Keddie Keddie komentáře u knih

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Výborná detektivka. "Ich" forma se mi líbí a popis příběhu je velmi uvěřitelný. Sice zde čtenář nehledá pachatele, který je už od počátku zjevný, ale díky napínavosti příběhu se vše čte velice dobře. Jen pozor na časový posun kapitol hlavního hrdiny a pachatele. Trochu mne to zmátlo.

08.08.2017 5 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Zase jeden z neobvyklých případů. Vyšetřuje hlavně Ota a Diviš, zatímco Oldřich je v domácím vězení. Nicméně i zde prokáže "nadpozemské" schopnosti a celou záhadu jen na základě logiky vyřeší stejně jako Ota s Divišem. Kniha se velmi dobře čte i díky autorově humoru. Některé postupy už jsou znalcům celé série dobře odhadnutelné (Ota vše řeší pomocí žen). Ale i kvůli tomu mám celou sérii velmi rád. Doporučuji. A hlavně při čtení moc nepopíjejte, ať nemusíte nosit Bahkauva. :-)

08.08.2017 5 z 5

Ze zápisníku námořníka Ze zápisníku námořníka Kateřina Doležalová

Deník se četl dobře. Někdy mi humor úplně nesedl a nemůžu říct, že jsem se smál, až jsem se za břicho popadal, ale celkově se mi kniha líbila. Co mi tak úplně nesedělo byly anglické věty s jejich překlady. Neumět anglicky a muset neustále hledat význam "pod čarou" by mne asi dost iritovalo. Také si myslím, že ne každý čtenář ví, kde je v Opavě (a vlastně i ve Šternberku "blázinec"). Jinak dobrý. :-)

30.07.2017 4 z 5

Bretaňský příboj Bretaňský příboj Jean-Luc Bannalec (p)

První případe se mi líbil více. Zde bylo vyšetřování poněkud zdlouhavé a k ničemu nevedlo. Nakonec se pachatel sám přiznal a byl konec.

24.07.2017 4 z 5

Mrtvola v brnění Mrtvola v brnění Jan Bauer

Četlo se to dobře. Jen ten konec byl takový rozpačitý. Pachatel se přiznal bez mučení a byl konec. Žádná logická dedukce, dokazování nebo past na pachatele. Škoda.

24.07.2017 4 z 5

Zločinci a kavalíři Zločinci a kavalíři Petr Šuleř

Začátek románu podle mne nezvolil autor dobře. Dlouhé rozmluvy Žerotína s Komenským bez jakéhokoliv vztahu k ději, mnoho čtenářů od čtení odradí. V další části přece jen děl plyne celkem svižně. Co mi však vadilo byly občasné návraty zpět, ve kterých jsem se ztrácel. Celkově jsem knihu přečetl celkem rychle (nebyla příliš tlustá). Odnáším si z ní rozporuplné pocity. Není to moc detektivka (popisovaný případ je banální navíc bez jakékoliv zápletky), ani dobrodružný román (jedno přepadení popsané několika řádky je trochu málo). Snad alespoň historické pozadí počátku 17. století a popis postavy Jana Staršího ze Žerotína mne zaujalo. Ale jinak trochu nuda.

15.07.2017 3 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Velmi jsem se těšil na třetí díl Rytířů z Vřesova a nebyl jsem zklamán. Oproti předchozím dílům zde bylo méně akce, ale i tak to byl perfektní román. Škoda že autor píše zásadně jen trilogie a tak se dalšího dílu asi nedočkám.

30.06.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Vynikající kniha. Četl jsem ji velice rychle. Opravdu nevím, kam na ty nápady autor chodí.

21.06.2017 5 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Když už se blížil konec knihy a já si říkal, že vrahem nemůže být nikdo z představených postav, tu jsem prozřel a byl velice překvapen, jak to autor neskutečně zamotal.

13.02.2017 5 z 5

Příběh vzácné tabatěrky Příběh vzácné tabatěrky Marie Macková

Není to nijak zapeklitá detektivka. Přesto se mi líbila. Asi více než samotná zápletka se mi líbil popis prostředí a života v druhé polovině 19. století v Králíkách. Doufám, že se autorce povedou i její další historické romány (detektivky).

27.12.2016 5 z 5

Ďáblova pečeť Ďáblova pečeť Peter Tremayne (p)

Přece jen trochu netradiční díl. V podstatě až do konce knihy jsem ani netušil, co bylo motivem všech vražd, kterých se tedy odehrálo požehnaně. Teprve v druhé půli se začaly objevovat nejasné náznaky, které Fidelma shrnula v samém závěru knihy. Nejvíc mne ale drtí místopisná jména. Udržet všechny v paměti je pro mě nadlidský výkon. Přesto je kniha opět perfektní a vřele doporučuji.

24.11.2016 5 z 5

Případ hrozničkové náušnice Případ hrozničkové náušnice Stanislav Češka

Dějiny Velké Moravy jsou pro mne dost atraktivní téma. Je proto škoda, že tato kniha mne vůbec nezaujala. Když jsem přemýšlel proč, tak je to především proto, že děj je prostý, nezajímavý, nepřináší žádné překvapení. Dalším důvodem, proč mne kniha nezaujala je minimum děje. Většinu stran tvoří rozhovor Slavomíra s někým. Když už by se něco mohlo dít, je to spláchnuto krátkým popisem, že se tak stalo. Popis prostředí, nálady, děje takřka nulový. Škoda. Další díly už asi nebudu mít sílu přečíst.

03.11.2016 2 z 5

Vraždy na turnaji hvězd Vraždy na turnaji hvězd Jaroslav Kuťák

Sérii z golfového prostředí jsem začal číst již dávno. A první díly se mi moc líbily. Dokonce se mi zalíbil golf natolik, že mít zbytečných 100 tisíc, šel bych si ho zkusit. Pak přešlo několik let a já si přečetl další díl. Jaké bylo moje zděšení, když podstatnou část knihy tvořil popis golfových pravidel. Nechápavě jsem nad tím kroutil hlavou a další díly už ani nechtěl číst. No a teď se mi do rukou dostala Vražda na turnaji hvězd. Byl jsem zvědavý, zda autor navázal na první díly série, nebo pokračuje v tom hororovém posledním dílu. Bohužel, je to snad ještě horší, než jsem čekal. Opět je celý příběh prokládám naučnými částmi. A to nejen o golfu, ale i o např. postavení homosexuálů ve světě. Dále je do textu vloženo několik mikropovídek, hesel z Wikipedie, článků z Internetu. Samotný příběh je naprosto banální, bez jakékoliv myšlenky. Vraha v podstatě najde jakýsi přístroj, který sleduje pach a dokáže podle něj dokonce i zobrazit podobu vraha. Nechápu, jak tohle může někdo vydat. Snad možná za silné podpory sponzorů, který je zde uvedeno opravdu požehnaně. Obávám se, že další díly série už nebudu mít sílu číst.

19.10.2016 odpad!

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Obdobně jako minulé dva díly byl i tento výborný. Humor, místy anglický, místy nekorektně český, se objevoval prakticky na každé stránce. Už dlouho jsem se tak nenasmál. U některých knih si říkám, proč má tolik stran, u téhle naopak, proč nemá více stran. Snad autor brzy připojí další díl.

16.10.2016 5 z 5

Jáchymovští démoni Jáchymovští démoni Vlastimil Vondruška

Kniha je taková příjemná změna z Letopisů. Jiří Adam je mladý a bez svých pomocníků. Celkem autora chápu, že zamířil na bezpečný začátek Letopisů. Přece jen umísťovat děj knihy časově mezi již napsané díly je velice složité. Vondruškovi už se nejdenou povedl drobný přehmat, kdy například postava, kterou zabil v časově dřívějším díle, nechal v jiném díle obživnout. Do zde nehrozilo a tak jsem se mohl soustředit na děj samotný. Dalším netypickým rysem je to, že vrah je známý v podstatě od poloviny knihy a Jiří Adama se jen utvrzuje v tom, že to byl opravdu on. Co je naopak typické, je že každá maličkost je do děje zasazená s nějakým účelem. I náhodná milostná epizoda na začátku románu má nakonec velkou důležitost při vyšetřování. Za mne palec nahoru a budu se těšit na další díly.

25.09.2016 5 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Nejdříve jsem nevěděl, co vlastně čtu. Jako detektivka to nevypadalo. Až od půlky jsem pochopil, že je to dost netradičně napsaná detektivka. Celkem se mi líbila, i když bych ji kapku zkrátil.

19.09.2016 4 z 5

Agatha Raisinová a zlý veterinář Agatha Raisinová a zlý veterinář M. C. Beaton (p)

Příjmené oddychové čtení.

08.06.2016 5 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Moc zajímavé. Obzvláště když se děj odehrává v místech, které velmi dobře znám.

08.06.2016 5 z 5

Sallyina dobrodružství Sallyina dobrodružství Pelham Grenville Wodehouse

Poněkud slabší román. Přece jen s Jeevsem se to srovnávat nedá.

18.03.2016 3 z 5

Achillova smrt Achillova smrt Boris Akunin (p)

Výborný román. Jen ten konec byl takový zvláštní. Nevím, co si o tom mám myslet. Ale líbil se mi i trochu netradiční postup, kdy polovina knihy je z pohledu zločince a polovina z pohledu detektiva.

09.03.2016 5 z 5