Cholera

Cholera https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2418/bmid_cholera-BKQ-2418.jpg 4 39 7

Populární dobrodružně-historická próza Jozefa Nižnánského je u čtenářů stále oblíbená. I v tomto díle autor zúročil své nadání pro nečekané zvraty, řetězové zápletky i milostné scény. Popisuje skutečné historické události - selské povstání na Slovensku v roce 1831 proti útlaku šlechty. Ukazuje bídu a tragédii lidu zesílenou všudypřítomnou, masově rozšířenou a nevyléčitelnou nemocí. Na pozadí těchto dramatických událostí se odehrává milostný trojúhelník krasavice Magdy Broškové, švarného nadporučíka a statečného Michala Hudáka. Román svou formou působí dramatický, je plný vzruchu a nevšedních situaci, v níž výstižným způsobem přibližuje čtenáři všude přítomnou politiku a morální rozklad tehdejší společnosti. V závěrečné kapitole knihy jsou zajímavé záznamy o tragickém konci vzbouřenců.... celý text

Prateri
10.05.2023 4 z 5

Další román slovenského spisovatele pana Nižnánskyho se odehrává za selského povstání na Slovensku. Historické události doprovází příběh lásky. Také se mi chtělo věřit, že se povstalcům blýská na lepší časy, ale historie má svá neměnná fakta. Epidemie cholery udělala také pěknou paseku mezi selským lidem, kterému bylo odebíráno právo i na to nejzákladnější vzdělání. Pěkný román o nepěkné době.

deirdre
20.06.2022 2 z 5

Toto ma nebavilo. Hromadenie udalostí, postavy ploché, dve hviezdy dávam za historickú hodnotu diela.

alibaba72
08.05.2018 5 z 5

Nižnánsky mě nikdy nezklame :-)

kapitan0643
09.04.2015 4 z 5

Je to na pomedzí beletrie a literatúri faktu o veľmi ťažkých časoch Slovákov v Uhorsku. Kniha je veľmi čtivá okamžite dokáže vtiahnuť do deja, a už ju len tak ľahko nepustíte z ruky.

Malinali
15.08.2014 5 z 5

Smutný příběh, ale hrozně dobře se to čte. Napínavý děj akce celou dobu. Pan Nižnanský prostě výborný spisovatel.

Lilith1
21.12.2013 4 z 5

Velice poutavě popsané selské povstání, člověk pořád doufal, že to s nimi dobře dopadne i když historická fakta mluvila o opaku. Také jsem do poslední chvíle věřila že nadporučík Abrahámy svou zradu nedokoná. A ozvláštnění příběhu Magdiným únosem byl dobrý tah autora. Jen jsem čekala, že se dozvím více o choleře a jejích příznacích, ale právě ta byla popsána spíš okrajově.

Dandulka
11.03.2012 5 z 5

Moc hezké čtení.Tak se mi to líbilo, že jsem ji přečetla za 2 dny.