kap66 kap66 komentáře u knih

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Rozhodla jsem se dočíst všechny "Agáty", které ještě nevyšly v době, kdy jsem svoji maximální oblíbenkyni četla nejvíc (tj. v 80. letech). Tato knížka mi zase připomněla, proč mám Agathu Christie ráda: je to chytré a není to krvavé ani brutální, i když jde o vraždu. Je to mile starosvětské. Poirot je geniální a charakterní a přes všechny své nesnesitelnosti k pomilování. A dobro vítězí. Po čtení mám vždycky pocit zadostiučinění.
Takže jednu hvězdičku dolů za to, že spoustě jejích dalších, o něco lepších knížek bych musela dát hvězdičky nad limit.

17.12.2017 4 z 5

Tarzan. 2. díl, Vězeň pralesa Tarzan. 2. díl, Vězeň pralesa Edgar Rice Burroughs

Mně se do ruky nedostal v 70. letech jiný díl než tenhle; brala jsem to jako celé dílo a zamilovala se do příběhu i do podoby Tarzana na titulní stránce - ó, ty ušlechtilé rysy, jak to uměl jen Zdeněk Burian... Vzpomínky na výbornou dětskou dobrodružnou četbu si zachovávám.

17.12.2017 5 z 5

Deset básní Jaroslava Vrchlického Deset básní Jaroslava Vrchlického Jaroslav Vrchlický (p)

Kdo nemáte rádi výbory z děl, ale oceníte krásu lahodící oku, tuto knížku si pořiďte (třeba z antikvariátu, já ji mám díky Týdnu knihoven za 5 Kč) kvůli Maxi Švabinskému. Nádhera.

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Nejen klukovský román! V 70. letech jsem byla malá holka a tuhle knížku jsem milovala: byla dobrodružná a napínavá, legrační a trošičku přisprostlá :-). Od jejího napsání tehdy uplynulo pár desítek let, ale mně vůbec nepřišlo divné, že knoflíky byly ceněné zboží a o jednu krabičku sardinek se dělila spousta kluků; na jednoho už nic nezbylo, ale jemu to nevadilo, protože mu stačil olej z těch rybiček (mňam). A ten působivý konec... Byla to knížka, která se mi dostala do ruky přesně v tom období, kdy jsem preferovala téma klukovských part, soupeření, ale hlavně kamarádství. V mém žebříčku knih z dětství zaujímá místo hodně nahoře.

Bankrotář Bankrotář Josef Kajetán Tyl

Je to spíše podprůměrná Tylova hra; naivní (což k Tylovi patří), ale zde přehnaně. Myslím, že není ani moc známá - já ji četla pouze v rámci studia.

14.12.2017 2 z 5

Sirotci oblohy Sirotci oblohy Robert A. Heinlein

Aldissův Nonstop jsem četla v 90. letech a neznala u něho pointu; líbil se mi maximálně. U Sirotků oblohy jsem věděla, do čeho jdu - a přečetla si je s velkou chutí a zaujetím. (Zároveň ale musím zmínit, že Heinlein je můj opravdu velký oblíbenec, také proto plný počet hvězdiček.) Snad jen v případě přeživších postav bych přivítala... Nechci prozradit moc; prostě bych jen ráda viděla mezi zachráněnými i někoho jiného. Nepíšu to pouze z lítosti, ale soužití zachráněných by pak bylo v budoucnu podle mě lepší.

Povídky ze starého cylindru Povídky ze starého cylindru Viktor Fischl

Kratičké povídky, tedy spíše perly o lidech, se kterými se setkal autor během své dlouhé diplomatické kariéry. Každá z postav je viděna autorovýma laskavýma očima, každá je zajímavá a jedinečná. Dojemné a úsměvné, tragické i optimistické jako život sám.

13.12.2017 5 z 5

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Ó, do této knížky jsem byla zamilovaná! Dobrodružství, přátelství s tygřicí, odvaha, láska, boj v zájmu dobra... Vidím v komentářích, že sdílím tento pohled s mnoha dalšími. Ale přihodím ještě jeden moment, který mi utkvěl a u kterého jsem se dmula pýchou na kapitána Korkorána (jeho vzdělání a inteligenci): pamatujete, jak přišel před komisi v akademii a měl dokázat, že se v Indii dorozumí? On jim předvedl plynulý projev v sanskrtu a několika dalších indických jazycích. A vážení akademici mu vůbec nerozuměli, haha, hlupáci.

13.12.2017 5 z 5

Stručný etymologický slovník jazyka českého Stručný etymologický slovník jazyka českého Josef Holub

"Kterou knihu by sis vzala na pustý ostrov?" Mějte mě za blázna, ale já právě etymologický slovník. Kdykoliv a na jakémkoliv místě ho otevřu, začtu se - no schválně: "houdek - nářečně houslista, tj. kdo hude na housle; expresivně slabihoudek - kdo hraje slabě na housle, zachováno ve vlastním jméně Slabihoudek". Pořád v něm nacházím něco, co mě ohromí nebo zajímá nebo i zaskočí. Víte, jak vzniklo slovo "prý"? Původní "oni praví" (říkají) se nespisovně řeklo "oni praj", pak přišla změna "aj" na "ej" (vajce - vejce) a nakonec se "prej" (ve snaze vrátit mu spisovnost) změnilo na "prý". Dobrodružné a napínavé.

Mne soudila noc Mne soudila noc Valja Stýblová

Dodnes z ní mám husí kůži. Jak jsem se dostávala ke konci a jen doufala, že se TO nestane, že to nakonec skončí jinak - tu bezmoc si pamatuji i po několika desítkách let. Opravdu silné a drsné.

12.12.2017 5 z 5

V jednoduchosti krása. Tak kratičké a tak působivé. "...den skoro šťastný..." Když na mě někdy padne chandra, hledám v uplynulém dni milé maličkosti - a srovnám si hodnoty. Tohle si přečtěte a zjistíte, že se vám zase tak moc špatného neděje.

Mně se tu líbí Mně se tu líbí Kingsley Amis

Zkusila jsem to číst dvakrát - poprvé jsem nedočetla, podruhé jsem si řekla, že z úcty k Šťastnému Jimovi to dám; ale stálo mě to úsilí, které nebylo zaplaceno. Nesouhlasím s charakteristikou překladu jako "výborného" - ta "přísernost" fakt leze strašně na nervy (podle mě to není chyba, ale Šmoldasův pokus o originalitu). Nejsem schopná posoudit originál, ale asi ani skvělý překlad by s tím nic nesvedl. Mně to přišlo plytké a nevtipné - a je mi to celkem líto.
Knížku jsem koupila za pětikorunu (vyřazená z městské knihovny). Takto jsem si pomohla i k několika klenotům, ale to není tento případ.

12.12.2017 2 z 5

Filmové povídky Filmové povídky Ingmar Bergman

Těším se na důchod (haha), mimo jiné proto, že si znovu přečtu Bergmanovy Filmové povídky a pustím si znovu všechny jeho filmy. Už jako mladé tele jsem na začátku 90. let ocenila Sedmou pečeť a Scény z manželského života, ale na Lesní jahody, řekla bych, dozrávám až nyní. I tak jsem tehdy četla tuto knihu s obrovským zájmem. Jojo, mladá holka, mladý mozek, připravený vstřebávat kvalitu. Toto kvalita je.

Daleko od stromu Daleko od stromu Zuzana Brabcová

Někdy se zakousnu a řeknu si: dočtu tu knížku, i když je to čtení hrbolaté - klopýtám, padám a odkládám, vstávám a vracím se; dočtu ji, protože tam cítím kvalitu a nechci se nechat odradit nejednoduchostí formy. Složitější knížky mě vždycky nakonec odmění, cítím, že v mozku mi zůstávají.

12.12.2017 4 z 5

Edudant a Francimor Edudant a Francimor Karel Poláček

Vždycky jsem měla ráda propletení světa kouzel a toho "normálního" - z toho se dá vytěžit spousta humoru. To tady stoprocentně platilo. A večerníčkovské zpracování s hlasem Milana Šteindlera a Hapkovou hudbou nemělo chybu - a to jsem ho viděla až jako dospělá.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Magický realismus... Moje první setkání s ním - a uchvátil mě. Čím jsem starší, tím méně žádám od četby "pravý" realismus - ten žiju; číst chci o něčem, nad čím budu kroutit hlavou, říkat "páni", vzdychat obdivem nad autorovou fantazií... A zároveň tomu trochu věřit. Tak zvláštní a nepravděpodobné, až uvěřitelné.
Žádná jiná Márquezova kniha už mě tak neoslovila; tahle je absolutní.

Zátiší s houpacím koněm Zátiší s houpacím koněm Viktor Fischl

Viktor Fischl: tragika, kterou u židovského autora čekáte, propojená s poetikou, krásou a city, propletené pevně dohromady. Jeho knihy mají pro mě velké kouzlo, z židovských autorů je můj nejoblíbenější. Zátiší s houpacím koněm je kouzelné a dojemné.

O kráse O kráse Zadie Smith

Moje první setkání se spisovatelkou - a hned trefa; pro mě zůstává tento její román nade všemi dalšími. Tady jsem si prostě řekla: takhle má vypadat román napsaný v 21. století - formálně dokonalý, čtivý, reflektující nová témata (logicky daná původem autorky), výborně zachycené postavy (jako žena jsem ocenila zvlášť ty ženské). Oceňované Bílé zuby jsem se zájmem přečetla, ale nestrhly mě. "O kráse" je pro mě krása.

Mrtvé komando (Robert de Bohême) Mrtvé komando (Robert de Bohême) Jaroslav Šikl

To napětí, ty zvraty... Pamatuji si to dodnes: chodila jsem do 7. třídy (druhá polovina 70. let) a měla jít někam, z čeho se nedalo ulít. Ale já seděla a četla - u této knížky jsem pochopila sloveso "hltat" ve spojení se čtením. Já četla tehdy pořád a měla jsem období zamilovanosti do dobrodružných knih. Tato splnila naprosto všechna má očekávání, tehdy i předčila.

Druhá kniha vikinga Vika Druhá kniha vikinga Vika Runer Jonsson

Bráním se označení "kniha mého dětství", protože jsem ho použila už víckrát, ale nemohu jinak; kniha mého dětství! Mám na mysli oba díly (které vyšly v 70. letech), ty celkem tlusté knížky (s vtipnými ilustracemi) - kdyby měly stránek dvojnásob, pořád bych byla smutná, že už jsem na konci. Četla jsem je po několikáté i v středoškolském věku a později z nich citovala budoucímu manželovi (který, chudák, je nečetl) - např. dodnes mu občas říkám z legrace: "Bílý písek, bílý písek...", když ho chci pozlobit. Kvůli takovému čtení jsem v dětství toužila po tom, stát se spisovatelkou - umět tak vymyslet něco tak milého a vtipného... To víte, že toho nejsem schopná, to dokáže málokdo.
Právě jsem se rozhodla: jdu si oba díly znovu přečíst, mám potřebu dodat si optimismus a dobrou náladu.

11.12.2017 5 z 5