kaja77 kaja77 komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Kniha je bezvadná. Už jsem ji přečetla podruhé. Moc se mi líbil i film... určitě si to za nějaký ten rok přečtu znovu. Hlavní hrdince jsem neobyčejně fandila jak té White tak i té Black:) moc doporučuji

08.06.2020 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

tak to je kniha podle mého gusta.... taková nobl telenovela bych řekla :D super bezva skvělé čtení.. sice je tam tedy pár pasáží, které nejsou moje parketa (bojové scény) ale jinak paráda

22.05.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Kniha se mi moc líbila. Eleanor mně bavila svou bezelstnosti a sociální neohrabanosti. Hodně jsem se zasmála například při její promluvě ke zkolabovanému Sammymu. Ovšem její osud a ta její osamělost...to bylo nesmírně smutné a dojemné. Vlastně od počátku knihy jsem byla zvědavá a stejně tak jsem se bála toho, co se dozvím, že zažila jako dítě....

22.03.2020 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Neskutečně mně to bavilo. Všechny postavy potřebovaly odbornou pomoc psychiatra, všichni divní, tak strašně divní, osamělí jak strašák v poli. Alicia měla šupajdit k psychiatrovi už jako malá holka, mattia byl asi asperger, sympatická postava byl jedine dr.Fabio. Kniha je za mně fantastická, četlo se to samo. Těch pár večerů co jsem knihu četla jsem o ní musela pořád přemýšlet...uf

29.01.2020 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

velmi velmi velmi se mi to líbilo. nechápu některé vlažné či negativní komentáře zde. přišlo mi to jako neuvěřitelně poutavé čtení, taková sociální sonda. malá vesnice a co dům to jiný osud jeho obyvatel. no bezvadné. jak popisovali jiní níže - mozaika domácího násilí, psychiatrického onemocenění, krize středního věku, nevěra, vyhořelost, drogová závislost, šikana, nepochopení, zoufalé hledání partnera a další.... husí kůže mi naskakovala z rodiny Terri, bylo mi jich tak neskutečně líto. člověk takových "socek" kolem sebe vidí plno a v reálu si neuvědomuje jak jsou ti lidé a jejich potomci vláčení životem a kolik věcí ovlivnili sami. uf. navíc mám doma dítě ve věku Robiho... neumím
si představit, že by můj syn měl žít bez péče, bez zájmu, bez jídla. strašné. Kniha podle mého gusta.

28.11.2019 5 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Knihu mohu doporučit těm, kteří žádají relax a pohodičku. Kniha ve stylu literatury "večery pod lampou" popisuje školní léta sester - ošetřovatelek ve 30.letech. Nejedná se o žádnou velkou "literaturu" ale bylo to prostě příjemné čtení.

22.10.2019 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Tak to bylo silné kafe. strašná situace pro nemocné dítě, šílená pro rodiče, náročné pro sourozence...

06.08.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Bavilo mně to, pro mně to byla exkurze do úplně jiné sociální vrstvy obyvatel, jiná mentalita (horkokrevní Italové, kteří pro pár facek nejdou daleko),hodnoty, prostředí Neapole. Zprvu mně trochu zavalilo množství jmen a příjmení... ale pak už to mělo děj a četlo se mi to bezvadně... ovšem svatba v šestnácti letech mi jako terno nepřijde. Ale byla jiná doba.

18.07.2018 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Byli jsme v Pobaltí, navštívili jsme Litvu, Lotyšsko i Estonsko, ale to, jak naložili sověti se svými "nepřáteli z těchto končin" jsem neměla ani zdání. Tato část historie je pro mně naprosto neznámou. Je neuvěřitelné jak mohli lidé zacházet s lidmi. Je ale velmi povzbudivé, že i v nelidských podmínkách byli jedinci, kteří zůstali "lidmi" postava matky Jeleny je pro mně vzorem, vztahy mezi sourozenci a rodiči v této rodině jsou pro mně vzorem. Kniha "V šedých tónech" není pěkné čtení, ale je to čtení které hodně dá. Po přečtení si člověk uvědomí, jak se má báječně, jak je zvyklý pokládat vše za samozřejmé a jak málo je vděčný...

19.07.2017 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Jsem ráda že k nám ještě nedorazilo to šílené angažovane mateřství brr. Jinak kniha ctiva,jako vše od autorky.

15.08.2016 4 z 5

Barva nachu Barva nachu Alice Walker

(SPOILER) Kdysi jsem viděla filmové zpracování této knihy, nadchlo mě a moc jsem si chtěla přečíst i knižní předlohu. Na knihu jsem hooooooodně dlouho čekala, vydali ji znovu až v r. 2024. A čtení jsem si vyloženě užila. Po celou dobu jsem naprosto fandila Celii a prožívala s ní všechny její mizérie dětství a mládí, její postupné nabývání sebevědomí, spokojenosti a objevování sebe sama. Je neskutečné, že život může dělat i takové legrácky jakože si ten hrozný pan _ a Celie nakonec budou spokojeně povídat a šít na terase..

24.03.2024 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

V podstatě každá povídka v knize mě zaujala, každá byla krásná, zajímavá, téměř až poetická, místy jsem byla až dojatá. Tvorba p. Štiftera, jeho sloh, volba slov a celková atmosféra v knize je vyloženě "my cup od tee". Autorce obálky velký potlesk. Prostě krása.

11.03.2024 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Knihy p. Soukupové mám moc ráda, vyhovuje mi styl jakým píše, baví mě vyprávění, kdy spisovatelka nabízí pohled na stejnou situaci různými postavami. V této knize byly mé sympatie, veškeré pochopení a soucit věnován hlavní postavě Veronice. Asi je to tím, že jsem stejně jako ona ta sendvičová generace, která má jednak děti i rodiče. I ty přijímačky na střední jsme loni absolvovali. Mě bylo Veroniky tak líto, když se na ní všechno valilo. Její paní matka byla neskutečná, to měl člověk až husímu jak to bylo nepříjemné. Výčitky, obviňování a výčitky, komentáře a výčitky. Přiznám se, že jsem měla celou dobu hrozný strach, že přijde i problém s manželem....ale naštěstí ji spisovatelka ušetřila. Knihu si zařazuji do čtenářské výzvy 2024, kniha, kde postava pracuje v knihovně.

25.02.2024 5 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Byl to velmi zajímavý a zase takový jiný pohled na problematiku Sudet z jiné strany než jsme zvyklí..očima Němců. Velmi mě zajímal ten proces jejich naštvání, pocitu pokoření a postupného nadšení pro vůdce a jeho vizi světa. Knihu doporučuji, mě osobně rozšířila obzory.

05.11.2023 4 z 5

Půjdu s tebou Půjdu s tebou Lina Nordquist

To bylo tedy slušně ponuré čtení - nálada knihy odpovídá dost přesně obálce. Líbilo se mi jak kapitolu knihy vypráví svýma očima Unni a kapitolu Kåra. Nejvíc mě asi zasáhl vývar z hýla a ta děsivá bída, ve které Unni s rodinou přežívala. Kåra byla nebezpečný šílenec a nedokázala jsem ji chápat nebo litovat ani chvilku. Brrr. Celá kniha je typický seversky ponurá, i ten popis krásného lesa, mechu a přírody vyvolává pocity šera, vlhka a mlhy.

14.10.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Daniela byla složitá, jiná, přecitlivělá a úzkostná holka odjakživa, každou banální situaci rozpitvávala a zkoumala s náruživostí molekulárního vědce, samozřejmě že její matinka byla dáreček a manipulátor, otec typ obeť, ségra Jana ty matčiny projevy dokázala strávit s komentářem "matka byla prostě taková" a nerozpitvávat to do nekonečna..... ale jak Danielu nakonec dokázal převálcovat Štěpán, to bylo něco naskutečného. Naštěstí jsem se s tím v reálu nikde nesetkala, ale věřím, že i takové extrémní případy psych.násilí mohou být.

17.08.2023 5 z 5

Raci v hlavě Raci v hlavě Rudolf Král

Mě strašně baví objevovat české autory. Edice Tvář nakladatelství Vyšehrad je parádní. Na co z ní sáhnu, to mě moc baví. Tato kniha je čtení, které mohu jen doporučit. Obě linie příběhu jsou mimořádně zajímavé, o náhody zde není nouze, dokonce i magic prvek se zde objeví ... taky tu najdete hodně člověčiny, optimismu a zvýšenou koncentraci dobrých lidí

03.07.2023 5 z 5

Doživotí Doživotí Billy O’Callaghan

Nemůžu najít vhodná slova, abych popsala své dojmy z knihy Doživotí. Velmi se mě to dotýkalo, všechny tři příběhy byly nesmírně dojemné, smutné, místy až depresivní, zároveň ale povzbudivé a lidské. Za mne tedy plný počet. Billy O’Callaghan je PAN SPISOVATEL.

20.08.2022 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Líbilo se mi to moc, přečteno jako knižní jednohubka:) paní Lukášková se stává mou oblíbenou spisovatelkou. Paní Lenka (matinka) byla tedy materiál... sobecké stvoření brrr... já hrozně ráda čtu knihy, kde je děj popisovaný očima několika postav. Mám ráda i děj v různých časových rovinách...no zde mi bylo všechno dopřáno mírou vrchovatou.... střídal se rok 2017, 1952, děj popisovala Tereza, její matka, otec....no super.

20.05.2022 5 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Spisovatelku mám opravdu moc ráda, ale v tomto případě mi tam něco chybělo...to něco byl asi příběh. Jednotlivé úvahy byly fajn, některé mě zaujaly opravdu moc, ale prostě to pro mě nebylo to pravé ořechové :) musela jsem se do čtení nutit a dávat si závazky abych to dokončila ....věřím ale, že jiní to mohou mít jinak.

15.02.2022 3 z 5