knih-o-mol knih-o-mol komentáře u knih

Rozhovory s českými lingvisty III Rozhovory s českými lingvisty III Eva Lehečková

Knihu jsem si pujcil nahodou v knihovne, kde cas od casu vybiram stylem mistra Hanuše. Narozdíl od monografií o jazyce můžete nahlédnout pozadí udržování jazyka v jeho komplexnosti a stát se pravděpodobně na chvíli i jedním z posluchačů zpovídaných pedagogů. Přínosem pro mne, nelingvistu, byl nahlédnuti do uvažování lingvistů, částečného vhledu do problematiky jazyka z pohledu neslyšících, o kterém jsem nevěděl nic. Dostal jsem filosofickou lekci o komunismu a historii revolucí Dále jsem se seznámil s experimentálni poezií jednoho ze zpovídaných a pořídil si jeho sbírky k prostudování. Nekteré pasáže jsem mohl posoudit z vlastní zkušenosti, jako střídání preferovaných jazyků a vyučování v průběhu politických událostí - čeština - francouzština - němčina - ruština - angličtina. Vyslechl si vzpomínky na mé oblíbené autory(např. Igora Němce), kteří zpovídané učili. A hlavně se seznámil s lidmi s rozhledem po nástroji, kerý ve velké míře determinuje naše uvažování. Zopakoval si zásady, které by si měl osvojit každý: např. Nebudeš oslňovat černokněžnickým vyjadřováním. Nebylo to tak složité čtení jako odborná literatura, ani tak plytké jako populární psaní o všem a o ničem pro všechny.

24.06.2021 5 z 5

Čínská domácí kuchyně - jídla z mouky - rýže - sója Čínská domácí kuchyně - jídla z mouky - rýže - sója Thang Jüngling

V roce 1988 autori povazovali za nutne vysvetlovat co je soja. Dnes bychom jim rekli: vite houby ze soji se dela temer veskera cokolada. Poucil jsem se jak delat knedliky jinak nez je delame my. Z kucharky varim dodnes i po desitkach let. Jednoduche recepty ktere lze dotahnout k dokonalosti.

19.06.2021 5 z 5

Six tales of fear Six tales of fear Edgar Allan Poe

Pravá nefalšvaná americká propaganda: “vydáno ve spolupráci s vládou Spojených států amerických.”

08.06.2021 4 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Chci upozornit na kapitolu Radikalni mykologie. Pripomina mi to rceni sefa CI5 ze serialu Profesionalove dil Šílenec: “Bůh nás chraň před idealisty”. Jde o společenskou odpovědnost vědce za vlastni objevy. Vědec idealista navrhuje celosvětové řešení problému odpadů, hnojiv, potravin, materiálů, ale nějak mu nedocházi, že parciální řešeni problémů, které kritizuje způsobili vedci svymi vynalezy - DDT, antibiotika, umelé hmooty, prumysllově vyráběná hnojiva. Zatímco dosavadní vynalezy jdou zakázat, nebo přestat vyrábět jako v případě DDT, tak odpady a materialy z hub budou mit vlastni inteligenci, viůli k životu, a budou se narozdíl od chemikálií bránit vlastní likvidaci, to bude opravdovy boj s odpady, nasazeni hub v armade, rozvoj po kterem idealista vola nepochzbně prinese. Nemluvě o pohromách které způsobili lide nasazenim nepuvodnich druhů. Bůh nás chraň před idealisty zachraňující svět.

26.05.2021 5 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Diky knize jsem byl upozornen na japonskeho basnika Jamaguci Sodo opevojici čirůvky. V rejstriku knihy je chyba odkazujici na vyskyty tohoto jmena v Poznamkach. Do ted jsem znal pouze Kobajasiho Issu, ktery basnil o cervenajicich se houbach v Edu (tj. Tokiu) pri jejich ohmatavani. Prekvapeni o provazanosti vseho jako ctitel taoisticke literatury nesdilim a jen poukazuje na povrchnost a omezenost vedeckeho poznani sveta.

25.05.2021 5 z 5

Podruhé dnes už vychází slunce Podruhé dnes už vychází slunce Jan Hofírek

Autor se odvolává na Chrám plný květů od Antonína Límana, použiji ho proto pro ilustraci jak se na sbírku dívám:

“Tak jako zen, haiku je především „Cesta“, duchoví hledání, kde prvotní je prozření a uvědomění, záznam zkušenosti je až druhotný. Někteří západní autoři haiku jsou přesvědčeni, že musí být originální, aby se vyhnuli zdánlivé „banalitě“, a jejich skladby pak často obsahují víc „já“ než světa. To je sice typicky západní nemoc, ale zhoubnost egocentrismu si uvědomují i nejlepší japonští básníci, a jejich haiku jsou především pokusem o překonání vlastní sebestřednosti.“

Hned první báseň sbírky je v souladu s tímto tvrzením:

Vánoční tradice –
I letos jsem dostal
Žlučníkový záchvat

Zde vidíme na prvním místě esenci egocentrismu, která se snoubí se záznamem zkušenosti.

Měsíc za mraky –

smím na prohlídku

Daleká cesta –
Pomohl jsem hlemýždi
Přejít silnici

tak by se dalo pokračovat až do konce sbírky. Pro mne smutné čtení. Tímto beru za prokázané, že autor haiku v jeho původní podobě nerozumí, ani literatuře kterou cituje, zvláště vysvětlování původních básní ve sbírce. Autor by se zejména neměl uchýlit ani k vysvětlování vlastních básní, což je přesně případ vysvětlování vtipů o kterém píše na jiném místě jako o marnosti, i případ názvů jako dovysvětlovacího prostředku.

Neupírám ovšem autorovi možnost se nechat inspirovat a vytvořit vlastní derivát haiku, což se v umění děje obecně. Autor navrhuje rezignovat na japonskou jazykovou větev a využít krásy mateřštiny. Bohužel na obrovský potenciál našeho jazyka oproti japonštině rezignuje, nepoužívá prakticky žádnou z možností nabízející nepravidelnosti oproti slabičným řadám japonštiny a nedrží se ani vlastní teze o „samovypovídací“ schopnosti.

Pokud má být používání haiku bráno vážně je třeba předložit pádné argumenty proč nepoužít našich zavedených forem: epigramu, aforismu.
Ve sbírce jsem nenašel prakticky nic co by zavedení haiku a senrju ospravedlňovalo. Jako sbírka aforismů, nebo epigramů není sbírka špatná, některé jsou vtipné, jiné ironické.

Hlavní problém sbírky je že není kompletní z hlediska poesie.
Vše je tak doslovné, není zde místo pro ono NIC, které činí báseň básní.

Např.

Taxisův příkop –
celoroční příprava
na pád z koně

Pokud by autor vyhodil vše zbytečné a „dovysvětlující“ a zároveň nechal žít NIC, stačilo by mu vyhodit 6 slov z 8:

Taxisův pád

Ilustrace k básním (i ve sbírce „Šálek dál hřeje dlaně“) jsou ve stejném duchu jako text, neponechávající naprosto NIC, nic čemu by nebylo možno jednoznačně rozumět.

Jako příklad českých haiku bez přívlastku haiku dodržující metrum bych uvedl básně Ivana Wernische:

Kvítka hluchavek

Až dolů k řece. A dál
ještě ne. Prší.

==

25.05.2021 1 z 5

80386, 80387 - příručka programátora 80386, 80387 - příručka programátora Ondřej Čada

Ostrý meč poznání začínajícího reverzního inženýra 90let.

16.05.2021 5 z 5

Bity do bytu Bity do bytu Ladislav Zajíček

Připomíná mi dětství v klubu vědecko technické činnosti mládeže. To ještě počítače sloužily člověku.

16.05.2021 5 z 5

Mrtvá kočka Mrtvá kočka Václav Cílek

Opakovaně vydávat knihu o zenu ve které zvolím na obálku moto: “skutečným zenovým činem by bylo spálení všech knih o zenu” beru jako zenovy koan sam o sobě, jinak chválihodý překladatelký počin zejména v r.1992. Výtku mám k neoznačeni jednotlivých básní, nebo statí zdrojem odkud jsou čerpány, pokud příběhy překladatel-kompilátor vybírá, což je u doktora přírodních vět zarážející. Překlady jsou předpokládám z angličtiny, nikoliv z japonštiny, což při rezignaci na zdroje lze jen tipovat.

16.05.2021 3 z 5

Čarověníky v naší zahradě Čarověníky v naší zahradě Miroslav Kostelníček

Poprvé, když jsem čarověnik uviděl, myslel jsem, že jde o jmelí, pak jsem našel tabuli s popisem naučné stezky rašeliništěm. Čarověníky působí magicky, nadpřirozeně. Kniha mimo pěstování, popisuje principy vzniku, typy a vyhledávání. Netušil jsem, že o nich existuje monografie. Autor jejich sběr přirovnává k houbaření, popisuje konkurenční boj při šlechtěni a pěstování. Užitečná publikace nejen pro zahradníky, ale pro každého kdo vyráží do lesa jako já, aby pookřál a poučil se. Kniha vám umožní lépe pochopit na co se vlastně díváte.

13.05.2021 5 z 5

Zbraně - B.K.S. Zbraně - B.K.S. František Skála

Neocenitelná příručka pro teoretiky zbraňových systémů B.K.S., heraldiky, mečíře, pasíře, platnéře, kováře, zámečníky, sedláky a zaměstnance podniku Sběrné suroviny.

16.04.2021 5 z 5

Základy mužského šovinismu Základy mužského šovinismu Josef Hausmann

Četl jsem 20let tomu nazad. Genialni dilo o čemž svědčí jeho neustálé vydávání, nakladatelé to nedělají kvůli mužské solidaritě. Nejlepší je, pokud se diskutuje na internetu o Hausmannovi, tak si uživatelé zaměňují jména Hausmanna a Evy Hauserové české feministky a je mu spíláno jako Hauserovi. Eva Hauserová u stejného nakladatele vydala "Příručku militantního feminismu", která je zde na DK zcela bez hodnocení a komentářů. Oba dva autoři vystudovali přírodní vědy. Za pozornost stojí také to, že se toto dílo, ani za desítky let, ve jménu politické korektnosti nepodařilo zlikvidovat.

13.04.2021 5 z 5

Nad střechami světlo — Über den Dächern das Licht Nad střechami světlo — Über den Dächern das Licht Klára Hůrková

krásně se procvičuje němčina na poezii a proze, navíc šance poznat neznámé autory a vyskočit z bubliny oblíbenců. Pozn. Horáček je neúspěšný kandidát a Ivan Bartoš, není pirát.

13.04.2021 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

četl jsem na začátku 90tých, což je asi jiná věc, než číst dnes. Tehdy nebyl žádný Matrix ani Johny Mnemonic etc. Já jsem znal z kyberpunkerů spíše Norberta Wienera.

11.04.2021 5 z 5

Paměti dr. Aloise Rašína Paměti dr. Aloise Rašína Alois Rašín

Perfektní kniha, při čtení je jasné, že takový člověk by se k dnešku nehodil. Například jeho názor na židy jako nelítostné věřitele, člověka vyžadující poctivě pracovat a šetřit, nikoliv se bavit na stadionech.

11.04.2021 5 z 5

Georg Flegel Georg Flegel Hana Seifertová

Reprodukce v knize, nejsou zdařilé, jsou to ploché nekvalitní informativní fotky na nekvalitním papíře, bez života, což pozná každý kdo se na obrazy podívá ve skutečnosti ve Šternberském paláci. Pokud se chcete kouknout na fotky díla doporučuji jit do web sbírek NG https://sbirky.ngprague.cz Smutné je, že je Flegel z Olomouce na webu NG(https://www.ngprague.cz/o-nas/sbirky/sbirka-stareho-umeni) zařazen mezi malíře z Německa a Rakouska. Text publikace naopak považiuji za její přínos.

Made in Japan Made in Japan Adolf Hoffmeister

Kniha je do jisté míry poplatná době 50tých let a některé formulace jsem bral jako ulitbu bohům. Zajmavé postřehy z prostředí sjezdu a účastníků.

09.04.2021 5 z 5

Teng Siao-pching: První muž Říše středu Teng Siao-pching: První muž Říše středu Aleš Skřivan

Každý zná Maa, ale tohoto muže, jemuž Čína vděčí za mnohé, málokdo.

Velká mezinárodní kuchařka Velká mezinárodní kuchařka Judith Ferguson

Nenáročný úvod do jednotlivých kuchyní. V antikvatiatu za 60,- což za to stojí.
Z knihy jsem vyzkoušel prakticky vše a některá jídla vařím dodnes. Od hrušek na víně, Baskické čokoládové pěny, Carbonande po vlámsku, Šanghajských nudlí, Španělské bramborovoé omelety, Míchané rýži, Pálivé čínské polévky, jakrních závitků, paprik a lilků po sečuánsku, salsy a buritos, enchilads, flautas, chilli con carne.
Pokračovat lze ve specializovaných kuchařkách jednotlivých národních kuchyní.

07.04.2021 5 z 5

Chilli kuchařka pro labužníky Chilli kuchařka pro labužníky Jan Pavlas

Co se týká chilli, asi průkopnická kniha, příprava omáček a dochucovadel. Připravuji podle této kuchařky některé, například Slunce ve skle. Uvítal bych rozšíření části o samotných chilli papričkách a omáček, jen v mexické kuchyni exitují deítky sals. Kuchařka moc hodnotná není a nepřipravuji z ní prakticky nic, abych to trochu zlehčil: stačilo by vzít normální kuchařku a přidat ke každému receptu chilli a je to. Což si myslím, že je trochu málo na to aby to zabíralo polovinu knihy. Proto dávám polovinu hvězdiček.

07.04.2021 3 z 5