Lilith1 Lilith1 komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Moc příjemné počtení. Připadáte si jako byste četli pohádku, malinko sklouznete ve vzpomínkách k dětem z Bullerbynu, či jiným podobným a najednou jen tak mezi řečí (nebo přesněji mezi slovy v řádcích, chcete-li) objevujete velké životní pravdy. Zásadový Atikus si čtenáře získá právě svými životními postoji, malá vypravěčka Čipera, bezelstným pohledem na svět, její bratr Jem charakterním chováním a bolestným odhalováním toho, že pravda ne vždy zvítězí. Vesměs se začnete cítit jako jeden z obyvatel Maycombu a místní obyvatele vezmete za své s jejich klady i zápory. Budete toužit zahlédnout Bubu Radleyho, pohrdat Ewellovími, vědět co znamená když je někdo Cunningham nebo si myslet své o papírovém sáčku pana Dolphuse Raymonda. V pohodovém duchu se přenesete všedními dny, k dnům dramatickým, které nemluví jen o době dávno minulé, ale vypovídá nadčasově i o době dnešní.

22.07.2014 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

No popravdě moje sympatie k tomuto autorovi začínají slábnout. Pořád ještě se mi líbí ten styl, který mi připomíná akčňáky devadesátých let (Jako Roberta bych klidně viděla Dolpha Lundgrena), ale začíná se vše tak nějak opakovat, a podobnost s předchozími mnou přečtenými knihami, nebude čistě náhodná. A mimochodem tady vraha považuji vysloveně jako podraz od Cartera, kdo četl asi ví a kdo ne, tak pochopí po přečtení.

19.11.2015 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Tak do tohoto dílu jsem se pouštěla s velkými obavami. Ono ne nadarmo se říká, že když dva dělají totéž, není to totéž. Popravdě, prokousat se první částí bylo peklo, nuda, nuda, šeď. Chvála bohu si autor najednou vzpomněl, že ústřední postavou byla Lisbeth a do druhé části už ji nezapomněl přidat. Musím říct, že co se týče návaznosti na první tři části, tak se zadařilo a od půlky knihy mi už ani nevytanulo na mysl, že pokračování píše Lagercrantz a ne Larsson. Ruku na srdce, možná za to může i časový odstup, který od přečtení předchozích částí nastal. Každopádně se s tím popral statečně a výsledek není vůbec k zahození, naopak příjemně doplňuje předchozí části drobnými detaily, jako původ přezdívky apod. Pro mou maličkost až moc technických, matematických a hackerských termínů, ale dalo se tím prokousat. Takže pro mě ve finále docela příjemné překvapení, které si ty čtyři hvězdičky zaslouží.

25.05.2016 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Asi i proto, že jsem vyrůstala na akčních hrdinech podobného typu, jsem vůbec neměla problém se začíst a pak už jsem příběh jen s očekáváním hltala. Veškeré dějové linie krásně propojené a dávající smysl, ačkoli by čtenáře nenapadlo jak může vše souviset se vším. A ještě zadní vrátka v podobě Ingrid, která ponechávají prostor pro případný další díl. To co většina na tomto trilleru odsoudila, to se mi naopak líbilo. Proamerická propaganda mi také problém nedělala, konec konců, na vlastenectví autora nevidím vůbec nic špatného, však jde o fikci a věřím, že v reálném životě vidí i ta negativa, která by se do knihy nejen že nehodila, ale vesměs by pokazila celkový dojem. Za mě prostě pět hvězd, protože jsem se bavila objevováním nečekaných souvislostí, spádem děje a sympatizováním s hlavním hrdinou.

19.07.2015 5 z 5

Můj život v jeho tlapkách - Vyprávění o Tedovi a o tom, jak mě zachránil Můj život v jeho tlapkách - Vyprávění o Tedovi a o tom, jak mě zachránil Wendy Hilling

Po stránce informační, je to skvělá kniha, kde se člověk dozví spoustu věcí o nemoci motýlích křídel, ale i o práci asistenčních psů a jejich výcviku. Po stránce beletrické už to tak slavné není, podivný plochý styl vyprávění po delší době omrzí, nicméně naštěstí informační hodnota dokáže tento prohřešek překrýt tak, že čtenář knihu neodloží, ale zvládne až do konce.

29.06.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Vzhledem k tomu, že tomuhle žánru moc neholduji, jsem ji začala číst s velkou nedůvěrou. Jenže pak to začalo nabírat takové grády, že jsem najednou litovala, že se blížím ke konci. Ten by ovšem zasloužil větší péči a myslím, že počíst si o tom jak se posádka dostane na Zemi, by nebylo marné. Každopádně moc, dobře zpracovaný nápad a to že se člověk nad některými hláškami Marka Watneyho musí smát i kdyby nechtěl, je už jen třešnička na dortu.

19.04.2016 5 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Jak jsem již zmínila v komentáři u druhého dílu, měla jsem obavy, jak si autoři zvládnou poradit s překombinovaností zápletky. Bohužel moje obavy nebyly liché a řešením bylo překombinovat vše ještě mnohem víc. Jediné štěstí, že se jim při tom povedlo udržet to v jakési rovině a udržet smysl příběhu, ačkoli několik pasáží je jasně nedořešených. Co ten únos u ruského kola? Myslím, že ten mohl být v klidu vypuštěn, nebo tedy zapracován do děje o něco lépe. Co se týče Vigga a jeho "odhalení" v závěru, to tedy bylo dost přehnané a zase bych řekla že zbytečně. Další dojem z knihy je takový, že prakticky každá postava včetně těch kladných je svým způsobem narušená a to zase ubírá na věrohodnosti příběhu. Abych to shrnula - méně je někdy více.

01.11.2015 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Musím uznat, že Policie byla samé překvapení, největší asi co se týče Beáty, to bylo vskutku nečekané. Ale i zamotání děje kolem Valentina a jeho útěku. Jsem si jistá, že pokud bude další díl, jakožto, že vzhledem k tomu že si autor neponechal zadní vrátka, nýbrž bránu jak stodola, tak se jej velice pravděpodobně dočkáme, dostane Aune pěkně zabrat. Dobrou taktiku vidím v podsouvání čtenáři možné pachatele, horší mi přišlo to, že vesměs nešlo o žádného z nabízených, to bylo celkem zklamání. Nicméně veškerá omáčka okolo (např. Truls, Silje) dodávaly příběhu grády a udržovali děj v pořádném rytmu.

28.08.2015 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Příjemné čtení na relax - nejde o horor, ale o detektivku se špetkou duchařiny, trošku i love story, ale všechno jen tak z lehoučka. Spíš mi knížka přišla jako delší a propracovanější povídka. Rozhodně ale nezklamala. Devina jsem si oblíbila a přiznám, že vraha jsem do poslední chvíle neodhalila.

27.04.2015 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

No kdo jiný dokáže představit vraha po pár úvodních stránkách a dokázat udržet čtenáře v napětí po dalších pár stovek stran? Super, že tentokrát bez jakýchkoliv prvků nadpřirozena, to dodává příběhu na reálnosti i bez poznámky, že byl inspirován skutečnou událostí. Navíc sledovat běžný život totálně vyšinutého masového vraha, který ač neúmyslně dá podnět k životu staříkovi, který díky němu najde vše co mu chybělo, aby o to v zápětí zase přišel. A k postavám - Jerome, Holly i Janey, ačkoliv každý zcela jiný, svým způsobem všichni stejní a bez výjimky si získávají přízeň a sympatie. Na pokračování jejich osudů jsem neskutečně zvědavá.

23.01.2015 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Tak dlouho jsem tuhle knihu odkládala a pak když jsem se do ní pustila, tak to bylo velmi milé překvapení, naprosto něco jiného než jsem čekala. Vše popsáno bez obalu někdy vážně dost syrovým způsobem, ale zároveň tak že ani na tom největším záporákovi nenajdete jen to špatné. Hodně odvážné dílko na svou dobu a díky kontroverznímu tématu bude mít co říct ještě hodně dlouho.

28.06.2016 4 z 5

Dědeček Dědeček Vítězslav Jareš

Zajímavě pojatá kniha, chvíle reality, prolínají věci snové a nereálné. Kromě hlavních postav zakomponovaný třeba minipříběh bankovky, ale natolik přirozeně, že to nenarušuje děj. Personifikace je v tomto příběhu hojně využita a musím říct, že jsem se s tím zatím v takovémto pojetí nesetkala. Hlavní linii děje protínají pestré odbočky. Co se postav týče, je každá z nich hodně zajímavá a i nesympaťák dokáže vzbudit vlnu sympatií. Je to velmi zvláštní román, ale poměrně čtivě napsaný.

28.11.2014 4 z 5

Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Sophie Hayes

Moc poutavě napsaná kniha. Nikdy jsem nechápala proč tyhle holky prostě neutečou. Teď už chápu, jejich sebevědomí je sraženo na samé dno a ve spojení se strachem který mají nejen o sebe, ale i svou rodinu, jde o psychický teror, který je ještě jako vrchol spojený s fyzickým týráním. To jak Sophie popisuje po čase svou "práci" je až neuvěřitelné. Člověk si skutečně zvykne na vše a po čase bere věci tak jak jsou. Skutečně strhující příběh a o to víc, že není smyšlený.

18.11.2014 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Byla pro mě trošku zklamáním. Prostě nemám ráda knížky kde se vrah najednou vynoří dá se říct odnikud. Jediné štěstí, že to celé nestálo jen na něm. Hlavní hrdinka si moje sympatie taky nezískala, nejvíc sympatií si zasloužila asi jejich matka. Závěr hodně překombinovaný, hlavně mi hlava nebere proč by jí Len dohazoval takovéhoto řešitele problémů? Alespoň, že to zatvrzelé mlčení Bena nakonec dávalo jakýs takýs smysl. Nápad to byl dobrý, ale chtělo to s ním trošku lépe pracovat, celkově dobře hodnotím čtivost a postavu Bena, která nebyla proti ostatním plochá. A hlavně celou dobu při čtení se mi v hlavě honilo, proč a kdo je zabil, takže mozek měl o svůj díl zábavy postaráno.

07.04.2014 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Takže ono se těžko hodnotí něco o čem když to člověk čte, tak ví jak to dopadne a kdo je vrah. Prostě průšvih je nečíst knížky chronologicky jak jdou za sebou, ale přečíst si Levharta a pak se vrátit ke Sněhulákovi. Ale zase i přesto, že jsem věděla jak to dopadne, byla zápletka natolik dobře propracovaná, že udržela můj zájem, sympatie k Harrymu zas o chlup vzrostly a člověka zaměstnalo hlavně přemýšlení o motivu a různé možné konstrukce děje. Ve finále se mi Sněhulák četl líp než Levhart a mám k němu snad i méně výtek. Takže dávám plný počet.

25.03.2014 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Bohužel tahle kniha bude mít své kouzlo v každé době, protože i když popisuje dobu minulou je a bude pořád aktuální. Je to dost děsivé....

22.12.2013 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nemám ráda, když je kniha hodně obsáhlá a děj se vleče. Tohle naštěstí nebyl ten případ, drastické situace se střídají s uvažováním nad tím kdo je vrah a jaký má motiv, jsou proložené soukromím hlavního hrdiny i jeho kolegů tak mistrně, že člověk jen hltá co bude dál. Sice je zápletka na můj vkus trošku překombinovaná, ale ani to jí naštěstí neubírá na důvěryhodnosti. Osobně mám trošku problém i s vyřešením situace Tonyho a Lene, ale budiž. Musím ovšem autorovi pogratulovat k mistrnému prolínání různých zemí a zcela odlišných krajin, aniž by tím narušil děj nebo zkomplikoval čtenáři jeho zážitek. Ovšem pro příště by měl dát trošku víc oddech Harrymu, aby nás v dalším románu neprovázel coby špatně mluvící vozíčkář s porušenou funkcí plic i jater :)

03.12.2013 4 z 5

Thriller Thriller * antologie

Musím říct, že druhý díl mě chytl více. První který jsem četla až po něm mi přišel celkově slabší, i když prostě u povídkových knih se dá očekávat, že se budou dobré střídat se špatnými. Nelze všeobecně odsoudit, ale ani vyzdvihnout.

07.11.2013 3 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Myslím že zatím nejlepší díl z celé série. Nenašla jsem žádné nesrovnalosti v ději, stránky odsýpaly jedna za druhou a napětí gradovalo. Už abych měla v ruce další knížku od tohoto autora, je to jeden z mála, na jehož tvorbu se můžu těšit.

16.03.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Velice zdařilý příběh a můžu u něj jako u jednoho z mála říct, že do sebe všechny dílky skládačky nakonec správně zapadnou :) A také se kupodivu hodně dobře četl, ačkoliv Rachel nelze ozančit za zrovna sympatickou postavu. V závěru už se dalo vytušit kdo je vrahem, ale autorce se povedlo mlžit hodně dlouho, takže absolutní jistotu jsem až do odhalení prostě neměla :)

07.02.2016 5 z 5