kaja77 Online kaja77 komentáře u knih

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

To se tak dobře čte. Stránka za stránkou je přílivem zajímavostí a drbů z klanu Heřmanů....jak je pána Vondrušky dobrým zvykem, proloženo pomilováním v seně, v pilinách, v hraběcím loži, no v podstatě kdekoli :) je to super easy relaxační čtení

31.10.2021 4 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Líbilo se mi netradiční prostředí, kde se kniha odehrávala. Román ze světa pohřebnictví nemá člověk v rukou běžně. Velmi mě zaujaly nápisy z hrobů, které uváděly počátek každé kapitoly. Hlavní postava Violette měla mé sympatie, velmi jsem jí fandila a obdivovala jaká byla self made women. Naprosto žádný dojem tedy na mě neudělal vztah, jehož historie se celým románem prolínala a to románek Iréne a Gabriela. Gabriel byl v mých očích manipulátor, nevěrník, sobec, lhář a Iréne si z něj udělala Pištu Hufnágla. Takovéto "osudové" romance mě naprosto nedojímají a jsem si jistá, že kdyby Iréne a Gabriel začali žít spolu...za chvíli by měl nějakou samičku ze sousedního města a byla by to Iréne, kdo by v slzách nacházel šátky, vlasy a zapomenuté halenky. Román jako celek tedy s výhradami celkem fajn, ovšem místy už to autorka drobet překombinovala :)

30.07.2021 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Tak toto je kniha jednoznačně za plný počet bodů. Je tedy obsáhlá, na první pohled tak silná, až to nahání hrůzu. Ovšem jakmile se člověk ponoří do kapitoly "Stasia"...je okouzlen jiným světem, poetičnem, magikou, starodávnem, exotikou, začne toužit po tom, aby si taky mohl líznout čokolády, kterou uvařil pan Džaši a posoudit, jestli je opravdu tak neskutečně dobrá, nebo alespoň ucítit tu vůni :) Kniha pokračuje dál stoletím a člověk nenásilnou formou poznává dějiny Ruska, Gruzie, zjišťuje, čeho byli rusáci schopni a co vše člověk zvládne přežít. Moc příjemné čtení. Doporučuji velmi

10.07.2020 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Za mně teda plný počet bodů. Spisovatele mám moc ráda. Strašně se mi líbí jeho schopnost hrát si s jazykem a říkat věci neobvyklým způsobem. Hlavni postava této knihy Jason mi přišel velmi milý a sympatický. Bylo pro mně opravdu zábavné sledovat svět jeho očima (očima netradičního puberťáka). vzhledem k tomu, že doma jednoho puberťáka Jasonova věku mám, mně fascinovalo,co všechno může stvoření jeho věku považovat za "teploušské"

11.02.2020 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

já jsem tak ocenila, že hlavní hrdinka myslela i na ostatní tj. děti a manžela ... v dnešní době je taková ohleduplnost téměř zázrak. Kdyby byla prchla ze zapadákova, kdoví jak dlouho by ji ta euforie vydržela... ona realita je občas jiná než sny, představy a dojímání se vzpomínkami :)

15.07.2019 4 z 5

Byla jsem husa.knihu jsem si velmi přála a také nakonec dostala k Vánocům. Přečetla jsem první úvodní kapitolu (duben 1980) a nějak mně to nenadchlo. Odložila jsem knihu a přečetla ji až letos. A jsem tak nadšená. Téma,styl, atmosféra... všechno mně naprosto pohltilo. Takže ...můj vzkaz všem - nenechte se odradit počátečním popisem pohřbu. Pak je to vážně naprosto skvělé.

02.01.2019 5 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

ta kniha má sice 800 stránek a už jsem jí četla dvakrát... ale prostě nemohla jsem si pomoct, přečetla jsem potřetí. to je takový relax to je taková radost. já ji prostě někde musím sehnat i v papírové podobě (úprava po letech:už ji mám, vydala ji Jota 2022)... jak někdo níže kritizuje nudný začátek..nee to není nudný začátek. to je právě lahůdková dokonalost z toho přímo sálá to horko, ta šílená "díra" jako je osada osamělá holubice a tak...

03.11.2018 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Prostě můj šálek kávy.bavilo mne to ohromně a jako bonus jsem si rozšířila obzory.

08.11.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Právě jsem dočetla... Příběh mně doslova pohltil. Bylo to tak smutné, reálné a krásné zároveň. Děkuji za to, že svůj život prozivam dnes a ne tehdy-brrrr strašné časy.

23.08.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

líbilo se mi to opravdu moc. když jsem knihu dočetla seděla jsem jako pecka a jen tak koukala "do blba". nádherný příběh, nádherné vztahy mezi otcem a dcerou, bratrem a sestrou apod. bylo to takové jemné, něžné a v kontrastu k tomu drsná válka. po přečtení knihy mám hroznou chuť jet do sant malo a přečíst si j.verna :)

13.07.2016 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

celkem jsem zklamaná. čekala jsem víc. konec byl vyloženě přitažený za vlasy.

24.04.2016 3 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Milé, až dojemné vyprávění o dobrém člověku a jeho boji s vlastním svědomím a hodnotami.

16.04.2023 5 z 5

Tuším, že budu nejspíš sama, ale mě to tak strašně nebavilo...Podbrdské ženy, to byla fakt zajímavá kniha. Měla jsem tudíž velké očekávání, obálka u Cyklistky je velmi slibná, příběh byl ale vyprávěný nezáživně přímo nudně. Jsem realistka a asi dost přízemní, ale já to přemýšlení romantických dam tzv. hru na Pištu Hufnágla (v tomto případě Richard), jehož si Blanka dokonale zidealizovala a celý život s ním všechny srovnávala, fakt nemusím... a k tomu jako bonbonek samozřejmě sňatek natruc a pokud možno narychlo, pak už následuje jen vleklé vzpomínání na Pištu :) OMG

10.07.2022 2 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Autorka mě nadchla v předchozí knize Tajemství hedvábného vějíře, to byla opravdu báječná knížka, takže na její novinku jsem se velmi těšila....pro našince je to neskutečná exotika, ostrov Čedžu, způsob života, ten místní matriarchát nematriarchat, exotická jídla (všechny ty ušně, ježovky a další mořské příšerky a kaše z nich, byly pro mé představy celkem silné kafe :) vlastně i historie ostrova, všechno to šokující násilí, které se vážně stalo..uf to bylo velmi silné. Přiznávám, že mi občas některá korejská jména dala zabrat. Celkově ale mega rozšíření obzorů, pomocí googlu se člověk podívá jak ostrov vypadá, jak vypadají dnešní potápěčky henjo ..no super.

29.05.2022 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Takový křehký, citlivý příběh a já, přízemní bytost, celou dobu myslím jenom na ty hrušky. Tak děsně mě na ně honí mlsná.

23.03.2022 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Ano, ano, ano - říkám jednoznačně ANO. Kniha je bezva, příběh nevšední, Varinka je ovšem nej. Sprostá jako dlaždič, zábavná, originální, tajemná, exotická... prostě svoje...ty její polívky, kachny a labutě polapené v parku :) a ty její průpovídky. Každopádně moc se mi líbily hroši úvahy o životě na konci knihy... "některé hrochy člověk dostane jako cenu útěchy namísto původních snů o slonech"

16.03.2022 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Magický realismus je prostě můj šálek kávy. Tato kniha byla moc fajn, Simonopia musí každý milovat (s výjimkou kojota). Strašně příjemně se mi to četlo, místy skoro idylka, laskaví lidé, krásná příroda, ta představa voňavých pomerančových hájů apod...no idylka DOPORUČUJI

22.02.2022 5 z 5

Polední hodina Polední hodina Dörte Hansen

Pro mě to byla krása, nostalgie, vzpomínání na věci, které už nejsou a nebudou. Taková kronika změn v jedné vsi, v rodině, v Ingwerovi . Moc se mi líbilo to seznámení se s fríským venkovem, zvyky, názory, osudy jednotlivých venkovanů. Parádně se podařilo zachytit tu pozvolnou změnu v tradičním životě na vsi Musím složit poklonu i překladatelce, skvělá práce. Užila jsem si to a doporučuji

12.12.2021 5 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Ráda bych dala víc než pět hvězdiček. Povídky se mi velmi líbily. Olive byla taková svoje. Mohla by se zdát drsná nebo chladná nebo spíš taková "věcná" no zkrátka uvažovala jako matematik.. ale nakonec člověk poznal, že má obrovské srdce. Nebylo to úplně snadné čtení, každá z povídek je obsazena novými postavami a člověk se musel zorientovat kdo je kdo. Nakonec v každé povídce se toho o Olive dozvěděl trošku víc. Byly to takové střípky informací, které do sebe nakonec zapadly a člověk si z příběhů a osudů lidí z městečka nakonec "sestavil" Olive Kitteridgeovou. Velmi mě dojímal zájem, který Olive projevovala sousedům, skutečný cit k synovi a manželovi(v reálu bylo pro ni těžké ho vyjádřit) ...v seriálu jsem teda viděla dost jinou Olive než jakou jsem potkala v knize. Asi se ke knížce zase vrátím.

27.07.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Bylo to velmi zajímavé čtení, jak někdo níže navrhoval vhodné jako povinná četba (bohužel pro žactvo příliš mnoho stran, soudím dle vlastního potomka). Doba komunismu zvlášť v 50.letech byla strašná zvrhlost. Každopádně František a Karel byli dobří týpci. stránky Rudého práva v textu byly názornou ilustrací doby. Docela jsem koukala, jaké kraviny se psaly v novinách v roce mého narození.... mlýn stojí dodnes, je rekonstruovaný a jakmile se někdy dostanu v onu část republiky velmi ráda vodní mlyn v Hoslovicich navštívím. A nemohu si pro sebe nechat citací z knihy "Mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou"

03.02.2021 5 z 5