Je to i můj život

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-7o0-613.png 4.6495

My sister’s keeper (2004)

Vydáno:, Ikar (ČR)

vikaa

Zřejmě se nestanu fanynkou Jodi Picoult. Její knihy nejsou špatné, čtou se dobře, ale podle mého názoru nejdou moc do hloubky. Viděla jsem nejdříve film a musím říct, že byl díky hlavní představitelce Annie zajímavější než kniha a to nemluvím o "přepáleném" konci, který naštěstí ve filmu chyběl. Jako čtení na dovolenou dobré, ale pokud chcete emocionální zážitek, dejte přednost filmu.

Kerberos

Jako matka bych nikdy nemohla dělat takové věci vlastnímu dítěti.

Jacinda

zklamání, zklamání... strašné zklamání. Ze začátku mě kniha nesmírně chytla. Těžké a zajímavé téma ukázáné z několika stran. Jenomže posléze se kniha začíná rozmělňovat. Koho zajímá osobní život právníka? Mě fakt ne. Není to pro tento příběh vůbec důležité. Přeskočit. Následuje hromada dalších vzpomínek a flashbacků a nezáživných nedůležitých rozhovorů, které mají jen prodloužit knihu. Přeskočit. Do toho skoro až bizardní přelíčení, ve kterém si matka hraje na právničku. Nějak mi na začátku uniklo, že jí vůbec byla. Ale pochybuju, že by se v soudní síni tento vývoj událostí povolil. Sice je všechna ta nerozhodnost autentická, ale mě začala spíš štvát. Postava Anny nesympatická. Postava matky Sáry na zabití. Neumím si představit řešit takový problém, nechci to nikdy zažít... ale myslím si, že se mají dospělí, starci i děti nechat odejít... některý život prostě není život. Pro všechny. Příroda bere jen silné a zdravé. Lidé si hrají na boha a podporují degeneraci... A ta se valí dál a dál a dál. Až překročí hranice knihy. SPOILER souhlasím, že kniha měla končit po soudu. Dementní konec a trapný happyend zazdily zbytek úrovně knihy. Ačkoli si to autorka možná ani neuvědomila, udělala z tý matky definitivní krávu...na to, jak celý život fanaticky držela Kate naživu se s Annou rozloučila zatraceně rychle...Kdyby Kate umřela, dala bych o hvězdu víc. Tohle je klišé jak prase.

Richisa

Velmi čtivě napsaná kniha o tématu, které nechce řešit žádný rodič. Velmi mě překvapil závěr, byl možná o něco sladší než by si kniha zasloužila, ale otevřel úhly pohledu, které se celou knihu neobjevily... Samozřejmě jsem si na závěr pobrečela, ale to k tomuto tématu asi patří.

Gabrinela

Typicky ženské čtení okořeněné odbornými výrazy a nastudováním prostředí. Ačkoli jindy mi právě toto vyhovuje, v této knize se mi nelíbilo rychlé střídání vypravěčů a časových rovin. Kate dostala slovo až na konec. Za mě mohlo být toto téma zpracováno lépe. Knihu jsem si vybrala pouze díky autorce, kterou mám ráda,ale tato kniha mě nenadchla.

zuzana2599

Většinou nevyhledávám knihy s lékařskou tématikou, ale Jodi Picoultová je zárukou kvality a knihu jsem si tedy vypůjčila.
Opět velmi silný příběh, nadupaný emocemi, plný pochybností, otázek a pak přijde zvrat. Tady už nerozhoduje nikdo, ani sám za sebe, ani za
jiného, zde rozhodl osud.
Krásná kniha, která nabádá k pokoře a také k tomu, abychom si vážili jeden druhého a užívali si každý nový den.

veru_nedvedova

Opět mě autorka strhla s sebou do příběhu. Každá postava je neuvěřitelně propracovaná. A konec mě úplně zničil. Nevím, co k tomu více dodat. Ještě teď jsem z toho vyvedená z míry. Skvělá kniha!

hanča34

Kniha je určitě bohatší než film, ale víc než 3 hvězdičky mi nevyšly. Film má navíc logičtější konec.

Jana Š.

Všechny autorčiny knihy, které jsem četla, se mi líbí. I tato patří mezi ně. Zajímavé téma, silný a reálný příběh s velice neočekávaným a dojemným koncem, při kterém mi tekly slzy.... Jsem šťastná, že jsem jako matka tuto situaci nemusela řešit a ikdyž jsem nyní přesvědčená, že bych ji řešila jinak, kdo ví. Různé situace řeší lidé opravdu různě. Peklo zažívali všichni. Přiznat si věci, jak se mají a co znamenají, je někdy velice nejen v takových případech těžké. Už se těším na další knihu. Autorka jich vydala hodně a přeji si, aby jich vydala ještě víc.

Pichoval

Kdysi davno jsem videla film,ale kniha je mnohem lepsi. Dojemny pribeh,donuti vas se zamyslet,co byste udelali. Konec mne prekvapil a velmi dojal.

misaC

Uff, uff....... Hodně emocionální. Od závěrečných stránek jsem se nemohla odtrhnout.

Kateshiki

Nádherná kniha. Začátek mě nijak neohromil, ale když se kniha rozjela, neměla jsem slova. Konec mě velmi šokoval. Můžu přiznat, že mi i ukápla slza. Velmi se mi líbila poezie, která byla vložena v knize.

Urbana

Krásná kniha, po celou dobu mně, držela v napětí ..... ten konec, ten bych nečekala !

1casper

Název knihy by klidně mohl být Ona se narodila, aby ona přežila. Doslova a do písmene. Zkrátka, pokud se ten nahoře rozhodne, že něco má být tak a tak, tak to prostě bude. Neuteče před tím nikdo nikam.....

Je zde hodně filosofických otázek...
Kde je hranice morálky?
Kde je starost sama o sebe a kde už začíná sobectví??

Dojemný příběh, a takový konec jsem nečekala, naštval mě. Obrečela jsem ho. Doufám, že v téhle roli jako matka NIKDY nebudu.

Janinka.V

Měla jsem z této knížky trochu obavy, protože jsem viděla dřív film a bála jsem se, že to budu hodně srovnávat a že budu nakonec zklamaná. No,měla jsem chuť číst dál a dál a dál a strašně mě mrzelo, že knížka skončila. Silný příběh, úžasně napsané. Konec mě opravdu překvapil.

Helenicka

Silný příběh k zamyšlení. Knihy paní Picoultové už jsou takové.

ankaras

Hodně silný příběh!

xNelly

Strašně jsem se na tuhle knížku těšila a ani v nejmenším nezklamala! Konec nečekaný a prostě taková knížka vás ani nemůže nepoznamenat.... člověk už bude jen doufat, že jeho děti budou zdravé...

LuckyZ

Zajímavé a silné téma. Styl vypravování z pohledů několika osob mě někdy rušil, protože jsem zapomínala , kdo to zrovna vypráví, i kvůli překladaelským/korektorským chybám. Byla jsem připravená na vyprávění od dívky, a bylo o jinak. A nakonec mě dostal překvapivý konec.

bábuška

Nikdy jsem nebyla v pozici matky která řeší kterému dítěti má dát přednost. Matka Sara působí hodně sobecky, otec trochu slabošsky. Tragický konec malé Anny vše vyřeší, můj dojem je ale takový, že Saře žádnou vnitřní úlevu nepřinesl. Smutná kniha.

verushka19

Krásná knížka s hlubokým příběhem. Chvilkama mi vadila máma Kate a Anny, přišla mi strašně sobecká. A překvapil mě konec, protože jsme nejprve viděla film.

postrach

Toto téma,vyvolává rozporuplné pocity a reakce u lidí.Rozhodně patří,mezi kontroverzní témata.Nutí lidi k zamyšlení,jestli je správné,pořídit si dítě,aby sloužilo k záchraně jiného,prvorozeného.Příběh,který mě dojmul k slzám.

vendy.b.

Konec, který rozhodně nečekáte. Silný a velmi kontroverzní příběh, kdy ani vy nevíte, na které straně vlastně stojíte. Téhle spisovatelce přicházím na chuť stále víc.

JustWomen

Kontroverzní téma početí dítěte na náhradní díly. Anny mi bylo strašně líto, toto by žádné dítě nemělo zažít. Kniha vyvolávají spoustu morálních otázek, rozhodně doporučuji přečíst.

hnilda3

Nevím, co jiného napsat, než prosté Wow... Kniha se mi moc líbila, a jako skoro u každé knihy jsme si zase poplakala :D

LiaBoom

Tak tohle byla pecka. Konec nebudete čekat, úplně ve mně hrklo a slzy ukáply.

Klára2216

Kniha se mi četla velmi dobře, měla jsem ji rychle za sebou. Občas jsem se ztrácela v množství lékařských termínů. Ale knihy této autorky mám ve velké oblibě a přečetla jsem ji s chutí. Závěr jak je u Jodi zvykem velmi překvapivý ale i tak to ve mě nezanechalo takové emoce jako Vypravěčka nebo Čas odejít. Přesto je to kniha ke které se za čas určitě zase vrátím.

syskas

Dať si na objednávku vyrobiť dieťa zo skúmavky. Aby fungovalo ako zdroj "náhradných dielov" pre iné dieťa. Kontroverzná téma. Úžasne spracovaná. Pohľad všetkých, ktorých sa to týkalo. Nikto z nich nie je dobrý ani zlý. Život nie je čierny ani biely.
Záver prekvapil. Možno pôsobí trochu "umelo". Ale stávajú sa aj podivnejšie veci v živote. Veď ak chcete Boha rozosmiať, začnite si plánovať budúcnosť. A o tom viem svoje :-).

Richelle

Strašně smutný příběh. Přiznávám, že přesto, že jsem se snažila, slzy mi stejně tekly po tvářích. Kniha mě nutila zamyslet se. Zdraví je opravdu moc důležité. Doporučuji

kikies

Moc silný příběh (a nesrovnatelně silnější než film - tradičně). Rozporuplný, jak zřejmě každá kniha od Jodi Picoult, smutný a dojemný, téma dostatečně kontroverzní, aby vzbudilo rozporuplné reakce a protichůdné názory, pocity.... Fakt nevím, co víc říct... tohle dokáže málokterá kniha!