadpřirozena ve vidinách Mollie není ději na škodu. Co mi, ale hodně vadí, když něco naruší děj příběhu a je to třeba i maličkost jako v tomto případě. Takže - Dan Tayler - jak později zjistíme Michale Madden a zároveň hlavně Ryan Turner, prodával svůj dům přes Amandu Reillyovou, jak sám řekne, několikrát se s ní setkal a dokonce s ní po telefonu mluvil o tom, že má na dům kupce - Ryana Turnera. Takže ačkoliv věděla jak Tayler vypadá a znala i jeho hlas, jede mu pak prodat jeho vlastní dům? A navíc ho ani nepozná? Nic jí není podivné? Au, au, au..... Prostě pro mou osobu, to je hodně zásadní díra v ději. Nebýt tohohle kiksu, tak dám nejspíš plný počet, protože vše ostatní je logické, dotažené, ač v souvislosti Molliiním otcem možná už mírně překombinované, ale kruci, když je logika ve všem ostatním - číslování, použití krve předchozí oběti a vůbec je na ni kladen velký důraz, pak tady mi silně chybí a celkově to narušuje celý dojem z příběhu. Takže je mi líto, ale za mě je to jen za tři hvězdičky.

11.10.2015 3 z 5

Revival Revival Stephen King

Ještě štěstí, že mi padla v knihovně do ruky náhodou a netěšila jsem se na ni, protože by se dostavilo hořké zklamání. Dokonce jsem se po půlce knihy, musela pro sichr podívat znova na obálku, zda je tam skutečně Kingovo jméno. Co se děje týče, postava Jamieho mi oproti jiným hlavním hrdinům Kingovek nijak dvakrát nepřirostla k srdci, to už měl víc šťávy reverend Jacobs. Jediné co mě tak nějak vytrhlo z čtecí letargie bylo pátrání po vyléčených a jejich osudy, ale jinak nuda, nuda, šeď, šeď a v posledních několika stranách jako by se autor snažil všechno dohnat, ale výsledek i tak neslaný nemastný. Zázračná elektřina na mě byla možná prostě jen trošku moc. Také nevím, buď mi to uniklo a nebo jsem prostě jen nepochopila proč Jamie byl klíčem. Možná jsem prostě jen nepochopila celou knihu. Každopádně doufám, že ta další bude revivalem k tomu na co jsem byla doposud zvyklá a na co se vždy v Kingových knihách těším.

18.09.2015 3 z 5

Neboj se Neboj se Lisa Gardner

Moje první kniha od této autorky, ale zcela určitě ne poslední. Sice jsem našla pár nesrovnalostí, nebo spíš věcí, které nebyly vysvětleny (např. proč ta ukolébavka?) Místy to bylo i krapet překombinované, ale rozhodně to bylo strhující. Originalita zápletky vše vyrovnala, takže já se těším na některou z dalších knížek :)

01.08.2015 5 z 5

Ghost story Ghost story Peter Straub

Tak tahle knížka mě zrovna neoslovila, spousta postav, ale během čtení se mi nějak nepovedlo s nimi navázat žádný vztah. Navíc jsem nenašla ani odpovědi na spoustu otázek, které během příběhu automaticky vyvstaly. Děj mi připadal zbytečně natahovaný, až ke konci to dostalo větší spád. Celkem zklamání, čekala jsem mnohem víc.

02.04.2015 3 z 5

Pan Burák Pan Burák Adam Ross

Nebýt toho chaosu a kdyby byl ještě domyšlen závěr u případu dr.Shepparda určitě by si zasloužila vyšší ohodnocení. Jako do půlky se četla dobře, ale pak už to byl opravdu zmatek nad zmatek, dokonce jsem bojovala s pokušením ji odložit, což dělám opravdu nerada. Po psychologické stránce velmi zajímavé, velice dobře podané vnímání různých situací Davidem, Alicí, ale i Marylin a Samem a vedlejšími postavami jako Susan nebo Eberlingem, kdyby se to celé nezkomplikovalo tím, že čtenář neví co je děj příběhu, co Davidova kniha a co pouhé představy hlavních protagonistů, tak by šlo rozhodně o bestseller. Škoda, velká škoda.

08.01.2015 3 z 5

Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích Richard Svitalský

Komiksy mám ráda a tohle byla příležitost se zábavnou formou poučit o všeobecně známých i méně známých věcech z oblasti financí. Byť dluhy (alespoň zatím) nemám, tak pro mě byla přínosem alespoň informace o RPSN. Takže vtipná knížka, kterou by si hodně lidí mělo přečíst přímo povinně. Hvězdička dolů jen za předvídatelnost ohledně toho jak to dopadne v každém dílu s prasátkem :)

16.06.2014 4 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Tak vzhledem k tomu že v názvu je zmínka o strašidelných příbězích, tak u některých se o jejich strašidelnosti dá vyloženě polemizovat a u jiných je absence jakékoliv strašidelnosti zcela zřejmá. Některé povídky čtenáře vtáhnou, jiné jsou dost předvídatelné, některé nudné, jiné napínavé. Jako u většiny povídkových knih, se dá těžko očekávat, že budou mít všechny stejnou kvalitu. U povídek je fajn, že zpravidla si tam od něčeho kousek vybere každý. Za mě převažovala ta větší část povídek dobrých a zajímavých, na můj vkus by mohly být mnohem děsivější, ale na to že některé nejsou zrovna takové jsem byla upozorněna už v předmluvě a tak se naštěstí zklamání nekonalo. Top trio z mého poledu - Pop Art, Černý telefon a Dobrovolná Internace.

10.06.2014 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Nejprve jsem četla druhý díl, takže při čtení tohoto, už jsem přišla o moment překvapení a tušila jakým směrem se bude děj ubírat. Ovšem nijak mě to neochudilo o čtenářský požitek. Jen bych vytkla drobnější nedostatky ohledně psí etologie (tříměsíční štěně které již při značkování zvedá nohu? atd.), které ovšem autor v druhém dílu již vychytal. Tam mě právě zaujalo poměrně dobře zpracované chování psa a kvalitně začleněné do příběhu. Pěkné zapojení psích záchranářů a i upozornění na množírny psů a varování před necháváním psa v autě, to vše bravurně zapracováno do příběhu. Prostě tato kniha okouzlí nejen milovníky psů z řad laiků, ale i kynology jako takové.

26.05.2014 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

První díl jsem zatím nečetla, ale druhý mě absolutně nadchl. Báječně popsané psí chování a dokonale přiřazené k situacím s kterými naprosto korespondovalo a tím dávalo ději a vyprávění o putování psí duše, coby strážného anděla, nádherně uvěřitelný smysl. Navíc propojením s životním příběhem CJ, její matkou a Trentem vznikl poutavý scénář, který čtenáře musí absolutně pohltit. Takže plný počet a těším se na první díl :)

11.04.2014 5 z 5

Mráz přichází z Hradu Mráz přichází z Hradu Michal Viewegh

Pokus o pokračování Mafie v Praze dobrý, leč o jeho zdařilosti se opravdu dají vést polemiky. Výrazně postrádám děj, sice se knihou táhne cosi jako dějová linka, ale nazvat to příběhem by bylo značně přitažené za vlasy. Oceňuji, že i přes absenci příběhu je to celé ještě docela čtivé, spíš ale díky tomu, že si čtenář vybavuje situace z reálu. Nadsázka a satira jsou fajn věci, ale jak se říká čeho je moc, toho je příliš. To jak jsme na tom na naší politické scéně víme všichni dobře, aniž by nám to muselo být připomínáno takovouto skoro násilnou formou. Doufám, že třetího dílu se nedočkáme, protože to co máme na Hradě nyní by mohlo být popsáno takovým způsobem, že by se jednomu mohlo chtít brečet, případně si rovnou prohnat hlavou kulku.

12.03.2014 2 z 5